Logo Radio Łódź

382 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, z czego 169 na Śląsku. Kolejne 14 zakażeń i jeden zgon w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 382 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich jest 169 osób ze Śląska i 10 z województwa łódzkiego. W ciągu minionej doby zmarło 14 zarażonych osób. Większość posiadała choroby współistniejące.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 34 tys. 775. Dzisiaj (1 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 382 nowych zakażeniach, w tym 169 ze Śląska, 107 z województwa wielkopolskiego, 20 z województwa mazowieckiego, i 14 z Łódzkiego.

  • W Łódzkiem najwięcej pozytywnych wyników stwierdzono w powiacie wieruszowskim wśród pracowników jednego z zakładów pracy. Mamy więc do czynienia z powstaniem nowego ogniska zakażeń.

  • Nowe cztery zakażenia są także w powiecie skierniewickim. Pozostałe zakażenia to dwa przypadki w powiecie łódzkim wschodnim i pojedyncze w bełchatowskim, łowickim i w Piotrkowie Trybunalskim.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 14 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie jest jedna osoba z woj. łódzkiego. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 477 osób, z czego 164 w Łódzkiem.

  • W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1923 osoby, pod respiratorem - 78. Wyzdrowiało 21 tys. 791 pacjentów, u których potwierdzono zakażenia. Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 13 tys. 919 osób, a kwarantanną 83 tys. 33 osoby.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Na zamkniętym oddziale paliatywnym zduńskowolskiego szpitala przebywa małżeństwo. Mąż umierającej 33-letniej kobiety pozostaje tam od ubiegłego czwartku, 25 czerwca, ponieważ w czasie, gdy przywiózł żonę na oddział, trafił do niego też pacjent zakażony koronawirusem i osoby z kontaktu muszą odbyć kwarantannę. Rodzina interweniuje i apeluje, by do małżonków dołączyła matka pacjentki, która chce być przy córce i pomóc zięciowi w opiece. Szpital nie wyraża jednak zgody. Czytaj więcej

Łowiccy pielgrzymi, którzy w maju wyruszyli na Jasną Górę, mogą odetchnąć z ulgą. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łowiczu odstąpiła od wymierzenia kar administracyjnych. Wszyscy zagrożeni karą pątnicy udowodnili, że po interwencji policji rozwiązującej pielgrzymkę, wrócili do domów. Czytaj więcej

Wiele osób planuje pozostać na urlopie w kraju. Niektórzy zdecydują się na wakacje za granicą, ale pod pewnymi warunkami. Pandemia wpłynęła na sposób naszego wypoczynku. Czytaj więcej

Łódzki metropolita arcybiskup Grzegorz Ryś skierował do wiernych z regionu list dotyczący tegorocznych pielgrzymek na Jasną Gorę. W tym roku do Częstochowy z powodu pandemii będzie mogła pójść ograniczona liczba pątników. Czytaj więcej 

Fundusz Inwestycji Samorządowych nazywany również Tarczą Samorządową przeznaczy dla polskich miast, gmin i powiatów, na wyrównywanie strat związanych z epidemią koronawirusa okrągłą kwotę 6 mld zł. Pierwsze pieniądze trafią do lokalnych społeczności już na początku września. Czytaj więcej 

Od dziś na pokładach samolotów może być komplet pasażerów

Od dziś samoloty rejsowe i czarterowe latające z i do Polski mogą zabrać na pokład komplet pasażerów. Dotychczasowe rządowe rozporządzenia nakazywały, by na pokładach stosować tak zwaną szachownicę, co oznaczało, że w samolocie mogło być wypełnionych jedynie 50 procent miejsc.

O likwidację szachownicy zabiegały zarówno linie lotnicze, jak i biura podróży, które argumentowały, że ograniczenie wypełnienia miejsc doprowadzi do bankructw.

Także od dziś zagraniczne rejsy wznawiają Polskie Linie Lotnicze LOT. Od dziś samoloty narodowego przewoźnika będą latać do 20 miast w Europie, a 3 lipca siatka zostanie poszerzona o wakacyjne połączenia. Z kolei w połowie lipca samoloty PLL LOT zaczną latać między innymi do Wielkiej Brytanii. Europejskie loty wznowili także komercyjni przewoźnicy, a także zagraniczne linie takie, jak KLM, czy Air France.

Regularne połączenia międzynarodowe PLL LOT zostały zawieszone 13 marca w związku z pandemią koronawirusa. Od tego czasu polski przewoźnik latał za granicę jedynie w ramach ogłoszonej przez rząd akcji LOT do Domu. Podobną decyzję o wstrzymaniu regularnych połączeń podjęli inni międzynarodowi przewoźnicy. Niebo nad Polską i Europą zostało zamknięte.

Pierwszego czerwca PLL LOT przywrócił niektóre połączenia na trasach krajowych. Możliwe było jednak tylko zapełnienie połowy dostępnych miejsc w samolocie.

Ponad 1,8 mln najmniejszych firm złożyło wnioski o pożyczkę 5 tys. zł

Ponad milion 800 tysięcy najmniejszych firm złożyło wnioski o 5 tysięcy złotych nisko oprocentowanej pożyczki, która jest finansowana z Funduszu Pracy. Jest to jedno rozwiązań z tarczy antykryzysowej. Jego celem jest ochrona gospodarki i miejsc pracy.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w Polskim Radiu 24, że wypłaty pożyczek są sprawnie realizowane.

Możliwe wznowienie pracy w kopalniach?

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że w najbliższych dniach kopalnie wrócą do normalnej pracy. 9 czerwca ze względów epidemiologicznych wydobycie zostało wstrzymane w 12 śląskich kopalniach .

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia wicepremier Sasin zapewnił, że do pracy z pełnym wydobyciem wrócą wszystkie kopalnie. Wczoraj wśród górników odnotowano sześć nowych zakażeń koronawirusem. W sumie zakażonych jest 2 i pół tysiąca górników.

Koronawirus na świecie

W Rosji, w ciągu minionej doby zmarło 216 osób chorych na COVID-19. Jak zauważają rosyjskie służby sanitarne, wysoka liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem utrzymuje się od dwóch miesięcy. Od początku pandemii, w Rosji wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 654 tysiące osób. Minionej doby rosyjskie służby sanitarne wykryło 6556 nowych zakażeń. W tym czasie, w Moskwie zdiagnozowano 611 chorych na COVID-19. Od początku maja utrzymuje się w Rosji wysoka śmiertelność, wśród zakażonych koronawirusem. Minionej doby lekarze stwierdzili 216 zgonów, a od początku pandemii 9536. Do tej pory wyzdrowiało 423 tysiące chorych na COVID-19. Łącznie rosyjskie laboratoria wykonały 20 milionów testów.

Gwałtownie rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, a restrykcje na powrót wprowadzają miasta w Wielkiej Brytanii i Australii. To najnowszy obraz pandemii COVID-19. Według amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie zmarło dotąd 514 tysięcy osób, a liczba zachorowań to 10,6 mln. Minęło właśnie pół roku od czasu oficjalnego zgłoszenia przez Chiny do Światowej Organizacji Zdrowia pierwszego przypadku nieznanej wówczas choroby płuc.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie koronawirus zebrał dotąd najwięcej ofiar śmiertelnych, zmarło 130 tysięcy osób. W południowych stanach lawinowo rośnie liczba nowych przypadków, a w ciągu ostatniej doby w całym kraju zanotowano 40 tysięcy nowych zakażeń. Główny epidemiolog kraju Anthony Fauci ostrzega, że jeśli Amerykanie nadal nie będą stosować się do zaleceń, to każdego dnia koronawirusem może zakażać się nawet 100 tysięcy osób.

Nowe ogniska spowodowały też częściowe zamknięcie brytyjskiego miasta Leicester oraz przedmieść australijskiego Melbourne. W Brazylii liczba ofiar zbliża się do 60 tysięcy, a wirus zbiera ogromne żniwo także wśród rdzennych mieszkańców Amazonii.

Unia Europejska opublikowała listę 15 tzw. bezpiecznych krajów, których obywatele będą mogli wjeżdżać do strefy Schengen. Na liście są m.in. Kanada, Maroko, Tajlandia czy Korea Południowa, ale nie ma Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Brazylii.

Grecja otwiera dzisiaj wszystkie lotniska dla turystów, a Hiszpania i Portugalia uroczyście wznowią ruch na wspólnych przejściach granicznych. Także Gruzja i Egipt będą od dzisiaj wpuszczać zagranicznych turystów, choć w Egipcie liczba nowych zachorowań stale rośnie. W Turcji otwierane są kina i teatry.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Belgia łagodzi od dziś kolejne ograniczenia wprowadzone w połowie marca w związku z pandemią koronawirusa. Zwiększona zostaje dozwolona liczba osób znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach, uregulowana zostaje też kwestia skupisk ludzi na świeżym powietrzu. Przedstawiciele belgijskiego rządu, po zasięgnięciu opinii ekspertów uznali, że sytuacja epidemiczna poprawiła się i możliwy jest kolejny etap łagodzenia ograniczeń. "Możliwe będzie organizowanie wydarzeń kulturalnych z widownią, ale pod pewnymi warunkami" - poinformowała premier Belgii Sophie Wilmes. Od dzisiaj można znowu pójść do kina i teatru, ale na widowni będzie mogło zasiąść tylko 200 osób z wymaganym co najmniej 1,5-metrowym odstępem. Do dwustu zwiększona została też liczba osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwach religijnych. W wydarzeniach organizowanych na świeżym powietrzu będzie mogło wziąć udział maksymalnie 400 osób. Od dziś otwarte są parki rozrywki, centra odnowy biologicznej i baseny. Bez ograniczeń czasowych można robić zakupy w towarzystwie, ale z zachowaniem dystansu. Z 10 do 15 została zwiększona liczba osób, z którymi można utrzymywać bliższe kontakty.

W Korei Południowej wciąż nowe infekcje koronawirusem. Liczba nowych zakażeń utrzymuje się na stałym poziomie kilkudziesięciu przypadków dziennie. W ciągu ostatniej doby stwierdzono tam 51 przypadków zachorowań na COVID-19, z czego 36 to zakażenia lokalne. Są one w większości powiązane z aktywnością małych grup religijnych. W ubiegłym miesiącu większość zakażeń w Korei Południowej wykryto w gęsto zaludnionym Seulu i okolicznych miejscowościach. Zakażenia lokalne w głównej mierze związane były z aktywnością małych grup religijnych. W Korei Południowej wcześniej jedno z największych ognisk patogenu związane było z działalnością kościoła Shincheonji, uznawanego za sektę. Jak pisze Agencja Yonhap - obawy budzi wykrycie pierwszych dwóch przypadków zakażenia koronawirusem wśród uczniów. Południowokoreańskie władze od końca maja stopniowo otwierały placówki edukacyjne. Jak informuje Yonhap - koronawirusa stwierdzono u dwóch uczniów szkoły podstawowej w Daejeon. W Korei Południowej rośnie tez liczba przywleczeń koronawirusa z zagranicy. Od 6 dni poziom zakażeń u podróżnych utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies