Logo Radio Łódź

Ponad 317 nowych zakażeń koronawirusem. 62 przypadki w Łódzkiem [RAPORT]

Rekordowa liczba zakażeń. Ministerstwo Zdrowia informuje o 317 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z których 156 jest z KWK "Zofiówka". Razem to dzisiaj (6 czerwca) 576 nowych zakażeń. W kraju liczba potwierdzonych zachorowań to prawie 27 tysięcy. W Łódzkiem odnotowano aż 62 nowe zakażenia. Zmarły dwie osoby w Zgierzu.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 25 tys. 986. Dzisiaj (6 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie poinformowało o 317 nowych zakażeniach. Co oznacza, że od 12 maja to największa dzienna liczba nowych przypadków 576. W tym gronie jest aż 62 przypadki koronawirusa z województwa łódzkiego. 156 osób jest natomiast ze Śląska, wszystkie z Kopalni Węgla Kamiennego "Zofiówka".

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w popołudniowym raporcie resort poinformował o śmierci kolejnych dziesięciu chorych. Zmarły dwie osoby hospitalizowane w Zgierzu.  W Warszawie zmarł mieszkaniec województwa łódzkiego.   

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1 tys. 153 osoby, z czego 78 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 888 zakażeń.

  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie. Hospitalizowanych jest 2 tys. 128 osób, kwarantanną zostało objętych 81 tys. 820 Polaków, 19 tys. 994 osoby zostały objęte nadzorem epidemiologicznym. W Polsce na tę chwilę wyzdrowiało 11 tys. 726 pacjentów. 

  • W Łódzkiem wyzdrowiało łącznie 1084 osób. W całym kraju to ponad 12,6 tys. osób.

  • Od dzisiaj (6 czerwca) działalność mogą wznowić między innymi kluby fitness, siłownie, baseny, czy parki rozrywki. To kolejna część odmrażania gospodarki w ramach IV etapu luzowania obostrzeń przez rząd. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Szkolne sale i korytarze czekają na przyjęcie maturzystów, którzy w poniedziałek przystąpią do egzaminu dojrzałości. W ostatnim tygodniu budynki szkół w województwie zostały wysprzątane i zdezynfekowane. Czytaj więcej

Zakażenie koronawirusem stwierdzono u jednej z pracownic sklepu spożywczego na bełchatowskim osiedlu Binków. Miejsce zostało zdezynfekowane, a część personelu wysłana na kwarantannę. Zakażenie w bełchatowskim sklepie potwierdził tamtejszy Sanepid. - Osoba ta została objęta izolacją. Osoby z kontaktu z nią objęto kwarantanną, czyli też zostały odsunięte od pracy. Wydaliśmy decyzję o dekontaminacji sklepu. W tej chwili może on już funkcjonować - wyjaśnia Elżbieta Świerczyńska-Musiał, szefowa bełchatowskiego Sanepidu. Czytaj więcej

Po blisko trzymiesięcznym zamknięciu, część kin w Łodzi i regionie wznowi działalność. Obowiązuje jednak nowy reżim sanitarny. To między innymi obowiązkowe dezynfekcje, maseczki podczas seansów i ograniczona liczba widzów na salach kinowych. Czytaj więcej

Po przebadaniu 100 pracowników u 56 osób z firmy w gminie Działoszyn wynik na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny. Oznacza to ognisko zachorowań. W siedzibie władz sąsiadującego powiatu pajęczańskiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojewody. Czytaj więcej

Zobacz też, Czy w Łowiczu odbędzie się procesja Bożego Ciała?

Przedłużone prawo do zasiłku opiekuńczego

Do 28 czerwca ma zostać przedłużone prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów. Zapis w tej sprawie znalazł się w przyjętej wczoraj przez Sejm kolejnej odsłonie rządowego pakietu wsparcia w związku z epidemią koronawirusa.

Przedstawiając powody decyzji rządu, aby przyjąć takie rozwiązanie, wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że jest ona bezpośrednio związana z tym, że szkoły nie działają w pełnym wymiarze. - Mamy opiekę nad dziećmi z klas 1 - 3, ale widzimy, że wiele rodzin jednak nie decyduje się, żeby wysłać nawet te najmłodsze dzieci pod opiekę szkolnych świetlic, dlatego wydłużony jest zasiłek opiekuńczy - tłumaczył wiceminister.

XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000 online

Z powodu pandemii koronawirusa dzisiejsze XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbywa się w zmienionej formule i jest transmitowane na stronie internetowej www.lednica2000.pl oraz w mediach społecznościowych.

O godzinie 19 do uczestników Lednicy 2000 słowa skierują duszpasterze Wspólnoty Lednica 2000. Zaplanowano też podziękowanie rodzicom za to, że stali się dawcami życia w formie zawierzenia Maryi i przyjęcia szkaplerza lednickiego. O godzinie 20 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.

O godz. 21 nastąpi Apel Jasnogórski. Transmitowane będzie też przemówienie papieża Franciszka. Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II uczestnicy pomodlą się Litanią do świętego, którą poprowadzą Siewcy Lednicy.

Finałem spotkania będzie tradycyjnie moment przejścia przez Bramę-Rybę jako potwierdzenie dokonanego aktu wyboru Chrystusa.

Kolejne loty krajowe

Od 20 czerwca linie lotnicze LOT uruchomią kolejne połączenia krajowe. Od początku czerwca po kraju można poruszać się w ramach ośmiu portów - Warszawy, Krakowa, Gdańska, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Zielonej Góry i Szczecina.

Jak mówił w TVPInfo rzecznik PLL LOT Michał Czernicki, za dwa tygodnie dołączą do nich kolejne połączenia. Polecimy z Rzeszowa do Gdańska raz w tygodniu w soboty, a z Krakowa do lotniska Olsztyn-Mazury trzy razy w tygodniu. Krajowe połączenia będą funkcjonować w ten sposób do końca miesiąca, operator szykuje się na kolejne etapy odmrażania gospodarki.

W podróży obowiązują określone przepisy sanitarne, pasażerowie samolotu rozmieszczeni są w układzie szachownicy. Przewoźnik wprowadził dodatkowe procedury bezpieczeństwa

Przynajmniej do końca czerwca samoloty LOT-u nie polecą za granicę. Wśród prawdopodobnych terminów przywrócenia połączeń zagranicznych wymienia się lipiec.

Szkoły szykują się do matury 2020

Egzaminy maturalne w tym roku z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Ze względu na epidemię podczas egzaminów muszą być spełnione wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dyrektor CKE doktor Marcin Smolik wyjaśnia, że do szkoły mogą wejść tylko te osoby, które muszą czyli zdający uczniowie i członkowie zespołu nadzorującego. - Jest jeden wyjątek - może na teren szkoły wejść rodzic jeżeli na przykład dany uczeń ma kłopoty w poruszaniu się, albo z jakiś innych względów obecność rodzica jest wymagana. Na przykład ze względu na konieczność podania lekarstw - mówi dyrektor CKE.

Zdający muszą przyjść na egzamin ze swoimi przyborami. - Gdzieś w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że mogą wnieść tylko jeden długopis. To nie prawda. Mogą wnieść ich tyle, ile mają ochotę. Mogą wnieść chusteczki higieniczne. Mogą wnieść cały zapas maseczek, jeśli uważają, że są im potrzebne. Mogą wnieść woreczek foliowy na to, żeby maseczki wyrzucać, jeśli chcą je zmieniać - mówi Marcin Smolik.

Maturzyści mogą mieć ze sobą także butelkę z płynem dezynfekującym. Na salę nie będzie można wnieść telefonu komórkowego i maskotek na szczęście.

Koronawirus na świecie

W Brazylii z powodu COVID-19 zmarło ponad 35 tysięcy osób. Eksperci krytykują decyzje niektórych gubernatorów i burmistrzów o odmrażaniu gospodarki w czasie, gdy krzywa zachorowań rośnie. Prezydent Jair Bolsonaro powiedział tymczasem, że kraj ten może opuścić Światową Organizację Zdrowia. "Stany Zjednoczone opuściły WHO. Myślimy, że jeżeli ta organizacja nie przestanie kierować się ideologicznymi przesłankami, to w przyszłości my też możemy ją opuścić. Nie potrzebujemy ludzi z zagranicy, którzy będą nam doradzać, co mamy robić z naszym zdrowiem" - powiedział prezydent Jair Bolsonaro.

Pod względem liczby zakażeń Brazylia jest na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych. W USA zarejestrowano ponad milion 965 tysięcy zachorowań, a w Brazylii ponad 646 tysięcy.

Na Białorusi już ponad 47 i pół tysiąca osób jest zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyły 883 przypadki patogenu. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od początku epidemii zmarły 263 osoby chore na COVID-19, a wyzdrowiało ponad 23 tysiące pacjentów szpitali. Na Białorusi już od czterech dni wypisuje się ze szpitali więcej ozdrowieńców niż przyjmuje nowych pacjentów. W sumie przeprowadzono ponad 610 tysięcy testów na wykrycie patogenu.

Wiceminister zdrowia Alona Bohdan poinformowała, że spadek zakażeń nastąpił w obwodach mińskim i witebskim oraz w stolicy kraju - gdzie najwcześniej rozpoczęła się epidemia. Wczoraj na Białoruś trafiło 300 ton pomocy medycznej z Polski, potrzebnej do walki z koronawirusem. Dostarczyło ją 47 samochodów.

Włoska Izba Deputowanych po trwającym 48 godzin posiedzeniu przegłosowała ustawę dotyczącą zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia nauki we wrześniu. Najwięcej kontrowersji budziły przegrody z pleksiglasu, które będą dzielić uczniów. 

Głosowano nad przekształceniem dekretu w ustawę. Gdyby nie udało się tego zrobić dziś, nie odbyłyby się tegoroczne matury. Ustawa przewiduje, że z powodu pandemii matury odbędą się 17 czerwca i ograniczą się do jednego egzaminu ustnego.

Opozycja protestowała przeciw przegrodom z pleksiglasu argumentując, że nie można zamykać uczniów w klatkach. Zwracano uwagę na to, że to niepotrzebny i zbyt drogi wydatek.

We włoskich szkołach kształci się 10 milionów uczniów. Związki zawodowe nauczycieli, krytyczne wobec ustawy, zapowiedziały strajk w najbliższy poniedziałek. To ostatni dzień zajęć w szkołach.

W Rosji na wysokim poziomie utrzymuje się liczba zgonów osób chorych na COVID-19. Służby sanitarne od początku pandemii zarejestrowały prawie 459 tysięcy zakażeń. W ciągu minionej doby w Rosji wykryto 8855 zakażeń. Zmarło 197 osób. Najtrudniejsza sytuacja jest w Moskwie, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin zdiagnozowano 1992 chorych na COVID-19. Stołeczni lekarze apelują, aby mieszkańcy miasta zachowywali ostrożność i ograniczali kontakt z innymi ludźmi.

Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało 222 tysiące zakażonych koronawirusem. W tym czasie zmarło 5725 osób.

We Francji w ciągu 24 godzin zmarło kolejnych 46 pacjentów zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 29 tys. 111. Według służb sanitarnych epidemia jest pod kontrolą. Ponad 18,8 tys. chorych, którzy zmarli to pacjenci szpitali. Liczba zgonów wśród pensjonariuszy domów seniora ustabilizowała się na tym samym poziomie, nieco ponad 10 tysięcy przypadków, dlatego znacznie zmniejszono ograniczenia spotkań osób w starszym wieku z ich bliskimi. Maleje liczba ciężkich przypadków.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca używanie masek tylko w przestrzeniach publicznych oraz w miejscach dużego ryzyka. Organizacja wydała właśnie aktualne zalecenia w sprawie ochrony przed koronawirusem. Podczas wideokonferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił, że według najnowszych badań naukowych, maski powinny być noszone jedynie w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem. - W świetle kolejnych dowodów rekomendujemy rządom, by zachęcały do noszenia masek w miejscach, gdzie przenoszenie wirusa jest większe, a utrzymywanie dystansu jest trudne. Chodzi o transport publiczny, sklepy czy inne zatłoczone miejsca. Na podstawie nowych badań rekomendujemy, by maski składały się z co najmniej trzech różnych warstw materiałów - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO poinformował, że według najnowszych zaleceń, maski przez cały czas powinny nosić osoby chore na COVID-19 oraz osoby opiekujące się nimi w domach lub w szpitalach. Organizacja zaleca także noszenie masek przez personel służby zdrowia w każdej placówce, niezależnie od tego, czy wykryto w niej przypadki koronawirusa, czy nie. Częściej niż inni maski powinny nosić osoby powyżej 60 lat oraz ludzie, którzy cierpią na choroby przewlekłe. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że maski będą skuteczne jedynie wtedy, gdy społeczeństwo będzie przestrzegać pozostałych zaleceń. - Same maski nie chronią przed COVID-19. Nie mogą zastąpić utrzymywania dystansu społecznego, mycia rąk oraz innych środków zapobiegawczych - dodał szef WHO.

W początkowym okresie pandemii Światowa Organizacja Zdrowia odradzała noszenie masek przez zwykłe osoby. Argumentowano, że wobec szybko rosnącej liczby przypadków, sprzęt ochronny powinien być dostępny przede wszystkim dla lekarzy i pielęgniarek. W kolejnych tygodniach jednak noszenie masek w przestrzeni publicznej wprowadzały kolejne kraje. Część z nich zniosła już taki obowiązek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką