Logo Radio Łódź

57 nowych przypadków koronawirusa w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 178 nowych zakażeniach koronawirusem w całej Polsce. W sumie w kraju mamy 24 tys. 165 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem pojawiło się 57 nowych zakażeń, z czego najwięcej w Łodzi (16).

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 24 tys. 165. Dzisiaj (1 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych zakażeniach, z czego 57 pochodzi z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 10 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1074 osoby, z czego 66 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 610 zakażeń.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 15,9 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych osiem osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 1063. W całym kraju wyzdrowiało ok. 11 tys. osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

33 przypadki koronawirusa stwierdzono od ubiegłego tygodnia w tomaszowskim szpitalu powiatowym. 10 osób to pacjenci, pozostali to personel. Czytaj więcej

Ze względu na wciąż trwającą walkę z epidemią koronawirusa, łódzkie uczelnie prowadzą zdalną rekrutacje przyszłych studentów i wydłużają jej czas. Czytaj więcej

Łódzkie spółki należące do miasta będą musiały oddać pieniądze otrzymane w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Mowa o Akwaparku Fala, Miejskiej Arenie Kultury i Sportu, spółce Expo-Łódź oraz Łódzkim Centrum Filmowym. Czytaj więcej

Zobacz też, Świętowanie Dnia Dziecka w województwie łódzkim

Od dziś (1 czerwca) łódzkie szkoły przyjmują uczniów klas I-III na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Otwartych jest 86 z 90 placówek. W czterech zamkniętych szkołach prowadzony jest remont. Szkoły przyjmują dzieci w określonym reżimie sanitarnym, ale zainteresowanie jest niewielkie. Czytaj więcej

Nauczyciele powinni potraktować uczniów w szczególny sposób, przy wystawianiu ocen na koniec roku - przekonuje rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, który był gościem Radia Łódź. W weekend zaapelował do nauczycieli, o podnoszenie ocen końcowych podczas rad pedagogicznych. Słuchaj rozmowy z Rzecznikiem Praw Dziecka

 

Posłuchaj też:

Polacy mogą jednak lecieć na wakacje do Grecji

Grecja zmieniła zdanie i będzie wpuszczać w czasie nadchodzących wakacji turystów z Polski. Poinformował o tym polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Kilka dni temu w ramach odmrażania turystyki po koronawirusie greckie władze zapowiedziały, że latem - bez obowiązku kwarantanny - wpuszczą na swój teren obywateli 29 europejskich krajów. W tym gronie nie było jednak Polaków.

Wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński poinformował w rozmowie z Polskim Radiem, że ostatecznie Grecy będą stosować nie kryterium obywatelstwa, a lotniska z którego turysta wylatuje na wakacje. - Nasza ambasada w Atenach prowadziła jeszcze rozmowy w greckim ministerstwie turystyki. Po tych rozmowach mamy bardzo dobrą wiadomość. Podróżni, poza Katowicami, ale to jeszcze będzie się prawdopodobnie za jakiś czas mogło zmienić, mogą swobodnie podróżować do Grecji bez obowiązkowej kwarantanny. Na miejscu wszyscy będą poddawani losowym testom - powiedział.

Od połowy czerwca samoloty z zagranicy będą mogły lądować na lotnisku w Atenach. Od lipca z kolei będzie można polecieć do wszystkich miejscowości turystycznych.

Tydzień do matury. Co z uczniami w kwarantannie?

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnia, że uczniowie którzy nie będą mogli ze względu na kwarantannę przystąpić do egzaminów w terminie głównym, będą mogli to zrobić w terminach dodatkowych. Taka sytuacja dotyczy części uczniów z rodzin na Śląsku, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem. - Każdy z tych egzaminów - zarówno egzamin maturalny, jak i ósmoklasisty - ma termin dodatkowy na początku lipca - mówi minister edukacji.

Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że jest to termin, w którym egzamin mogą pisać nie tylko uczniowie, którzy w terminie głównym byli na kwarantannie, ale także ci którzy na przykład byli chorzy. Minister zapewnia, że terminy dodatkowe nie kolidują z terminami rekrutacji na przykład do szkół średnich.

Pierwszy dzień matur to 8 czerwca, początek egzaminu ósmoklasisty - 16 czerwca.

Żołnierze WOT pomogą w wakacjach dla dzieci i młodzieży

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażują się w ochronę i wsparcie wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży w Polsce. Decyzję w tej sprawie w obecności przedstawicieli Wojska Polskiego i organizacji harcerskich, podpisał dziś w Zegrzu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON powiedział, że zaangażowanie wojskowych w organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży jest potrzebne ze względu na epidemię koronawirusa. Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzięki żołnierzom wakacyjny wypoczynek będzie w pełni bezpieczny.

W Zegrzu głos zabrał również dowódca WOT generał Wiesław Kukuła. Generał zaznaczył, że wsparcie wypoczynku przez żołnierzy WOT obejmie wiele obszarów. Wojsko zorganizuje szkolenia dla organizatorów wypoczynku, zapewni wsparcie logistyczne oraz medyczne. - Będziemy wspierać psychologicznie oraz wspierać proces dekontaminacji infrastruktury przeznaczonej na wypoczynek i środków transportu - powiedział generał.

Wojskowi pomogą między innymi w organizacji obozów harcerskich. Jak powiedział sekretarz generalny Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej harcmistrz Wiesław Turzański, stworzenie odpowiednich warunków podczas epidemii byłoby bardzo trudne. - Jako sobieradki potrafimy zrobić bardzo wiele, ale bez wsparcia jakie zostało nam zaoferowane byłoby to trochę trudniejsze - powiedział Wiesław Turzański.

Wszystkie informacje dotyczące zaangażowania żołnierzy WOT w organizacje wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży można uzyskać pod numerem telefonu 800-100-102. Wakacje w tym roku rozpoczną się w piątek 26 czerwca.

Do końca roku szkolnego nauka online

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że szkoły w Polsce będą prowadziły kształcenie na odległość do końca roku szkolnego. Jednocześnie zaapelował do nauczycieli, by starali się szukać alternatywnych metod kształcenia tak, aby uczniowie jak najmniej czasu spędzali przed ekranami komputerów.

MEN, po konsultacjach z innymi ministerstwami i Głównym Inspektorem Sanitarnym, nie przewiduje przywrócenia tradycyjnych zajęć w szkołach przed wakacjami. - Uznaliśmy, że do 26 czerwca, czyli do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, będzie realizowane kształcenie na odległość - powiedział szef resortu edukacji. Przypomniał jednocześnie, że od dziś wszyscy uczniowie mogą korzystać z konsultacji z nauczycielami. Zajęcia takie mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Minister Piontkowski wyraził także nadzieję, że zajęcia dydaktyczne w klasach zostaną przywrócone po wakacjach, we wrześniu.

Ustawa związana z Polityką Nowej Szansy da długofalowe wsparcie przedsiębiorcom

Do przedsiębiorców trafiło już blisko 50 miliardów złotych z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej - poinformował na konferencji prasowej wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Równocześnie uruchamiana jest pomoc, która ma charakter nie doraźny a długofalowy. Taką pomoc przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa związana z Polityką Nowej Szansy, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z kilku rodzajów pomocy.

Jak wyjaśnił wiceminister Mazur, pierwszy z nich to sześciomiesięczna pożyczka. Z takiej pomocy mógłby skorzystać na przykład zakład fryzjerski, który po wykorzystaniu narzędzi z Polskiego Funduszu Rozwoju wciąż potrzebuje wsparcia, gdyż nie ma powrotu do ożywionego ruchu.

Jeśli to nie wystarczy to kolejnym instrumentem jest pomoc na tymczasową restrukturyzację. Jak podkreśla wiceszef resortu rozwoju, z tej formy może skorzystać na przykład zakład produkcyjny, który przez pół roku miał problem nie tylko z płynnością ale potrzebne mu są także środki na zmianę modelu działania, nowy sprzęt czy wymianę infrastruktury. Jest to rozwiązanie na 18 miesięcy.

Trzecią formą jest pomoc na 10 lat dla większych zakładów, które potrzebują wymienić na przykład całą linię produkcyjną i ponieść koszty związane z wypuszczeniem nowego produktu na rynek. Resort spodziewa się, że z tej możliwości skorzysta około 240 przedsiębiorstw. Wiceminister Mazur poinformował, że budżet tego nowego mechanizmu wyniesie 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat czyli w sumie 1 miliard 200 milionów złotych.

Koronawirus na świecie 

Na Białorusi od początku epidemii odnotowano prawie 43 i pół tysiąca zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 847 nowych przypadków zakażenia patogenem - to najmniejsza dzienna liczba zachorowań od 5 maja. Na Białorusi od tygodnia widoczny jest niewielki spadek liczby nowych zakażeń. Od początku epidemii zmarło 240 osób, a wyzdrowiało prawie 19 tysięcy pacjentów szpitali. Przeprowadzono 553 tysiące testów na wykrycie koronawirusa. Na Białorusi otwarty został po kwarantannie najbardziej znany prawosławny klasztor w Żyrowiczach w obwodzie grodzieńskim. Monaster został zamknięty 21 kwietnia po tym gdy do szpitala trafił miejscowy biskup Guriasz oraz mnisi i seminarzyści - w sumie ponad 40 osób.

Mieszkańcy Polski mogą od dziś wjechać na terytorium Litwy i Estonii bez wymogu dwutygodniowej kwarantanny. W krajach bałtyckich stwierdzono ostatniej doby sześć nowych zakażeń koronawirusem. Na swobodny wjazd na Litwę i do Estonii mogą liczyć w sumie mieszkańcy 24 państw europejskich. Chodzi o kraje, w których w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-Cov-2 nie przekroczyła 15 na 100 tysięcy mieszkańców. Ponadto na Litwę mogą wjechać mieszkańcy państw, w których liczba zachorowań wynosi powyżej 15, ale nie więcej niż 25 przypadków na 100 tysięcy. Osoby te będą jednak objęte wymogiem czternastodniowej samoizolacji. Listy państw, z których można przyjechać na Litwę i do Estonii, będą aktualizowane co tydzień, w zależności od sytuacji epidemicznej panującej w poszczególnych krajach. Pozwolenie na wjazd z innych krajów nie oznacza jednak, że również Litwini i Estończycy będą mogli swobodnie wyjeżdżać do tych państw. Litwini ostatniej doby potwierdzili zaledwie pięć nowych przypadków wirusa SARS-Cov-2. W Estonii zdiagnozowano tylko jedną osobę z koronawirusem, a na Łotwie żadnej. W sumie, jak podają władze tych państw, ogólna liczba osób zakażonych patogenem wynosi 4 tys. 614. Z tego 3,6 tys. ludzi wyzdrowiało, a ponad 160 zmarło.

W Brazylii liczba osób zainfekowanych koronawirusem przekroczyła 514 tysięcy. W kraju odnotowano ponad 29 tysięcy zgonów. Zgodnie z danymi ministerstwa zdrowia, tylko w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 480 nowych zgonów. Brazylia jest na czwartym miejscu na świecie pod względem liczby zgonów spowodowanych Covid-19, za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Włochami. Nawet przy tak wysokiej liczbie oficjalnie potwierdzonych zakażeń i zgonów w Brazylii, naukowcy z Federalnego Uniwersytetu w Pelotas szacują, że rzeczywista liczba zakażonych i ofiar śmiertelnych może być nawet siedmiokrotnie wyższa, niż wykazują oficjalne statystyki. Wczoraj w Sao Paulo i Rio de Janeiro doszło do starć między zwolennikami prezydenta Jaira Bolsonaro, a protestującymi przeciwko prezydentowi. Interweniowała policja wojskowa. W Sao Paulo zostało zatrzymanych sześć osób. W kraju nasila się polaryzacja polityczna między obiema zwolennikami, a przeciwnikami prezydenta.

W Belgii potwierdzono od wczoraj 136 nowych zakażeń koronawirusem, 19 zgonów wskutek powikłań, przyjęto do szpitali 26 osób. To najnowszy, dobowy bilans opublikowany przez centrum kryzysowe. Według ekspertów, dane potwierdzają trend spadkowy. Eksperci cytowani w belgijskich mediach podkreślają, że łagodzone od kilku tygodni ograniczenia, związane z koronawirusem, nie przyniosły znacznego pogorszenia sytuacji w kraju i nagłego wzrostu zakażeń. Eksperci cały czas przypominają natomiast o bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń. Chodzi o podstawowe zasady higieny, utrzymywanie bezpiecznego dystansu od innych oraz noszenie maseczek w transporcie publicznym. Ogólna liczba zakażeń i zgonów w Belgii rośnie, ale nie tak szybko, jak na początku pandemii. Spada natomiast liczba pacjentów z koronawirusem. Obecnie w szpitalach jest 807 osób, z czego 163 na oddziałach intensywnej terapii. Od połowy marca ze szpitali zostało wypisanych 16 tysięcy pacjentów uznanych za wyleczonych. Od początku pandemii koronawirus wykryto w Belgii u ponad 58 tysięcy osób, odnotowano prawie 9,5 tysiąca zgonów.

W Rosji utrzymuje się wysoki dobowy wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały ponad 414 tysięcy chorych na COVID-19. Minionej doby wykryto w Rosji 9 tysięcy 35 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii rosyjscy lekarze stwierdzili 4 tysiące 855 zgonów osób chorych na COVID-19. W tym czasie wyzdrowiało prawie 176 tysięcy osób. Do tej pory rosyjskie laboratoria wykonały 11 milionów testów. W części regionów Rosji, w tym w Moskwie, stopniowo znoszone są ograniczenia, związane z funkcjonowaniem firm. W stolicy złagodzono rygory samoizolacji, pozwalając mieszkańcom trzy razy w tygodniu wychodzić na spacery.

Mecze piłkarskiej Serie A zostaną wznowione od 20 czerwca, natomiast władze rozgrywek rozważają już ewentualny powrót kibiców. Pierwsze spotkania mają być rozgrywane bez publiczności, a ta może wrócić na trybuny od lipca. Warunkiem powrotu będzie opracowanie zasad zgodnych z przestrzeganiem zasad sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Liczba zakażeń koronawirusem na Ukrainie przekroczyła 24 tysiące od początku epidemii. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano ponad 300 nowych przypadków. Od dziś nad Dnieprem wprowadzany jest tak zwany drugi etap łagodzenia kwarantanny. Ukraińscy medycy po przeprowadzeniu ostatniej doby 8 tysięcy testów zdiagnozowali 340 nowych przypadków SARS-CoV-2. Liczba nowych zakażeń jest dwa razy większa niż wyzdrowień. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło 718 osób, z czego 10 w ciągu ostatniej doby. Najwięcej nowych zakażeń - ponad 50 - zdiagnozowano w Kijowie, podobnie w obwodach rówieńskim i lwowskim.

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut "YouGov" tylko co drugi obywatel Niemiec dobrowolnie chciałby się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Immunolog z Monachium Peter Schleicher twierdzi, że ograniczone zaufanie do szczepień wynika z podawania w mediach sprzecznych informacji na temat ich skuteczności. Z sondażu wynika, że gdyby istniała możliwość dobrowolnego szczepienia przeciwko Covid-19, to połowa Niemców zdecydowanie skorzystałaby z tej możliwości. Jedna czwarta odpowiedziała, że nie jest zdecydowana, natomiast co czwarty badany zdecydowanie odmówiłby poddania się takim szczepieniom. Niemcy są podzieleni w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepień, w tym ewentualnie także na koronawirusa. Czterdzieści cztery procent opowiedziało się za, natomiast czterdzieści procent zdecydowanie przeciwko zmuszaniu ludzi do szczepień. Sondaż na zlecenie agencji DPA przeprowadzono w minionym tygodniu na reprezentatywnej grupie 2056 dorosłych obywateli. Dotychczas w Niemczech zarejestrowano ponad 183 tysiące zakażeń koronawirusem. Zmarło 8600 chorych. Wyzdrowiało ponad 165 tysięcy osób.

Z powodu pandemii koronawirusa odwołano żużlowe Grand Prix w Cardiff. Zawody miały odbyć się 18 lipca. Jak przyznali organizatorzy, przyczyną odwołania zawodów jest brak możliwości swobodnego poruszania się kibiców, którzy mieli oglądać zawody w stolicy Walii. Tytułu żużlowego mistrza świata broni Bartosz Zmarzlik.

Słynne Atomium, symbol belgijskiej stolicy, po ponad dwóch miesiącach przerwy zostało dziś ponownie otwarte. Gigantyczna, ponad 100-metrowa konstrukcja złożona z dziewięciu kul to powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza. Powstała na EXPO w 1958 roku. Atomium było zamknięte od połowy marca. Teraz, wraz z łagodzeniem ograniczeń przywitało pierwszych gości. - Otwarcie Atomium toznak, że Belgia wychodzi z zamknięcia i stopniowo wraca do życia. Nawet jeśli życie będzie nieco inne z powodu środków bezpieczeństwa - napisała na Twitterze premier Belgii Sophie Wilmes. Atomium odwiedzali do tej pory przede wszystkim zagraniczni turyści, ale teraz w Belgii ich nie ma z powodu zamkniętych granic i wstrzymanego międzynarodowego ruchu lotniczego. Dlatego belgijskie władze zaapelowały do obywateli, by odwiedzali tłumnie symbol Brukseli. Kierownictwo Atomium oszacowało w tym roku straty w wysokości prawie 3 milionów euro i zwróciło się do rządu o wsparcie finansowe.

Wakacje we Włoszech będą tego lata co najmniej 20 procent droższe niż w roku ubiegłym. Szacunki opublikowało stowarzyszenie konsumentów Codacons. Za 10-dniowy letni urlop trzeba będzie w tym roku zapłacić średnio na głowę blisko 900 euro, czyli 150 euro więcej niż za poprzednie wakacje. Jak się szacuje, wzrost cen w sektorach turystycznym i gastronomicznym jest nieunikniony z powodu wcześniejszych strat. Eksperci szacują też znaczny spadek liczby klientów. Z sondaży wynika, że najwyżej 30 do 40 procent Włochów w ogóle wyjedzie tego lata na wakacje, czyli od 20 do 30 procent mniej niż zwykle. Spodziewany jest też znaczny spadek liczby turystów z zagranicy. Hotele i inne bazy noclegowe muszą więc się liczyć z niższymi dochodami. Jak wynika z dotychczasowych rezerwacji, Włosi preferują wynajmowanie małych apartamentów. Z prognoz wynika, że turystyka i gastronomia włoska zarobią w tym roku 120 mld euro mniej niż w ubiegłym.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies