Logo Radio Łódź

Koronawirus: 28 nowych zakażeń i 22 wyzdrowień w Łódzkiem. Dwa kolejne zgony w szpitalu w Zgierzu

Ministerstwo Zdrowia informuje o 170 nowych zakażeniach koronawirusem, z czego 28 w Łódzkiem. W sumie w kraju mamy 22 tys. 473 potwierdzone zachorowania. Z powodu COVID-19 zmarło w kraju 1028. Dziś resort poinformował o śmierci 80-letniego mężczyzny i 77-letniej kobiety hospitalizowanych w Zgierzu. W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 384 zakażenia.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 22 tys. 473. Dzisiaj (27 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 339 nowych zakażeniach.

 • Dziś resort poinformował o śmierci kolejnej dwóch chorych osób z lódzkiego. To 77-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna hospitalizowani w Zgierzu. Pacjenci mieli choroby współistniejące.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1028 osób, z czego 63 w Łódzkiem. 

 • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 412 zakażenia. 

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 1412
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 379
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 29 Liczba osób objętych kwarantanną: 2397
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 696
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 970 Liczba osób, które zmarły: 63

Dziś (27 maja) o godz. 11 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego znosząca kolejne restrykcje związane z epidemią koronawirasa 

IV etap znoszenia obostrzeń:

Od 30 maja:

 • Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej przy zachowaniu dystansu społecznego 

 • Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób dozwolone - obowiązek zasłaniania ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów

 • Zniesienie ograniczenia w handlu, nie będzie limitu osób w zależności od powierzchni sklepu

 • Zniesienie limitu osób w restauracjach, kawiarniach i barach

Od 31 maja:

 • W kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych. Zostaje zniesiony także limit osób na poczcie, w sklepie i na targu

 • Będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób 

Od 6 czerwca:

 • Otwarte będą kina, teatry, opera i balet

 • Otwarte będą salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness

 • W weselach i uroczystościach rodzinnych będzie mogło brać udział 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek, obowiązują wytyczne sanitarne

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 23 tysiące testów na koronawirusa. Łączna liczba przebadanych próbek to 824 tysiące 774 próbki. Przebadano 753 tysiące 675 osób, a zakażenie koronawirusem potwierdzono u 22 tysięcy 303 z nich. Do tej pory zmarło 1025 osób, które chorowały na COVID-19. W sumie wyzdrowiało 10 tysięcy 330 osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem i całym kraju

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zamierza przeprowadzić kontrolę w łowickiej formacji po tym, jak poniedziałek z tego miasta - pomimo zakazu organizowania zgromadzeń wyruszyła piesza pielgrzymka do Częstochowy. Pątnicy przeszli kilka kilometrów i zostali zatrzymani w gminie Słupia w powiecie Skierniewickim. Czytaj więcej

Sejm skierował do dalszych prac w komisji finansów przepisy czwartej tarczy antykryzysowej. Podczas pierwszego czytania na sali plenarnej kluby opozycyjne wniosły o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem głosowało 181 posłów, przeciwnych było 233, 38 wstrzymało się od głosu.
Projekt zakłada między innymi uruchomienie ponad 560 milionów złotych dopłat do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez epidemię koronawirusa. Rząd proponuje też ułatwienia w realizacji zamówień publicznych, ochronę przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych i pakiet osłonowy dla samorządówSej

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podkreśla, że ustawa dająca możliwość skorzystania z wakacji kredytowych pomoże osobom, które straciły pracę podczas epidemii. Dziś Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy wprowadzającej możliwość odroczenia spłaty kredytu. Zapisy znalazły się w rządowym projekcie z inicjatywy UOKiKu. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny powiedział, że wakacje będą obejmowały osoby, które straciły pracę lub główne źródło dochodu. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z 3-miesięcznego zawieszenia płatności zarówno kapitału, jak i odsetek. Bank będzie mógł wymagać od kredytobiorcy opłacania ubezpieczeń powiązanych z kredytami. Projekt zakłada, że w celu skorzystania z wakacji kredytowych, wystarczy, że osoba spłacająca kredyt powiadomi bank o takim zamiarze. Uprawnione będą do tego osoby, które po 13 marca tego roku straciły pracę albo główne źródło dochodu. Wakacje kredytowe to jedno z rozwiązań zawartych w projekcie tarczy antykryzysowej 4.0.

Szpitale, leczące do tej pory pacjentów z COVID-19, będą jak najszybciej przywracane do normalnego funkcjonowania - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jest to uzasadnione, bo większość łóżek w tych placówkach jest wolna."Dzisiaj ponad 80 procent łóżek w szpitalach jest wolne i czeka na pacjentów z COVID, w przypadku respiratorów - ponad 90 procent jest wolne. To oznacza, że możemy po części poluzować w dosyć istotny sposób te ograniczenia, a po drugie będziemy jak najszybciej przywracali normalną funkcję tym szpitalom, które do tej pory były bardzo mocno nakierowane i w gotowości do przyjęcia chorych pacjentów na koronawirusa" - mówił Łukasz Szumowski.

Koronawirus na świecie

172 mld euro dla Włoch - zgodnie z ogłoszonym planem Komisji Europejskiej to właśnie Włochy mają być największym beneficjentem funduszu odbudowy, który ma pomóc krajom członkowskim w wyjściu z kryzysu spowodowanego pandemią. Premier Giuseppe Conte ocenił, że to znakomita wiadomość dla Włoch

W Rosji ponad połowa lekarzy nie wierzy w prawdziwość danych, dotyczących liczby zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem. Sondaż na ten temat przeprowadziły wspólnie: spółka analityczno - doradcza RNC-Pharma oraz specjalistyczne portale medyczne „Lekarz w pracy” i „Informator Medyczny”.Z sondażu wynika, że 61 procent badanych ma wątpliwości, co do prawdziwości oficjalnych danych. Dodatkowo 17 procent stwierdziło, że zdecydowanie nie ufa oficjalnym statystykom i dysponuje dowodami, potwierdzającymi fałszowanie danych o liczbie zgonów, wśród osób zakażonych koronawirusem.

W Korei Południowej ponownie odnotowano wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Kolejne ognisko patogenu wykryto w jednym z centrów logistycznych położonych na zachód od Seulu. Dziś w Korei Południowej stwierdzono aż 49 przypadków zakażenia koronawirusem, podczas gdy dzień wcześniej było ich 19.Nowe ognisko zakażeń wykryto w weekend w centrum logistycznym w miejscowości Bucheon, na zachód od Seulu. Do tej pory patogen stwierdzono tam u 36 osób. Testom poddano ponad 3600 pracowników. Trwa dezynfekcja zakładu.

Stopniowe otwieranie polsko-czeskiej granicy było głównym tematem rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Czech, Jacka Czaputowicza i Tomasza Petříčka.Politycy spotkali się w Pradze. To pierwszy wyjazd zagraniczny przedstawiciela polskiego rządu od czasu rozprzestrzenienia się koronawirusa w Polsce, dziesięć tygodni temu. Jacek Czaputowicz powiedział w Pradze, że kraje naszego regionu są w lepszej sytuacji epidemicznej niż inne państwa Unii. „Dziś jesteśmy w sytuacji, w którym te restrykcje możemy powoli znosić” - dodał. Chodzi o otwarcie granic między krajami. Jak mówił, ich zamknięcie jest obciążeniem dla polskiej i czeskiej turystyki. "Będziemy podejmować decyzje właściwe ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego i rozwoju gospodarczego" - zapewniał szef MSZ.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


750 miliardów euro - tyle ma wynieść unijny fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Fundusz, utworzony na bazie zdolności pożyczkowych Unii Europejskiej, przewiduje 500 miliardów euro w formie bezzwrotnych grantów. Pozostała suma 250 miliardów euro to pula niskooprocentowanych pożyczek. Projekt funduszu oficjalnie przedstawiła Komisja Europejska. Potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, że dla Polski przewidziano w sumie ponad 63 miliardy euro co jest trzecią największą kwotą w Unii, z czego ponad 37 miliardów euro będzie w formie bezzwrotnych dotacji. Najwięcej otrzymają Włochy, a następnie Hiszpania. Ostateczny kształt funduszu zależeć będzie od wyniku negocjacji między krajami członkowskimi.

W Brazylii liczba zgonów z powodu koronawirusa z ostatniej doby znów przekroczyła tysiąc. Zgodnie z bilansem opublikowanym przez brazylijskie Ministerstwo Zdrowia, w kraju potwierdzono 1039 ofiar śmiertelnych Covid-19. Tym samym łączna liczba zgonów z powodu choroby przekroczyła już 24 i pół tysiąca.Liczba nowych przypadków zainfekowanych również znacznie wzrosła w stosunku do ostatnich dni. Tylko w ciągu jednej doby zarejestrowano tam ponad 16 tysięcy osób zarażonych koronawirusem. Łączna liczba zakażonych w kraju wynosi ponad 394 tysiące osób, co stawia Brazylię na drugim miejscu na świecie w liczbie zainfekowanych. Według prognoz, jeśli w kraju nie uda się zahamować rozprzestrzeniania się wirusa, liczba zgonów do sierpnia może przekroczyć 125 tysięcy.

Komisja Europejska zaproponuje Polsce ponad 37 miliardów euro w ramach bezzwrotnych grantów na odbudowę po koronakryzysie - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia.W sumie w grantach i pożyczkach Komisja przewiduje ponad 63 miliardy euro dla naszego kraju. Z informacji Beaty Płomeckiej wynika, że kwota na odbudowę dla Polski będzie trzecią pod względem wysokości w Unii po Włoszech, które mają dostać najwięcej - około 82 miliardów euro i Hiszpanii. 

W Rosji do 370 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii rosyjscy lekarze uznali za wyleczone 142 tysiące osób. Rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały, w ciągu minionej doby 8338 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W tym czasie, najwięcej chorych zdiagnozowano w Moskwie. Stołeczne służby zarejestrowały 2140 chorych na COVID-19. Od początku pandemii w Rosji, w związku z koronawirusem zmarło 3968 osób. Do tej pory rosyjskie laboratoria wykonały 9 i pół miliona testów.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką