Logo Radio Łódź

Ponad 100 nowych przypadków koronawirusa w Łódzkiem. Liczba zakażonych w regionie przekroczyła 2 tysiące [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 319 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z czego aż 119 pochodzi z województwa łódzkiego. Tym samym liczba zakażonych w Łódzkiem przekroczyła 2 tysiące. W kraju liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 26 tys. 561. Zmarły też dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 26 tys. 561. Dzisiaj (7 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie poinformowało o 319 nowych zakażeniach, z czego 119 osób jest z województwa łódzkiego, a z 108 ze Śląska.

 • Rozszerza się ognisko zakażeń związane z zakładem produkującym lody i mrożonki w Działoszynie. Pod koniec tygodnia badania potwierdziły 56 przypadków. Dziś badania wykazały kolejne 26. Czytaj więcej

 • W sieradzkim szpitalu nadal rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Ostatniej doby obecność patogenu potwierdzono u kolejnych 20 osób. W sumie zakażonych jest 36 pacjentów i 4 pracowników szpitala. Dyrekcja zdecydowała o zamknięciu dwóch kolejnych oddziałów. Po nefrologii, dezynfekcję przejdą także oddziały diabetologii i kardiologii. Czytaj więcej

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w popołudniowym raporcie resort poinformował o śmierci dwóch kolejnych chorych. Jedna z tych osób miała choroby współistniejące.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1 tys. 157 osób, z czego 78 w Łódzkiem.

 • W Łódzkiem wyzdrowiały kolejne 4 osoby. Łącznie w województwie łódzkim koronawirusa pokonały 1093 osoby. W całym kraju to prawie 13 tys. osób.

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 2007
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 833
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 33
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 3555
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 878
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 1093
 • Liczba osób, które zmarły: 79

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Tłumy zwiedzających przyjechały zobaczyć zwierzęta. Zoo Safari w Borysewie w weekend przeżywa prawdziwe oblężenie. Czytaj więcej

Uniejowskie termy w pierwszy weekend nowego otwarcia odwiedza wielu gości, chociaż nie są to tłumy, które w świecie bez koronawirusa ściągały nad ciepłą wodę. Czytaj więcej

25 kompletnych profesjonalnych strojów podarowała ratownikom medycznym z Kutna firma Polfarmex. Stroje są uszyte na miarę z tkanin spełniających wymagane w tej pracy standardów. Czytaj więcej

Łódzka Akademia Zdrowia, czyli cykl otwartych wykładów organizowanych w dużej sali obrad Urzędu Miasta powraca, ale w innej formie. Czytaj więcej

Produkcję kombinezonów zlecił łódzki Urząd Marszałkowski. Marszałek Grzegorz Schreiber zapewnia, że ubrania ochronne są szyte z tkaniny certyfikowanej przez łódzką firmą. Czytaj więcej

Od wczoraj kina, teatry, filharmonie i inne placówki kulturalne mogą wznowić swoją działalność. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury, widownia może być wypełniona maksymalnie w połowie, a wszyscy goście kin i teatrów muszą nosić maseczki. Czy widzowie ruszyli tłumnie na spotkanie ze sztuką? Czytaj więcej

Szkolne sale i korytarze czekają na przyjęcie maturzystów, którzy w poniedziałek przystąpią do egzaminu dojrzałości. W ostatnim tygodniu budynki szkół w województwie zostały wysprzątane i zdezynfekowane. Czytaj więcej

Zakażenie koronawirusem stwierdzono u jednej z pracownic sklepu spożywczego na bełchatowskim osiedlu Binków. Miejsce zostało zdezynfekowane, a część personelu wysłana na kwarantannę. Zakażenie w bełchatowskim sklepie potwierdził tamtejszy Sanepid. - Osoba ta została objęta izolacją. Osoby z kontaktu z nią objęto kwarantanną, czyli też zostały odsunięte od pracy. Wydaliśmy decyzję o dekontaminacji sklepu. W tej chwili może on już funkcjonować - wyjaśnia Elżbieta Świerczyńska-Musiał, szefowa bełchatowskiego Sanepidu. Czytaj więcej

Rzecznik MŚP: wniosek ws. tarczy 2.0

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw wnioskuje, by przedsiębiorcy w upadłości i restrukturyzacji także mogli skorzystać ze wsparcia z tarczy antykryzysowej 2.0. Wniosek w tej sprawie Adam Abramowicz skierował do wicepremier minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jak informuje rzecznik, ustawa dała przedsiębiorcom możliwość uzyskania m.in. pożyczek, gwarancji lub poręczenia i leasingu. Ustawy nie stosuje się jednak do przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość, oraz przedsiębiorców, wobec których ruszyło postępowanie restrukturyzacyjne. Do czasu prawomocnego rozpatrzenia wniosków, procedura ulega zawieszeniu.

Rzecznik MŚP w piśmie do wicepremier, Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry argumentuje, że taki zapis pozbawia wsparcia przedsiębiorców, "którzy w sposób właściwy i terminowo zareagowali na swoją sytuację finansową, wszczęli formalną procedurę restrukturyzacji sądowej i podjęli przewidziane prawem środki celem uniknięcia upadłości oraz ratowania swojego przedsiębiorstwa".

Zdaniem rzecznika, pozbawianie tej grupy możliwości uzyskania wsparcia mającego rekompensować skutki wystąpienia pandemii COVID-19 osłabia firmy już i tak słabe i zniechęca do korzystania ze ścieżki restrukturyzacyjnej. Zdaniem rzecznika, może przyczynić się to do zwiększenia ryzyka upadłości podobnych firm.

Rzecznik MŚP zwrócił się z pytaniem, czy są możliwe zmiany w prawie, które umożliwiłyby przedsiębiorcom w restrukturyzacji skorzystanie z pomocy. Ograniczenie miałoby pozostać jedynie dla przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość lub, którzy zgłosili wniosek o jej ogłoszenie.

1 056 396 wykonanych testów na koronawirusa

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby w Polsce wykonano ponad 18 100 testów na obecność koronawirusa w organizmie. Łącznie od początku pandemii laboratoria zbadały 1 056 396 próbek pobranych od 961 312 osób.

Zakażenie patogenem potwierdzono do tej pory u 26 249 osób. Dzisiaj zarejestrowano 263 nowe przypadki. Do tej pory w naszym kraju zmarło 1 155 osób, które chorowały na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce wyzdrowiało 12 855 osób.

Rzecznik MZ apeluje o zgłaszanie się na badania diagnostyczne

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował o zgłaszanie się na umówione wcześniej badania diagnostyczne. Gość Polskiego Radia 24 mówi, że wielu pacjentów ze strachu przed zakażeniem się koronawirusem, nie przychodzi na wizyty u specjalistów.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia dodaje, że możliwość zakażenia w placówkach służby zdrowia jest niewielka, a przekładanie niezbędnych badań, może być ryzykowne dla zdrowia i życia pacjentów. Rzecznik MZ dodał również, że do leczenia pacjentów z COVID-19 używa się obecnie około 90 respiratorów. Liczba chorych wymagających takiej terapii jest stała lub maleje.

Prezydent Andrzej Duda: panujemy nad epidemią koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że państwo zapanowało nad rozwojem epidemii koronawirusa. Jak stwierdził podczas internetowej sesji pytań i odpowiedzi, przyjęta przez rząd taktyka nie pozwoliła na powtórzenie się w Polsce scenariusza znanego z krajów zachodnioeuropejskich.

Prezydent dodał jednak, że w najbliższym czasie wciąż będziemy obserwować wysoki dzienny przyrost liczby chorych.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dzięki działaniom ministerstwa zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego nie zabrakło w Polsce ani niezbędnego sprzętu, ani miejsc w szpitalach dla zakażonych koronawirusem. Jak przypomniał, zwrócił się do liderów europejskich państw o wypracowanie wspólnej polityki ochrony przed skutkami epidemii - w razie wystąpienia drugiej fali zachorowań jesienią.

Matury bez egzaminów ustnych

W tym roku matury bez egzaminów ustnych. Szkoły nie będą przeprowadzały tego egzaminu ze względu na bezpieczeństwo sanitarne. "Ustne matury będą zdawali jedynie uczniowie, którym wynik z tego egzaminu będzie potrzebny w rekrutacji na zagraniczną uczelnię" - wyjaśnia dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik. W całym kraju do matury ustnej zgłosiło się 327 osób. Najwięcej ponad 280 osób, będzie zdawało język angielski. Ponad 20 osób zgłosiło się do zdawania języka polskiego, 13 języka niemieckiego, są też pojedyncze zgłoszenia do egzaminów z języka francuskiego i rosyjskiego.Maturzyści na świadectwie zamiast wyniku z części ustnej otrzymają adnotację, że w 2020 roku nie przeprowadzano egzaminu.Jutro w szkołach średnich odbędzie się pierwszy pisemny egzamin maturalny. W tym roku maturę zdaje 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Koronawirus na świecie

Litewskie ministerstwo zdrowia zaktualizowało listę państw, z których będzie można wjeżdżać na terytorium tego kraju bez konieczności poddawania się dwutygodniowej kwarantannie. Jest wśród nich również Polska. Obowiązkowa samoizolacja po przyjeździe na Litwę nie obowiązuje mieszkańców tych państw, w których liczba przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przekroczyła 15 na 100 tysięcy mieszkańców. Polacy na Litwę mogą wjeżdżać początku tygodnia, ale w razie powrotu do kraju, muszą się poddać czternastodniowej kwarantannie. Zasady te nie obowiązują jednak osób podróżujących w celach służbowych lub naukowych.

Papież wyraził swoją bliskość z cierpiącymi z powodu pandemii i tymi, którzy niosą im pomoc. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański. Na placu świętego Piotra było kilkaset osób w maseczkach, zachowujących między sobą zalecaną odległość. Papież przypomniał, że dziś Kościół obchodzi Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Powiedział, że świat naznaczony jest złem i korupcją, ale Bóg, choć mógłby zniszczyć zło i ukarać grzeszników, nie czyni tego: „Bóg tak ukochał świat, że aby go zbawić, podarował swego Syna Jednorodzonego, który oddał swoje życie za ludzi”. Po modlitwie papież wyraził zadowolenie, że Włochy mają za sobą najcięższą fazę epidemii. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zwrócił też uwagę na to, że w innych krajach z powodu pandemii nadal umiera wiele osób. Zapewnił wszystkich cierpiących o swojej bliskości i wezwał do modlitwy za nich.

Na Ukrainie zarejestrowano prawie 500 nowych zakażeń koronawirusem. Od kilku dni w kraju tym jest obserwowany wzrost liczby zachorowań. W ciągu minionej doby, po wykonaniu około 12 tysięcy testów, zakażenie koronawirusem wykryto u 485 osób. Wczoraj nowych zakażeń było 550. Minister zdrowia Maksym Stepanow zaapelował do Ukraińców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - między innymi zachowywanie dystansu, używanie maseczek ochronnych i antyseptyków. Ukraińskie władze warunkowo znoszą niektóre ograniczenia. Jednak obwody lwowski, rówieński, wołyński i czerniowiecki, a także ukraińska stolica nie kwalifikują się do kolejnego etapu znoszenia zasad kwarantanny.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Na Białorusi zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 48 i pół tysiąca osób. W ciągu minionej doby zarejestrowano 879 zachorowań. To podobna liczba zakażeń jak w poprzednich dniach. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że od początku epidemii zmarło 269 osób, a wyzdrowiało ponad 23 i pół tysiąca pacjentów szpitali. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 12 tysięcy testów na obecność patogenu. Niezależne białoruskie media zwracają uwagę na niedostatek informacji dotyczących sytuacji epidemiologicznej w kraju. Ministerstwo zdrowia nie publikuje na przykład statystyki zakażeń w regionach. Od kilku tygodni nie organizowało też konferencji prasowych.

Włoscy studenci będą mogli od września uczestniczyć w zajęciach osobiście, a nie przez Internet. Taką deklarację złożył minister nauki i szkolnictwa wyższego. W przeciwieństwie do uczniów szkół niższego szczebla, nie będą oddzielani od siebie przegrodami. Minister Gaetano Manfredi dopuszcza wyjątek - cudzoziemcy i mieszkańcy innych miast, niż to w którym jest siedziba uczelni, będą mogli brać udział w wykładach on-line. W celu zwiększania bezpieczeństwa resort nauki wydłuży dzienny czas pracy uczelni i liczbę sal wykładowych. Temu też będzie służyć transmisja zajęć przez internet. Ministerstwo chce zmniejszyć podatek uniwersytecki dla najbiedniejszych studentów i jednocześnie zwiększyć fundusz stypendialny.

670 tysięcy Włochów, którzy z powodu pandemii nie mogą pracować, od trzech miesięcy czeka na wypłatę postojowego. Przeszkodę stanowią trudności biurokratyczne. Przedsiębiorcy zarzucają rządowi, że nieudolnie walczy z gospodarczymi skutkami kryzysu.

Francuskie władze poinformowały o 31 kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa. W sumie w tym kraju z powodu choroby COVID-19 zmarły 29 tysięcy 142 osoby. 31 ofiar śmiertelnych.to nieco mniej niż w piątek, gdy informowano o 46 zgonach. Odnotowano też 579 nowych zakażeń. Tym samym liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem we Francji wzrosła do 153 tysięcy 634. Z powodu choroby na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad tysiąc osób. Po pierwszym uderzeniu pandemii Francja, jak wiele innych krajów, częściowo zamroziła gospodarkę, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W tym tygodniu zniesiono część ograniczeń, umożliwiając między innymi otwarcie barów i restauracji.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką