Logo Radio Łódź

205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, ponad 120 ze Śląska. Cztery kolejne ofiary w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 205 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z czego 126 pochodzi z województwa śląskiego. W kraju liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 27 tys. 365. Największe ogniska są w tej chwili w województwach: śląskim, łódzkim i mazowieckim.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 27 tys. 365. Dzisiaj (9 czerwca) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia  poinformowało o 205 nowych zakażeniach, z czego 126 jest ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w porannym raporcie resort poinformował o śmierci sześciu kolejnych chorych. Wśród nich jest 60-letnia kobieta hospitalizowana w Łodzi, 76-letni mężczyzna, 73-letnia kobieta i 73-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 172 osób, z czego 83 w Łódzkiem.

W Polsce od wczoraj wyzdrowiało 198 osób, które chorowały na COVID-19. Tym samym łączna liczba ozdrowieńców w naszym kraju wzrosła do 13 196.
Z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że z powodu zakażenia koronawirusem 2 039 osób jest hospitalizowanych, 84 913 przebywa w kwarantannie, a 19 496 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radio Łódź i TVP3 Łódź był dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Artur Olsiński. Przemysław Naze rozmawiał z nim o wzroście zakażeń w województwie łódzkim i odmrażaniu służby zdrowia.

W Łodzi największym ogniskiem objętym postępowaniem powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej jest teraz Szpital Zakonu Bonifratrów. Zakażenie wykryto tam u 11 osób, u ośmiorga pacjentów i trójki z personelu. Dzisiaj jak zapewnia dyrektor szpitala Mateusz Kuzdak, w samej placówce nie ma już osób zakażonych. Pacjenci trafili do szpitala jednoimiennego w Zgierzu, personel na kwarantannę.

Nowych zachorowań nie ma także w innym dużym łódzkim ognisku. W sumie w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym przy Przybyszewskiego zakażenia wykryto wcześniej u 22 osób w tym u siedemnastu pacjentów. Jak mówi dyrektor Szymon Kostrzewski z Urzędu Miasta, wszystko wskazuje na to, ze ognisko zakażeń w DPS-ie udało się opanować.

Sanepid prowadzi jeszcze postępowanie w sprawie zakażeń w jednym z łódzkich zakładów cukierniczych, w którym wykryto 9 przypadków i w szpitalu im Kopernika w którym potwierdzono cztery zakażenia.. Część z tych osób pochodzi z innych powiatów.

Po dwóch miesiącach zawieszenia sądy w regionie łódzkim wracają do w miarę normalnej pracy. Odroczone sprawy znów są na wokandzie, można też skorzystać z czytelni akt i, bezpośrednio, z biur obsługi interesanta. Wszystko jednak na specjalnych warunkach. Czytaj więcej

Zobacz też, Egzaminy maturalne 2020 w Łódzkiem [FOTORELACJA | WIDEO]

Jeden z potwierdzonych przypadków koronawirusa w Sieradzkim Szpitalu Wojewódzkim dotyczy pracownicy hospicjum. Ta osoba miała również kontakt z pensjonariuszami pobliskiego DPS-u, mimo iż placówka od tygodni jest zamknięta. Czytaj więcej

W Urzędzie Miasta Łodzi są kolejne dwa zakażenia koronawirusem. W jednym z wydziałów, w którym wcześniej wykryto zakażenie u jednego pracownika, badania potwierdziły obecność COVID-19 u kolejnych dwóch osób. Czytaj więcej

Skierniewiccy przedsiębiorcy przyszli pod ratusz apelować do władz miasta o pomoc. Proszą m.in. o obniżkę czynszu w miejskich lokalach. Mimo zapowiedzi, że taka pomoc będzie, większość z prowadzących działalność w lokalach należących do miasta otrzymała rachunki takie, jak przed epidemią. Czytaj więcej

Ograniczenie pracy kopalń na Śląsku to konieczność 

Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział, że ograniczenie pracy w 12 kopalniach jest konieczne ze względu na występujące w nich ogniska koronawirusa.

Marek Suski wyjaśnił w Polskim Radiu 24, że jest to podyktowane troską o zdrowie i życie górników oraz ich rodzin. Zaznaczył, że specyfika pracy w kopalniach utrudnia eliminowanie ognisk koronawirusa i ze względu na bezpieczeństwo pracowników trzeba czasowo ograniczyć pracę. Marek Suski przypomniał, że w czasie postojowego górnicy będą otrzymywać pełne wynagrodzenie. Po 3 tygodniach kopalnie wrócą do normalnej pracy.

Wczoraj zarejestrowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - 599, w tym 326 na Śląsku. Zwiększona liczba zakażeń w kilku kopalniach utrzymuje się od kilku dni. W związku z tym tymczasowo wstrzymano pracę w 12 kopalniach - w 2 należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 należących do Polskiej Grupy Górniczej.

Tarcza 4.0 ochroni polskie firmy przed przejęciem

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podkreślają, że przepisy zawarte w tarczy 4.0 ochronią polskie firmy przed wrogim przejęciem przez przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej. Pozwalające na taką ochronę przepisy znalazły się w tarczy 4.0, którą Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że przepisy wprowadzono na dwa lata, a przejęcia będą utrudnione w branżach, które określono jako strategiczne. Wicepremier podkreśliła, że lista branż kluczowych dla bezpieczeństwa została w ostatnim czasie poszerzona. Powiedziała, że dla zapewnienia bezpieczeństwa ważne jest nie tylko posiadanie uzbrojonej armii i kontrolowanie źródeł energii, ale też kontrolowanie produkcji żywności, czy środków ochronnych, jak maseczki.

Tomasz Chróstny podkreślił, że w szczególnych sytuacjach przejęcia będą możliwe za zgodą UOKiK. Powiedział, że najważniejsze będzie takie działanie, które będzie chroniło przedsiębiorstwa przed przejęciem, a jednocześnie nie będzie blokowało napływu inwestycji zagranicznych.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała, że podobne przepisy funkcjonują lub są wprowadzane między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Bon turystyczny wsparciem dla wielu Polaków?

Minister Marlena Maląg powiedziała, że bon turystyczny będzie wsparciem dla rodzin i pomoże branży turystycznej w przezwyciężeniu kryzysu związanego z pandemią. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, będąc gościem Programu 1 Polskiego Radia, zwróciła uwagę na to dwutorowe działanie.

Bon będzie można wykorzystać do 2021 roku. Uruchomienie bonu turystycznego zapowiedział kilka dni temu ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Kiedy otwarcie granic?

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że informacje dotyczące otwarcia granic zostaną zapewne przedstawione w tym miesiącu. Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że decyzja w tej sprawie ma zapaść przed Bożym Ciałem.

Pytana o wytyczne dotyczące odmrażania poszczególnych sektorów, minister Emilewicz przypomniała, że resort przygotował wskazania dla ponad 40 branż, które były systematycznie wprowadzane w kolejnych etapach luzowania obostrzeń. - To, co przed nami zostało to te branże i te wydarzenia, które skupiają duże grupy w jednym miejscu - na przykład targi i maratony - dodała.

Ostatnio wszedł w życie, czwarty etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. W sobotę wznowiono działalność na przykład basenów, parków rozrywki i klubów fitness.

Koronawirus na świecie

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie wynosi obecnie 408 tysięcy. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażonych na świecie to 7,2 miliona. Wyleczyć udało się 3,5 miliona osób.

Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do polityków, by nie znosili zbyt wcześnie restrykcji, bo choć w Europie sytuacja się poprawia, to na całym globie wirus znów przyspieszył. Chodzi przede wszystkim o Amerykę Południową, gdzie z dnia na dzień szybko rośnie liczba zakażonych.

W Brazylii minionej doby zmarło niemal 700 osób, a liczba ofiar to 37 tysięcy. W Meksyku z kolei liczba zakażonych przekroczyła 120 tysięcy. Kuba twierdzi natomiast, że od dziewięciu dni nie umarł tam nikt chory na COVID-19, a kraj jest bliski pokonania wirusa.

Poprawia się sytuacja w Wielkiej Brytanii. Wczoraj zmarło tam 55 osób, czyli najmniej od prawie trzech miesięcy. Z kolei opublikowane właśnie badania naukowców z College Institute w Londynie dowodzą, że wprowadzenie lockdownu w krajach Europy uratowało około 3 miliony osób.

Państwa w Europie znoszą kolejne restrykcje. W Moskwie przestał właśnie obowiązywać zakaz poruszania się bez zezwolenia. Na Cyprze wznawiane są loty i otwierane hotele.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto niemal 400 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku trwania epidemii SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 27856 osób. 394 zakażenia koronawirusem wykryte podczas ostatniej doby, to nieco mniej niż liczba diagnozowanych przypadków w ostatnich dniach. W zeszły czwartek wykryto rekordową na Ukrainie liczbę 588 zakażeń. Jednak liczba wykonanych w ciągu ostatniej doby testów na obecność patogenu jest niższa i wynosi 8 tysięcy. Jak poinformowało ministerstwo ochrony zdrowia, od początku trwania epidemii z powodu Covid-19 zmarło 810 osób, z czego ostatniej doby 13. Najwięcej nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby wykryto w obwodach lwowskim zakarpackim, oraz w ukraińskiej stolicy.

Ponad połowa mieszkańców Bergamo na północy Włoch miala kontakt z koronawirusem, ponieważ w ich krwi stwierdzono obecność przeciwciał. Jak poinformowały miejscowe władze medyczne, takie wyniki uzyskano z testów niemal 10 tysięcy osób, przeprowadzonych między 23 kwietnia a 3 czerwca. Wynika z nich, że 57 procent mieszkańców Bergamo ma przeciwciała, co dowodzi, że zetknęli się oni z koronawirusem wywołującym COVID-19. Większość z nich to osoby zamieszkujące na terenie najbardziej doświadczonym przez epidemię, wiele z tych osób odbyło wcześniej kwarantannę. Przeciwciała wykryto u ponad 30 procent personelu medycznego w Bergamo. W szczycie epidemii szpitale w Bergamo były przepełnione, miejscowe zakłady pogrzebowe nie radziły sobie z pochówkiem zmarłych. To stąd wyjeżdżały do innych miejscowości ciężarówki z ciałami. Ten obraz stał się symbolem światowej pandemii. W Bergamo stwierdzono ogółem 13 tysięcy 609 przypadków zakażenia koronawirusem. Ogółem do tej pory na COVID-19 zmarło we Włoszech prawie 34 tysiące ludzi, liczba zakażeń, to 235 tysięcy. W Lombardii, gdzie leży Bergamo, zarejestrowano ponad 16 tysięcy zgonów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego szacują, że z powodu zakażenia koronawirusem i wywołanej prez niego choroby COVID-19 do sierpnia umrze w Stanach Zjednoczonych 145 tysięcy 728 osób. Tym samym podwyższyli o 5 tysięcy dotychczasowe szacunki ofiar śmiertelnych koronawirusa. Według ostatnich danych, w 22 stanach rejestruje się drastyczny skok liczby przypadków, m.in. w Teksasie zanotowano najwyższą do tej pory liczbę chorych hospitalizowanych z COVID-19. Inne stany, w których liczba zakażonych drastycznie wzrosła, to Michigan i Arizona- podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

Ogółem w Stanach Zjednoczonych stwierdzono ponad milion 900 tysięcy COVID-19, choroby będącej skutkiem zakażenia koronawirusem. Zmarło 110 tysięcy osób.

We Francji coraz więcej placówek muzealnych i atrakcji turystycznych otwiera się dla publiczności. Od 11 maja, pierwszego dnia wychodzenia z kwarantanny, czynne były małe placówki o znaczeniu regionalnym. Od 2 czerwca powoli otwierały się znane muzea, większość paryskich będzie uruchamiana w czerwcu i w lipcu. Od wczoraj można zwiedzać muzeum Claude Moneta w Giverny, pod Paryżem, gdzie można podziwiać nie tylko wspaniałą kolekcję rycin japońskich, jakie zebrał artysta, ale także nenufary na stawach w ogrodzie, uwiecznione przez niego na obrazach. Od dzisiaj czynne będzie paryskie muzeum Quai Branly imieniem Jacquesa Chiraca, w którym znajdują się kolekcje dzieł sztuki i zbiorów etnologicznych z Afryki, Azji, obu Ameryk i z Oceanii. Poczekać muszą natomiast wielbiciele impresjonizmu, bo zbiory malarzy tego kierunku w Muzeum d;Orsay będą dostępne dopiero w lipcu. Wtedy tez otwarte będzie Centrum Pompidou. Odwiedzający muzea są zobowiązani do noszenia masek i do zachowania bezpiecznego dystansu. Ograniczana jest też liczba zwiedzających.

Litewska minister spraw wewnętrznych Rita Tamaszuniene poinformowała wczoraj, że Litwa jest gotowa do zniesienia kontroli na granicy z Polską. Zaznaczyła jednak, że jej kraj monitoruje sytuację epidemiczną w naszym kraju. Minister zaznaczyła, że prowadzone są rozmowy z przedstawicielami polskich władz. Przypomniała również, że Polska jest w gronie krajów, których mieszkańcy mogą udać się na Litwę bez konieczności poddania się dwutygodniowej kwarantannie. Szefowa litewskiego MSW dodała, że otwarcie granicy zależy również od decyzji polskich władz. Powiedziała też, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju jest na bieżąco obserwowana. W ubiegłym tygodniu Litwa zezwoliła na wjazd na swoje terytorium mieszkańcom innych państw. Jeśli liczba przypadków koronawirusa w ich kraju nie przekracza 15 na 100 tysięcy mieszkańców, nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie. W ubiegłym tygodniu premierzy Polski i Litwy poinformowali, że swobodny przepływ osób przez polsko-litewską granicę zostanie wznowiony w ciągu kilku dni.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką