Logo Radio Łódź

Wieczór wyborczy w Radiu Łódź [ZAPIS TRANSMISJI]

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020, komentarze ekspertów i relacje na żywo ze sztabów. Czas na wieczór wyborczy z Radiem Łódź.

To już koniec naszego wieczoru wyborczego w Radiu Łódź. Poniżej znajdziecie zapis relacji i w formie wideo, i tekstowej. Przypomnijmy, że w Łowiczu ten wieczór spędził Andrzej Duda, który w drugiej turze zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim.

22:59 Dr Kowalski: - Uważam, że różnica po zliczeniu wszystkich wyników będzie mniejsza niż 10 proc.

Dr Onasz: - Różnica będzie odnośnie sondaży, ale nie były robione żadne badania wśród osób głosujących korespondencyjnie

22:58 Jak nasi eksperci oceniają szanse w drugiej turze?

Dr Horbaczewski: - 51 proc. do 49 dla Andrzeja Dudy. Każdy wynik powyżej 51 proc. dla Andrzeja Dudy to będzie sukces.

Dr Onasz: - Mógłbym wyjąć monetę, rzucić orzeł czy reszka i się mało co pomylić. Wyniki będą podobne, chyba że ktoś popełni błąd

Dr Skorzycki: - Będzie "remis" ze wskazaniem. Gdybym musiał postawić prywatne pieniądze, to uznałbym, że minimalnym zwycięzcą byłby Andrzej Duda

Dr Kowalski: - Ja stawiam, że wygra Rafał Trzaskowski 52 proc. do 48 proc. Uważam, że Andrzej Duda prowadzi kampanię od prawie pół roku. Widać, że on nie ma już poweru, dynamiki. Jeśli on utrzyma tę narrację, to polegnie. Rafał Trzaskowski ma tę dynamikę wznoszącą. Jeśli sztab Rafała Trzaskowskiego nie popełni poważnego błędu, i będzie miał pomysł na drugą fazę kampanii, to zobaczymy, że z każdym tygodniem różnica będzie się zmniejszała

22:55 Dr Horbaczewski: - Prezydent Duda nie może się koncentrować na jednej grupie docelowej. To będzie walka niemalże do ostatniego głosu, i o każdy trzeba walczyć. Od jutra czeka nas walka "na śmierć i życie"

Wynik exit poll dla województwa łódzkiego (Fot. Radio Łódź )

22:52 Dr Skorzycki: - Nie mamy zaskoczenia względem wyników w kraju, a względem wyników w Łódzkiem. W Łodzi na pewno większość głosowała za Rafałem Trzaskowskim.

Przy Andrzejowi Dudzie nie widzieliśmy dzisiaj Jarosław Kaczyńskiego. Nie ma sensu go teraz pokazywać. On działa na "zapleczu", organizuje struktury. On pewnie "zniknie" na dwa tygodnie.

Dr Kowalski: - Prezesa tutaj nie ma, bo wizerunkowo Andrzej Duda jest postrzegany jako całkowicie podwładny Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jeśli tutaj by się pojawił, sztab Trzaskowksiego by to chciał wykorzystać, że Andrzej Duda jest sterowany, nie ma nic do powiedzenia

22:50 Dr Onasz: - Rafał Trzaskowski próbuje robić "plebiscyt" - głosowania za PiS-em lub przeciw. Prezydent Duda nie może sobie na to pozwolić.

22:48 Dr Horbaczewski: - Różnice w regionie łódzkim są ogromne względem skali kraju. Gdyby one się powtórzyły, Andrzej Duda byłby pewny reelekcji

Dr Onasz: - Nasze województwo poza Łodzią, oraz małej części sprzyja obozowi rządzącemu

22:46 Dr Horbaczewski: - Na pewno przedłużająca się epidemia nie sprzyja obozowi władzy. To nie jest tajemnica żadna.

Dr Kowalski: - Nie sprzyja wizerunkowi Andrzeja Dudy, który został "sklejony" z rządem w ostatnim czasie. To błąd strategiczny

Dr Horbaczewski: - To może błąd strategiczny, ale to działa w dwie strony. Bo prezydent mógł "naprawiać" słabe punkty rządowe

22:44 Dr Kowalski: - Pandemia spowodowała efekt zamknięcia. Teraz ludzie chcą wrócić do normalności, do życia sprzed niej. Chcą, żeby coś się zmieniało. Nie chcą, żeby był cały czas ten sam prezydent, ten sam rząd. Ten czynnik psychologiczny zmiany może być wykorzystywany przez sztab Trzaskowskiego.

Dr Skorzycki: - Zawsze koniec pandemii można odwołać. Nie sądzę, żeby PiS straszył przed wyborami. Przeprowadzono tu szereg sondaży, że ludzie są zmęczeni pandemią. Symbolicznie zawieszono ją, większość ludzi przyjęła to z ulgą, że nie trzeba cały czas nosić maseczek. 

22:42 Dr Onasz: - Nie wiemy jeszcze czy kwestia epidemii miała wpływ na głosowanie, na frekwencję. Nie wiemy, czy nie będzie jakiegoś skoku po pierwszej turze i czy coś się nie zmieni, że głosowanie korespondencyjne w drugiej turze będzie w większej liczbie miejsc. Jeśli nie będzie ognisk chorobowych nowych, to co raz mniej osób będzie się przejmowało epidemią.

22:40 Dr Onasz: - Oba sztaby będą czekały na błędy przeciwnika. Sztab Trzaskowskiego miał najkrótszą kampanię i tych błędów było najmniej. Ale wszystko co mieli najlepszego, oni już chyba rzucili. Nie rozumiem, dlaczego program wyborczy rzucili ostatniego dnia.

Dr Kowalski: - Każdy marketer polityczny zrobiłby to, żeby rzucić program w piątek, żeby nie było czasu na reakcję przed ciszą wyborczą.

Dr Horbaczewski: - Sztab Andrzeja Dudy od poniedziałku ruszy do wypunktowywania tego programu Trzaskowskiego.

22:38 Dr Skorzycki: - Rafał Trzaskowski ma mało czasu. Nie ma czasu na objeżdżanie wsi, musi jeździć po mniejszych miastach. On znajdzie entuzjastów w tych miejscach. Część tych miast jest na pewno do "odebrania" przez Rafała Trzaskowskiego. 

Jeśli chodzi o młodych wyborców, to wiemy, że Andrzej Duda chciał ich pozyskać poprzez media społecznościowe, ale to zdecydowanie nie wyszło. Wyborcy Bosaka mogą uważać, że głosowanie na Dudę to obciach.

Dr Horbaczewski: - Wszyscy kandydaci robili błędy, ale słynny challenge Andrzeja Dudy był wielkim błędem. Tutaj będzie walka trwała łeb w łeb do końca i będą decydować szczegóły.

22:36 Dr Kowalski: - Rafał Trzaskowski powinien teraz pójść w stronę mniejszych miast. Widać, że zaczął on już objeżdżać mniejsze miasta, i to będzie robił. Przekaz Andrzeja Dudy będzie szedł do młodych ludzi. Kandydaci są 40-latkami i to jest też generalnie ciekawa zmiana. Rafał Trzaskowski powiedział dzisiaj, że Ci, którzy będą chcieli "zagłosować na mnie, zagłosują na zmianę".

Godzina 22:34 Dr Kowalski: - Sztab zarządził, żeby wieczór wyborczy tam się odbył, aby dać sygnał, że jesteśmy tutaj. Wśród Was, wiemy że nas wspieracie. My będziemy wspierali Wasze interesy. To był taki bardzo przemyślany wybór miejsca.

Godzina 22:32 Jak wyglądał wieczór wyborczy Andrzeja Dudy w Łowiczu? O tym w relacji Katarzyny Grabowskiej:

22:30 Marcin Kosiorek, starosta łowicki: - Jestem bardzo zadowolony z tego wydarzenia dzisiaj w Łowiczu. Całe miasto i powiat powinny być zadowolone, niezależnie od poglądów politycznych.

Łowicz zaistniał przed wieloma milionami Polaków, i cieszę się, że prezydent Duda podkreślił, że Łowicz jest w środku Polski.

Nie mogliśmy wpuścić nie wiadomo ilu osób ze względów sanitarnych, ale zapewniliśmy też telebim. Odebrałem wiele pozytywnych sygnałów i od mieszkańców, od polityków i od sztabowców Andrzeja Dudy. To był ich pomysł, żeby wyjść do ludzi, nie bać się tego. Było pięknie, wznośnie, nawet trochę patetycznie, ale tak musiało być, bo mówimy o POLSCE.

Pilnowaliśmy reżimu sanitarnego. Tak jak rząd radzi sobie z epidemią bardzo dobrze, tak i dobrze to wszystko tutaj funkcjonowało.

To jest dobry pomysł, ale zależy to od specyfiki kandydata, grupy docelowej, której chciałby dotrzeć. Wiec kontrkandydata w małej miejscowości mógłby być dziwny. Andrzej Duda nie raz podkreślał, że są mu na sercu małe miejscowości. Najdłuższa kampania rozpoczęła się w Łowiczu.

Myślę, że 12 lipca już się nie spotkamy w Łowiczu. Tego szczęścia byłoby za dużo. Teraz czas intensywnej pracy.

22:24 Dr Horbaczewski: - Nie wiem jak będzie z elektoratem Szymona Hołowni, bo on jest jeszcze niewiadomym. Ale część elektoratu Krzysztofa Bosaka pozostanie w domach.

22:23 Dr Skorzycki: - Mamy jeszcze dwa tygodnie kampanii. Pytanie też, jak wakacje wpłyną na frekwencję w drugiej turze. 

Dr Horbaczewski: - Miejmy nadzieję, że to będzie środek wakacji. To może się odbić na frekwencji.

22:22 Dr Kowalski: - Jestem pewnie, że Szymon Hołownia nie będzie chciał, aby Andrzej Duda pozostał prezydentem.

Dr Skorzycki: - Jestem ciekaw, czy Szymon Hołownia kogokolwiek poprze. On ostatnio mówił, że nie będzie nikogo popierał. To może oznaczać, że część jego elektoratu pozostanie w domach.

22:20 Dr Horbaczewski: - Gdyby cały elektorat Krzysztofa Bosaka przeszedłby do Andrzeja Dudy, to owszem nie daje to jeszcze gwarancji, ale tylko - jeśli Rafał Trzaskowski przejąłby cały pozostały elektorat.

Dr Onasz: - Tak jednak nie możemy liczyć. Choć jeśli nawet wyniki pokryją się jeden do jednego w drugiej turze, to mamy jeszcze dwa tygodnie. Pytanie co zrobi sztab Andrzeja Dudy, żeby przejąć elektorat Szymona Hołowni. Pytanie jaki jest też interes Szymona Hołowni, który planuje przejąć część wyborców Platformy Obywatelskiej.

22:15 Dr Paweł Kowalski: - Start Szymona Hołowni jest początkiem szerszego projektu. Szymon Hołownia w trakcie kampanii objechał prawie cały kraj, ale zrobił to też z taką intencją, żeby zbudować sieć struktur regionalnych. Tego ruchu politycznego. Nawet dzisiaj powiedział, że jest zadowolony z tego wyniku. Jak popatrzymy na poprzednie wybory, to zawsze istniała taka nisza ok. 10-15 procent wyborców.

Według mnie to projekt organizowany, budowany z zasadami marketingowymi. Szymon Hołownia wie do kogo adresować swój przekaz. Z badań wiemy, że jego elektorat jest podobny elektoratowi Rafała Trzaskowskiego, więc to potencjalnie mogą być głosy dla kandydata KO. Tych ludzi Rafał Trzaskowski będzie musiał jednak ich przekonać.

Jeśli mówimy o przepływach, to jestem pewien, że duża grupa ludzi, którzy poparli Szymona Hołownię, poprze Rafała Trzaskowskiego. Pytanie, jak duża?

Moim zdaniem Andrzej Duda nie ma takiego rezerwuaru głosów, jak Rafał Trzaskowski. Zwracam uwagę, że zwycięzca musi zdobyć ponad 50 procent. Nawet cały elektorat Krzysztofa Bosaka może nie wystarczyć. 

22:13 Dr Michał Skorzycki: - Co mogą powiedzieć przedstawiciele Konfederacji? Wiadomo, że są zadowoleni. Udało im się utrzymać wyborców z wyborów parlamentarnych. Bosak nieźle się prezentował, kampania była dobrze przeprowadzona. On sam przesądził, że elektorat został przy nim. Dla tej partii zbyt daleko idących wniosków bym nie wysnuwał. W dużym stopniu ta kampania, to był teatr jednego aktora.

Pewnym zaskoczeniem jest, że ten elektorat przejdzie do Andrzeja Dudy, ale sam Bosak się od tych dwóch partii dystansował.

W sondażach przepływu pokazywało się, że większość elektoratu Konfederacji nie przejdzie od razu do głosowania na Dudę, a przekonywanie go, może oznaczać stratę takiego elektoratu wypośrodkowanego.

22:11 Dr Maciej Onasz: - Część elektoratu Roberta Biedronia mogła być rozproszona między Szymona Hołownię, Rafała Trzaskowskiego, a nawet Andrzeja Dudę. To największy przegrany tej kampanii. Robert Biedroń tak naprawdę nie ma nic do zaoferowania na drugą turę.

22:10 Dr Hubert Horbaczewski:To wyniki bliskie trendów ostatnich. Jedynym zaskoczeniem jest to, że Rafał Trzaskowski "skonsumował" wyborców PSL-u już w pierwszej turze

22:09 Czas na komentarze naszych ekspertów, a są nimi: 

- dr Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego 
- dr Michał Skorzycki ze Społecznej Akademii Nauk 
- dr Huber Horbaczewski z Uniwersytetu Łódzkiego 
- dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Godzina 22:06 

Przypomnijmy, że trzeci wynik w pierwszej turze osiągnął Szymon Hołownia. - Czy to jest wynik moich marzeń? Tak, to jest wynik moich marzeń, bo 6 miesięcy temu nikt nie wierzył, że mamy w ogóle szansę. To oznacza, że przekonaliśmy 2 mln ludzi do polityki obywatelskiej, która słucha ludzi - powiedział Hołownia.

Tak wygląda wieczór wyborczy Rafała Trzaskowskiego:

A to wieczór wyborczy Andrzeja Dudy w Łowiczu:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

22:00 Dariusz Klimczak z PSL, sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza: - Liczyliśmy na więcej. Wcześniej liczyliśmy się do wejścia do gry na drugą turę, ale później pojawił się Rafał Trzaskowski i znów liczył się duopol PO-PiS. Wszedł do drugiej tury ktoś, kto nie miał planu, ale dobrze atakował PiS. Na takich spokojnych kandydatów jak Władysław Kosiniak-Kamysz, widocznie jeszcze nie przyszedł czas.

O zwycięstwie w drugiej turze może zdecydować nawet pół procenta. Stawialiśmy na zupełnie inne rozwiązania niż te, które prezentują i Andrzej Duda, i Rafał Trzaskowski. My Polskę widzimy zupełnie inaczej, i na tę chwilę nie wydaje mi się, żeby Władysław Kosiniak-Kamysz kogoś poparł w drugiej turze.

21:58 Tomasz Trela, poseł Lewicy, w sztabie Roberta Biedronia: - Gratuluję tym, którzy awansowali do drugiej tury. 

My liczyliśmy na wyższy wynik poparcia. Będziemy musieli wyciągnąć wnioski, zrobić analizy. Wszystko to o czym mówił Robert Biedroń, to jest to co jest sztandarem dla Lewicy. Dalej będziemy przygotowywać się do wyborów kolejnych parlamentarnych, ale ten wynik jest rozczarowujący.

Jak znam wyborców Lewicy, to głosują oni na Lewicę, a jeśli nie, to na pewno nie głosuje na PiS. Wyborcy Lewicy albo zagłosują na Rafała Trzaskowskiego, albo nie zagłosują wcale. Myślę, że tych kilkaset tysięcy osób, którzy głosowali na Roberta Biedronia, mogą zagłosować teraz na Rafała Trzaskowskiego.

Przyjdzie czas na analizy, bo godzinę po ogłoszeniu sondaży, trudno to zrobić. Przed epidemią koronawirusa i Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz mieli wyniki ok. 10-procentowe, a teraz mają 2-3 proc. Trzeba się zastanowić, czy te osoby zostały w domach, czy stało się coś innego.

21:53 Tomasz Grabarczyk z Konfederacji, który jest w sztabie Krzysztofa Bosaka: - To wysoki wynik Krzysztofa Bosaka, z którego jesteśmy zadowoleni. Rok temu nikt nie dawał nam szans na wejście do Sejmu. Weszliśmy jednak, pokazaliśmy jakie mamy pomysły. I teraz Krzysztof Bosak przeprowadził dobrą kampanię i osiągnął dobry wynik.

Ja nie oddam głosu na nikogo w drugiej turze i od rady liderów Konfederacji wypłynie taki komunikat, że Krzysztof Bosak nikogo oficjalnie nie poprze. Nasi wyborcy sami niech dokonają wyboru. Teraz przez dwa tygodnie będzie na pewno wiele ciepłych słów w kierunku Konfederacji. Wcześniej byliśmy dyskredytowani. Z całym szacunkiem do Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego, nie mają oni co liczyć na nasze oficjalne poparcie.

Niektórzy może będą głosowali na Andrzeja Dudę, inni na Rafała Trzaskowskiego, ja albo oddam głos nieważny, albo nie wezmę udziału.

21:49 Anna Milczanowska, posłanka PiS: - Bardzo się cieszymy, że taki wynik osiągnął nasz kandydat. Cieszymy się z niesamowitej frekwencji. Tak wysokiej frekwencji nie było prawie nigdy.

Teraz dwa tygodnie wytężonej pracy. Jesteśmy na to przygotowani. Każdego dnia będzie ogromna liczba spotkań i Andrzeja Dudy, i nas parlamentarzystów. Do wszystkich Polaków docierają materiały wyborcze. Mamy pomysł na kampanię, ale mamy przede wszystkim pomysł na Polskę. Andrzej Duda opiera kampanię o bardzo ambitne inwestycje - i wielkie, i małe. To budowa dróg samorządowych, modernizacja przedszkoli, szpitali, inwestycja w kulturę, ale też przekop Mierzei Wiślanej.

Zwracam się z ogromną prośbą do tych, którzy głosowali na pozostałą 10 kandydatów, żeby jeszcze raz przyjrzeli się programowi wyborczemu Andrzeja Dudy. Warto na niego zagłosować, bo głosoujecie na człowieka stabilnego, który kocha Ojczyznę, Polaków, który chroni korzenie.

21:46 Dariusz Joński, poseł KO: - 10 procent to nie jest dużo, biorąc pod uwagę strukturę wyborców. Obecny prezydent zdobywa nieco ponad 40 procent, a Jarosław Kaczyński mówił o wygranej w pierwszej turze. Rafał Trzaskowski ma ogromny rezerwuar, skąd brać elektorat. Nie wiem, kto mógłby poprzeć Andrzeja Dudę. Rafała Trzaskowskiego wiem. Teraz czeka nas ciężka praca.

Większość wyborców kandydatów opozycyjnych weźmie udział w drugiej turze. 58 proc. nie akceptuje Andrzeja Dudy, ale to od naszej pracy, przekonywania ludzi zależy wynik. Druga część kampanii będzie podyktowana spotkaniami w mniejszych miejscowościach. To będzie walka gigantów.

Atmosfera w sztabie Rafała Trzaskowskiego jest atmosferą nadziei. Podchodzimy spokojnie, wiemy ile pracy mamy do wykonania.

21:42 Rafał Trzaskowski:  - Od Was zależy czy wybierzecie prezydenta otwartego, czy prezydenta nieszanującego swojego podpisu.

21:41 Rafał Trzaskowski: - To będą wybory między Polską otwartą, a Polską, która szuka wroga. To będą wybory między tymi, którzy szanują prawa kobiet, i między tymi, którzy tego nie robią. To będą wybory pomiędzy tymi, którzy mówią obywatelom, że coś im dali, a między tymi, którzy mówią, że wszystko w Polsce zawdzięczamy Waszej ciężkiej pracy. To będą wybory między szukającymi porozumienia i wspólnoty, a między tymi, którzy cały czas szukają konfliktu. To wybory, między tymi, którzy chcą zmiany, tymi, którzy chcą rozwiązywać spory, rozmawiać o bezrobociu, służbie zdrowia, ratowaniu miejsc pracy, a nie o tych, którzy cały czas patrzą wstecz.

21:39 Rafał Trzaskowski: - Dzisiaj spacerowałem po Warszawie i wiem, że dużo z Was chciałoby już wygranej w pierwszej turze, tak jak w Warszawie. 

21:37 Rafał Trzaskowski: - Chciałem podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, Senatowi, wszystkim samorządowcom, którzy pokazali charakter. Drodzy Państwo, gdyby nie oni, to już dawno, dawno temu byłoby po wyborach. Dzięki nim, mamy szansę wygrać te wybory.

21:36 Poseł PiS Tomasz Rzymkowski: - Czekamy na oficjalne wyniki, ale jesteśmy zadowoleni, że pan prezydent ponowił trzeci triumf wyborczy i to ze sporą przewagę. Za dwa tygodnie znowu spotykamy się przy urnach, i oby wygrał Andrzej Duda.

To spora przewaga. Jeśli poczekamy na oficjalne wyniki, to u Rafała Trzaskowskiego może nie być trójki z przodu, tylko dwójka.

Znam osobiście Krzysztofa Bosaka, i mogę mu pogratulować świetnego wyniku. Podobnie można pogratulować Szymonowi Hołowni.

Druzgocąca porażka kandydata Lewicy - Roberta Biedronia.

Wszystkie elektoraty są ważne, każdy głos się liczy. Każdy wyborca powinien pójść na drugą turę.

Godzina 21:33 Rafał Trzaskowski: - Ten wynik pokazuje jedno, co najważniejsze. Ponad 58 proc. społeczeństwa chce zmiany. Będę Waszym kandydatem. Będę kandydatem zmiany

Godzina 21:31 Sala, amfiteatr na łowickich błoniach wypełniona. Przyjechali tam m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką i premier Mateusz Morawiecki.

Najnowsze zaktualizowane wyniki wyborów prezydenckich 2020 (Fot. Radio Łódź)

Godzina 21:28 Frekwencja wyniosła średnio ponad 62,9 proc. W Łódzkiem frekwencja wyniosła 48,29 proc.

To zdjęcia z wiecu wyborczego Andrzeja Dudy w Łowiczu

21:25 Andrzej Duda: - Warto inwestować, żeby było więcej zbiorników wodnych. Termomodernizacja budynków z dopłatami ze środków rządowych, wymiana pieców, żebyśmy żyli w lepszych, czystszych warunkach. Ja chcę, żeby to wszystko było realizowane jednocześnie. Trzeba dobrze wykorzystać fundusze europejskie. Dlatego ważny jest Fundusz Inwestycji Lokalnych. Te wszystkie inwestycje będą prowadziły do olbrzymiego rozwoju gospodarczego Polski.

Ja chcę, żebyśmy podążali drogą inwestycji, tylko tak jesteśmy w stanie, odrobić straty gospodarcze.

Andrzej Duda: - To m.in. dlatego aby ratować polską gospodarkę wypłaciliśmy polskim przedsiębiorcom ponad 100 mld zł. Żeby wzrost gospodarczy był taki jak przed epidemią. O to chodzi, tylko tak możemy podnieść poziom życia polskiej rodziny na poziom zachodnioeuropejski. Jesteśmy Europejczykami. Politycznie zawsze wracaliśmy, mimo że nas nie było, mimo że byliśmy pchani na wschód. Dosyć mówienia, albo zrobimy to, albo tamto. Albo wielkie inwestycje, albo malutkie. Nie ma albo, albo. Jedno i drugie musi być jednocześnie. Stać nas na to. Dlatego będziemy realizowali i przekop przez Mierzeję Wiślaną, żeby był ułatwiony m.in. handel w tym regionie i turystycznie, żeby można było przepływać z Zatoki Gdańskiej. To jest nam potrzebne, i dlatego tę inwestycję realizujemy. Dlatego też będziemy robić Centralny Port Komunikacyjny. Tak wielkie Państwo w środku Europy musi mieć tak wielkie lotnisko. To także 200 przystanków kolejowych, żeby realizować małe inwestycje, które może zrobić mała polska firma rodzinna. O to właśnie chodzi. Musimy robić to wszystko. Tworzyć nowe instytucje kultury i rozwijać te istniejące. 

21:19 Dziękuję za obronę naszego bezpieczeństwa żołnierzom zawodowym, i Wojsk Obrony Terytorialnej. Policji, straży pożarnej, którzy dostają większe pensje, nowe wozy. Dziękuję wszystkim polskim strażakom. Czas, żeby rozwijająca się Polska pomyślała o emeryturach dla strażaków ochotników. To co dzisiaj bardzo potrzebne, to dalszy wzrost wynagrodzeń. W ciągu najbliższych pięciu lat powinniśmy osiągnąć wynagrodzenie na poziomie ok. 2 tys. euro.

21:15 Andrzej Duda - Dzisiaj Rafał Trzaskowski broni się przed tym, co robiła jego partia. On sam nie chciał obniżenia wieku emerytalnego. O to są te wybory. Czy Polska będzie dalej zwijana? Ta partia pokazała, że oni mogą do kamery pokazywać jedno, a za dwa tygodnie drugą ręką robić co innego. Dziś mamy sytuację jasną.

Ja jestem gwarantem tego, co Państwo otrzymaliście przez te pięć lat. Młodzi ludzie zaczęli wracać do Polski.

21:14 Andrzej Duda: - Przyszłość - ta przyszłość to praca, inwestycje, rodzina. Chcę wygrać te wybory prezydenckie. Staję do nich dzisiaj.

21:13 Andrzej Duda: - Nie mam wątpliwości, że wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza na rodzinę patrzą tak samo jak ja. Że politycy nie mogą zapominać też o polskiej wsi, która jest potężną gałęzią polskiej gospodarki. Nie mam wątpliwości, że jego wyborcy mają takie samo spojrzenie na rodzinę, jak ja. 

Bardzo dużo jest różnic z Lewicą, ale czy jeden punkt nie jest wspólny? To troska o dobro człowieka. Tego, który został skrzywdzony, któremu trudniej się żyje. To nasz wspólny element.

Godzina 21:08 "Zwyciężymy!" - skandują ludzie w Łowiczu.

Andrzej Duda: - Kampania będzie się toczyła dalej. Zadajemy pytanie, jak Polska będzie się rozwijała. Są między nami różnice. W bardzo wielu sprawach, tego jak Polska powinna być reprezentowana, jak powinny być prowadzone jej interesy, bardzo podobnie myślimy z panem Krzysztofem Bosakiem. Jego młodzi wyborcy chcieliby wszystko szybciej, ale cel jest wspólny - Polska bezpieczna, godna. Polska, której interesy są absolutnie na pierwszym miejscu. To mamy z Krzysztofem Bosakiem wspólne, nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Andrzej Duda gratuluje kolejnym kontrkandydatom, wymieniając ich z imienia i nazwiska. Starający się o reelekcję prezydent wieczór wyborczy spędza w centrum Łowicza, gdzie znalazł się jego sztab

Andrzej Duda: - Tu jest Łowicz, tu jest środek Polski, tu jest środek Europy! 

Gratuluję wszystkim konkurentom. Brałem udział w debatach telewizyjnych, choć moi przeciwnicy tego nie robili. Uważałem, że prezydent ubiegający się o reelekcję musi szanować i wyborców, wszystkich Polaków, i kontrakandydatów. To jest ludzka praca, żeby zebrać podpisy, to wymaga wiele. Dziękuję im. Był ogromny wybór, to na pewno powiększyło frekwencję. Dziękuję wszystkim, którzy mnie poparli. Dziękuję też wszystkim innym.

Andrzej Duda: - Po pięciu latach dużej więcej osób głosuje na mnie już w pierwszej turze wyborów. Dziękuję za to zaufanie.

Wygrywam tę I turę w sposób zdecydowany. Ta przewaga jest potężna. Choć to tylko wybory sondażowe.

Gratuluję wszystkim konkurentom, szczególnie Rafałowi Trzaskowskiemu, który to wynik prowadzi go do drugiej tury. Mamy różne wizje z Rafałem Trzaskowski, jego partią, tak samo, jak było to 5 lat temu.

Andrzej Duda: - Bardzo dziękuję. Wynik sprzed 10 lat pobity o kilka długości, przy ponad 10 kandydatach. Dziękuję za genialny udział w wyborach. Niezależnie od tego, na którego z moich kontrakandydatów Państwo głosowaliście, dziękuje, ze poszliście na wybory. To ważne, żebyśmy aktywnie głosowali, korzystali z tego najbardziej demokratycznego prawa, jakim jest prawo wyborcze. Ono prowadzi do tego, że Państwo jest rządzone według tego, jak chce większość obywateli. Dziękuję tym, którzy mi zaufali

Godzina 21:00 Znamy pierwsze sondażowe wyniki. Andrzej Duda 41,8 proc, Rafał Trzaskowski 30,4 proc., co oznacza ich dogrywkę w II turze! Więcej znajdziecie tutaj

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych i po zakończeniu głosowania, w Radiu Łódź zaczęliśmy "Polityczną dogrywkę" - specjalny wieczór wyborczy. Prezentowaliśmy przemówienia dwóch "zwycięzców" - Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Łączyliśmy się z ich sztabami wyborczymi.

Naszymi gośćmi w studiu byli:

- dr Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego 
- dr Michał Skorzycki ze Społecznej Akademii Nauk 
- dr Huber Horbaczewski z Uniwersytetu Łódzkiego 
- dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies