Logo Radio Łódź

231 nowych przypadków COVID-19 w Polsce. Kolejne zakażenia i ofiara koronawirusa w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 231 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich jest 16 osób z województwa łódzkiego. W ciągu minionej doby zmarło pięć osób, w tym jedna hospitalizowana w szpitalu województwa łódzkiego.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 35 tys. 950. Dzisiaj (5 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 231 nowych zakażeniach, w tym 87 ze Śląska, który jest największym ogniskiem koronawirusa. W Łódzkiem ujawniono 16 nowych zakażeń. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci pięciu kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie jest 73-letni mężczyzna hospitalizowany w Zgierzu.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 517 osób, z czego 176 w Łódzkiem.

  • W Polsce wyzdrowiało już 23 746 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Ogółem w szpitalach leczonych jest 1 765 osób, 77 oddycha z pomocą respiratora. Na kwarantannie jest 83 813 osób, a nadzorem epidemicznym objęto 13 508 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Do wyborów już tylko 9 dni, ale jeszcze mniej czasu mają ci, którzy planują głosować poza swoim rejestrem wyborców. Aby oddać głos w innej miejscowości, należy z urzędu miasta lub gminy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Czytaj więcej

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi, którzy korzystali ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy. Pożyczka na 5 tysięcy złotych udzielana w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będzie automatycznie umarzana. Czytaj więcej

Jeżeli lekarze będą wystawiać elektroniczne skierowania, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ich placówkom więcej pieniędzy. E-skierowania weszły w życie w ubiegłym roku, ale nadal medycy chętnie korzystają z tradycyjnych, papierowych. Czytaj więcej

Czytaj też, Starosta sieradzki Mariusz Bądzior zakażony koronawirusem

Koronawirus w DPS-ie w Skrzynnie koło Wielunia. Zakażony jest pensjonariusz placówki, który przebywa obecnie w jednoimiennym szpitalu w Zgierzu. W placówce znajduje się ponad 150 mieszkańców. Czytaj więcej

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w cieniu epidemii

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną dostosowane do zaleceń związanych z epidemią koronawirusa. Część wydarzeń będzie zamknięta, a podczas innych będą obowiązywać limity uczestników.

Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, wydarzeniami zamkniętymi, przeznaczonymi tylko dla powstańców, będą m.in. uroczysta msza święta na placu Krasińskich w Warszawie i spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Inne odbędą się zdalnie, wszyscy chętni będą mogli w nich uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu. - Będzie marsz pamięci, 5 sierpnia jak co roku. Ale będzie to marsz w którym będzie mogło wziąć udział jedynie 150 osób. Masa powstańcza też się odbędzie ale będzie zdalna. Będziemy transmitować przejazd 80 rowerzystów z komentarzem historycznym - powiedział Jan Ołdakowski.

Jan Ołdakowski zachęca, by pomimo panującej epidemii 1 sierpnia o 17:00 zatrzymać się i oddać hołd Powstańcom Warszawskim. - Jest wiele miejsc gdzie nie będzie aż takiego tłumu. Gdzie będzie można, w maseczce zatrzymać się na dźwięk syren - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego."Pamiętając o tej dacie pamiętamy o bohaterach, o jednym z najpiękniejszych pokoleń w historii Rzeczpospolitej" - zaznacza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To są bohaterowie, których powinniśmy naśladować w czasie wojny oraz w czasie pokoju. Kluczem jest zaangażowanie. Oni nigdy nie byli bierni, zawsze mieli sprawy, które chcieli załatwić - powiedział Jan Ołdakowski.

1 sierpnia wieczorem w internecie będzie transmitowany między innymi koncert "(nie)zakazanych piosenek". W obchodach tradycyjnie wezmą udział też harcerze choć większość z nich z Warszawą połączy się zdalnie. Planowana jest także akcja "Wolność Łączy", jednak w tym roku w miejscach pamięci obecny będzie tylko jeden wolontariusz.

Wszystkie pakiety do głosowania korespondencyjnego wysłane

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało na Twitterze, że wszystkie pakiety do głosowania korespondencyjnego w drugiej turze wyborów prezydenckich zostały wysłane, "Ogromne podziękowania i gratulacje kierujemy do konsulatów - w ciągu niespełna tygodnia pracownicy MSZ wysłali około 480 000 pakietów!" - napisał resort.

Przesyłka wyborcza zawiera pięć elementów: instrukcję, oświadczenie o tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną, kopertę na głos oraz kartę wyborczą. Konsulaty czekają na przesyłki do kolejnej niedzieli, do 21.00. 

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej: ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Andrzej Duda, kandydat Zjednoczonej Prawicy oraz prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w dobie koronawirusa. Ostatnie dni na załatwienie formalności 

Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. W tym tygodniu mijają terminy, które są ważne dla osób, które będą chciały głosować poza miejscem zamieszkania.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego, we wtorek 7 lipca mija termin na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Ekspert zwrócił uwagę, że taki wniosek mogą złożyć wyborcy, którzy nie zrobili tego przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Dodał, że te osoby, które przed pierwszą turą dopisały się do spisu wyborców w wybranej przez siebie gminie, będą ujęte w tym samym spisie w czasie drugiej tury wyborów.

Grzegorz Gąsior powiedział, że do 10 lipca można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której wyborca figuruje się w spisie wyborców. Jak mówi, to wygodna forma głosowania, ponieważ będzie można zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w kraju.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Koronawirus na świecie

W ramach akcji "Wilno otwarte dla kultury" litewska stolica w ten weekend zmieniła się w amerykańskie miasto. Z kolei wkrótce w jego centrum powstanie galeria pod otwartym niebem. Celem akcji o nazwie "Sztuka bez dachu" jest wsparcie artystów, którzy ucierpieli z powodu społecznej kwarantanny, wprowadzonej w wyniku pandemii koronawirusa. W ciągu kilku dni zgłoszonych zostało ponad pięćset prac. Sto z nich zostanie zaprezentowane na billboardach, a pozostałe trafią do wirtualnej galerii. Mer miasta, Remigijus Szimaszius już zapowiedział, że z powodu dużego zainteresowania akcją projekt będzie kontynuowany w przyszłości. Galeria zostanie otwarta już w najbliższy wtorek, a wszystkie prace będzie można kupić bezpośrednio od artystów. Projekt ma być też aktywnie promowany poza granicami Litwy, co dodatkowo ma wspomóc twórców sztuki. Inicjatywa "Wilno otwarte dla kultury" pozwala na organizowanie wydarzeń kulturalnych na otwartej przestrzeni w centrum litewskiej stolicy. Dzięki temu artyści i instytucje kulturalne zyskują dodatkowe środki na swą działalność. Z kolei mieszkańcy miasta i turyści mają zapewnione dodatkowe atrakcje. Miasto organizuje m.in. weekendy tematyczne poświęcone różnym państwom oraz ich kulturze.

Węgry otworzyły humanitarny korytarz tranzytowy dla osób, które chcą podróżować przez ten kraj, a nie mogą do niego wjechać ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Kilka dni temu premier Viktor Orban poinformował, że na Węgry nie będą mogli na razie wjechać obywatele państw spoza Unii Europejskiej, z wyjątkiem Serbii. "Taki krok byłby przeciwko interesom zdrowotnym Węgrów" - tłumaczył. Zgodnie z zaleceniem Brukseli, od 1 lipca obywatele z państw z unijnej listy, które uznano za bezpieczne pod względem epidemicznym, mogą swobodnie podróżować po terenie Unii Europejskiej. Teraz Węgry otworzyły dla osób z państw spoza listy humanitarny korytarz transportowy. Takie rozwiązanie Węgry zastosowały w poprzednich miesiącach, kiedy w Europie narastała pierwsza fala zachorowań na COVID-19. Podróżni spoza UE, którzy chcą przejechać przez Węgry, muszą jednak korzystać z wyznaczonych przejść granicznych i stacji benzynowych, powinni też opuścić kraj najszybciej, tak tylko jak możliwe. Przestrzegania tych zasad będą pilnować żołnierze i policjanci.

Miliony osób w północnej Syrii znalazły się na krawędzi ubóstwa. Trwająca od dekady wojna domowa zniszczyła kraj, a teraz sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia koronawirusa. Syryjczycy, którym udało się przetrwać bombardowania są obecnie narażeni na śmierć z powodu COVID-19. W akcję pomocową włączyło się szereg międzynarodowych organizacji, w tym te z Polski. Kolejki po wodę są w Syrii normalnością. Ale teraz są jeszcze dłuższe, bo Syryjczycy muszą dodatkowo chronić się przed zakażeniem. “Jako Czerwony Krzyż naprawiamy pompy wodne, by jak najwięcej ludzi miało dostęp do czystej wody. W ostatnich dniach oddaliśmy do użytku stacje w mieście Al Dżura. Korzysta z nich ponad 300 tysięcy osób” - mówi Musab Al-Sayed Taha z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Syrii. Pandemia koronawirusa nadeszła w najgorszym dla Syryjczyków momencie. Brutalna wojna domowa sprawiła, że w północnych rejonach kraju tylko jeden na szesnaście szpitali przyjmuje pacjentów. Ponad połowa przychodni jest całkowicie zniszczona. W obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju mieszka 66 tysięcy osób. Miejscowi przedstawiciele Czerwonego Półksiężyca otworzyli tu szpital polowy. Lekarze pomagają chorym, także w czasie pandemii. “Przy wejściu do szpitala stworzyliśmy specjalną strefę. Oceniamy w niej stan pacjentów, zanim wpuścimy ich do środka. Zaostrzyliśmy też inne środki kontroli i mamy nadzieję, że koronawirus nie będzie się tutaj rozprzestrzeniał” - mówi Eissa Daher, szef polowego szpitala ICRC.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W ochronę przed koronawirusem włączyły się też polskie organizacje. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, dzięki zbiórce wśród Polaków, wysłało do północnej Syrii 52 domy modułowe. Dzięki nim powstała specjalna strefa dla osób, które są chore lub mogły mieć kontakt z chorymi. “Ośrodek kwarantanny powstał na nieużywanym polu. Takich ośrodków powinno być jeszcze przynajmniej kilkanaście, aby pomóc osobom, które są zakażone i by odciążyć syryjski system ochrony zdrowia” - mówi prezes PCPM Wojciech Wilk. Eksperci podkreślają, że Syryjczycy są w ogromnym stopniu narażeni na koronawirusa - wiele osób jest niedożywionych i osłabionych wojną domową i brakiem opieki lekarskiej od niemal dekady. Najgorsza sytuacja jest w obozach dla uchodźców, gdzie jest duża gęstość zaludnienia. “Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka więcej osób niż w dużym mieście, takim jak Warszawa” - dodaje Wojciech Wilk.

Oficjalnie koronawirus w Syrii spowodował śmierć 10 osób, a liczba zakażeń to 338. Międzynarodowe organizacje twierdzą jednak, że faktyczna liczba zgonów i zachorowań jest znacznie wyższa. Wojna domowa w Syrii trwa już od ponad dziewięciu lat. Kosztowała życie co najmniej pół miliona ludzi. Ponad połowa populacji kraju musiała uciekać ze swoich domów.

W Rosji do 681 tysięcy wzrosła liczba zakażonych. W ciągu doby zdiagnozowano 6736 nowych przypadków, w tym w Moskwie 650. Od prawie trzech tygodni sytuacja nie zmienia się. Lekarze określają ją jako stabilną, ale trudną. Minionej doby zmarło w Rosji 134 chorych na COVID-19. Od początku pandemii stwierdzono, w związku z koronawirusem 10 161 zgonów. W tym czasie wyzdrowiało 450 tysięcy osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką