Logo Radio Łódź

Ponad 129 nowych przypadków koronawirusa. Dwie osoby zmarły w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 129 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. Zmarło 10 kolejnych osób, w tym dwie w szpitalu w Łodzi. W sumie w kraju liczba potwierdzonych zachorowań przekroczyła 25 tysięcy.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 25 tys. 177. Dzisiaj (5 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 129 nowych zakażeniach, z czego 81 pochodzi z województwa śląskiego.

  • 56 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano u pracowników jednej z największych firm w Łódzkiem, w gminie Działoszyn. Powołany został sztab kryzysowy. Czytaj więcej

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 10 chorych, z których dwie osoby były hospitalizowane w Łodzi.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1127 osób, z czego 76 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 779 zakażeń.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wyzdrowiały 183 osoby, które chorowały na COVID-19. W sumie w Polsce wyzdrowiało 12 tysięcy 410 osób. Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 85 chorych, a 81 tysięcy 244 osoby są objęte kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlegają 19 tysięcy 274 osoby. W sumie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 25 tysięcy 48 zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarło w Polsce tysiąc 117 osób, które chorowały na COVID-19.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 29,4 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych pięć osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 1074. W całym kraju wyzdrowiało ponad 12 tys. osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Tarcza antykryzysowa 4.0.

Sejm przyjął kolejną odsłonę rządowego pakietu wsparcia w związku z epidemią koronawirusa. Tarcza antykryzysowa 4.0. przewiduje między innymi dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które są w trudnej sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy będą mogli zaciągnąć kredyt w banku komercyjnym lub spółdzielczym, a do odsetek dopłaci państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Sejm przyjął ustawę o dodatku solidarnościowym

Zgodnie z prezydenckim projektem dodatek solidarnościowym przyznawany w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 mają otrzymać osoby, które utraciły pracę na skutek epidemii koronawirusa w Polsce. Za ustawą w trzecim czytaniu głosowało 430 posłów, 15 było przeciw, a wstrzymało się 9.

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta mówił w Sejmie, że dodatek solidarnościowy ma za zadanie walkę z ekonomicznymi i społecznymi skutkami epidemii, a przedstawiona inicjatywa stanowi uzupełnienie rozwiązań przyjętych w ramach tarczy antykryzysowej. "Omawiany projekt ma dwa zasadnicze cele. Po pierwsze, ustanawia wsparcie dla osób, które straciły pracę ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym epidemią Covid-19. Po drugie, projektowana ustawa na stałe podnosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych" - mówił w Sejmie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

Dodatek solidarnościowy ma być świadczeniem przyznawanym maksymalnie na trzy miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Dodatek wynoszący 1400 złotych miesięcznie będzie przysługiwał osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa ta została po 31 marca 2020 roku, rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.

Polska pomoc humanitarna dla Białorusi

Z Warszawy wyruszył jeden z największych polskich konwojów z pomocą humanitarną - 40 ciężarówek, 300 ton sprzętu. Jak informuje MSZ, to środki i sprzęt do walki z koronawirusem, które trafią na Białoruś. - Dostawaliśmy sygnały ze szpitali na Białorusi, że taka pomoc jest bardzo potrzebna. W sytuacji w której nasze własne potrzeby zostały zabezpieczone, możemy się dzielić z krajami, które są w większej potrzebie - mówił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Część ciężarówek pojedzie do Grodna, pozostałe - w kierunku Mińska. Transport przewozi między innymi ćwierć miliona litrów płynu do dezynfekcji, kilka milionów maseczek oraz testy do wykrywania koronawirusa. - Sprzęt trafi również do regionów, gdzie mieszkają osoby polskiego pochodzenia. Do szpitali w Grodnie, w Wołkowysku, w Woronowie, czyli wszędzie tam, gdzie nasi rodacy mieszkają. To jest chyba jeden z największych, jeśli nie największy konwój humanitarny w historii III RP. 

Za środki do walki z koronawirusem dziękował Polsce białoruski ambasador, Władimir Czuszew. - Dzisiejsza pomoc przyczyni się jak najbardziej do ułatwienia pracy naszych lekarzy. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie - powiedział.

Według oficjalnych statystyk przedstawianych przez białoruskie władze, koronawirusa wykryto tam u ponad 45 tysięcy osób, 253 zmarły, a wyzdrowiało 21 tys. pacjentów.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

56 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano u pracowników jednej z największych firm w gminie Działoszyn. Powołany został sztab kryzysowy. Po tym, jak u jednej z pracownic firmy z gminy Działoszyn było podejrzenie zakażenia COVID-19, zostały przeprowadzone testy na obecność koronawirusa u prawie 100 osób. U 56 wynik wyszedł pozytywny. W związku z dużym ogniskiem koronawirusa w gminie Działoszyn, dziś (5 czerwca) na terenie powiatu pajęczańskiego pojawi się mobilny punkt wymazowy.

Samorząd powołał sztab kryzysowy w składzie, którego znaleźli się też właściciel firmy i burmistrz Działoszyna. Starosta pajęczański wydał polecenie o zamknięciu szkół na terenie gminy Działoszyn, w sobotę prawdopodobnie nieczynny będzie miejscowy targ. Czytaj więcej

Piotrkowskie starostwo powiatowe uruchomiło karetkę wymazową dla sezonowych pracowników z zagranicy, którzy są w kwarantannie. Wymazy są pobierane w siódmej lub ósmej dobie pobytu cudzoziemców. Specjalne wymazy zorganizowane przez starostwo powiatowe mają kilka zalet. W przypadku negatywnego wyniku dają szansę na skrócenie kwarantanny. Odciążają też rolników z kosztów, jakie musieliby ponieść za wymazy. Testy są prowadzone w gminie Grabica, bo tam skupieni są producenci warzyw i owoców. Czytaj więcej

Uniejowskie termy otwierają się w ten weekend. Właściciele kompleksu w kurorcie nad Wartą uwzględniają oczywiście obostrzenia. Chcą też zachęcić turystów wprowadzając zniżki.Uniejów jest jedynym w Łódzkiem uzdrowiskiem i najmłodszym uzdrowiskiem termalnym w Polsce. Rocznie kurort nad Wartą odwiedzało kilkaset tysięcy turystów. Czytaj więcej 

Zakażenie Covid-19 stwierdzono u dwóch funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. Zakażeni funkcjonariusze to policjanci jednego wydziału Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. Teraz przebywają w izolacji domowej. Jednocześnie trwają ustalenia, w jakich okolicznościach mogło dojść do tych zakażeń. Czytaj więcej

Koronawirus na świecie

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 553 nowe zakażenia koronawirusem. 15 osób zmarło. Od dziś ukraińskie władze zapowiadały złagodzenie niektórych obostrzeń, ale nie wszystkie miasta i regiony kwalifikują się do tego.

Od kilku dni na Ukrainie wykonywanych jest zdecydowanie więcej niż poprzednio testów na obecność koronawirusa. W ciągu ostatniej doby wykonano ich około 16 tysięcy ośmiuset. Wykazały one obecność SARS-CoV-2 u 553 osób. Ogółem, od początku trwania epidemii, patogen wykryto u niemal 26 tysięcy pacjentów. Zmarło 16 tysięcy 793 osoby, z czego 15 w ciągu ostatniej doby. W Kijowie wykryto 82 nowe przypadki zakażenia, w obwodzie lwowskim - 73.

Ukraińska stolica, obwód lwowski i kolejne 7 ukraińskich obwodów nie spełniają norm do mającego wejść w życie od dzisiaj złagodzenia obostrzeń, zgodnie z którym m.in. otwarte mają być w pełnym zakresie lokale gastronomiczne.

Czechy otwierają granice z Austrią, Niemcami i Węgrami. O decyzji rządu w Pradze poinformował na twitterze
premier Czech Andrej Babis. Granice, zamknięte z powodu epidemii, zostaną ponownie otwarte w południe. Wczoraj Czechy zniosły ograniczenia w podróżowaniu na Słowację.

Francja - władze rozmawiają ze związkowcami o wychodzeniu z kryzysu po epidemii. W Pałacu Elizejskim spotkali się przedstawiciele władz i największych central związkowych. Chodziło o wypracowanie wspólnych punktów widzenia sposobów wychodzenia z kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa i związaną z nią kwarantanną
Gospodarka jest w głębokiej recesji, a najwięcej obaw władz i związkowców wywołuje sytuacja młodych. Większość przedsiębiorstw jest zmuszona zamrozić na rok dotychczasowy system szkolenia młodzieży - pół tygodnia pracy płatnej i pół tygodnia nauki w szkole pomaturalnej, bo jest zbyt kosztowny. Rząd obiecał pomoc finansową, aby uniknąć eksplozji bezrobocia wśród młodzieży poniżej dwudziestego piątego roku życia. Dotyczy to 8 milionów ludzi stanowiących 12 procent populacji. Konkretne posunięcia mają być wprowadzone w życie na początku lipca.

W tej chwili sytuacja na rynku zatrudnienia jest dramatyczna - w wyniku epidemii zlikwidowano 620 tysięcy miejsc pracy. Co szósty młody człowiek stracił pracę. Mimo tego zagrożenia 70 procent wszystkich Francuzów uważa za oburzającą propozycję, by obniżyć zarobki - na przykład zlikwidować trzynastkę, by utrzymać zatrudnienie.

Francuscy winiarze rozpoczynają przerabianie wina na żel do dezynfekcji używany w związku z epidemią koronawirusa. Informacje przekazali przedstawiciele FranceAgriMer, działającej pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa, organizacji zajmującej się realizacją w rolnictwie i w gospodarce morskiej, polityki rolnej. Trzydziestu trzech gorzelników w całej Francji rozpoczyna skupowanie i destylację wina. Według organizacji FranceAgriMer procesowi poddanych będzie około dwóch milionów hektolitrów wina, którego nie sprzedano w związku ze znaczącym spadkiem konsumpcji, będącym wynikiem epidemii koronawirusa i wprowadzonej w związku z tym kwarantanny. W wyniku obowiązujących przez prawie trzy miesiące ograniczeń nieczynne były restauracje i bary. Znacznie zmniejszył się także eksport wina do USA. Po destylacji wino będzie przerabiane na żel do dezynfekcji. Zgodę na tę produkcję wydała Komisji Europejska w Brukseli. Także z funduszy europejskich pochodzą pieniądze na sfinansowanie przedsięwzięcia, które powinno potrwać do 15 października.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies