Logo Radio Łódź

273 nowych przypadków koronawirusa, 561 ozdrowieńców i 21 zgonów, w tym trzy w Łódzkiem

Ministerstwo Zdrowia informuje o 273 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W tym gronie jest 39 osób z województwa łódzkiego oraz 108 ze Śląska. Zmarło kolejnych 21 osób zarażonych patogenem, w tym trzy z województwa łódzkiego

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 32 tys. 821. Dzisiaj (24 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 273 nowych zakażeniach, w tym 108 ze Śląska i 39 z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 21 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie są trzy osóby z województwa łódzkiego.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 396 osób, z czego 131 w Łódzkiem.

  • Wyzdrowiało 561 osób chorych na COVID-19. W sumie w Polsce jest 18 134 ozdrowieńców.W raporcie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowa czytamy, że obecnie z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa 1 965 osób, z czego 65 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. 92 992 osoby przebywają na kwarantannie, a 16 574 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

W województwie łódzkim jest 39 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

- Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejnych 11 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały 2 wyniki ujemne i są zdrowe. 

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:
Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 2954
Liczba osób aktualnie zakażonych: 1585
Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 51
Liczba osób objętych kwarantanną: 4226
Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 829
Liczba osób, które wyzdrowiały: 1221
Liczba osób, które zmarły: 148
Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 2119

Posłuchaj:

Gościem Rozmowy Dnia Radio Łódź był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. 

Przemysław Naze rozmawiał z nim o dotychczasowej pomocy na walkę z koronawirusem , o przebiegu Kolei Dużych Prędkości , tramwaju regionalnym do Lutomierska oraz inwestycjach retencyjnych w Łódzkiem.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda przybył już do Waszyngtonu. Głównym punktem wizyty w USA jest spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. Przywódcy obu krajów będą rozmawiać między innymi o współpracy wojskowej, energetyce oraz współpracy gospodarczej.Prezydent Andrzej Duda przed 22:00 czasu lokalnego wylądował rządowym samolotem w bazie wojskowej Andrews. Wraz z delegacją zatrzymał się w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie. Prezydentowi towarzyszą między innymi dyrektor gabinetu Krzysztof Szczerski oraz minister Mariusz Błaszczak. Obecność szefa resortu obrony wynika z faktu, że współpraca wojskowa będzie jednym z głównych tematów rozmów z prezydentem Trumpem. Do wizyty polskiego prezydenta dochodzi w czasie, gdy przez Stany Zjednoczone przetacza się epidemia koronawirusa. Z tego powodu Biały Dom podjął nadzwyczajne środki ostrożności, a wizyta będzie krótka. Rozmowy mają trwać nieco ponad godzinę. Ich najważniejszym tematem będzie współpraca Polski i USA w walce z COVID-19. “Dwa miesiące temu, kiedy rozmawiałem z panem prezydentem telefonicznie mówiłem o tym, że chciałbym, żeby polscy naukowcy współpracowali z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych w opracowaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. I to na pewno będzie przedmiotem naszych rozmów, bo wiem, że ta kwestia również interesuje pana prezydenta Donalda Trumpa” - mówił prezydent Andrzej Duda po przylocie do Waszyngtonu.Politycy mają też rozmawiać o współpracy energetycznej i wojskowej. Rok temu podpisali w Waszyngtonie umowę o przysłaniu do Polski tysiąca żołnierzy USA. Szczegółowe negocjacje w tej sprawie nadal się toczą, a amerykańscy dyplomaci sugerują, że raczej nie uda się ich zakończyć do czasu spotkania prezydenta.

GUS o bezrobociu w Polsce

Bezrobocie w maju wyniosło 6 procent wobec 5,8 procent w kwietniu. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Polski rząd wysyła środki ochrony na Ukrainę i do Mołdawii.

Rano z Warszawy wyjechał konwój z pomocą humanitarną do obu tych państw.Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że zaangażowanie rządu w walkę z globalną epidemią to przejaw naszej solidarności. W ramach pomocy przekazujemy maseczki, płyny dezynfekcyjne, specjalne buty ochronne i kombinezony oraz przyłbice.Pojazdy po południu przekroczą granicę, a dzięki specjalnym procedurom celnym odbędzie się to bez zbędnej zwłoki. Obecny na pożegnaniu konwoju wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że pomoc jaką wysyłamy dziś na Ukrainę i do Mołdawii, to wsparcie dla naszych najbliższych przyjaciół.

Koronawirus na świecie

- W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 7176 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i w związku z tym łączna liczba infekcji od początku pandemii sięgnęła w kraju 606 881 - poinformował w środę sztab rządowy. Liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o 154, do 8513.To kolejny dzień, gdy dobowy przyrost zgonów jest wyższy: we wtorek poinformowano o śmierci 153 osób, a w poniedziałek o 95 zmarłych osobach, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa.12 393 osoby opuściły rosyjskie szpitale w ciągu ostatniej doby, a liczba osób wyleczonych wzrosła tym samym do 368 822

- 55 nowych przypadków Covid-19 wykryto w środę w stolicy Japonii - poinformowała telewizja publiczna NHK. To największa liczba nowych zakażeń w ciągu doby od ponad miesiąca i efekt zidentyfikowania ogniska wirusa w jednym z tokijskich biur.Liczba nowych infekcji może spowodować przywrócenie restrykcji w japońskiej stolicy. Władze Tokio zapowiadały wcześniej, że mogą podjąć taką decyzję, jeśli wirus będzie się rozprzestrzeniał w tempie szybszym niż 50 zakażeń dziennie.

- W ciągu ostatniej doby w Brazylii zdiagnozowano 39 436 nowych infekcji koronawirusem, a 1374 osoby zmarły - podało we wtorek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia. Łączny bilans pandemii to 1,14 mln stwierdzonych zakażeń i ponad 52,6 tys. zgonów.Liczby podane przez ministerstwo oznaczają, że Brazylia była we wtorek krajem o największej liczbie nowych przypadków Covid-19 na świecie. Stosunkowo niska liczba wykonywanych testów oznacza, że w rzeczywistości sytuacja w kraju może być jeszcze gorsza.

We Włoszech epidemia koronawirusa jest uwarunkowana przez położenie geograficzne i środowisko naturalne - to hipoteza z rozprawy naukowej opublikowanej w tym kraju. Jej autorzy zauważają, że Italia leży w pasie planety, gdzie dochodzi do 90 procent infekcji. Emerytowany profesor pediatrii Roberto Ronchetti z uniwersytetu La Sapienza z Rzymu i doktor Francesco Ronchetti ze szpitala w Colleferro w środkowych Włoszech przedstawili swoją hipotezę na łamach pisma naukowego "Epidemiologia i Prewencja". Za najbardziej rozsądną uznali hipotezę, że na północy kraju istnieją warunki naturalne, które w ostatnich miesiącach sprawiły, że infekcje były „agresywne i śmiertelne”, podczas gdy w innych regionach „czynnik geograficzny” redukuje to zagrożenie, w wyniku czego zakażenia mają łagodniejszy przebieg. Powołując się na dane na temat przebiegu epidemii autorzy publikacji zaznaczyli, że od północy ku południu obniża się agresywność przebiegu zachorowań.

- W ciągu ostatniej doby w USA zmarło na Covid-19 blisko 800 osób - podał we wtorek wieczorem czasu lokalnego, w codziennym raporcie, Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 32 tysiące nowych przypadków. Od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło w USA 121 176 osób. W sumie zdiagnozowano 2 342 739 przypadków Covid-19. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych i liczby zakażeń Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym przez koronawirusa krajem na świecie. W niektórych miejscach, jak Nowy Jork, epidemia ustępuje, jednak w wielu stanach, głównie na południu i zachodzie, liczba infekcji ponownie szybko rośnie. Tak jest m.in. w Teksasie, gdzie we wtorek zarejestrowano 5 tysięcy nowych infekcji, najwięcej, jeśli chodzi o dzienną liczbę zakażeń, od początku pandemii. W tej sytuacji gubernator Teksasu Greg Abbott zaapelował do mieszkańców stanu o pozostanie w domach.W sumie prawie połowa z 50 stanów USA odnotowała wzrost liczby przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni, najwięcej, oprócz Teksasu, w Arizonie i na Florydzie

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 940 nowych zakażeń koronawirusem. To największa do tej pory liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 u naszego sąsiada.Wyraźny wzrost liczby nowych zakażeń obserwowany jest na Ukrainie od 2 tygodni. Dzisiejsze, rekordowe 940 przypadków SARS-CoV-2 zdiagnozowano po wykonaniu ostatniej doby niemal 24 tysięcy testów. Ogółem, od początku trwania epidemii wykryto ponad 39 tysięcy zakażeń. Ponad tysiąc osób zmarło, z czego 16 w ciągu ostatniej doby. Wśród regionów z największą liczbą nowych zakażeń przoduje obwód lwowski. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano tam 203 przypadki koronawirusa.

Komisja Europejska ma dziś przedstawić projekt awaryjnego budżetu Unii na przyszły rok. Celem Wspólnoty jest jednak osiągnięcie wkrótce porozumienia co do dużego budżetu na lata 2021-2027 i na ich podstawie przygotowanie wydatków na przyszły rok.O przygotowanie awaryjnego unijnego budżetu na przyszły rok apelował między innymi niedawno Parlament Europejski. Europosłowie argumentowali, że z powodu podziałów wśród państw członkowskich i przedłużających się negocjacji w sprawie wieloletniego budżetu, istnieje ryzyko, że unijne programy nie będą miały finansowania od stycznia. Komisja Europejska jednak naciska na kraje członkowskie, by poszły na kompromis i uzgodniły możliwie szybko wydatki Unii na lata 2021-2027. „Musimy osiągnąć porozumienie wkrótce, jeszcze przed przerwą wakacyjną” - mówiła kilka dni temu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Wczoraj poinformowano w Brukseli, że 17 i 18 lipca odbędzie się nadzwyczajny szczyt na którym europejscy przywódcy podejmą próbą osiągnięcia porozumienia w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku.

W Rzymie powstanie „antykoronawirusowa” plaża nad Tybrem. Planowane otwarcie - w połowie lipca. Władze miasta szukają sponsorów.Plaża, której nadano nazwę Tiberis, zostanie otwarta 20 lipca, czyli o 2 tygodnie wcześniej niż w poprzednich latach. Miasto szuka sponsorów, z których każdy może przeznaczyć na ten cel nie mniej niż 15 i nie więcej nić 38 tys. euro. Do przetargu dla wykonawców na razie stanęła tylko jedna firma - ta sama co w poprzednich latach. Tegoroczna plaża Tiberis zostanie urządzona w wersji antykoronawirusowej: będzie więcej przestrzeni między parasolami i stolikami. Zamiast mini boiska do piłki plażowej wykonawca przygotuje plac do gier dla dwóch osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką