Logo Radio Łódź

107 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W Zgierzu zmarło pięć osób zakażonych COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 107 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W sumie w kraju mamy 24 tys. 271 potwierdzonych zachorowań. W szpitalu w Zgierzu zmarło pięć osób zakażonych COVID-19. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 24 tys. 271. Dzisiaj (2 czerwca) Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 107 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w porannym raporcie resort poinformował o śmierci kolejnych 7 chorych. Wśród nich jest 5 osób z województwa łódzkiego. To 62-letnia kobieta, 77-letni mężczyzna, 59-letnia kobieta, 64-letni mężczyzna i 70-letnia kobieta. Pacjenci byli hospitalizowani w Zgierzu.   

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1081 osoby, z czego 71 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 610 zakażeń.

  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie. Hospitalizowanych jest 2 tys. 219 osób, kwarantanną zostało objętych 78 tys. 470 Polaków, 18 tys. 692 osoby zostały objęte nadzorem epidemiologicznym. W Polsce na tę chwilę wyzdrowiało 11 tys. 726 pacjentów. 

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych osiem osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 1063. W całym kraju wyzdrowiało ok. 11 tys. osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Przemysław Naze rozmawiał z nim o sytuacji województwa w czasie epidemii, zarzutach o braku współpracy z samorządem łódzkim i łagodzeniu obostrzeń. Czytaj więcej

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że w żadnym z zespołów I ligi nie ma osób zakażonych koronawirusem. Tym samym rozgrywki zostaną wznowione zgodnie z planem we wtorek 2 czerwca. Czytaj więcej

Prezydent Zduńskiej Woli na kwarantannie. Konrad Pokora spędzi najbliższe dwa tygodnie w odosobnieniu, bo w weekend brał udział w próbie teatralnej w zduńskowolskim Ratuszu. Wśród grupy stwierdzono kilka przypadków zakażeń. Czytaj więcej

Zobacz też, Obowiązkowa rezerwacja miejsc i opłaty za miejscówki w PKP Intercity

Ze względu na wciąż trwającą walkę z epidemią koronawirusa, łódzkie uczelnie prowadzą zdalną rekrutacje przyszłych studentów i wydłużają jej czas. Czytaj więcej

33 przypadki koronawirusa stwierdzono od ubiegłego tygodnia w tomaszowskim szpitalu powiatowym. 10 osób to pacjenci, pozostali to personel. Czytaj więcej

Sejm wznowi obrady, w planie rozpatrzenie poprawek Senatu do ustawy wyborczej

Sejm wznowi dziś po południu (godz.15.00) obrady plenarne. Według harmonogramu, posłowie w bloku głosowań rozpatrzą uchwałę Senatu w sprawie ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich. Oznacza to, że Sejm będzie głosował nad senackimi poprawkami, przyjętymi wczoraj wieczorem.

Ustawa wprowadza mieszany tryb wyborów: głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym lub - na wniosek - skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

Jedna z poprawek przyjęta wraz z ustawą zakłada, że komitety wyborcze będą miały co najmniej 10 dni na zgłoszenie nowego kandydata na prezydenta od dnia ogłoszenia przez marszałka Sejmu terminu wyborów. Inna umożliwia wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów elektronicznie poprzez platformę ePUAP, a nie tylko pisemnie na liście.

Ponadto przepisy poprawione przez Senat przekazują kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej do zarządzenia, na wniosek ministra zdrowia, przeprowadzenia wyłącznie wyborów korespondencyjnych na terenie gminy, w której doszło do nagłego i znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej, nie później niż 7 dni przed wyborami.

Sejmu może odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.

Pierwotnie obrady Sejmu miały rozpocząć się jutro, a kolejny dzień posiedzenia zaplanowano na czwartek. W porządku obrad tego dnia uwzględniono między innymi sprawozdanie komisji dotyczące czwartej odsłony tarczy antykryzysowej.

W tym tygodniu marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów w tym tygodniu. Senat przyjął wieczorem poprawki do ustawy regulującej zasady przeprowadzenia głosowania.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że "najważniejsze, że Polacy będą mogli zagłosować".

Ustawa przewiduje mieszany tryb głosowania - tradycyjny w lokalach wyborczych i korespondencyjny po złożeniu wniosku. Jedna z wprowadzonych przez Senat poprawek przewiduje, że komitety wyborcze będą miały co najmniej 10 dni na zebranie podpisów i zgłoszenie nowego kandydata na prezydenta. Inna poprawka umożliwia wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów elektronicznie poprzez platformę ePUAP. Sejm po południu ma się zająć senackimi poprawkami.

Wczoraj w Dzienniku Ustaw została opublikowana uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja. PKW stwierdziła w niej, że w zarządzonych na ten dzień wyborach nie było możliwości głosowania na kandydatów. Uznano, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie przepisu Kodeksu wyborczego, który skutkuje ponownym zarządzeniem wyborów w przypadku zarówno jednego, jak i braku kandydatów.

Tydzień do matury. Co z uczniami w kwarantannie?

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnia, że uczniowie którzy nie będą mogli ze względu na kwarantannę przystąpić do egzaminów w terminie głównym, będą mogli to zrobić w terminach dodatkowych. Taka sytuacja dotyczy części uczniów z rodzin na Śląsku, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem. - Każdy z tych egzaminów - zarówno egzamin maturalny, jak i ósmoklasisty - ma termin dodatkowy na początku lipca - mówi minister edukacji.

Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że jest to termin, w którym egzamin mogą pisać nie tylko uczniowie, którzy w terminie głównym byli na kwarantannie, ale także ci którzy na przykład byli chorzy. Minister zapewnia, że terminy dodatkowe nie kolidują z terminami rekrutacji na przykład do szkół średnich.

Pierwszy dzień matur to 8 czerwca, początek egzaminu ósmoklasisty - 16 czerwca.

Do końca roku szkolnego nauka online

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że szkoły w Polsce będą prowadziły kształcenie na odległość do końca roku szkolnego. Jednocześnie zaapelował do nauczycieli, by starali się szukać alternatywnych metod kształcenia tak, aby uczniowie jak najmniej czasu spędzali przed ekranami komputerów.

MEN, po konsultacjach z innymi ministerstwami i Głównym Inspektorem Sanitarnym, nie przewiduje przywrócenia tradycyjnych zajęć w szkołach przed wakacjami. - Uznaliśmy, że do 26 czerwca, czyli do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, będzie realizowane kształcenie na odległość - powiedział szef resortu edukacji. Przypomniał jednocześnie, że od dziś wszyscy uczniowie mogą korzystać z konsultacji z nauczycielami. Zajęcia takie mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Minister Piontkowski wyraził także nadzieję, że zajęcia dydaktyczne w klasach zostaną przywrócone po wakacjach, we wrześniu.

Koronawirus na świecie

W ponad stu włoskich miastach odbędą się dzisiaj demonstracje przeciw gospodarczej i społecznej polityce rządu w obliczu pandemii. Opozycja zarzuca rządowi niekompetencję i brak wsparcia dla przedsiębiorstw.
Centroprawicowa opozycja, od wielu miesięcy osiągająca lepsze wyniki w sondażach niż populistyczno-lewicowe partie koalicji rządzącej, oskarża rząd o brak wizji i strategii w walce z gospodarczymi skutkami pandemii. Wskazuje, że zamiast wspierać przedsiębiorstwa, które zapewniają ludziom pracę, rząd zajmuje się rozdawnictwem pieniędzy z budżetu, czym hamuje rozwój gospodarczy i prowadzi kraj ku ruinie.
Podobne zarzuty postawił rządowi szef stowarzyszenia przedsiębiorców włoskich Carlo Bonomi. Opozycja wzywając do demonstracji zapowiedziała, że odbędzie się ona bez symboli partyjnych i zgodnie z obowiązującymi środkami bezpieczeństwa. Dziś we Włoszech obchodzone jest Święto Republiki. To dzień wolny od pracy.

377 tysięcy osób zmarło na świecie wskutek COVID-19 - podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażonych na globie to 6 milionów 300 tysięcy, a wyleczyć udało się niemal 3 miliony osób.

Najwięcej ofiar wciąż jest w Stanach Zjednoczonych. Od początku pandemii na COVID-19 zmarło tam prawie 107 tysięcy osób, a liczba zachorowań to 1 milion 800 tysięcy. Pogarsza się też sytuacja w Brazylii, gdzie liczba ofiar przekroczyła 30 tysięcy. W Meksyku z kolei zmarłych jest już ponad 10 tysięcy. Mimo pogarszającej się sytuacji, od poniedziałku władze zaczynają stopniowo zdejmować niektóre restrykcje.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że mimo poprawy sytuacji w Europie nie można powiedzieć, by zagrożenie osłabło. Eksperci przestrzegają, że jeśli nie zostaną zachowane zasady dystansu społecznego, to wkrótce może nadejść druga fala wirusa.

W Iranie, gdzie na początku pandemii sytuacja była bardzo trudna, ponownie zanotowano gwałtowny wzrost przypadków COVID-19. W ciągu ostatniej doby przybyło 3 tysiące nowych zachorowań.

Korea Południowa stara się opanować kolejne ogniska koronawirusa - pisze południowokoreańska Agencja Yonhap. W ciągu ostatniej doby w tym kraju wykryto 38 przypadków zakażenia patogenem. Kolejne w ostatnich tygodniach ognisko zakażeń związane jest z nabożeństwami w kościołach w Incheon (czyt: inczon) niedaleko Seulu. Wszystkie lokalne przypadki zakażenia patogenem w Korei Południowej dotyczą Seulu, otaczającej stolicę prowincji oraz Incheonu. W tym ostatnim mieście do ponad 40 wzrosła w sumie liczba zakażeń. W maju w Seulu i przylegających do niego miejscowościach wykryto dwa ogniska patogenu - w seulskiej dzielnicy barów Itaewon oraz w centrumlogistycznym jednej z firm kurierskich. Według lokalnych władz, z obydwoma miejscami związanych jest prawie 400 przypadków zakażeń, wykrytych w ostatnich 3 tygodniach. Władze Seulu, ze względu na pojawiające się kolejne ogniska patogenu, obawiają się drugiej fali zakażeń. W metropolii ponownie obowiązuje część ograniczeń związanych z epidemią. Tym niemniej władze utrzymują zaplanowany na jutro termin powrotu do szkół około miliona 800 tysięcy uczniów. Będzie to trzeci etap procesu otwierania placówek edukacyjnych w Korei Południowej.

W Rosji rozpoczęły się przygotowania do plebiscytu w sprawie poprawek do konstytucji. Centralna Komisja Wyborcza wznowiła kampanię informacyjną, przerwaną w kwietniu w związku z epidemią koronawirusa.
Wczoraj prezydent Rosji ogłosił, że głosowanie odbędzie się 1 lipca. Opozycja alarmuje, że kremlowskie poprawki do ustawy zasadniczej mają zagwarantować Władimirowi Putinowi utrzymanie władzy do 2036 roku.

Szef MSZ-tu Jacek Czaputowicz rozpoczął wizytę w Estonii. W planach są rozmowy o bezpieczeństwie w regionie, polityce unijnej i metodach przeciwdziałania koronawirusowi.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką