Logo Radio Łódź

Prawie 600 nowych zakażeń dzisiaj. Najgorzej jest na Śląsku, w Łódzkiem i Mazowieckiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 380 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z czego 77 pochodzi z województwa łódzkiego. W kraju liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 27 tys. 160. Największe ogniska są w tej chwili w województwach: śląskim, łódzkim i mazowieckim.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 27 tys. 160. Dzisiaj (8 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie poinformowało o 380 nowych zakażeniach, z czego 175 jest ze Śląska, 77 województwa łódzkiego, a 74 z mazowieckiego. To w tej chwili trzy największe ogniska koronawirusa w kraju. Łącznie potwierdzono dzisiaj 599 zakażeń.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w popołudniowym raporcie resort poinformował o śmierci pięciu kolejnych chorych, co daje w sumie 9 zmarłych dzisiaj.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 166 osób, z czego 81 w Łódzkiem.

 • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 5 osób. Łącznie w województwie łódzkim koronawirusa pokonało 1098 osób. W całym kraju to prawie 13 tys. osób.

W ciągu doby wykonano ponad 14,4 tys. testów na obecność koronawirusa.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 2084
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 904
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 41
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 3734
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 934
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1098
 • Liczba osób, które zmarły: 82

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W Łodzi największym ogniskiem objętym postępowaniem powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej jest teraz Szpital Zakonu Bonifratrów. Zakażenie wykryto tam u 11 osób, u ośmiorga pacjentów i trójki z personelu. Dzisiaj jak zapewnia dyrektor szpitala Mateusz Kuzdak, w samej placówce nie ma już osób zakażonych. Pacjenci trafili do szpitala jednoimiennego w Zgierzu, personel na kwarantannę.

Nowych zachorowań nie ma także w innym dużym łódzkim ognisku. W sumie w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym przy Przybyszewskiego zakażenia wykryto wcześniej u 22 osób w tym u siedemnastu pacjentów. Jak mówi dyrektor Szymon Kostrzewski z Urzędu Miasta, wszystko wskazuje na to, ze ognisko zakażeń w DPS-ie udało się opanować.

Sanepid prowadzi jeszcze postępowanie w sprawie zakażeń w jednym z łódzkich zakładów cukierniczych, w którym wykryto 9 przypadków i w szpitalu im Kopernika w którym potwierdzono cztery zakażenia.. Część z tych osób pochodzi z innych powiatów.

Jeden z potwierdzonych przypadków koronawirusa w Sieradzkim Szpitalu Wojewódzkim dotyczy pracownicy hospicjum. Ta osoba miała również kontakt z pensjonariuszami pobliskiego DPS-u, mimo iż placówka od tygodni jest zamknięta. Czytaj więcej

W Urzędzie Miasta Łodzi są kolejne dwa zakażenia koronawirusem. W jednym z wydziałów, w którym wcześniej wykryto zakażenie u jednego pracownika, badania potwierdziły obecność COVID-19 u kolejnych dwóch osób. Czytaj więcej

Większość pracowników fabryki mrożonek przebadana. 94 pozytywne wyniki. W ciągu dnia lub dwóch ma zapaść decyzja co do przeprowadzenia testów przesiewowych dla wszystkich mieszkańców powiatu. Czytaj więcej

Zobacz też, Egzaminy maturalne 2020 w Łódzkiem [FOTORELACJA | WIDEO]

Skierniewiccy przedsiębiorcy przyszli pod ratusz apelować do władz miasta o pomoc. Proszą m.in. o obniżkę czynszu w miejskich lokalach. Mimo zapowiedzi, że taka pomoc będzie, większość z prowadzących działalność w lokalach należących do miasta otrzymała rachunki takie, jak przed epidemią. Czytaj więcej

80 przypadków koronawirusa potwierdzono w Sieradzkim Szpitalu Wojewódzkim. Od kilku dni trwa ewakuacja chorych do szpitali w Zgierzu i w Łodzi. W ciągu mijającego tygodnia podjęto decyzję o zamknięciu kolejnych oddziałów sieradzkiej lecznicy. O sytuacji mówi dyrektor ds. medycznych sieradzkiego szpitala Dariusz Kałdoński. Czytaj więcej

Od wielu lat Parafia Archikatedralna w Łodzi oraz Fundacja CARPE DIEM organizują dwa cykle koncertów muzyki organowej i kameralnej w Archikatedrze - wiosenny oraz jesienny. W tym roku koronawirus pokrzyżował plany i wiosenna edycja musiała zostać odwołana. Jednak udało się przygotować to wydarzenie inaczej - jako koncert w wersji online. Czytaj więcej

Posłuchaj też:

Burmistrz Tuchowa apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach

Małopolska gmina koło Tarnowa jest ogniskiem zapalnym koronawirusa. W Tuchowie 270 osób poddanych jest kwarantannie i ponad pół tysiąca pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym. Zamknięte są instytucje podległe samorządowi, między innymi placówki oświatowe, hala sportowa, biblioteka i place zabaw. Wprowadzony został też zakaz handlu na tradycyjnym jarmarku.

Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek zaapelowała do mieszkańców, aby ograniczyli kontakty przez najbliższy tydzień, a także by zachowywali dystans, nosili maseczki i ograniczyli kontakty towarzyskie. Burmistrz podkreśliła, że w tej sytuacji najważniejsza jest odpowiedzialność każdego mieszkańca.

W Tuchowie przez cały weekend pracowały dwie karetki do pobierania wymazów. Badano głównie podopiecznych i personel Domu Opieki Społecznej oraz redemptorystów. Z postępowania sanepidu wynika, że ognisko zapalne koronawirusa rozpoczęło się w tamtejszym zakonie. Dziś potwierdzono 19 nowych przypadków covid-19 u redemptorystów. W sumie zakażonych jest 31 duchownych. Oprócz zakonników, zakażenie koronawirusem stwierdzono u pracownicy przedszkola w Tuchowie i dziecka, które przyjmowało bierzmowanie. Oboje są hospitalizowani. Choruje też organista. Jego stan jest lepszy i obecnie przebywa w domu.

Szkoły bezpieczne podczas egzaminów

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że podczas tegorocznych egzaminów maturalnych szkoły są miejscem bezpiecznym dla uczniów i nauczycieli. Stwierdził, że wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, które zostały zastosowane, były uzgodnione z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Chodzi m.in. o zachowanie dystansu społecznego w drodze do sali egzaminacyjnej czy obowiązek noszenia maseczek na korytarzach i przed szkołą.
Minister Dariusz Piontkowski mówi, że dzięki tym procedurom maturzyści mogli skoncentrować się na pytaniach egzaminacyjnych. Wyraził nadzieję, że wyniki będą najlepsze z możliwych. Dodał, że będzie trzymał kciuki za maturzystów również w kolejnych dniach egzaminów.

Tegoroczne matury rozpoczęły się dziś egzaminem z języka polskiego. Egzaminy w pierwszym terminie potrwają do 29 czerwca. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa, zrezygnowano z egzaminów ustnych.

Tarcza 4.0 ochroni polskie firmy przed przejęciem

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podkreślają, że przepisy zawarte w tarczy 4.0 ochronią polskie firmy przed wrogim przejęciem przez przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej. Pozwalające na taką ochronę przepisy znalazły się w tarczy 4.0, którą Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że przepisy wprowadzono na dwa lata, a przejęcia będą utrudnione w branżach, które określono jako strategiczne. Wicepremier podkreśliła, że lista branż kluczowych dla bezpieczeństwa została w ostatnim czasie poszerzona. Powiedziała, że dla zapewnienia bezpieczeństwa ważne jest nie tylko posiadanie uzbrojonej armii i kontrolowanie źródeł energii, ale też kontrolowanie produkcji żywności, czy środków ochronnych, jak maseczki.

Tomasz Chróstny podkreślił, że w szczególnych sytuacjach przejęcia będą możliwe za zgodą UOKiK. Powiedział, że najważniejsze będzie takie działanie, które będzie chroniło przedsiębiorstwa przed przejęciem, a jednocześnie nie będzie blokowało napływu inwestycji zagranicznych.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała, że podobne przepisy funkcjonują lub są wprowadzane między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Wstrzymana praca kilku kopalń

Jutro na trzy tygodnie zostanie wstrzymana praca w 12 kopalniach na Śląsku, w których występują ogniska koronawirusa. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że chodzi o 2 zakłady należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dziesięć kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

Praca zostanie wstrzymana w kopalniach, w których pojawiają się nowe zakażenia koronawirusem, a załogi nie zostały w pełni przebadane. Poza nielicznym pracownikami, niezbędnymi w czasie wstrzymania wydobycia, pozostali udadzą się na trzytygodniowe postojowe. Wicepremier Sasin dodał, że wszyscy górnicy otrzymają sto procent wynagrodzenia w czasie wstrzymania pracy w kopalniach. W ciągu trzech tygodni zawieszenia wydobycia górnicy zostaną poddani testom na obecność koronawirusa.

Wstrzymanie pracy w kopalniach ma skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Nie ukrywam, że ważny jest również aspekt ekonomiczny - dodał Jacek Sasin.

Wicepremier tłumaczył, że rząd nie chce przedłużać badania górników na obecność koronawirusa w trakcie normalnego wydobycia, ponieważ to dezorganizuje pracę. - Chcemy ten problem raz a dobrze rozwiązać - podkreślał szef resortu aktywów państwowych. Dodał, że decyzja o wstrzymaniu pracy została podjęta w porozumieniu z zarządami spółek górniczych i zapewnił, że nie wpłynie to na płynność dostaw węgla do odbiorców.

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, czasowe zamknięcie kopalń jest teraz jedynym sposobem na zlikwidowanie ognisk koronawirusa. Szef resortu zdrowia mówił, że wirus rozprzestrzenia się głownie w zakładach, w których ze względu na trudne warunki pracy nie ma możliwości utrzymania zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie minister Szumowski podkreślił, że na Śląsku prawie w ogóle nie ma transmisji poziomej koronawirusa poza ogniskami w kopalniach. Łukasz Szumowski zapewnił, że śląska służba zdrowia jest gotowa na dalszą walkę z epidemią. W śląskich szpitalach 60 procent łóżek szpitalnych oraz 85 procent respiratorów jest nadal wolnych. - To pokazuje, że jesteśmy zabezpieczeni - podkreślał minister Szumowski, dodając, że górnicy chorujący na COVID-19 przechodzą tę chorobę niezwykle łagodnie.

Wśród górników prowadzone są badania przesiewowe, dzięki którym wykryto ogniska zachorowań. Do tej pory przebadano 50 tysięcy górników. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że badania prowadzone na Śląsku są bezprecedensowe na skalę europejską. Minister Pinkas podkreślił, że mieszkańcy tego regionu są najlepiej przebadaną populacją w całej Polsce. Ponadto Główny Inspektor Sanitarny wskazywał, że wiele krajów nie bada pacjentów bezobjawowych. - My badamy wszystkich, dajemy absolutne poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego całemu krajowi - przekonywał minister.

Kiedy Memoriał Wagnera?

Tegoroczny Memoriał Huberta Jerzego Wagnera nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Turniej zaplanowany był w dniach 9-11 lipca, ale ze względu na pandemię koronawirusa jego organizacja jest niemożliwa. Organizatorzy memoriału chcą aby zawody odbyły się w tym roku, ale nie podali jeszcze nowej daty rozegrania turnieju.

Teatr Narodowy otwarty dla widzów

Od soboty (13 czerwca) Teatr Narodowy w Warszawie wznawia spektakle z udziałem publiczności. Widzowie będą mogli oglądać przedstawienia na dwóch scenach - przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego i Studio.
- Wreszcie zapraszamy, nadchodzi ten czas, kiedy będziemy mogli przyjąć widzów. Stęsknieni widzowie, my również: aktorzy, realizatorzy. Teatr bez widzów to bardzo smutne miejsce, więc czekamy na to ze zniecierpliwieniem - mówi Hanna Zoll, zastępca kierownika do spraw promocji teatru.

Publiczność już w ten weekend będzie mogła zobaczyć na Scenie przy Wierzbowej adaptację opowiadania Kazimierza Brandysa - przedstawienie "Jak być kochaną" w reżyserii Leny Frankiewicz, a na scenie Studio spektakl o intymnych sytuacjach i miłosnych grach "Kilka dziewczyn" Neila LaBute'a w reżyserii Bożeny Suchockiej. Przedstawienia z udziałem publiczności będą grane do końca sezonu czyli do 28 czerwca. W repertuarze spektakle: "Garderobiany", "Hedda Gabler", "Kotka na gorącym, blaszanym dachu", "Twórcy obrazów" i "Tchnienie".

Przedstawienia będą grane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego widownia może być wypełniona maksymalnie w połowie, a widzowie muszą nosić maseczki. Resort kultury zaleca przygotowanie w pierwszej kolejności wydarzeń artystycznych w kameralnej obsadzie, z uwzględnieniem możliwości przeprowadzenia prób w dużych salach z zachowaniem wymaganego dystansu. Resort rekomenduje także zbieranie danych osobowych widzów, by ułatwić służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w danym wydarzeniu.

Wytyczne dla organizatorów pielgrzymek

W pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe, a organizator musi zapewnić odpowiednie zabezpieczenie sanitarno-higieniczne - to główne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Przewodniczący Rady KEP do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek biskup Krzysztof Zadarko zaleca daleko idącą roztropność i ostrożność w podejmowaniu decyzji o zwiększeniu liczby pielgrzymów. - Organizatorzy pielgrzymek powinni przeszkolić pielgrzymów w zakresie znajomości "Wytycznych GIS", odebrać od nich deklaracje potwierdzające znajomość zasad i przepisów bezpieczeństwa i zobowiązanie ich stosowania - wskazał biskup Zadarko. Dodał też, że ostateczną decyzję o kształcie pielgrzymki diecezjalnej lub zakonnej podejmuje biskup diecezji lub - w przypadku zakonów - prowincjał.

Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że w pielgrzymce mogą brać udział tylko osoby zdrowe, uczestnicy powinni zostać zapoznani z wytycznymi GIS dotyczącymi postępowania podczas epidemii. Są to: obowiązek częstego mycia rąk wodą z mydłem i dezynfekcji osuszonych dłoni, zachowanie dystansu społecznego pomiędzy ludźmi (rekomendowane są 2 metry) oraz unikanie dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Na organizatorach pielgrzymek spoczywa też obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zakwaterowania, dostatecznej ilość toalet i umywalni, dostępu do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje też funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym. - W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieźć transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub powinien być wezwany transport medyczny - czytamy w dokumencie.

Następnie, według wytycznych, należy powiadomić właściwą miejscu powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. - W przypadku potwierdzenia zakażenia: wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej - czytamy w dokumencie.

Kiedy otwarcie granic?

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że informacje dotyczące otwarcia granic zostaną zapewne przedstawione w tym miesiącu. Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że decyzja w tej sprawie ma zapaść przed Bożym Ciałem.

Pytana o wytyczne dotyczące odmrażania poszczególnych sektorów, minister Emilewicz przypomniała, że resort przygotował wskazania dla ponad 40 branż, które były systematycznie wprowadzane w kolejnych etapach luzowania obostrzeń. - To, co przed nami zostało to te branże i te wydarzenia, które skupiają duże grupy w jednym miejscu - na przykład targi i maratony - dodała.

Ostatnio wszedł w życie, czwarty etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. W sobotę wznowiono działalność na przykład basenów, parków rozrywki i klubów fitness.

Bon turystyczny ważny do końca 2021 roku?

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że bon turystyczny będzie miał postać elektroniczną i będzie ważny do końca 2021 roku. Podczas wizyty w Ustce prezydent ogłosił jego szczegółowe założenia.

Prezydent podkreślił, że bon będzie przeznaczony dla rodzin wychowujących dzieci: - Będzie to 500 złotych dla każdego dziecka na wypoczynek wakacyjny. Bon będzie miał postać elektroniczną. Uzyskanie bonu będzie możliwe po zarejestrowaniu się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po zweryfikowaniu, że dotyczy to osoby uprawnionej do otrzymania bonu, będzie on przydzielany - mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że korzystanie z bonu należy zgłosić placówce, w której będzie realizowany wypoczynek dziecka. Wyraził też nadzieję, że bonów turystycznych Polacy będą mogli korzystać w zbliżające się wakacje.

Prezydent powiedział, że o procedowaniu ustawy o bonach rozmawiał już marszałek Sejmu Elżbietą Witek. - Pani marszałek obiecała mi, że uczyni wszystko, co w jej mocy, żeby Sejm jeszcze przed tymi wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym. Mam nadzieję, ze będzie ona rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Apeluję do Senatu, żeby zaraz po tym, kiedy Sejm tę ustawę przyjmie, nie zwlekał trzydziestu dni, tylko jak najszybciej podjął pracę - mówił prezydent.

Pieniądze nie będą wypłacane w gotówce tym, którzy się o nie ubiegają - przelewy mają trafiać bezpośrednio do hotelarzy i innych organizatorów wypoczynku.

Koronawirus na świecie

Brytyjskie władze poinformowały o kolejnych 55 zgonach spowodowanych zakażeniem koronawirusem. Łącznie w Wielkiej Brytanii z powodu COVID-19 zmarło 40 tys. 597 osób. Jest to najniższy dobowy przyrost liczby zgonów związanych z epidemią od chwili wprowadzenia ścisłych restrykcji sanitarnych 23 marca. Drugi dzień z rzędu nie zanotowano żadnych ofiar śmiertelnych w Szkocji i Irlandii Północnej. Także w Londynie nie zmarł nikt zakażony patogenem. Władze podały także, że zanotowano 1205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to także najmniejszy przyrost od chwili wprowadzenia ścisłego reżimu sanitarnego w Wielkiej Brytanii.
Do tej pory zanotowano tam niemal 290 tysięcy zakażeń.

Nowe ognisko koronawirusa w Rzymie. W jednym ze szpitali odnotowano blisko 40 przypadków zakażeń. Z dnia na dzień przybywa nowych przypadków. Trwają poszukiwania pacjenta zero - tego, który zaraził pozostałych. Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w szpitalu San Raffaele wykryto w ubiegłym tygodniu. Wśród pracowników i pacjentów szpitala wykonano już 700 testów. Teraz badania obejmą także administrację.
Władze sanitarne regionu Lacjum sugerują, że pacjentem zero był pracownik szpitala. Wykluczają któregoś z pacjentów, przyjętych bezpośrednio z domu lub innej placówki. Asesor regionu do spraw służby zdrowia Alessio D’Amato argumentuje, że od połowy kwietnia obowiązuje procedura wykonania wymazu pacjentowi opuszczającemu jeden szpital i przenoszonemu do drugiego. I nawet jeśli wynik jest negatywny, pacjent winien podlegać kwarantannie. Kierownictwo szpitala San Raffaele ostro ripostuje i wyklucza możliwość zarażania przez pracownika szpitala, bo placówka dochowuje wszelkich norm, związanych z prewencją. 

W Brazylii liczba odnotowanych przypadków koronawirusa zbliża się do 692 tysięcy, a liczba zgonów przekroczyła 37 tysięcy. Brazylia jest drugim krajem na świecie, za Stanami Zjednoczonymi, pod względem liczby osób zakażonych koronawirusem. Brazylijskie ministerstwo zdrowia opublikowało wczoraj rozbieżne dane dotyczące potwierdzonych przypadków koronawirusa i zgonów. Pierwszy wieczorny bilans ministerstwa wskazywał na 1 tys. 382 nowe ofiary śmiertelne. Drugi, opublikowany godzinę później, na zaledwie 525. Znaczne różnice wystąpiły również w danych dotyczących nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. Różnice w danych wprowadziły jeszcze większy chaos w kraju, w którym wraz z kryzysem epidemiologicznym i gospodarczym, nasila się również kryzys polityczny. Zamieszanie w publikowaniu danych i zmniejszenie liczby chorych i ofiar może negatywnie wpłynąć na badania i prognozy dotyczące krzywej epidemicznej, a tym samym opóźniać działania brazylijskiego systemu zdrowia. Przewodniczący Izby Deputowanych, Rodrigo Maia, uznał, że "żartowanie ze śmierci jest perwersyjne". - Zmieniając liczby ministerstwo zdrowia zakrywa słońce sitkiem. Trzeba przywrócić wiarygodność statystykom - napisał w mediach społecznościowych. Również minister Sądu Najwyższego, Gilmar Mendes, skrytykował zmianę, pisząc, że "manipulacja statystykami jest manewrem typowym dla reżimów totalitarnych". Od piątku ministerstwo zdrowia zmieniło sposób ujawniania danych dotyczących nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19. Rząd przestał publikować całkowitą liczbę zakażeń i ofiar śmiertelnych. Obecnie ogranicza się do ujawniania jedynie liczb potwierdzonych przypadków i zgonów z ostatniej doby.

Liczba osób zakażonych koronawirusem na Białorusi zbliża się do 50 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zanotowano 823 nowe przypadki patogenu - to o 54 mniej, niż dzień wcześniej. Ze statystyk białoruskich mediów wynika, że w dniu wczorajszym zanotowano najmniejszą od 26 kwietnia liczbę osób zakażonych koronawirusem. Według danych ministerstwa zdrowia, od początku epidemii zmarło 276 osób. W tym czasie wyzdrowiało prawie 24 tysiące pacjentów. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 10,5 tysiąca testów na wykrycie patogenu.

Nowa Zelandia ogłosiła, że pozbyła się koronawirusa. To pierwsze państwo na świecie, gdzie nie ma już aktywnych przypadków patogenu. Od godziny 14.00 polskiego czasu w kraju zdejmowane są wszystkie restrykcje. Zamknięte pozostaną jedynie granice. Koronawirus pojawił się w 5-milionowej Nowej Zelandii 28 lutego, a wkrótce potem władze wprowadziły szereg obostrzeń. Do tej pory COVID-19 kosztował tam życie 22 osób, a liczba wszystkich zakażeń wynosi półtora tysiąca. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poinformowała, że koronawirus nie przenosi się już na nowe osoby. - Nie mamy już aktywnych przypadków wirusa. W ciągu 17 dni przetestowaliśmy 40 tysięcy osób i u żadnej z nich nie było wyniku pozytywnego. Od 12 dni nie przyjęliśmy żadnej nowej osoby do szpitala, a od czasu ostatniego przeniesienia się wirusa na nową osobę minęło 40 dni - powiedziała premier. Władze ogłosiły też, że zdejmują właśnie wszystkie restrykcje, związane z koronawirusem. Nie trzeba już nosić maseczek ani zachowywać dystansu. Jedynie granice kraju pozostaną zamknięte dla cudzoziemców.

Nowa Zelandia była już wcześniej chwalona przez ekspertów za szybkie i zdecydowane działania w obliczu pandemii. Kraj wychodzi z koronawirusa w czasie, gdy liczba ofiar COVID-19 na całym świecie wynosi 406 tysięcy. Wirus najszybciej rozprzestrzenia się teraz w Brazylii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Francuski minister zdrowia Olivier Veran ostrzega przed zbytnim pośpiechem w w powrocie do normalnego życia po okresie epidemii. Od 2 czerwca do początku lipca we Francji obowiązuje druga faza wychodzenia z kwarantanny. Olivier Veran oświadczył, że wprawdzie sytuacja z każdym dniem się polepsza, ale mimo tego zalecał ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Przyznał, że doskonale rozumie niecierpliwe czekanie na powrót do normalnego życia, ale przypomniał, że druga faza likwidowania ograniczeń rozpoczęła się zaledwie przed kilkoma dniami, a potrzeba co najmniej dwóch tygodni, by przekonać się jakie to przyniesie efekty.
Francuskie władze wciąż obawiają się powrotu epidemii. Wprawdzie w ciągu ostatniej doby zanotowano najmniej od połowy marca, bo piętnaście przypadków zgonów, to jednak wciąż pewne obostrzenia istnieją - na przykład rygorystyczne przepisy sanitarne w szkołach, czy zakaz gromadzenia się w miejscach publicznych więcej niż 10 osób. Rozprzestrzenianie się koronawirusa po kraju uległo znacznemu spowolnieniu co spowodowało, że zamiast planowanych 700 tysięcy testów tygodniowo wykonuje się ich około 300 tysięcy.

Włoski Narodowy Instytut Statystyczny przewiduje, że w tym roku PKB z powodu pandemii zmniejszy się o 8,3 procent. Do lekkiego ożywienia gospodarki i handlu ma dojść w przyszłym roku. Publikując dziś opracowanie pod tytułem „Perspektywy dla gospodarki włoskiej” Instytut ocenia, że pandemia koronawirusa jest dla włoskiej gospodarki szokiem bez precedensu, a kryzys pogłębia poczucie ogromnej niepewności. Z szacunków wynika, że włoskie rodziny wydadzą w tym roku na konsumpcję blisko 9 procent mniej, niż w roku 2019. Spodziewany jest także spadek inwestycji o ponad 12 procent. Instytut podkreśla, że w maju dało się zauważyć pierwsze sygnały ożywienia, ale rok zakończy się bezprecedensowym spadkiem PKB. Przewiduje też, że w przyszłym roku włoska gospodarka odrobi ponad połowę tegorocznych strat przy 10-procentowym bezrobociu.

W Rosji do prawie 477 tysięcy wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii zmarło 5 tys. 971 osób chorych na COVID-19. Rosyjska opozycja i część niezależnych mediów przekonują, że dane statystyczne są zaniżane i dostosowywane do politycznych potrzeb Kremla. W ciągu minionej doby rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały blisko 9 tysięcy nowych przypadków. Najwięcej chorych przybyło w Moskwie. Stołeczne laboratoria zdiagnozowały 2000 zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii wyzdrowiało w Rosji 230 tysięcy osób, to mniej niż połowa ogólnej liczby zakażonych. W tym czasie wykonano łącznie ponad 13 milionów testów. Rosyjskie służby wykonują średnio w ciągu doby ponad 300 tysięcy badań na obecność wirusa SARS-CoV-2.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies