Logo Radio Łódź

47 nowych zakażeń koronawirusem w Łódzkiem. 20 zgonów w kraju w ciągu doby

Ministerstwo Zdrowia informuje o 233 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce, z czego 47 w Łódzkiem. Dziś zmarło 20 kolejnych osób, w tym dwie w szpitalu w Łodzi. W sumie w kraju liczba potwierdzonych zachorowań wynosi prawie 25,5 tysiąca.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 25 tys. 410. Dzisiaj (5 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 362 nowych zakażeniach, z czego 177 pochodzi z województwa śląskiego.

  • 56 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano u pracowników jednej z największych firm w Łódzkiem, w gminie Działoszyn. Powołany został sztab kryzysowy. Czytaj więcej

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 20 chorych, z których dwie osoby były hospitalizowane w Łodzi.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1137 osób, z czego 76 w Łódzkiem.

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 826 zakażeń.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 18 tysięcy 300 testów na koronawirusa. Dotychczas przebadano milion 14 tysięcy 937 próbek. Liczba przebadanych osób to 924 tysiące 896. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 tysięcy 177 z nich. Do tej pory zmarło tysiąc 127 osób, które chorowały na COVID-19. Wyzdrowiało 12 tysięcy 410 osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ognisko zakażeń koronawirusem - sztab kryzysowy w sprawie Działoszyna z udziałem wojewody. Po przebadaniu 100 pracowników u 56 osób z firmy w gminie Działoszyn wynik na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny. Oznacza to ognisko zachorowań. W siedzibie władz sąsiadującego powiatu pajęczańskiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojewody. Czytaj więcej 

 Na wniosek wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej w piątek 5 czerwca br. o godzinie 10:00 uruchomi dwa punkt typu drive thru do poboru próbek do badań na Covid - 19. Poza punktem pobrań w Tomaszowie Mazowieckim zostanie uruchomiony punkt w Działoszynie przy ul. Zamkowej 22. Punkty powstają w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w tych rejonach województwa łódzkiego.Wszystkie działania w ramach funkcjonowania tego punktu realizowane są we współpracy z Wydziałem Zarządzanie Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz samorządem i powiatowymi służbami sanitarnymi. Poza żołnierzami 9ŁBOT w ww. służbę będą tam pełnić żołnierze 5 pułku chemicznego z Tarnowskich Gór.

Stopniowe łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią pozwala na przywrócenie praktyk religijnych. Szczególna kościelna uroczystość, czyli Boże Ciało odbędzie się właśnie w okresie, kiedy wydaje się, że można już więcej. Proboszczowie w różny sposób próbują połączyć kościelną tradycję i zachowanie łagodniejszych, ale wciąż obowiązujących przepisów. Diecezja łowicka w wydanym komunikacie zachęca księży proboszczów do organizowania procesji Bożego Ciała. Czytaj więcej

Punkt badań na koronawirusa typu drive-thru w Tomaszowie. Jego obsługę zapewnia 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Czytaj więcej 

Place zabaw i siłownie plenerowe w Łodzi ponownie otwarte. Władze Łodzi odwołują zakaz korzystania z placów zabaw i plenerowych siłowni. Na terenie miasta jest około 200 takich obiektów administrowanych przez spółki miejskiej. Czytaj więcej 

Koronawirus na oddziale nefrologii sieradzkiego szpitala. Rośnie liczba zakażonych koronawirusem na oddziale nefrologii sieradzkiego szpitala. 17 osób ma dodatni wynik testu COVID-19. Czytaj więcej

Akcja POT "Odpoczywaj w Polsce"

"Odpoczywaj w Polsce"- to hasło akcji promocyjnej Polskiej Organizacji Turystycznej i ministerstwa rozwoju, mającej na celu zachęcenie do spędzania wakacji w kraju. Przez najbliższe dwa miesiące w telewizji oraz w internecie będą pojawiać się materiały prezentujące ciekawe, często nieznane miejsca w Polsce. Akcja ma związek z epidemią koronawirusa i kryzysem, jaki dotknął branżę turystyczną. Akcja "Odpoczywaj w Polsce" zaprezentuje wszystkie polskie województwa. W materiałach pojawią się miejsca z certyfikatami POT oraz wyróżnione w różnych konkursach i plebiscytach. Ponadto znajdą się tam także miejsca, które zostały wskazane przez władze danego województwa."To szansa na ponowne odkrycie Polski" - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy: "Ponownie możemy odkryć nasze skarby. Piękne zakątki w Bieszczadach, w Małopolsce na Podlasiu. Wspaniałe zabytki oraz skarby kulinarne" - powiedział wiceminister rozwoju.

Dyrektorzy przygotowują szkoły na matury

Z zachowaniem dystansu, bez wnoszenia zbędnych rzeczy na salę i ze swoim długopisem. W tym roku w związku z epidemią podczas matur muszą być spełnione wytyczne sanitarne. Pierwszy dzień matur w poniedziałek.Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik mówi, że dyrektorzy stanęli na wysokości zadania, żeby uczniowie i nauczycieli czuli się bezpiecznie. Zmiany widać już od wejścia. Dyrektor CKE wyjaśnia, że dyrektorzy będą wpuszczali uczniów grupami i wyznaczą konkretne godziny przyjścia. Uczniowie wejdą do szkoły różnymi wejściami, prosto na wyznaczone im konkretne piętra."Niektórzy dyrektorzy nawet opracowują drogi, którymi maturzyści mogą chodzić. Konkretna grupa, konkretną drogą tak, żeby nie stykali się ze sobą. I to bardzo dobrze. Chodzi o to, żeby ten kontakt grupowy był jak najmniejszy" - mówi Marcin Smolik.Do szkoły nie będą mogły wejść osoby z zewnątrz. Uczniowie na sali egzaminacyjnej będą mogli siedzieć bez maseczek, będą musieli mieć swoje przybory.

MEN o bezpieczeństwie sanitarnym w czasie egzaminów maturalnych

W poniedziałek pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Tym razem w związku z epidemią szkoły podczas egzaminów muszą spełnić wytyczne sanitarne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralną Komisję Egzaminacyjną i Główny Inspektorat Sanitarny.Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska wyjaśnia, że najważniejsze zasady to m.in. zachowanie dystansu i konieczność dezynfekcji. "Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno osób zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Rodzic lub opiekun prawny nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zdający wymaga pomocy w poruszaniu się" - mówi Anna Ostrowska.
Między piszącymi powinno być półtora metra odstępu w każdym kierunku. Maturzyści powinni przyjść z własnymi przyborami. Mogą wziąć ze sobą butelkę wody. Podczas egzaminu nie muszą siedzieć w maseczce.

Platforma Obywatelska chce komisji śledczej w sprawie ministra Łukasza Szumowskiego

Platforma Obywatelska zapowiedziała podjęcie prac nad ustawą dotyczącą utworzenia komisji śledczej do wyjaśnienia związków ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ze spółkami powiązanymi kapitałowo z jego rodziną. Posłowie PO uważają, że należy zbadać, czy nie istnieje konflikt interesów związany z pełnioną przez ministra Szumowskiego funkcją. Poseł PO Dariusz Joński powiedział, że spodziewa się, iż szef resortu zdrowia poprze powstanie takiej komisji, jeśli nie ma nic do ukrycia. "Uważamy, że to wszystko musi zostać sprawdzone. Jeśli jest tak, jak mówi minister Szumowski, że nie ma nic do ukrycia, to rozumiem, że podniesie rękę za powołaniem tej komisji śledczej i wszystko wyjaśni" - powiedział poseł Dariusz Joński dodając, że jego partia chce wyjaśnienia między innymi wątpliwości odnośnie dofinansowania projektów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Agencji Badań Medycznych.

Koronawirus na świecie 

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby wykryto 887 nowych przypadków COVID-19. Łącznie zarejestrowano prawie 47 tysięcy ludzi zakażonych koronawirusem. Od początku epidemii zmarło 259 osób chorych na COVID-19. Wyzdrowiało ponad 22 tysiące pacjentów. Przeprowadzono prawie 600 tysięcy testów na wykrycie patogenu. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 12 czerwca. Taką decyzję podjęły podczas dzisiejszego posiedzenia komisje miejska i obwodowa, które oceniają stan zagrożenia. Oznacza to, że po raz kolejny obwód lwowski nie przejdzie na kolejny etap łagodzenia kwarantanny. Przedszkola, hotele, siłownie, a także podmiejski i międzymiastowy transport nadal nie będą działały.

Kolumna 47 samochodów dostarczyła na Białoruś polską pomoc humanitarną. Ciężarówki Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej przewiozły w sumie 1000 metrów sześciennych ładunku. Pomoc trafiła do kilku szpitali na Grodzieńszczyźnie, gdzie licznie mieszka polska mniejszość i do punktu logistycznego pod Mińskiem skąd zostanie rozwieziona po całej Białorusi.
Kapitan Rafał Sołowin z Państwowej Straży Pożarnej, który dowodził konwojem powiedział Polskiemu Radiu, że zostały przywiezione maski, lekarstwa, testy do wykrywania koronawirusa, środki ochrony indywidualnej, płyny dezynfekujące oraz respiratory. "Cała akcja została zorganizowana wspólnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji" - powiedział kapitan Sołowin.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że "w krótkim czasie" jest możliwa zmiana zasad przekraczania polskich granic. Między innymi na ten temat szef polskiej dyplomacji rozmawiał w Bratysławie ze swoim słowackim odpowiednikiem, Ivanem Korčokiem. Jacek Czaputowicz mówił, że po pojawieniu się ognisk koronawirusa w kopalniach na Śląsku sytuacja epidemiczna w Polsce zmierza teraz w dobrym kierunku. Dodał, że jeśli ta tendencja się utrzyma, możliwe będzie otwarcie granic. "Chcemy przeanalizować całą sytuację i być może podjąć jakieś decyzje w tym zakresie umożliwiające przyjazd, znoszące restrykcje wobec wszystkich naszych partnerów" - mówił szef polskiej dyplomacji. Ministrowie Polski i Słowacji rozmawiali w Bratysławie również o o obudowie połączeń drogowych i gazowych, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, polityce unijnej oraz o Sojuszu Północnoatlantyckim.

Premier Litwy Saulius Skvernelis oświadczył, że w przyszłym tygodniu zostanie przywrócony swobodny przepływ osób między Polską, a krajami bałtyckimi. Uzgodnione zostało to podczas wideokonferencji szefa litewskiego rządu z premierem Mateuszem Morawieckim. W komunikacie litewskiego rządu czytamy, że otwarcie granicy "jest ważne dla całego regionu i Europy". "Cieszę się, że w przyszłym tygodniu do Litwy i państw bałtyckich, które skutecznie opanowały pandemię, dołączy nasz strategiczny partner - Polska" - zaznaczył szef litewskiego rządu. Jego zdaniem pokazuje to jak skutecznie można pokonywać wyzwania i służyć przykładem dla innych.

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych oceniła, że otwarcie granic w strefie Schengen między państwami członkowskimi powinno nastąpić najpóźniej do końca czerwca. Ylva Johansson mówiła o tym na zakończenie wideokonferencji z udziałem unijnych ministrów spraw wewnętrznych. „Pozostało jeszcze kilka tygodni na podjęcie decyzji. Niektóre kraje poinformowały, że nie mogą już teraz jej ogłosić” - powiedziała unijna komisarz, przypominając, że te decyzje leżą w wyłącznej kompetencji rządów państw członkowskich. Niektóre kraje już otwierają granice, część chce to zrobić w połowie miesiąca. Polska jest w grupie państw, która jeszcze oficjalnie i publicznie nie ogłosiła terminu otwarcia granic.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 W Belgii w ciągu ostatniej doby odnotowano wzrost zakażeń koronawirusem, ale trend jest spadkowy - informuje tamtejsze centrum kryzysowe. Od wczoraj patogen wykryto u 140 osób, odnotowano 29 zgonów w wyniku powikłań, do szpitali przyjęto 32 pacjentów, dwukrotnie więcej wypisano. Od kilku dni liczba zakażeń koronawirusem utrzymywała się poniżej stu, najniższego poziomu od połowy marca. Teraz ten poziom został przekroczony, ale i tak najnowsze dane są prawie 10-krotnie niższe w porównaniu z początkiem pandemii. Ponadto, jak poinformowali eksperci, ostatniej doby przeprowadzono więcej testów aniżeli w ostatnich dniach - prawie 12 tysięcy.

W Brazylii trzeci dzień z rzędu odnotowuje się najwyższe od początku trwania pandemii liczby ofiar śmiertelnych Covid-19. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wczoraj, że w kraju potwierdzono 1473 zgonów w ciągu 24 godzin. Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 34 tysiące, co czyni Brazylię trzecim państwem na świecie pod względem liczby zgonów z powodu Covid-19, za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. W kraju krzywa epidemiologiczna wciąż rośnie. Tylko w ciągu doby zarejestrowano ponad 30 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Łącznie w kraju zostało zakażonych już ponad 615 tysięcy osób, spośród których wyzdrowiało ponad 40 procent. Stanami o najwyższej liczbie infekcji i zgonów nadal są Sao Paulo i Rio de Janeiro.

W Rosji od początku pandemii wykonano 12 milionów testów na obecność koronawirusa i przeciwciał. W tym czasie badania pozwoliły wykryć 450 tysięcy zakażonych nowym patogenem. Codzienne raporty rosyjskich służb sanitarnych wskazują na utrzymujący się na wysokim poziomie dobowy przyrost liczby chorych na COVID-19. Minionej doby w Rosji zarejestrowano 8726 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W tym czasie, w Moskwie przybyło 1855 chorych na COVID-19. Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało ponad 212 tysięcy osób. Rosyjscy lekarze, w tym samym okresie stwierdzili 5528 zgonów. Rosyjska opozycja i przedstawiciele środowisk medycznych mają wątpliwości, co do prawdziwości danych. Opozycyjni politycy tłumaczą, że władze nie fałszują statystyk na masową skalę, ale wprowadzają korekty i manipulują liczbami, aby można było ogłosić „zwycięstwo Kremla nad koronawirusem”.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką