Logo Radio Łódź

319 nowych przypadków koronawirusa, w tym 49 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o potwierdzeniu 319 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W ciągu ostatniej doby zmarło 6 osób zarażonych COVID19. Zakażenie stwierdzono u 81 chorych z województwa śląskiego i 49 z województwa łódzkiego. W Warszawie zmarł mieszkaniec województwa łódzkiego.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 33 tys. 714. Dzisiaj (27 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 319 nowych zakażeniach, w tym 81 ze Śląska i 49 z województwa łódzkiego.

  • Najwięcej bo 9 pochodzi z powiatu wieluńskiego. Gros zakażeń w całym powiecie to jedno ognisko związane z konkretnym zakładem pracy.

  • Poza powiatem wieluńskim, najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w powiecie pajęczańskim 6 i 5 w powiecie bełchatowskim. Zdaniem rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Zbigniewa Solarza w ostatnim czasie w przebiegu epidemii pojawia się nowy etap, kiedy to znacznie maleje liczba nowych ognisk.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 6 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie jest mieszkaniec z regionu łódzkiego, który zmarł w Warszawie. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 435 osób, z czego 160 w Łódzkiem

82-K Poznań, 87-M Starachowice.

  • 19 tysięcy 972 osoby wyzdrowiało w Polsce z COVID-19. 16 tysięcy 568 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 89 tysięcy 294 - kwarantanną. W polskich szpitalach jest leczonych 1869 zakażonych koronawirusem, 80 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o decyzje piotrkowskiego Sanepidu, który nakazał wycofanie produktu biobójczego o nazwie "PŁYN DEZYNFEKUJĄCY - płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni w zakładach". Czytaj więcej

Praca w szpitalu powiatowym w Opocznie wraca do normy. Po ostatnio stwierdzonych tam przypadkach koronawirusa, ruszył już oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy oraz oddział wewnętrzny. Czytaj więcej

Uczniowie szkół podstawowych i liceów zakończyli rok szkolny. W tym roku nie było uroczystych akademii i wręczenia świadectw na forum szkoły. Dzieci i młodzież z większości szkół mogła przyjść po odbiór świadectw w małych grupach lub może to zrobić indywidualnie w innym dniu. Są też placówki, gdzie jednak dzieci uczestniczyły w klasowym zakończeniu roku. Zależało to od decyzji dyrektora. Czytaj więcej

Znów można korzystać z Aquaparku Fala w Łodzi. Należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Czytaj więcej

Fundusz Inwestycji Samorządowych nazywany również Tarczą Samorządową przeznaczy dla polskich miast, gmin i powiatów, na wyrównywanie strat związanych z epidemią koronawirusa okrągłą kwotę 6 mld zł. Pierwsze pieniądze trafią do lokalnych społeczności już na początku września. Czytaj więcej 

Koronawirus na świecie 

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła już 9 milionów 800 tysięcy. Zmarło ponad 490 tysięcy osób, a wyzdrowiało ponad 4 miliony 945 tysięcy chorych na COVID-19.

W Indiach liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła pół miliona. W ciągu ostatniej doby potwierdzono tam ponad 18 tysięcy nowych infekcji. Indie są czwartym krajem, po USA, Brazylii i Rosji, z najwyższą liczbą przypadków koronawirusa. Od wczoraj w Indiach zmarło ponad 380 osób, które chorowały na COVID-19. Łączna liczba zgonów przekroczyła 15,6 tysięcy. Wyzdrowiało tam około 296 tysięcy osób.

Trudna sytuacja epidemiczna jest w stolicy Indii. W ponad 20-milionowym Nowym Delhi jest tylko nieco ponad 13 tysięcy łóżek dla pacjentów, którzy chorują na COVID-19. Planowane jest dostarczenie kolejnych 20 tysięcy. Budowane będą też tymczasowe obiekty, które przyjmą chorych. Obecnie pacjenci są rozlokowywani w hotelach, salach bankietowych, a nawet wagonach kolejowych. Władze stanowe Delhi wezwały kilkadziesiąt tysięcy pracowników służby zdrowia, którzy mają zbadać około 2 miliony osób w odizolowanych strefach w stolicy Indii.

Władze niektórych indyjskich stanów rozważają wprowadzenie nowych obostrzeń. Ograniczenia zostały wprowadzone pod koniec marca, jednak z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej, stopniowo je luzowano. Teraz regiony same decydują, jakie obszary życia społecznego i gospodarczego będą ograniczane.
Premier Indii Narendra Modi wezwał obywateli do zachowania czujności, a także stosowania się do zasad dystansowania społecznego, a także zakładania maseczek w miejscach publicznych.

Bez porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie otwarcia zewnętrznych granic, zamkniętych z powodu pandemii do 30 czerwca. Wczorajsze spotkanie unijnych ambasadorów nie doprowadziło do uzgodnień co do listy krajów, których obywatele będą wpuszczani do Wspólnoty od lipca. Dziś wieczorem przedstawiciele państw członkowskich, po konsultacjach ze stolicami, mają odpowiedzieć czy akceptują listę. Nie ma na niej, według doniesień dyplomatów, między innymi obywateli USA.

Decyzję w sprawie otwierania i zamykania granic kraje członkowskie podejmują samodzielnie, ale Komisja Europejska poprosiła, by zapadały one w sposób skoordynowany. Początkowo lista krajów, których obywatele mieli otrzymać zgodę wjazdu do Unii liczyła 50 krajów, później została skrócona do kilkunastu po uwzględnieniu sytuacji epidemicznej i liczby zakażeń. Po wczorajszych rozmowach na liście krajów są między innymi Korea Południowa, Japonia, Kanada, Australia, Gruzja, Serbia i Chiny jeśli zastosują zasadę wzajemności dla Europejczyków. Granice pozostałyby zamknięte na razie między innymi dla obywateli Stanów Zjednoczonych, choć władze w Waszyngtonie zapowiedziały jeszcze rozmowy z Unią w tej sprawie, a także dla obywateli Rosji czy Turcji.

Mieszkańcy Polski, którzy udadzą się na Łotwę i do Estonii, nie muszą w ciągu kolejnego tygodnia poddawać się dwutygodniowej kwarantannie. Państwa bałtyckie co tydzień aktualizują listy krajów, z których można przyjechać bez ograniczeń sanitarnych.

Łotwa i Estonia - otwierając swoje granice dla obcokrajowców - przyjęły zasadę, że bez wymogu poddania się kwarantannie mogą wjechać mieszkańcy państw, w których liczba zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przekroczyła 15 na 100 tysięcy mieszkańców. Dotyczy to również osób, które przebywały na terytoriach tych krajów w ostatnich czternastu dniach.

W ubiegłym tygodniu wskaźnik dotyczący Polski wyniósł 15,8 na sto tysięcy. W związku ze zmniejszającą się w naszym kraju liczbą nowych zakażeń, jest on obecnie niższy i stanowi w tej chwili 13 na sto tysięcy.

Jak podała polska ambasada w Rydze, kwarantanna przy wjeździe na Łotwę nie obowiązuje od wczoraj. Z kolei do Estonii bez problemów będzie można się wybrać od najbliższego poniedziałku. Nowe zasady obowiązują przez tydzień.  Wymogu dwutygodniowej samoizolacji nie wymagają też wobec mieszkańców Polski władze Litwy.

Do wileńskiego Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki dotarł transport przyłbic ochronnych wysłanych przez Polską Fundację Narodową. Jest to część programu pomocowego wspierającego wschodnich sąsiadów Polski w walce z epidemią koronawirusa.

Polska Fundacja Narodowa wysłała w sumie 11 tysięcy przyłbic ochronnych na Białoruś i Litwę. Do Wilna trafiło ich tysiąc. Jak powiedział Cezary Andrzej Jurkiewicz z zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, sytuacja epidemiczna w obu państwach jest całkowicie inna. - Będziemy patrzyli na to, jakie są potrzeby, ponieważ mamy świadomość, że rzeczywistość związana z pandemią na Litwie jest zupełnie inna od tej, którą obserwujemy na Białorusi. Reagujemy w taki sposób i myślę, że jest to odpowiednie - zaznaczył.

Założycielka i dyrektorka hospicjum siostra Michaela Rak zwróciła z kolei uwagę na biało-czerwone barwy, które znalazły się na przyłbicach. Jak dodała w rozmowie z dziennikarzami, jest to również kolor wody i miłości. - Łączy się to z przesłaniem Jezusa Miłosiernego. Pomóżmy siebie nawzajem obmyć, umocnić, pokochać i pokonać zagrożenia" - dodaje zakonnica.

Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki jest pierwszym tego typu ośrodkiem opieki paliatywnej na Litwie. Placówka otwarta została osiem lat temu. W tym roku uruchomiony został oddział dziecięcy hospicjum.

We Francji kolejne muzea przygotowują się do otwarcia dla zwiedzających. Wstęp do nich jest jest obwarowany ścisłymi rygorami sanitarnymi.

Jako pierwszy swoje podwoje otworzył zamek w Chambord - perła w koronie zamków nad Loarą. Na początku czerwca otwarto siedziby Ludwików w Wersalu i otaczające pałac ogrody. Tym śladem poszła świątynia impresjonizmu - Muzeum d’ Orsay, które poza stałymi ekspozycjami dzieł Van Gogha czy Moneta proponuje wystawę cenionego w wiktoriańskiej Anglii francuskiego malarza Jamesa Tissota. Po pokonaniu ponad sześciuset schodów można wejść na drugi poziom wieży Eiffla, gdyż windy i trzeci poziom są nieczynne.

Od dzisiaj można także zanurzyć się w świat sztuki współczesnej w Centrum Pompidou, by od 1 lipca podziwiać tam wystawę prac niedawno zmarłego artysty bułgarskiego pochodzenia - Christo. Na początku lipca będzie można odwiedzić Luwr i jedną z najbardziej urokliwych placówek muzealnych w Paryżu, otoczone oazą zieleni muzeum Rodina. Wszędzie obowiązuje rezerwacja biletów przez internet i noszenie maseczek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką