Logo Radio Łódź

277 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej na Śląsku, w Mazowieckiem i w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 277 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich jest 96 osób ze Śląska, 37 z Mazowieckiego i 32 osoby z województwa łódzkiego. W ciągu minionej doby zmarło 15 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 36 tys. 689. Dzisiaj (8 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 277 nowych zakażeniach, w tym 96 ze Śląska, który jest największym ogniskiem koronawirusa. W Łódzkiem ujawniono 32 nowe zakażenia. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 15 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie są 4 osoby z województwa łódzkiego: 57-letni mężczyzna, 78-letnia kobieta, 74-letnia kobieta, 83-letnia kobieta. Wszyscy byli hospitalizowani w Zgierzu.

  • Ministerstwo informuje, że ze statystyk odejmuje jeden zgon osoby z woj. wielkopolskiego, której laboratorium błędnie zaznaczyło wynik pozytywny. Zgon nie był związany z zakażeniem koronawirusem.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 542 osoby, z czego 180 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce wyzdrowiało 24 878 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV- 2. W szpitalach przebywa 1 683 zainfekowanych osób. Z respiratorów korzysta 66 chorych. Resort podał, że kwarantanną objęte są 84 363 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 11 547.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o negocjacjach budżetowych i pieniądzach dla Polski z UE. Czytaj więcej

Wczoraj (7 lipca) gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o ocenie pierwszej tury głosowania pod kątem wirusa, obostrzeniach przed drugą turą wyborów prezydenckich, współczynniku redukcji wirusa oraz o tym, co czeka nas jesienią po wakacyjnych urlopach. Czytaj więcej

Szpital im. Barlickiego w Łodzi szykuje się do otwarcia dwóch oddziałów. W ubiegłym tygodniu, z powodu wykrytych dwóch zakażeń u personelu, laryngologia i chirurgia zostały zamknięte. Czytaj więcej

Dwóch ratowników medycznych z Wieruszowa ma wirusa. Problem z obsadą karetek w powiecie. Czterech ratowników znajduje się na kwarantannie. Pojawił się problem z karetką obsługującą okolice Sokolnik. Prezes wieruszowskiego szpitala zapewnia, że potrzebujący pomocy medycznej nie mają powodów do obaw. Czytaj więcej

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi, którzy korzystali ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy. Pożyczka na 5 tysięcy złotych udzielana w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będzie automatycznie umarzana. Czytaj więcej

Czytaj także: Badania na koronawirusa policjantów i pensjonariuszy sanatoriów. Wyniki obiecujące

Jeżeli lekarze będą wystawiać elektroniczne skierowania, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ich placówkom więcej pieniędzy. E-skierowania weszły w życie w ubiegłym roku, ale nadal medycy chętnie korzystają z tradycyjnych, papierowych. Czytaj więcej

Koronawirus w DPS-ie w Skrzynnie koło Wielunia. Zakażony jest pensjonariusz placówki, który przebywa obecnie w jednoimiennym szpitalu w Zgierzu. W placówce znajduje się ponad 150 mieszkańców. Czytaj więcej

Ponad 56 mld złotych trafiło do firm w ramach Tarczy Finansowej

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że z Tarczy Finansowej do firm trafiło ponad 56 miliardów złotych.

Tarcza Finansowa PFR to rządowy program dla przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku COVID-19. Pomoc z Tarczy Finansowej trafiła dotychczas do ponad 312 tysięcy przedsiębiorstw - wyjaśnił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. "Stworzyliśmy najbardziej nowoczesny system wsparcia gospodarki, ochrony miejsc pracy i firm w Unii Europejskiej" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Paweł Borys. Dodał, że w ramach Tarczy Finansowej PFR firmy otrzymywały subwencje w ciągu zaledwie dwóch dni. Podkreślił też, że wypłacone kwoty bardzo pozytywnie wpłynęły na sytuację finansową przedsiębiorstw i ich decyzje dotyczące utrzymania zatrudnienia.

Pomoc z Tarczy Finansowej jest skierowana do sektora mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich oraz dużych firm. Łączna wartość wsparcia to 100 mld złotych. Do tej pory do mikrofirm trafiło 17 mld złotych, a do małych i średnich przedsiębiorstw - 39,3 mld złotych. Firmy, do których trafiło wsparcie, zatrudniają 2,91 mln osób.

Bon turystyczny i sytuacja na rynku pracy

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała, że prace nad bonem turystycznym są na ostatniej prostej - ustawa wraz z poprawkami Senatu wróciła do Sejmu. W Programie 1 Polskiego Radia szefowa resortu wyjaśniła, że będzie to dodatkowe 500 złotych na każde z dzieci.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że przyczyni się to do ratowania miejsc pracy. Jak oceniła, dzięki tarczom antykryzysowym udało się ochronić 5 milionów stanowisk.

Kolejnym etapem wsparcia mają być inwestycje poprzez program inicjatyw lokalnych. Minister Marlena Maląg powiedziała, że do samorządów trafi 6 mld złotych. Dodała też, że z 1,9 mln wniosków o mikropożyczki zrealizowano już 1,8 mln. Do przedsiębiorców trafiło 9 mld złotych. Pożyczki zostaną umorzone po trzech miesiącach nieprzerwanej działalności firm.

I tura wyborów bezpieczna pod względem sanitarnym

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 mówi, że bezpieczeństwo w czasie I tury wyborów zasługuje na docenianie, a Polacy powinni się zachowywać w ten sposób na co dzień. Waldemar Kraska dodał, że reżim sanitarny często nie jest przestrzegany. - Były maseczki, były płyny dezynfekcji, zachowywaliśmy odległości, komisje wyborcze także miały swoje procedury, których przestrzegały, więc myślę, że to jest jedno z bezpieczniejszych miejsc, które mieliśmy w czasie pandemii. I myślę, że te wybory są bezpieczne - mówi Waldemar Kraska.

Wiceminister zapowiedział, że podczas drugiej tury będą obowiązywały dodatkowe ułatwienia dla osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dziećmi do 3. roku życia i osób z niepełnosprawnościami. - Może być ciepło, widzieliśmy, że przed lokalami w niektórych miejscach tworzyły się kolejki. Dlatego chcemy, żeby te osoby mogły oddać głos nie czekając w kolejkach. To szczególnie ważne jest dla osób starszych, które czekając kilkanaście minut w takim upale, mogą się źle poczuć - mówił wiceminister.

Druga tura wyborów w najbliższą niedzielę 12 lipca.

Polska z najmniejszym spadkiem PKB w Unii w tym roku

Polska w tym roku najlepiej poradzi sobie ze skutkami koronawirusa - wynika z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Polska gospodarka skurczy się o 4,6 procent, w przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,3 procent. Tegoroczne dane to najlepszy wynik we Wspólnocie. Inflacja nad Wisłą w tym roku będzie na poziomie 2,7 procent.

Unijni eksperci napisali w analizie, że polska gospodarka okazała się stosunkowo odporna w pierwszym kwartale tego roku, głównie z powodu zróżnicowanej struktury gospodarczej i mniejszego uzależnienia od sektorów dotkniętych kryzysem. "Konsumpcja prywatna znacznie spadła, ale inwestycje spadły umiarkowanie, bo sektor budowlany wciąż się rozwijał, a produkcja przemysłowa odnotowała jedynie niewielki spadek" - czytamy w analizie dotyczącej Polski.

Spadek konsumpcji prywatnej wynika z faktu, że Polacy gromadzili zapobiegawczo oszczędności i ograniczali wydatki w związku z koronawirusem. Spadek inwestycji związany był zakłóceniami łańcucha dostaw, niepewnością wśród biznesu i mniejszą liczbą zamówień w marcu i kwietniu.

Sytuacja ma się poprawić w przyszłym roku. Z danych Komisji wynika, że wzrośnie inflacja - w porównaniu z ubiegłym rokiem o 0,6 punktu procentowego, w przyszłym roku osiągnie poziom 2,8 procent. Jej wzrost ma być napędzany wzrostem cen żywności i usług.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w cieniu epidemii

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną dostosowane do zaleceń związanych z epidemią koronawirusa. Część wydarzeń będzie zamknięta, a podczas innych będą obowiązywać limity uczestników.

Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, wydarzeniami zamkniętymi, przeznaczonymi tylko dla powstańców, będą m.in. uroczysta msza święta na placu Krasińskich w Warszawie i spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Inne odbędą się zdalnie, wszyscy chętni będą mogli w nich uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu. - Będzie marsz pamięci, 5 sierpnia jak co roku. Ale będzie to marsz w którym będzie mogło wziąć udział jedynie 150 osób. Masa powstańcza też się odbędzie ale będzie zdalna. Będziemy transmitować przejazd 80 rowerzystów z komentarzem historycznym - powiedział Jan Ołdakowski.

Jan Ołdakowski zachęca, by pomimo panującej epidemii 1 sierpnia o 17:00 zatrzymać się i oddać hołd Powstańcom Warszawskim. - Jest wiele miejsc gdzie nie będzie aż takiego tłumu. Gdzie będzie można, w maseczce zatrzymać się na dźwięk syren - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego."Pamiętając o tej dacie pamiętamy o bohaterach, o jednym z najpiękniejszych pokoleń w historii Rzeczpospolitej" - zaznacza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To są bohaterowie, których powinniśmy naśladować w czasie wojny oraz w czasie pokoju. Kluczem jest zaangażowanie. Oni nigdy nie byli bierni, zawsze mieli sprawy, które chcieli załatwić - powiedział Jan Ołdakowski.

1 sierpnia wieczorem w internecie będzie transmitowany między innymi koncert "(nie)zakazanych piosenek". W obchodach tradycyjnie wezmą udział też harcerze choć większość z nich z Warszawą połączy się zdalnie. Planowana jest także akcja "Wolność Łączy", jednak w tym roku w miejscach pamięci obecny będzie tylko jeden wolontariusz.

Koronawirus na świecie

W Rosji do 701 tysięcy liczba osób zakażonych koronawirusem. Raporty rosyjskich służb sanitarnych wskazują, że nie maleje dzienna liczba nowych przypadków. Minionej doby w Rosji potwierdzono 6562 osoby zakażone koronawirusem, w tym w Moskwie 621. Dobowy wzrost liczby zakażonych utrzymuje się na zbliżonym poziomie od czterech tygodni. Od połowy maja, w Rosji notowana jest codziennie duża liczba zgonów osób chorych na COVID-19. Minionej doby zmarło 173 pacjentów szpitali zakaźnych, a od początku pandemii lekarze stwierdzili 10667 zgonów. W tym czasie wyzdrowiało 472 tysiące osób.

Będą kary za nienoszenie maseczek ochronnych przez pasażerów belgijskich pociągów. Belgia od maja łagodzi ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, ale wprowadziła obowiązek zakrywania ust i nosa w transporcie publicznym. Przez ostatnie dwa miesiące pracownicy belgijskich kolei i policjanci przypominali pasażerom o maskach ochronnych, apelowali i upominali. Teraz - jak mówi policja - nadszedł czas na egzekwowanie przepisów. „Ich przestrzeganie jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich” - tłumaczą przedstawiciele belgijskich kolei. Obecnie pociągami jeździ zaledwie połowa tych, którzy korzystali z nich przed pandemią, ale w okresie wakacyjnym spodziewany jest ich wzrost. Za niezakryte usta i nos w transporcie publicznym w Belgii grozi kara w wysokości 250 euro.

36 zakażonych koronawirusem Bengalczyków, którzy w poniedziałek przylecieli do Rzymu z Dhaki, miało wydane w swoim kraju zaświadczenia o negatywnym wyniku testów. Wczoraj włoski minister zdrowia nakazał wstrzymać komunikację lotniczą z Bangladeszem. Bengalczycy, chcąc wyjechać z kraju, muszą przedstawić służbom granicznym wynik testu na koronawirusa. Jak wyjaśnił włoskim mediom przewodniczący rzymskiego stowarzyszenia włosko-bengalskiego Mohammed Shah, w Bangladeszu można z łatwością kupić fałszywe zaświadczenie. Kilka dni temu wśród rzymskiej społeczności bengalskiej, liczącej ponad 30 tysięcy osób, wybuchło ognisko pandemii. Dotąd stwierdzono blisko 80 zakażeń. Zdaniem rzymskich służb medycznych, chorzy zarazili się od swoich rodaków przylatujących z Bangladeszu, gdzie leczenie jest płatne, a służby medyczne nie dają sobie rady z pandemią.

Kolejny wzrost zachorowań w Stanach Zjednoczonych i Brazylii oraz zakażony brazylijski prezydent Jair Bolsonaro - tak wygląda sytuacja koronawirusa. Na całym świecie COVID-19 pochłonął dotąd 543 tysiące ofiar śmiertelnych. Liczba zachorowań to obecnie prawie 12 milionów.

Prezydent Brazylii jest kolejnym światowym przywódcą, który zakaził się koronawirusem. Przez ostatnie tygodnie Jair Bolsonaro wielokrotnie pokazywał się na wiecach, ściskał ludziom dłonie i był bez maseczki, a o wirusie mówił, że to “mała grypka”. Teraz twierdzi, że czuje się dobrze, ale ma zostać poddany izolacji.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Brazylia jest drugim pod względem liczby ofiar krajem na świecie. Wczoraj zmarło tam ponad 1200 osób, a w sumie 66 tysięcy. Najwięcej zmarłych, 134 tysiące, jest w Stanach Zjednoczonych. W Kalifornii i w Teksasie zanotowano po 10 tysięcy nowych zakażeń, a łączna liczba chorych w USA przekroczyła 3 miliony. Prezydent Donald Trump twierdzi jednak, że sytuacja w kraju jest “dobra”.

Dużą liczbę nowych zachorowań notuje się także w Izraelu, gdzie wczoraj przybyło ponad tysiąc zakażonych koronawirusem. W Australii władze zastanawiają się nad zamknięciem miasta Melbourne po tym, jak pojawiły się tam nowe ogniska choroby. Wcześniej, po raz pierwszy od ponad stu lat zamknięto granicę między stanami Wiktoria i Nowa Południowa Walia.

Litewskie Muzeum Narodowe planuje zorganizowanie wystawy przedmiotów związanych z pandemią koronawirusa. Trwa zbiórka przyszłych eksponatów. Do tej pory udało się zebrać ponad 130 przedmiotów. Niektóre z nich zostaną zaprezentowane już wkrótce, a w przyszłości planowana jest większa ekspozycja. Dyrekcja muzeum poinformowała, że na wystawę trafią takie "eksponaty", jak koszulka z trzydziestoma ręcznie haftowanymi słowami i zjawiskami dotyczącymi społecznej kwarantanny. Eksponowana ma być akwarela, której najważniejszym motywem jest maseczka. Są też specjalnie zaprojektowane maseczki ślubne oraz szablon, wykorzystywany do druku na drukarce 3D plastikowej przyłbicy. Z Wilna i Kowna dostarczono też znaki ostrzegające przed COVID-19, a w przyszłości wystawę mogą wzbogacić testy na obecność koronawirusa. Wszyscy, którzy chcą przekazać na wystawę swoje przedmioty, mogą wysłać odpowiednią informację przez internet.

Londyńska Galeria Narodowa otwiera drzwi po ponad stu dniach przerwy spowodowanej koronawirusem. Zmieniają się godziny otwarcia, trzeba rezerwować wstęp wcześniej, ale oglądanie mistrzów wciąż będzie darmowe. Przez ponad trzy miesiące arcydzieła Tycjana, Rubensa, Holbeina, van Eycka i Velazqueza wisiały w samotności. Była to bezprecedensowa sytuacja. "Nawet podczas II wojny światowej, gdy na Londyn spadały bomby, drzwi galerii były otwarte. Miały tu miejsce koncerty, wystawy sztuki współczesnej. Z Walii przywożono jedno wybrane arcydzieło, co miesiąc inne" - podkreśla dyrektor galerii Gabriele Finaldi. Zwiedzanie będzie wyglądać inaczej niż przed epidemią. Trzeba zarezerwować wstęp w internecie. Obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. W sklepie z pamiątkami zapłacimy tylko bezdotykowo. "Zorganizowaliśmy też wizytę w postaci trzech tras pokazujących różne ery reprezentowane w kolekcji" - podkreśla Gabriele Finaldi, dodając, że widzowie nie będą popędzani przez obsługę i wciąż będą mogli "pobłąkać się" wśród arcydzieł Turnera, Caravaggia czy też Moneta. W Anglii muzea i galeria otwierać się mogą od soboty, w Irlandii Północnej - od piątku. Zdecydowana większość placówek zdecydowała się jednak na późniejsze otwarcie. Muzea Szkocji i Walii nadal czekają na zielone światło.

Mimo rosnącej liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych prezydent Donald Trump apeluje do gubernatorów i burmistrzów o przywrócenie jesienią normalnych zajęć w szkołach. Amerykański prezydent argumentuje, że dalsze przetrzymywanie dzieci w domach będzie gorsze od samego wirusa. Podczas konferencji w Białym Domu Donald Trump nie krył, że zależy mu na otwarciu szkół jesienią. "Wszyscy tego chcą - matki, ojcowie i dzieci. Czas to zrobić" - mówił. Prezydent USA wezwał władze stanowe i lokalne, w których gestii leży edukacja, by przywróciły normalne funkcjonowanie szkół - jak się wyraził - szybko i pięknie. "Jak wiecie, to okropna choroba, ale młodzi ludzie radzą sobie z nią znakomicie" - argumentował. Donald Trump nie odniósł się do wyrażanych przez wielu Amerykanów obaw, że dzieci mogą przynieść wirusa ze szkoły do domu i zarazić nim rodziców albo dziadków. Zarzucił jednak lokalnym politykom - którzy uważają, iż przywrócenie normalnego funkcjonowania szkół jest zbyt ryzykowne - kierowanie się względami politycznymi. W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba przypadków koronawirusa, szczególnie na południu kraju. W ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad 50 tysięcy nowych infekcji. Liczba śmiertelnych ofiar COVID-19 w USA przekroczyła 130 tysięcy.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką