Logo Radio Łódź

104 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, z czego 30 w Łódzkiem. Nie ma nowych ofiar [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 104 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 23 tys. 786 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem pojawiło się 30 nowych zakażeń. Liczba wyzdrowień w naszym województwie przekroczyła tysiąc.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 23 tys. 786. Dzisiaj (31 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 219 nowych zakażeniach, z czego 30 pochodzi z województwa łódzkiego.

  • Potwierdzone wyniki w Łódzkiem dotyczą: dwojga dzieci, siedmiu młodych kobiet, pięciu kobiet w średnim wieku, czterech kobiet w starszym wieku, jednego nastoletniego chłopca, czterech młodych mężczyzn, czterech mężczyzn w średnim wieku oraz trzech mężczyzn w starszym wieku.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 3 chorych. Natomiast w popołudniowym raporcie nie ma odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu COVID19.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1064 osoby, z czego 66 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 553 zakażenia.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 16,4 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 14 osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 1055. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to ponad 10,5 tys.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ze względu na zagrożenie COVID-19 po raz pierwszy w historii Politechniki Łódzkiej, wybory Rektora oraz Senatu odbędą się z wykorzystaniem technologii informatycznych. Jak podaje uczelnia, Senat Politechniki Łódzkiej podjął uchwałę zmieniającą także kalendarz wyborów Rektora oraz Senatu na kadencję 2020-2024. Czytaj więcej

Łódzka Kolej Aglomeracyjna przedłuża do 13 czerwca wprowadzone wcześniej do rozkładu jazdy, zawieszenia w przejazdach pociągów. Kursowanie części składów przywrócono ponad tydzień temu, ale nadal nie ma wielu połączeń sprzed epidemii. Czytaj więcej

Zobacz też, Od poniedziałku otwartych będzie kolejnych 12 żłobków i 4 przedszkola

Pracownik wieruszowskiego sanepidu zakażony koronawirusem. Stacja zawiesza działalność. Obowiązki wieruszowskiego sanepidu przejęła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieluniu. Czytaj więcej

W Wieruszowie wystartował punkt wymazowy COVID-19 typu Drive Thru. Pierwszego dnia badane były osoby skierowane przez sanepid, w następnych dniach do punktu mogą zgłaszać się mieszkańcy po wcześniejszej rejestracji. Czytaj więcej

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z województwa łódzkiego wraz z Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową organizują bezpłatne webinarium. Szkolenie dla przedsiębiorców zainteresowanych wsparciem z Tarczy Antykryzysowej odbędzie się we wtorek 2 czerwca. Czytaj więcej

Piesza pielgrzymka z Łowicza dotarła na Jasną Górę. Pielgrzymi szli, aby prosić o ustanie epidemii. Po tym, jak policja już pierwszego dnia zabroniła marszu ponad stuosobowej grupie i rozwiązała pielgrzymkę, do Częstochowy szło pięcioro pielgrzymów razem z księdzem przewodnikiem. Część osób, które nie mogły pieszo podróżować na Jasną Górę i została zawrócona do domów, dotarła do celu autokarami. Czytaj więcej

Czytaj też, Piesza pielgrzymka z Łowicza dotarła na Jasną Górę. Szli, aby prosić o ustanie epidemii [ZDJĘCIA]

Wybory wójta gminy Zgierz w rygorze sanitarnym. W przedterminowych wyborach, zarządzonych po śmierci wójt Barbary Kaczmarek, mieszkańcy gminy Zgierz wybierają dziś (31 maja) nowego wójta. Pierwsza tura głosowania odbyła się 17 maja. Czytaj więcej

Prof. Włodzimierz Gut o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego

Współpraca i podejmowanie rozsądnych decyzji są niezbędne do zwalczenia koronawirusa. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 mikrobiolog profesor Włodzimierz Gut. Jak podkreślił, podstawową zasadą jest trzymanie dystansu.

Profesor mówił, że w miejscach publicznych, na przykład kościołach czy supermarketach, należy zwracać uwagę na pozostałych i nie doprowadzać do sytuacji, która zwiększa ryzyko zakażenia. - Problemem powstał w ten sposób, że określone środowiska nie przejęły się w momencie startu i nie wprowadziły podstawowej zasady, która jest tylko jedyna polegająca na trzymaniu dystansu - mówił. Profesor podkreślił, że zorganizowanie pracy tak, by utrzymać dystans, jest podstawą wszystkich rozwiązań.

Gość Polskiego Radia 24 mówił też, że maseczki ochronne są koniecznością, tam, gdzie obecny jest wirus oddechowy. Zaznaczył, że po każdym użyciu należy traktować maseczkę jak rzecz skażoną. Jak podkreślił, nie może ich zabraknąć tam, gdzie kontakt jest zwiększony, w szpitalach i muszą one być najlepszej jakości. Natomiast, na ulicach, kiedy odpowiednia odległość pomiędzy osobami jest zachowana, nie ma takiej potrzeby.

Profesor Włodzimierz Gut wyjaśnił, że obecnie, osoba zakażona choruje do trzech tygodni - o ile działania ograniczające rozprzestrzenianie się choroby będą skuteczne. Dodał, że aby uchronić się przed zachorowaniem, przede wszystkim należy zachowywać szczególną ostrożność.

Gość Polskiego Radia 24 mówił też o otwieraniu granic. Jego zdaniem, bezpiecznemu otwarciu granic powinna towarzyszyć analiza sytuacji epidemicznej w sąsiednich krajach, by koronawirus nie stał się śmiertelnym zagrożeniem. Jak dodał, reguła w tym wypadku jest dość prosta: jeżeli u naszego sąsiada poziom zachorowań równa się naszemu, to żyjemy „jakby” w jednym otoczeniu, jeśli jest wyższe - musimy się bronić, a jeśli jest niższe, to oznacza, że to sąsiedzi będą się bronili przed nami - wyjaśnił profesor Włodzimierz Gut.

Dodał, że zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać też w przypadku zagranicznych gości, którzy przylecą samolotem.

Tenis - US Open - organizatorzy walczą o turniej

Organizatorzy wielkoszlemowego, tenisowego US Open mają nadzieję, że zaplanowane na przełom sierpnia i września zawody uda się przeprowadzić. By tak się stało opracowuje się precyzyjny plan umożliwi realizację celu, a jednocześnie sprosta ograniczeniom wynikającym z rygoru sanitarnego.

Między innymi uczestnicy turnieju mieliby dotrzeć do Nowego Jorku wyczarterowanymi samolotami, na pokładach których byliby jedynymi pasażerami. Sportowcy i osoby towarzyszące przechodziliby testy na obecność COVID-19 jeszcze przed wejściem na pokład samolotu. Wszyscy zostaliby zakwaterowani w ściśle określonych hotelach. Mecze odbywałyby się przy pustych trybunach, a wstęp do szatni miałyby tylko te osoby, które w danym dniu rozgrywają mecz.

Na razie są to propozycje, ale na tyle szczegółowe, że coraz głośniej mówi się o tym, iż turniej mógłby dość do skutku. Tym bardziej, że już teraz wyklucza się ewentualną zmianę terminu i miejsca US Open.

Przedstawicielka amerykańskiego związku tenisowego Stacey Allaster powiedziała agencji Associatetd Press, że ostateczne decyzje w sprawie tegorocznego US Open zapadną do końca czerwca. Wcześniej, z powodu pandemii koronawirusa odwołano tegoroczny turniej wielkoszlemowy na trawiastych kortach Wimbledonu, a paryski French Open przełożono na przełom września i października.

Lotnisko Chopina gotowe na wznowienie lotów pasażerskich

W najbliższy poniedziałek, 1 czerwca, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z regularnych połączeń krajowych. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią rejsy między innymi z Warszawy do Krakowa, Gdańska i Szczecina.

Warszawskie lotnisko jest już gotowe na przyjęcie pasażerów. Terminale zostały wyposażone we wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa. Wstęp do terminali lotniskowych będą miały jedynie osoby z ważnym biletem na przelot. Przed wejściem do terminalu, jak i w samym budynku pojawiły się specjalne oznaczenia, które regulują kształt kolejki, a także wyznaczają minimalne odstępy. Przedstawiciele portu podkreślają, że pasażerowie muszą się stosować do tych wskazań. Przed terminalami znajdują się automaty z maseczkami, rękawiczkami ochronnymi i płynem dezynfekującym. Po wejściu specjalne kamery zmierzą każdemu pasażerowi temperaturę ciała.

Dyrekcja portu podkreśla że konieczne będzie noszenie maseczek i utrzymanie bezpiecznego dystansu - minimum półtora metra. Konieczne będzie także dezynfekowanie rąk oraz stosowanie się do poleceń obsługi lotniska.

Część sklepów, barów, kawiarni i restauracji lotniskowych będzie już od poniedziałku otwarta. Tam także należy stosować środki bezpieczeństwa, które ochronią przez zarażeniem się koronawirusem.

W samolocie pasażerowie zostaną usadzeni w systemie tak zwanej szachownicy. Niedozwolona będzie także zamiana miejsc. Obsługa pokładowa nie będzie w trakcie lotu roznosić poczęstunku. Pasażerowie zastaną go przy swoim fotelu. Wszystkie samoloty, które uruchomi przewoźnik, są wyposażone w specjalne filtry czyszczące powietrze z wirusów i bakterii. Nadal obowiązkowe będzie wypełnienie karty lokalizacyjnej.

Niektóre połączenia międzynarodowe mogą wrócić do rozkładu lotów na początku lipca.

Badania osób wyjeżdżających do sanatoriów

Wszystkie osoby wyjeżdżające do sanatoriów będą testowane na koronawirusa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że dziś pojawi się rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zdejmowania kolejnych obostrzeń oraz informacja o możliwości odbywania turnusów sanatoryjnych ze skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że NFZ wyda szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowych testów na koronawirusa. - Na sześć dni przed udaniem się na turnus sanatoryjny, dana osoba będzie miała obowiązek na drive-thru przeprowadzenia takiego testu i negatywny wynik będzie upoważniał do wyjazdu do sanatorium. Testowanie osób wyjeżdżających do sanatoriów będzie powszechne, będzie obejmowało wszystkich skierowanych - dodał.

Skierowania do sanatoriów po 15 czerwca będą realizowane zgodnie z terminami. Pozostałe osoby, których leczenie uzdrowiskowe zostało odwołane z powodu koronawirusa, będą uzupełniały turnusy. Narodowy Fundusz Zdrowia wyśle do wszystkich zainteresowanych osób informacje o przebiegu procesu kierowania do sanatorium, jak i możliwych terminach odbycia turnusu rehabilitacyjnego.

Koronawirus na świecie 

W Rosji zanotowano gwałtowny wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Według rosyjskich służb sanitarnych, od początku pandemii zdiagnozowano prawie 406 tysięcy chorych na COVID-19. W ciągu minionej doby zarejestrowano w Rosji 9268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jak przypominają rosyjskie media niezależne, w ostatnim tygodniu dobowy wskaźnik wzrostu liczby chorych na COVID-19 nie przekraczał 9 tysięcy. Najwięcej nowych przypadków wykryto w Moskwie. W stolicy lekarze zdiagnozowali 2595 chorych. Od początku pandemii w Rosji zmarły 4693 osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2. W tym czasie wyzdrowiało 172 tysiące osób. Rosyjskie laboratoria wykonały do tej pory prawie 11 milionów testów.

Zamieszanie na granicach Belgii z sąsiednimi krajami w związku z łagodzeniem ograniczeń po pandemii koronawirusa. Od wczoraj, zgodnie z decyzją rządu w Brukseli, Belgowie mogą znowu wyjeżdżać do swoich rodzin mieszkających za granicą. Władze w Brukseli nie poinformowały jednak o tym sąsiadów.

W Brazylii od początku pandemii zmarło ponad 28 tysięcy chorych na COVID-19. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju potwierdzono niemal tysiąc ofiar koronawirusa. Brazylia jest obecnie czwartym państwem na świecie o największej liczbie zgonów, spowodowanych COVID-19, za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Włochami. Stwierdzonych zakażeń jest prawie 500 tysięcy. W ciągu ostatniej doby odnotowano w Brazylii ponad 33 tysiące nowych infekcji.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W 25 miastach w 16 amerykańskich stanach wprowadziło godzinę policyjną z powodu zamieszek po śmierci George'a Floyda. Demonstracje odbyły się co najmniej w 30 miastach. Dziesiątki tysięcy ludzi maszerowało ulicami Minneapolis, Nowego Jorku, Miami, Atlanty i Filadelfii i innych miast. W wielu miejscach pokojowe protesty przerodziły się w zamieszki. Policja używała gazu łzawiącego i granatów hukowych. W niektórych miejscach demonstranci palili policyjne samochody i plądrowali sklepy. Władze kilku miast wezwały Gwardię Narodową, aby pomogła przywrócić spokój.
Godzinę policyjną ogłoszono między innymi w Chicago od 21 do 6 rano.

Na Białorusi w ciągu minionej doby zarejestrowano 898 zakażeń koronawirusem. W sumie, od początku epidemii, w kraju tym odnotowano 42 i pół tysiąca zachorowań. Na Białorusi prawie od tygodnia codziennie przybywa około 900 nowych zakażeń. W ciągu minionej doby zmarło 6 osób chorych na COVID-19. Tym samym łączna liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 235. W sumie wyzdrowiało ponad 18 i pół tysiąca pacjentów szpitali. Dotychczas przeprowadzono 541 tysięcy testów na koronawirusa.

W Belgii potwierdzenie tendencji spadkowej zakażeń koronawirusem i zgonów. W ciągu ostatniej doby odnotowano 195 nowych przypadków i 14 zgonów w wyniku powikłań. To mniej niż przed tygodniem. Spada też w Belgii liczba pacjentów z wykrytym patogenem. Obecnie w szpitalach przebywa 821 osób z czego 168 na oddziałach intensywnej terapii. W porównaniu ze szczytem pandemii na początku kwietnia te liczby są ponad 6-krotnie niższe. W sumie ze szpitali zostało wypisanych prawie 16 tysięcy osób uznanych za wyleczone.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Ameryce Łacińskiej przekroczyła 50 tysięcy. Jeżeli chodzi o tę część świata, to najwięcej zakażeń jest w Brazylii, Meksyku, Peru, Ekwadorze i Chile.

Prezydent Chile Sebastián Piñera powiedział, że kraj ten dotknęły dwie pandemie. "Pierwsza dotyczy naszego zdrowia. Koronawirus naraża na niebezpieczeństwo nasze zdrowie i życie. Drugą pandemią jest pandemia społeczna, recesja światowa, która zagraża naszym miejscom pracy, naszym zarobkom i naszej jakości życia".

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies