Logo Radio Łódź

Najważniejsze wydarzenia tygodnia w Łódzkiem [PODCAST]

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych informacji mijającego tygodnia. Dzisiaj (4 lipca) przypominamy m.in. rozstrzygnięciach wyborczych i kampanii przed II turą w województwie łódzkim, o epidemii koronawirusa, katastrofie ekologicznej, zamknięciu centrum handlowego, a także o problemach mieszkaniowych.

Zachęcamy też do posłuchania podsumowania w formie podcastu:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Za nami I tura wyborów prezydenckich, przed nami II

Najważniejszą informacją mijającego tygodnia jest ta, że będzie potrzebna druga tura, żeby wyłonić prezydenta Polski. Zmierzy się w niej Andrzej Duda, który w niedzielnym głosowaniu, w pierwszej turze, uzyskał poparcie 43,5 proc. głosujących i Rafał Trzaskowski, którego poparło niespełna 30,5 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła nieco ponad 64,5 proc. A jak wyniki głosowania prezentowały się w województwie łódzkim?

Zacznijmy od frekwencji. Według oficjalnych i pełnych danych, ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w regionie wyniosła ona ponad 65,5 proc. W Stolicy województwa ponad 67 proc. Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Nowosolna - prawie 78 proc, a najniższą w gminie Żychlin - nieco ponad 55,5 proc.

A jak głosowali mieszkańcy regionu? W większości poparli oni Andrzeja Dudę. Urzędującego prezydenta poparło ponad 46,5 proc. głosujących. Drugi był Rafał Trzaskowski, który zdobył poparcie nieco niższe od ogólnopolskiego - niespełna 29 proc. Trzeci był Szymon Hołownia z wynikiem prawie 13 proc. W samej Łodzi wybory wygrał Rafał Trzaskowski, zdobywając prawie 43,5 proc. głosów. Na Andrzeja Dudę głosowało nieco ponad 30,5 proc. wyborców. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie kryje zadowolenia przede wszystkim z wysokiej frekwencji i zapowiada, że zgodnie z obietnicą mieszkańcy mogą liczyć na nagrodę w postaci weekendu darmowych atrakcji. - Jest powyżej 60 procent i na pewno będą nagrody. Czekamy jeszcze na drugą turę. Marzy mi się 70 procent, do czego będę łodzian zachęcała - powiedziała Hanna Zdanowska.

Ale Łódź była jedynym powiatem w regionie, gdzie wygrał Rafał Trzaskowski zwyciężył. We wszystkich innych powiatach i miastach na prawach powiatu najwięcej głosów zdobył Andrzej Duda - Trzaskowski był w większości przypadków drugi.

Na przykład region sieradzki zdecydowanie opowiedział się za urzędującym prezydentem. W powiatach sieradzkim, wieluńskim czy wieruszowskim wybory zakończyłyby się po pierwszej turze, gdyby oczywiście była taka możliwość. Tam na obecnie urzędującego prezydenta głos oddało ponad 50 procent mieszkańców, którzy poszli do urn.

A jak wygląda sytuacja w Wieruszowie, który często nazywany jest Polską w pigułce? Reguła mniej więcej się potwierdziła, choć mniej niż w całej Polsce zdobył tu Rafał Trzaskowski. Na Andrzeja Dudę w I turze zagłosowało tu ponad 45 proc. wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego niespełna 27,5 proc. - Wiadomo, w Wieruszowie jest dużo zwolenników PiS-u i - z tego, co dało się zaobserwować - Szymona Hołowni. Także tutaj mogą być niespodzianki. Nie wiadomo, jak te głosy rozłożą się w drugiej turze. Trzeba poczekać - przyznają mieszkańcy.

Bardzo ciekawie wyglądają również wyniki z gminy Głuchów. Tam mamy do czynienia z wyjątkowo dużą frekwencję ponad 73 proc., ale również z wyjątkowo dużym poparciem dla Andrzeja Dudy - ponad 75-procentowym. Drugie miejsce zajął Krzysztof Bosak, zdobywając nieco ponad 6,5 proc. głosów, trzecie Hołownia Szymon 6,3 proc., a dopiero czwarty był Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało niespełna 6 proc. wyborców. Nic dziwnego, że swojej radości nie kryje doradca prezydenta, a jednocześnie radny Sejmiku Województwa Paweł Sałek. - To bardzo miłe dla mnie osobiście, że pan prezydent Andrzej Duda ma tak wielkie poparcie wśród mieszkańców powiatu skierniewickiego, gminy Maków. To pokazuje zaangażowanie pana prezydenta i mam nadzieję, że ta prezydentura będzie kontynuowana. Tym bardziej jest to miłe, że moje rodzinne strony tak zagłosowały.

W samych Skierniewicach z kolei Andrzej Duda zdobył nieco ponad 40,5 proc., a Rafał Trzaskowski prawie 32 proc. Andrzej Duda był zdecydowanie lepszy również w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim, bełchatowskim i radomszczańskim.

Tyle o wynikach pierwszej tury. Przed nami kolejne głosowanie, które rozstrzygnie, kto na następne pięć lat zamieszka w pałacu prezydenckim. A więc wyścig trwa nadal i tak naprawdę zaczął się on tuż po tym, kiedy zamknięto lokale wyborcze oraz podano pierwsze sondażowe wyniki. Jeszcze w niedzielny wieczór i Andrzej Duda, i Rafał Trzaskowski spotkali się z potencjalnymi wyborcami w drugiej II turze. Czytaj więcej

Ale można powiedzieć, że to co nadało ton pierwszemu tygodniowi kampanii nie wydarzyło się podczas spotkań z wyborcami w regionach, ale podczas wieczorów wyborczych pierwszej tury. Obaj kandydaci już wtedy zaczęli przekonywać do siebie wyborców swoich niedawnych konkurentów w wyścigu o fotel prezydenta. Obaj zwracali się w swoich przemówieniach do wyborców zarówno Krzysztofa Bosaka, jak i Szymona Hołowni. Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim konkurentom.

Andrzej Duda zauważał również podobieństwa programowe między sobą a Krzysztofem Bosakiem. Co mogło wydawać się bardziej zaskakujące, również Rafał Trzaskowski na takie podobieństwa wskazywał. Jednak takie deklaracje spotkały się z oburzeniem polityków Konfederacji. Działacz partii z Bełchatowa Patryk Marjan na antenie Radia Łódź przypominał, co politycy z obu stron mówili wcześniej o ugrupowaniu. - Prawo i Sprawiedliwość uważa nas za ruską agenturę, a środowisko Platformy Obywatelskiej uważa, że jesteśmy organizacją faszyzującą. Dlatego to, co teraz jest mówione, to najczystsza hipokryzja.

Nic dziwnego, że Krzysztof Bosak nie zdecydował się oficjalnie poprzeć żadnego z kandydatów drugiej tury. - Wyborcy Konfederacji to nie jest klocek, który można sobie przesuwać z szufladki do szufladki - mówił.

Teoretycznie nie zdecydował się na to Szymon Hołownia. - Jesteśmy ruchem ludzi wolnych. Każdy z nas będzie podejmował decyzję w swoim sumieniu. I tak powinno pozostać.

Ale Szymon Hołownia zaznaczył jednocześnie, że do wyborów pójdzie. I nie zagłosuje za swoim kandydatem, ale przeciw obecnemu prezydentowi. - Nie mam w drugiej turze swojego kandydata, ale na wybory pójdę i oddam głos przeciwko wizji prezydentury i wizji Polski, którą prezentował przez ostatnich pięć lat Andrzej Duda.

Wszystko więc wskazuje na to, że deklaracje Hołowni o tym, że nie popiera nikogo, są rzeczywiście teoretyczne - tak przynajmniej uważa poseł PiS Marcin Horała. - Od początku uważałem, że to jest przystawka PO, że to jest ta sama historia jak z Nowoczesną, jak z Palikotem wcześniej.

I choć uśmiechanie się do swoich niedawnych konkurentów może wyborców dziwić, to politykom wydaje się całkiem naturalne. Poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Piątkowski w rozmowie z Radiem Łódź powiedział, że nie czuje się źle z tym, że Rafał Trzaskowski wskazuje na podobieństwa swojego programu do programu partii, którą jeszcze niedawno politycy KO określali jako faszystowską. - Bardzo dobrze czuję się z tym, bo mam dosyć konserwatywne poglądy. Jest miejsce w całej Koalicji Obywatelskiej, w tej formacji, która tak mocno wspiera Rafała Trzaskowskiego, dla osób o różnych poglądach. Bardzo wiele osób ma poglądy konserwatywne, a podobnymi politykami są politycy Konfederacji, podobnie jak ich wyborcy. Zachęcamy tych ludzi, którzy oddali głosy na Krzysztofa Bosaka, aby rozważyli poparcie Rafała Trzaskowskiego. Te radykalne ruchy są nieakceptowalne, ale liczę, że większość wyborców Krzysztofa Bosaka nie jest tak radykalna, że można z nimi rozmawiać, dojść do porozumienia.

O tym, że kampania będzie polegała teraz głównie na przekonywaniu nieprzekonanych i przyciąganiu do siebie wyborców innych kandydatów mówił też na naszej antenie polityk PiS, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. - Do wygrania potrzebnych jest jeszcze pięć procent spośród osób, które albo nie poszły, albo głosowały na innego kandydata. Teraz będzie dyskusja i zacięta walka o to, aby te głosy pozyskać. Bardzo się cieszę, że ta kampania ze strony pana prezydenta i całego sztabu nie była agresywna. Jak wychodziłem na konferencje, to nie atakowałem nikogo, wręcz przeciwnie. Przynosiłem dobre informacje, np. o dofinansowaniu Łodzi kwotą 93 mln zł, o wsparciu dla Zgierza, Brzezin. Starałem się budować w Łodzi i regionie kampanię pozytywną i tak też robię w drugiej turze. To przynosi skutki. Ludzie oczekują pewnego rodzaju współpracy dla dobra wspólnego.

Mamy zatem do czynienia z pewnym przeciąganiem liny, które najprawdopodobniej będziemy obserwować przez kolejny tydzień. A skoro jesteśmy przy przeciąganiu liny, to przez mijający tydzień podobnie wyglądała dyskusja w sprawie debaty prezydenckiej przed drugą turą. Pojawiło się kilka propozycji, ale żadna na razie nie doszła do skutku.

Apele prezydenta o to, aby zorganizować jedną debatę największych telewizji, jak na razie nie dały efektu. Debata zaproponowana przez TVN została odwołana, bo nie zgodził się w niej wziąć udziału prezydent Andrzej Duda. Wciąż nie wiadomo co z debatą w telewizji publicznej. Tę sytuację w kampanii wykorzystują obaj politycy. Rafał Trzaskowski podczas swojej wizyty w regionie łódzkim apelował do prezydenta Dudy o podjęcie rękawicy i dyskusję o najważniejszych problemach Polski.

Z kolei Andrzej Duda zaznacza, że chętnie stanie do debaty, ale pod warunkiem, że będzie ona organizowana przez wszystkie największe telewizje w kraju. Niedawno z propozycją wspólnej debaty wyszła telewizja Polsat, później podobną propozycję złożyła telewizja TVN. Do tej pory nie ma jednak w tej sprawie porozumienia. Czytaj więcej

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Koronawirus nie odpuszcza

Zostawmy tematy polityczne i skupmy się na sytuacji epidemicznej w regionie. A ta, w skrócie można powiedzieć, że jest dynamiczna. Jeszcze we wtorek spływały do nas optymistyczne dane. Wówczas służby sanitarne odnotowały niespełna 240 nowych zakażeń w Polsce. W województwie łódzkim było ich raptem 17. I wydawało się, że może być to pewna tendencja - tak ostrożnie oceniał to rzecznik łódzkiego Sanepidu Zbigniew Solarz. - Obserwujemy spadek dynamiki zakażeń, co należy uznać za korzystne. Nie zostaliśmy poinformowani o nowych ogniskach. Nowe zakażenia pochodzą z wcześniejszych ognisk

Niestety. Pod koniec tygodnia mieliśmy do czynienia z kolejnym wzrostem. Na przykład w czwartek służby sanitarne odnotowały ponad 370 zakażeń z czego 52 w województwie łódzkim. Ze sporym ogniskiem mamy do czynienia m.in. w Cielądzu. 

Zobacz też, Pięć województw z wyższym dobowym przyrostem zakażeń koronawirusem niż łódzkie [RAPORT]

Wypadek na DK1 (Fot. OSP Bogusławice)

Niebezpiecznie na drogach

Nie tylko koronawirus zbiera swoje śmiertelne żniwo. Wraz z początkiem sezonu urlopowego zwiększył się ruch na drogach, a co za tym idzie zwiększyła się liczba wypadków. Także ze skutkiem śmiertelnym. W czwartek na autostradzie A1 zginął 51-letni mężczyzna. Do bardzo poważnego wypadku doszło również na drodze krajowej nr 1 między Radomskiem a Częstochową, gdzie zderzyły się autobus, ciężarówka i cysterna. Jego bilans to 36 poszkodowanych osób, z czego 23 trafiło do szpitala. Jedna z osób rannych trafiła do szpitala w Radomsku, a dwie do łódzkich szpitali im. Kopernika i WAM. Do poszkodowanego w szpitalu Kopernika przyjechał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj więcej

(Fot. Jan Bohdanowicz )

Katastrofa ekologiczna w Rogowie

Zmieniamy teraz temat, choć i w tym przypadku można mówić o katastrofie. Chodzi o katastrofę ekologiczną, do której doszło w Rogowie koło Brzezin. Do rzeki Mrogi i tamtejszego stawu wpłynęło kilkadziesiąt ton oleju napędowego. Prawdopodobnie nieznani sprawcy regularnie kradli paliwo z pobliskiego rurociągu i finalnie go uszkodzili. Dowiedz się więcej

 

(Fot. Robert Zwoliński)

Upadek Sukcesji

A teraz przenosimy się do Łodzi, żeby odwiedzić nieczynne już centrum handlowe Sukcesja. To chyba pierwszy przypadek w Polsce bankructwa nie sklepu, ale całego centrum rozrywkowo-handlowego. I choć Sukcesja miała problemy od dłuższego czasu, to nikt się chyba nie spodziewał, że w końcu opustoszeje całkowicie. Dlaczego tak się stało? Powodów jest kilka. Dowiedz się więcej

Warto tu zaznaczyć, że w Sukcesji pracowało ponad 1 tys. osób. I zamknięcie centrum nie jest dla nich dobrą informacją. Szczególnie dla przedsiębiorców, którzy prowadzili w nich własne biznesy, a nie na przykład sklepy sieciowe. Dla nich przyszłość Sukcesji oznacza być albo nie być. Nic dziwnego, że pod koniec tygodnia wybrali się rozmawiać o swojej sytuacji na posiedzenie prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

I na razie znajdują zrozumienie, ale w tym przypadku potrzebne jest nie tylko zrozumienie, ale również jasne decyzje biznesowe. Czytaj więcej

(Fot. Wojciech Muzal)

Teraz o bardzo smutnej historii, niestety bez szczęśliwego zaskoczenia. Chodzi o sytuację dotyczącą rodziny pacjentki przebywającej na oddziale paliatywnym Szpitala Powiatowego w Zduńskiej Woli. Oddział został zamknięty po tym, jak do jednej z sal przyjęto pacjenta, który zmarł, po czym okazało się, że ma dodatni wynik na COVID-19. W tym samym czasie w tej sali przebywała już 33-letnia, chora na nowotwór Agnieszka, jej mąż i matka. Wszyscy zostali objęci kwarantanną – Maciej zdecydował, że zostaje z żoną, matka miała się izolować w domu, mimo że bardzo chciała być przy córce. Rozpoczęła się dramatyczna walka o być może ostatnie w życiu odwiedziny.

Walka zakończyła się tym, że matka zdążyła odwiedzić córkę, która w trakcie tej wizyty zmarła. Kobiety zdążyły się jednak pożegnać.

Trudno więc powiedzieć, żeby finał tej poruszającej historii był szczęśliwy. Mamy jednak nadzieję, że dzięki nagłośnieniu tej sprawy choć trochę udało się pomóc rodzinie zmarłej pacjentki.

 

I na koniec o jeszcze jednej ludzkiej historii. Choć tutaj mamy nadzieję, że uda ją doprowadzić się do szczęśliwego zakończenia. A chodzi o niepełnosprawną Panią Ewę, mieszkankę łódzkich Bałut, która od kilku lat czeka na przydzielenie zamiennego lokalu komunalnego. Kobieta nie chodzi i z powodu warunków technicznych budynku nie jest w stanie opuścić mieszkania nawet z pomocą córki. Przed Panią Ewą perspektywa jeszcze kilku lat czekania bo w miejskim zasobie komunalnym brakuje mieszkań przystosowanych dla niepełnosprawnych. Czytaj więcej

Obiecujemy, że tej sprawie będziemy przyglądać się dalej.

To wszystko w tym podsumowaniu tygodnia. Na kolejne zapraszamy za tydzień.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies