Logo Radio Łódź

300 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem 40 kolejnych zakażeń i 5 zgonów [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 300 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W tym gronie jest 40 osób z województwa łódzkiego oraz 129 ze Śląska. Zmarło kolejnych 16 osób zarażonych patogenem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 32 tys. 527. Dzisiaj (23 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 300 nowych zakażeniach, w tym 129 ze Śląska i 40 z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 16 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie jest pięć osób z województwa łódzkiego.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 375 osób, z czego 128 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wyzdrowiało 497 osób, które chorowały na COVID-19. Łącznie od początku epidemii w Polsce takich osób jest już 17 tysięcy 573. Ponadto resort zdrowia poinformował, że zajętych łóżek przez osoby hospitalizowane jest 1 936, a z respiratorów korzysta 68 osób. 93 tysiące 890 osób jest objętych kwarantanną, a 18 tysięcy 25 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

To będą zupełnie inne wybory niż zwykłe. Nie pod względem formalnym, ale organizacyjnym. Po raz pierwszy w historii głosowanie zostanie zorganizowane w czasie epidemii. To oznacza nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Na czym będą polegać? Czego możemy spodziewać się w lokalach wyborczych? Czytaj więcej

Tłumy na deptakach, w parkach, na skwerach - większość bez maseczek, bez zachowania odpowiednich odstępów. To codzienny widok polskiego społeczeństwa. Epidemia koronawirusa jest, ale jakby jej nie było. Co Polacy myślą o koronawirusie?

Nie wszyscy politycy ziemi łódzkiej jednoznacznie dobrze oceniają skuteczność rządowej tarczy antykryzysowej. Premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji podsumował 100 dni jej działania. Jak powiedział, do firm trafiło 100 miliardów złotych na ratowanie miejsc pracy. Na ten temat w debacie przedwyborczej Radia Łódź dyskutowali parlamentarzyści z regionu łódzkiego. Czytaj więcej

Miniony weekend nie przyniósł nowych ognisk. Nowych zakażeń nie wykryto w ciągu minionej doby. Takie informacje płyną z powiatu opoczyńskiego. Jak wygląda sytuacja epidemiczna? Czytaj więcej

 - Sanepid zdecydował o kwarantannie 120 osób, które były na mszy świętej i procesji w Grocholicach w Bełchatowie. Wszystkie osoby mogły mieć kontakt z zakażonym członkiem orkiestry, która grała w trakcie uroczystości. Osoby z kwarantanny to członkowie zespołu, chóru i ich najbliżsi. Kilka dni temu sanepid opublikował komunikat, w którym prosił by wszystkie osoby, które brały udział w uroczystościach zgłaszały się. Niewykluczone więc, że liczba wysłanych na kwarantannę jeszcze się zwiększy

Posłuchaj:

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego o sytuacji pogodowej i epidemicznej

Sytuacja powodziowa jest bardziej stabilna i kontrolowalna niż w poprzednich latach - to wniosek uczestników posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Rozmawiano o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i poziomie zagrożenia powodziowego. Informuje to tym na stronie internetowej kancelaria premiera. Wśród tematów była także sytuacja epidemiczna

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o sytuacji w województwie małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Tam opady były w ostatnich dniach szczególnie intensywne i spowodowały wiele strat. "Najbardziej w skutek opadów ucierpiała infrastruktura w powiecie bocheńskim, myślenickim, limanowskim i kłodzkim" - informuje kancelaria premiera. W komunikacie zaznaczono, że w porównaniu z poprzednimi latami "sytuacja ta jest bardziej stabilna i kontrolowalna".

Przedstawiciele KPRM informują, że szacowanie szkód wciąż trwa, ale rząd zaoferował już pomoc dla poszkodowanych. Służby ratownicze postawiono w stan najwyższej gotowości. Jednocześnie - jak podaje kancelaria - w każdym województwie będą kompanie pompowe pomagające w usuwaniu skutków opadów. "Również magazyny dysponujące środkami zabezpieczającymi przed podtopieniami oraz wojsko stanowią wsparcie w tej trudnej sytuacji" - napisano w komunikacie. Gdy zajdzie taka potrzeba, potrzebującym ma zostać zapewniona woda pitna.

O sytuacji pogodowej informuje mieszkańców Polski Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. IMGW prognozuje, że intensywne opady deszczu powrócą w środę.

W komunikacie poinformowano też, że podczas posiedzenia RZZK omówiono sytuację związaną z epidemią koronawirusa, zwłaszcza w odniesieniu do Śląska.

W posiedzeniu RZZK udział wzięli między innymi wicepremier Piotr Gliński , minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Pakiety wyborcze trafiają do głosujących korespondencyjnie

Do wyborców, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, trafiają już pakiety wyborcze. Dziś ostatni dzień na ich doręczenie. 

Jeszcze tylko dziś można dopisywać się do rejestru lub spisu wyborców. To opcja przeznaczona dla osób, które w niedzielę chcą zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania w konkretnej komisji. By głosować w dowolnym miejscu, należy do piątku pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Sprzedaż detaliczna w maju spadła o 7,7 procent licząc rok do roku

Sprzedaż detaliczna w maju w cenach stałych spadła o 7,7 procent w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast w stosunku do kwietnia wzrosła o 14,9 procent. W maju sprzedaż detaliczna w cenach bieżących obniżyła o 8,6 procent licząc rok do roku, a w porównaniu z kwietniem zwiększyła się o 14,5 procent.W ubiegłym miesiącu spadła między innymi sprzedaż samochodów, motocykli, części motoryzacyjnych, żywności, napojów i wyrobów alkoholowych.

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych będą rozmawiać o koronawirusie

Polska i Stany Zjednoczone chcą współpracować w walce z pandemią koronawirusa. Ta sprawa będzie jednym z głównych tematów jutrzejszej rozmowy prezydentów obu krajów w Białym Domu. Dziś wieczorem prezydent Andrzej Duda wylatuje do Waszyngtonu, gdzie złoży jednodniową wizytę.

Na całym świecie około stu grup naukowców pracuje obecnie nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Badania prowadzą m.in. zespoły z Polski i Stanów Zjednoczonych. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski mówił wczoraj w Polskim Radiu, że ta sprawa będzie głównym tematem spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu. - Jeśli mówimy o zdrowiu, to oczywiście mówimy o wspólnej pracy w zwalczaniu pandemii i szukaniu leku i szczepionki na to, co nas dzisiaj dotyka - dodał Krzysztof Szczerski.

Stany Zjednoczone to obecnie najbardziej dotknięty koronawirusem kraj na świecie. Liczba zmarłych na COVID-19 przekroczyła tam 120 tysięcy. W kwietniu Polska wysłała do Chicago zespół lekarzy, by pomóc miejscowym medykom.

 

Koronawirus na świecie

W Rosji do 600 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu minionej doby zarejestrowano 7425 nowych przypadków, w tym 1081 w Moskwie. Od początku pandemii wyzdrowiało w Rosji 356 tysięcy chorych na COVID-19. W tym czasie zmarło, w związku z zakażeniem koronawirusem 8359 osób.

Włosi kupują coraz mniej maseczek i nie ściągają tak często jak na początku aplikacji informującej o tym, że w sąsiedztwie przebywają zakażeni. Mniej chętnie korzystają też z testów na koronawirusa.
Zakupy maseczek spadły o połowę, mimo że wirus wciąż krąży. Marco Cossolo z federacji aptekarzy Federfarma obawia się powstania wkrótce nowych ognisk. Telefoniczną aplikacje Immuni ściągnęło dotąd blisko 3,5 mln Włochów, ale pozostałe 23 miliony posiadaczy smartphone’ów nie zamierza tego uczynić. Wobec tego aplikacja może okazać się bezużyteczna. Włosi niechętnie stawiają się na badania serologiczne Czerwonego Krzyża. W planach było wykonanie 195 tys. telefonicznych zaproszeń na badanie, by w sumie przeprowadzić ich 150 tys. u osób wskazanych przez urząd statystyczny. Na wykonanych 156 tys. telefonów odpowiedziała nieco ponad połowa osób, a tylko połowa z nich stawiła się na badanie. Po 4 tygodniach telefonów udało się przeprowadzić badanie u 55 tys. Włochów. Co trzeci rozmówca natychmiast odmawiał poddania się badaniu, argumentując to prawem do prywatności, brakiem czasu lub obawą, ze jeśli wynik okaże się pozytywny- straci pracę.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie 13 potencjalnych szczepionek jest poddawanych testom klinicznym z udziałem pacjentów. Nad jedną z nich pracuje zespół ze Stanów Zjednoczonych. WHO oraz eksperci podkreślają, że ewentualna szczepionka na koronawirusa może być gotowa najwcześniej w połowie przyszłego roku. Mimo to, niektóre kraje już teraz zamawiają u koncernów farmaceutycznych pierwsze dawki.

Władze francuskie obawiają się wzrostu liczby infekcji koronawirusem. Nie wykluczają, że może to nastąpić na jesieni. Stąd ciągłe apele o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Rada Naukowa, powołana przez prezydenta Emmanuela Macrona, uważa że istnieje znaczne prawdopodobieństwo nawrotu epidemii na jesieni. Lekarze i naukowcy, wchodzący w skład Rady są zdania, że wirus może znacznie ożywić swoją działalność i znów szybko przemieszczać się po całym kraju. W tej chwili dotyczy to tylko Gujany Francuskiej przy granicy z Brazylią. Rada zaleca gromadzenie i analizę danych, dotyczących zarażonych osób i ich kontaktów społecznych. Pomogą one w rozszyfrowaniu mechanizmów rozprzestrzeniania się ewentualnej drugiej fali epidemii. Od wybuchu epidemii, we Francji zakażonych było niemal sto cztery tysiące osób. W tym czasie zmarło niemal 30-tysięcy pacjentów. Ponad 74 tysiące chorych wyleczono i wrócili oni do domów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Włoski dziennik "La Repubblica” informuje, że najwięcej absencji w pracy w czasie pandemii zanotowano wśród władz miejskich Rzymu. W wielu urzędach i biurach przekraczała 50 procent. Dziennik pokpiwa, że chyba jednak epicentrum koronawirusa nie znajdowało się wcale w Lombardii, a w Rzymie. Na Kapitolu w marcu 35 procent urzędników pani burmistrz Virginii Raggi było nieobecnych. Przebywali na zwolnieniu lub nie mogli pracować z ważnych, choć niepodanych powodów. Jeszcze gorzej było w urzędach dzielnicowych Rzymu - ponad połowa urzędników nie pracowała, a w kilku przypadkach aż dwie trzecie. W stolicy Lombardii Mediolanie, gdzie zanotowano 10 razy więcej zakażeń niż w Rzymie, absencja w ratuszu wyniosła zaledwie 5 procent a w urzędach dzielnicowych tylko 15 procent. Jak komentuje „La Repubblica”, „Trudno się dziwić, że w Mediolanie można załatwić wszystko i wszystko działa, a w Rzymie nic”.

Tegoroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy w historii będzie wirtualna. Delegacje krajów członkowskich są zbyt liczne, by można było wszystkich zaprosić do nowojorskiej siedziby w czasie pandemii koronawirusa - uważa przewodniczący Zgromadzenia, Tijjani Muhammad-Bande [Tidżani Mohamad-Bandi]. Przemówienia światowych przywódców będą nagrane.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Do 20 procent zachorowań na świecie dochodzi właśnie tam, choć amerykańska populacja stanowi niewiele ponad 4 procent światowej. Tymczasem Nowy Jork - wcześniejsze epicentrum pandemii w USA - kontynuuje odmrażanie gospodarki. Wczoraj rozpoczęła się druga faza powrotu do normalnego życia.

Z powodu rekordowej liczby zakażeń koronawirusem (200 osób w ciągu ostatniej doby) we Lwowie i w obwodzie lwowskim kwarantannę przedłużono do 30 czerwca. Taką decyzję podjęły komisje - miejska i obwodowa, które na bieżąco oceniają stan zagrożenia epidemiologicznego. Od wtorku mogą wznowić działanie środki transportu podmiejskiego i międzymiastowego. Wszyscy pasażerowie muszą być w maskach ochronnych, a liczba podróżujących nie powinna przekraczać liczby miejsc siedzących w pojeździe. Od początku pandemii kursowały wyłącznie specjalne przewozy.

Covid-19 rozprzestrzenia się w Ameryce Łacińskiej. Największy kraj w regionie, Brazylia, odnotował już ponad 1.085.000 przypadków zakażeń, a liczba zgonów przekroczyła tam 50 tysięcy. W kraju nie przeprowadza się masowych testów na koronawirusa, a funkcję tymczasowego ministra zdrowia od ponad miesiąca pełni generał armii brazylijskiej.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies