Logo Radio Łódź

Pięć województw z wyższym dobowym przyrostem zakażeń koronawirusem niż łódzkie [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 314 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich jest 21 osób z województwa łódzkiego. W ciągu minionej doby zmarły cztery osoby, w tym dwie hospitalizowane w szpitalach województwa łódzkiego.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 35 tys. 719. Dzisiaj (4 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 314 nowych zakażeniach, w tym 93 ze Śląska, który jest największym ogniskiem koronawirusa. W Łódzkiem ujawniono 21 nowych zakażeń. Więcej pojawiło się w województwach wielkopolskim (57), podkarpackim (40), małopolskim (29) i mazowieckim (28). Żadnego nowego przypadku nie odnotowano natomiast w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim.

  • Kolejnych 49 osób z woj. łódzkiego, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały 2 wyniki ujemne i są zdrowe.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci czterech kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie są 70-latka hospitalizowana w Zgierzu i 88-latka, która była leczona w Łodzi. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 512 osób, z czego 175 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że łącznie wyzdrowiało już 23 tysiące 127 osób. Liczba zajętych łóżek przez pacjentów leczonych na COVID-19 to 1 tysiąc 731. Zajęte są 74 respiratory. W kwarantannie przebywa 84 tysiące 560 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 13 tysięcy 280 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi, którzy korzystali ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy. Pożyczka na 5 tysięcy złotych udzielana w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będzie automatycznie umarzana. Czytaj więcej

Trwają badania na obecność koronawirusa u osób wyjeżdżających do sanatoriów. Ministerstwo Zdrowia sprawdza także policjantów, którzy m.in. pilnują osób na kwarantannach. Czytaj więcej

Czytaj też, Starosta sieradzki Mariusz Bądzior zakażony koronawirusem

Jeżeli lekarze będą wystawiać elektroniczne skierowania, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ich placówkom więcej pieniędzy. E-skierowania weszły w życie w ubiegłym roku, ale nadal medycy chętnie korzystają z tradycyjnych, papierowych. Czytaj więcej

Koronawirus w DPS-ie w Skrzynnie koło Wielunia. Zakażony jest pensjonariusz placówki, który przebywa obecnie w jednoimiennym szpitalu w Zgierzu. W placówce znajduje się ponad 150 mieszkańców. Czytaj więcej

Wiele osób planuje pozostać na urlopie w kraju. Niektórzy zdecydują się na wakacje za granicą, ale pod pewnymi warunkami. Pandemia wpłynęła na sposób naszego wypoczynku. Czytaj więcej

Dodatkowe środki na wynagrodzenia dla pracowników DPS-ów

- Ponad 326 milionów złotych trafi wkrótce do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej na wsparcie domów pomocy społecznej - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Wyjaśniła, że 175 milionów złotych z tej puli przeznaczone jest na dodatki dla pracowników tych placówek przez okres 3 miesięcy. Miesięczny dodatek ma wynieść 1450 złotych na jednego pracownika.

Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że praca w placówkach takich jak domy pomocy społecznej jest bardzo dużym wyzwaniem Dodatkowe środki na wynagrodzenia są formą docenienia trudu, jaki personel wkłada w zapewnienie bezpieczeństwa i opieki podopiecznym DPS-ów.

Podróżni muszą wypełniać formularze przed wjazdem do niektórych krajów UE

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły dziś wakacyjną siatkę połączeń. Przewoźnik zwraca uwagę na to, by podróżni sprawdzali, jakie formalności obowiązują przy wjeździe do danego kraju. Niedawno wprowadziły je Hiszpania, Cypr i Grecja.

Jak mówi rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski, przed wyjazdem konieczne jest wypełnienie krótkiego formularza. Wystarczy podać swoje podstawowe dane. Specjalny kod QR zostanie dostarczony pod podany w formularzu adres poczty mailowej. Taki kod można wydrukować, bądź zachować w telefonie komórkowym. Na lotnisku docelowym konieczne będzie okazanie go służbom imigracyjnym.

W wakacyjnej siatce połączeń LOT - u znalazły się poza Hiszpanią, Grecją i Cyprem także Albania, Włochy i Chorwacja. W samolotach nadal obowiązują środki ostrożności przed koronawirusem. Na lotniskach cały czas obowiązuje minimalny dystans od innych, który wynosi minimum półtora metra. Pasażerowie, którzy wchodzą na pokład samolotu wywoływani się małymi grupami po to, by uniknąć tłoku. W samolotach nadal konieczne jest noszenie przez cały rejs maseczki.

W połowie lipca przewoźnik uruchomi kolejne międzynarodowe połączenia. LOT zacznie latać między innymi do Wielkiej Brytanii.

Więcej pieniędzy na pożyczki płynnościowe dla firm

Będzie więcej pieniędzy na pożyczki płynnościowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała w tej sprawie aneks do umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Początkowo na program przeznaczono 400 milionów złotych, w połowie czerwca kwota wzrosła do 550 milionów, a teraz będzie wynosiła miliard 50 milionów złotych.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że pożyczki są udzielane na atrakcyjnych warunkach. Wskazała, że wartość pożyczki jest wyliczana dla każdego przedsiębiorcy indywidualnie. Maksymalna wartość pożyczki do 15 milionów złotych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak dodała, że wnioski o przyznanie pożyczki są łatwe do wypełnienia. Podkreśliła, że wystarczy wypełnić prosty formularz elektroniczny, a pieniądze trafiają na konta przedsiębiorców w ciągu kilku dni.

Dotychczas pożyczki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój otrzymało 436 przedsiębiorstw. Dzięki zwiększeniu puli dostępnych środków, liczba beneficjentów wzrośnie do około tysiąca.

Polacy będą mogli przylatywać do Anglii bez obowiązku kwarantanny

Polacy będą mogli przylatywać do Anglii bez obowiązku kwarantanny. Nasz kraj znalazł się na opublikowanej dziś liście państw, których obywatele nie będą musieli spędzać w odosobnieniu 14 dni.

Podróż do rodziny na emigracji będzie teraz nieco łatwiejsza, powrót emigranta z wakacji w Polsce - również. Bo po przybyciu nad Tamizę nie trzeba będzie odbywać kwarantanny. Obowiązek kwarantanny, który dla wszystkich obowiązywał od miesiąca, krytykowała branża turystyczna, przekonując, że to "tępe narzędzie". I że zamiast odstraszać turystów z całego świata, lepiej byłoby wprowadzić obostrzenia wobec tych krajów, gdzie sytuacja epidemiczna jest najgorsza.

Teraz rząd w Londynie opublikował listę wyjątków. Znajduje się na niej nasz kraj. Wśród państw, gdzie - jak ocenia brytyjski rząd- ryzyko związane z koronawirusem jest niskie, znalazły się między innymi: Holandia, Niemcy, Francja, Czechy, Litwa, Tajwan, Belgia, Jamajka czy też Japonia. Nie ma na niej między innymi USA i Brazylii.

Nowe zasady zaczną obowiązywać za tydzień. Na razie chodzi jednak tylko o podróże do Londynu, Birmingham czy też Manchesteru, bo regulacje dotyczą tylko Anglii. Pozostałe części Zjednoczonego Królestwa - Walia, Szkocja i Irlandia Północna- podejmą decyzje samodzielnie. Dlatego na razie w plan ewentualnego pobytu w Cardiff, Glasgow i Belfaście należy wpisać 14 dni kwarantanny.

Koronawirus na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że szanse na szczepionkę na koronawirusa w tym roku są znikome. WHO ma wkrótce otrzymać pierwsze wyniki prowadzonych na całym świecie testów. Nawet jednak, gdyby rezultaty były obiecujące, to cały proces produkcyjny może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Na całym świecie prace nad szczepionką na koronawirusa prowadzi ponad 100 zespołów naukowców. Część tych badań jest finansowana przez WHO. Szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że wstępne wyniki tych testów mogą być znane za dwa tygodnie. Szef programów ratunkowych WHO Mike Ryan podkreśla jednak, że nawet przy dobrych wynikach, jest mało prawdopodobne, aby szczepionka była gotowa w tym roku. - Byłoby niemądre przewidywać, kiedy szczepionka wejdzie na rynek. Z pewnością jednak w tym roku będzie to bardzo trudne, bo jej skuteczność można przetestować właśnie pod koniec roku. Pytanie brzmi, czy uda się wyprodukować wystarczająco dużo dawek, aby zacząć szczepić na początku przyszłego roku - dodał.

Według danych WHO, na całym świecie firmy farmaceutyczne mają obecnie 18 potencjalnych szczepionek w zaawansowanej fazie klinicznej. Pracują nad nimi naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Rosji czy Niemiec. Równocześnie naukowcy próbują znaleźć lek, który pomoże w leczeniu COVID-19. W ostatnich tygodniach zrezygnowano z dalszych badań hydroksychlorochiny, czyli leku na malarię. Naukowcy udowodnili bowiem, że promowana przez prezydentów USA czy Brazylii substancja nie ma wpływu na chorych na COVID-19. Brytyjscy naukowcy twierdzą natomiast, że tani sterydowy lek deksametazon może pomóc większości pacjentów, którzy są w ciężkim stanie.

529 tysięcy ofiar śmiertelnych i 11,2 miliona zachorowań - to obecny bilans pandemii koronawirusa. Dane takie podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Jak informują, wyleczyć udało się 6,3 miliona osób. Liczba nowych zachorowań najszybciej rośnie w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj zanotowano tam 57 tysięcy zakażeń, o dwa tysiące więcej niż dzień wcześniej. Najgorsza sytuacja jest w południowych stanach jak Teksas, Kalifornia czy Arizona, gdzie przywrócono obostrzenia. W Teksasie obowiązuje nakaz noszenia masek. Wszystko to dzieje się w weekend, kiedy wielu Amerykanów zazwyczaj wyjeżdża z domów, by świętować przypadający dzisiaj Dzień Niepodległości. W Ameryce Południowej, która jest epicentrum pandemii, liczba zakażeń zbliża się do 2,5 miliona i przekroczyła już tę z Europy. Najgorzej jest w Brazylii, gdzie zmarło 63 tysiące osób, w tym prawie 1300 w ciągu ostatniej doby. Mimo to, Rio de Janeiro otwiera plaże, a Sao Paulo w przyszłym tygodniu ma otworzyć bary. Prezydent Jair Bolsonaro, który sprzeciwia się restrykcjom, zatwierdził co prawda przepisy o obowiązku noszenia masek, ale zawetował tę ich część, która mówi o maskach w kościołach, w sklepach i w szkołach. Koronawirus szybko rozprzestrzenia się też na Bliskim Wschodzie. W Arabii Saudyjskiej liczba zachorowań przekroczyła właśnie 200 tysięcy.

W Rosji od początku pandemii zmarło 10 tys. 27 osób chorych na COVID-19. Według ostatniego raportu służb sanitarnych, łącznie zarejestrowano 674 tysiące zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby, w Rosji wykryto 6 tys. 632 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W Moskwie zdiagnozowano 680 osób chorych. Minionej doby lekarze stwierdzili 168 zgonów. Od początku pandemii zarejestrowano ponad 10 tysięcy zgonów osób zakażonych koronawirusem. W tym czasie wyzdrowiało 447 tysięcy zakażonych. Rosyjskie laboratoria wykonały łącznie 21 milionów testów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Wloskie służby sanitarne odnotowały nowe ogniska koronawirusa w Wenecji Euganejskiej. Gubernator regionu zapowiada od poniedziałku ostrzejszy reżim sanitarny, a za nie przestrzeganie go - kary - nawet więzienia. Wskaźnik zakażalności w Wenecji Euganejskiej wzrósł czterokrotnie: z 0,43 w ubiegłym tygodniu do 1.63. To oznacza, że jeden chory zakaża dziś średnio prawie dwie osoby zdrowe. Gubernator regionu, Luca Zaia chce zaostrzenia kar dla świadomie zakażających. - Jeśli ktoś chce decydować o własnym życiu, nie może jednocześnie narażać na niebezpieczeństwo innych - mówi i zapowiada, że będzie zabiegał w parlamencie o odpowiednie instrumenty prawne, by egzekwować kary za pogwałcenie reżimu sanitarnego. To nawiązanie do przypadku odmowy leczenia przez tzw. "pacjenta zero" jednego z kilku nowych ognisk korona wirusa w regionie. Pacjent wrócił z Serbii i zakaził wiele osób. Poddał się wymazowi, uzyskał wynik pozytywny ale już odmówił kuracji. Następnie, nie informując o zakażeniu nikogo, wziął udział w uroczystościach, kontaktując się bezpośrednio z wieloma osobami. Gubernator twierdzi, ze bez zaostrzenia środków, wirus znowu zacznie siać spustoszenie w październiku.

Bazylika Sagrada Família w Barcelonie od dziś ponownie będzie dostępna dla zwiedzających. Jednak nie od razu każdy kto chce będzie mógł wejść do wewnątrz. Otwarcie odbędzie się w kilku fazach. Bazylika będzie dostępna do końca roku tyko w weekendy. W pierwszej fazie zwanej "dziękczynną",w weekendy od 4 do 12 lipca będą mogli wejść pracownicy m.in. organizacji pozarządowych, mundurowi, pracownicy służby zdrowia i opieki, którzy odgrywali kluczową rolę w czasie walki z pandemią koronawirusa i podczas kwarantanny. Druga faza - dla mieszkańców Barcelony, to weekendy od 18 lipca do końca roku. Będą on mogli zwiedzać bazylikę za darmo jedynie na podstawie dokumentu tożsamości i potwierdzającego miejsce zamieszkania. Szacuje się, że będzie to 125 tysięcy wizyt. Dopiero trzecia faza, to otwarcie dla turystów, na razie nie wiadomo, kiedy ono nastąpi. Będzie to zależało od liczby turystów z Hiszpanii i z zagranicy oraz od łagodzenia restrykcji dla podróżnych. Zwiedzanie będzie się odbywało z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: każdy z wchodzących do bazyliki musi mieć maseczkę i jest zobowiązany do zachowania dystansu dwóch metrów od innych. Będzie też obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu. Niektóre części bazyliki, te, w których trudno o zachowanie bezpiecznego odstępu, pozostaną zamknięte, np. wieże.

W Anglii, w ramach znoszenia kolejnych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, od dziś otwierać się mogą puby i restauracje. Do wewnątrz będzie można wejść tylko pod warunkiem zachowania dodatkowych środków ostrożności. Nie wszystkie lokale decydują się na otwarcie, a duża część mieszkańców z wyjściem do pubu chce się jeszcze wstrzymać. Restauracje były zamknięte od połowy marca. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że ich ponowne uruchomienie to najpoważniejszy jak dotąd krok w kierunku otwarcia kraju. Szef rządu jednak zaapelował o ostrożność. - Wszyscy musimy być czujni, kontrolować wirusa i cieszyć się latem w bezpieczny sposób - powiedział.
Na zewnątrz nie można zbierać się w grupach większych niż 6 osób. W środku biesiadowanie jest możliwe tylko w towarzystwie osób z tego samego gospodarstwa domowego. Z sondażu pracowni YouGov wynika, że mieszkańcy Anglii są na razie ostrożni i tylko 5 procent deklaruje, że dziś odwiedzi pub. Inne regulacje obowiązują w pozostałych częściach Królestwa: Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Cardiff i Edynburg nie zezwalają na otwarcie pubów.

Komisja Europejska zgodziła się na stosowanie w Unii remdesiviru w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem. Autoryzacja Brukseli nastąpiła po otrzymaniu zielonego światła od Europejskiej Agencji Leków. Remdesivir to pierwsze, eksperymentalne lekarstwo na COVID-19, którego stosowanie zaakceptowała Komisja Europejska po otrzymaniu rekomendacji unijnej agencji i państw członkowskich. Zgoda, w związku z pandemią, została wydana w ekspresowym tempie, w ciągu siedmiu dni od uzyskania zielonego światła Europejskiej Agencji Leków, zwykle cały proces trwa około 70 dni. - Autoryzacja jest ważnym krokiem naprzód w walce z wirusem. Zrobimy co w naszej mocy, by zagwarantować skuteczne leczenie lub szczepionkę przeciwko koronawirusowi - skomentowała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia.
Dotychczasowe badania nad remdesivirem wykazały, że u pacjentów w poważnym stanie, z ciężkim zapaleniem płuc, skraca on czas choroby o kilka dni, a najlepsze rezultaty daje podawany we wczesnym stadium zakażenia. Inne badania wykazały też, że lek nieznacznie obniża śmiertelność. Remdesivir, który został opracowany w celu zwalczania wirusa Ebola, w warunkach laboratoryjnych był też skuteczny przeciwko wirusowi SARS.

Żona prezydenta Ukrainy wyleczyła się z koronawirusa. Musi jednak pozostawać pod opieką lekarzy. SARS-CoV-2 zdiagnozowano u Ołeny Zełenskiej trzy tygodnie temu. Jak poinformowało biuro ukraińskiego prezydenta - pierwsza dama wyleczyła się z zakażenia SARS-CoV-2 i dzisiaj opuściła szpital. Przebywała tam od 16 czerwca kiedy to zdiagnozowano u niej, spowodowane koronawirusem, obustronne zapalenie płuc. Jak czytamy w komunikacie, Ołena Zełenska, po wyjściu ze szpitala, wciąż potrzebuje leczenia związanego powikłaniami. Czuje się jednak dobrze i może przebywać z rodziną. W połowie czerwca, po zdiagnozowaniu koronawirusa u Ołeny Zełenskiej testom poddano też Wołodymyra Zełenskiego i dzieci pary prezydenckiej. Ich wynik był negatywny. Na Ukrainie do tej pory wykryto ponad 46 tysięcy przypadków SARS-CoV-2, z czego 876 w ciągu ostatniej doby.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką