Logo Radio Łódź

229 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 100 ze Śląska. W Łódzkiem zmarła kolejna osoba [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 229 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 22 tys. 303 potwierdzone zachorowania. Z powodu COVID-19 zmarło w kraju ponad tysiąc osób. Dziś resort poinformował o śmierci 77-letniej kobiety hospitalizowanej w Zgierzu. W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 384 zakażenia.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 22 tys. 303. Dzisiaj (27 maja) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 229 nowych zakażeniach. 106 pochodzi ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnej jednej chorej osoby. To 77-letnia kobieta hospitalizowana w Zgierzu. Pacjentka miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1025 osób, z czego 62 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 384 zakażenia. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wyzdrowiało 310 osób, które chorowały na COVID-19. W sumie w Polsce wyzdrowiało 10 tysięcy 330 osób. Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 320 chorych, a 79 tysięcy 7 jest objętych kwarantanną. Liczba osób podlegających nadzorowi epidemiologicznemu to 19 tysięcy 682.

  • Wśród krajów europejskich, Polska ma jeden z najniższych współczynników śmierci z powodu COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Przemysław Naze rozmawiał z nim między innymi o procedowanej przez Senat ustawie wyborczej. Czytaj więcej

Ponad 1 milion 100 tysięcy bezpłatnych maseczek trafiło do mieszkańców województwa łódzkiego w ramach akcji przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski. Czytaj więcej

Po raz pierwszy w kilkusetletniej historii łowicka piesza pielgrzymka nie dojdzie na Jasną Górę. Po wczorajszym (25.05) zatrzymaniu pątników, wielu z nich postanowiło wrócić do domów, ale część chciała kontynuować pielgrzymkę. Dzisiaj policja ostatecznie zabroniła dalszego marszu. Czytaj więcej

Zobacz też, Pielgrzymka z Łowicza została rozwiązana [ZDJĘCIA]

Ruszyły już zapisy do dziesiątej edycji popularnego w Łodzi Biegu Fabrykanta, który w tym roku odbędzie się w wersji wirtualnej. Czytaj więcej

Od 25 maja dzieci z klas 1-3 mogą wrócić do szkół na zajęcia opiekuńcze i dydaktyczne. Jednak nie wszystkie samorządy w regionie zdecydowały się na otwarcie tych placówek. Tak jest na przykład w Łodzi. Czytaj więcej

Medycy i pracownicy administracyjni szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi wzięli udział w sesji zdjęciowej pod hasłem "Zwykli?". Autorką zdjęć jest fotografka gwiazd Monika Szałek, która w ten sposób chce uhonorować pracowników służby zdrowia, którzy na pierwszej linii walczą z epidemią Covid19. Zobacz więcej

Tarcza Antykryzysowa 4.0. Firmy dostaną dopłaty do oprocentowania kredytów

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł dopłacić przedsiębiorcy do oprocentowania jego kredytu. To jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej 4.0, której projektem zajmie się dzisiaj Sejm.

Nowe rozwiązanie jest adresowane do firm, które mają problemy finansowe z powodu pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy będą mogli zaciągnąć kredyt w banku komercyjnym lub spółdzielczym, a do spłaty odsetek dołoży się Bank Gospodarstwa Krajowego.

Celem programu jest ratowanie płynności finansowej polskich firm. Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Elżbieta Stelmach, dyrektor w BGK, wysokość dopłaty będzie zależała od wielkości przedsiębiorstwa.- Małe i średnie firmy mogą liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych. Duże przedsiębiorstwa otrzymają wsparcie w wysokości jednego punktu procentowego - mówi Elżbieta Stelmach. - Przedsiębiorca, który skorzysta z takiej pomocy, będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi z tytułu zaciągniętego kredytu. Pozostałą część odsetek będzie realizował BGK - dodaje.

Z dopłaty będą mogły skorzystać wszystkie firmy, niezależnie od ich wielkości oraz branży w której działają. - Fundusz będzie dopłacał do oprocentowania kredytów obrotowych, czyli takich które finansują bieżącą działalność firm - mówi dyrektorka Departamentu Usług Agencyjnych BGK. - Wsparcie będzie wypłacane maksymalnie przez okres 12 miesięcy. Wsparcie dotyczy wyłącznie odsetek od kredytów. Dopłaty nie będą pomniejszały rat kapitałowych zaciągniętego kredytu.

Projekt ustawy zakłada, że suma dopłat wyniesie ponad pół miliarda złotych. Pozwoli to uruchomić kredyty o wartości ponad 32 miliardów złotych.

Polscy strażacy wiozą środki ochronne dla państw Bałkanów Zachodnich

Polscy strażacy przekażą państwom Bałkanów Zachodnich środki ochronne potrzebne do walki z koronawirusem. Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że strażacy wyruszyli wczoraj z Warszawy.

Strażacy, poza swoją codzienną działalnością, wspierają walkę z epidemią. Codziennie pełnią służbę w ponad 400 polowych izbach przyjęć.

Polska w ramach działań solidarnościowych przekaże sześciu państwom bałkańskim ponad 70 ton różnego rodzaju sprzętu ochrony osobistej. Wsparcie humanitarne na podobnych zasadach MSZ zorganizował także dla Białorusi.

Ministerstwo Zdrowia nie zaleca robienia badań przesiewowych nauczycielom testami immunologicznymi

Krajowi konsultanci nie zalecają przesiewowego badania nauczycieli testami immunologicznymi - wykrywającymi przeciwciała - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Takie badania powinny być wykonywane na zlecenie lekarza - dodał.

Jak stwierdza stanowisko konsultantów krajowych w zakresie mikrobiologii lekarskiej, diagnostyki laboratoryjnej, chorób zakaźnych i prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, testów immunologicznych nie powinniśmy przeprowadzać bez kontroli podmiotu medycznego i kontroli lekarza, ponieważ interpretacja wyników może nasuwać mylne wnioski.

Rzecznik wyjaśnił, że wynik negatywny nie jest wynikiem pewnym. - Osoba, która została zbadana testem immunologicznym, mimo wyniku negatywnego może być osobą chorą. Tak jak osoba, która ma wynik pozytywny, nie musi być osobą chorą, ponieważ może nabrać już odporność i wynik pozytywny może świadczyć tylko o tym, że tę chorobę przebyła.

O przebadanie nauczycieli i pedagogów przed powrotem do pracy apelował między innymi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Testy serologiczne na obecność przeciwciał przeprowadzone w Łodzi przed otwarciem przedszkoli i żłobków wykazały, że 14 procent przebadanych miało wynik pozytywny lub wątpliwy.

GUS: bezrobocie w kwietniu 5,8 procent

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,8 procent wobec 5,4 procent w marcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było blisko 966 tysięcy osób.

Ministerstwo Rozwoju, powołując się na badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że odsetek firm planujących zmniejszenie zatrudnienia spada, a rośnie tych, które chcą utrzymywać lub je zwiększać.
Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim, a najwyższą w warmińsko-mazurskim.

Eksperci podkreślają, że kwiecień jest zwykle miesiącem, w którym, ze względów sezonowych, bezrobocie maleje. - Sytuacja związana ze stanem epidemii spowodowała jednak odejście od tego trendu. Znaczne pogorszenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz spadek popytu spowodowały, że firmy zmuszone były do ograniczenia zatrudnienia - dodano.

Oceniają że aktywność gospodarcza w kwietniu osiągnęła swoje minimum, a dostępne dane wskazują na jej stopniowy wzrost. Poprawiają się również nastroje przedsiębiorców w związku z zatrudnieniem.

Koronawirus na świecie

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie wzrosła do 352 tysięcy. Z kolei liczba zachorowań to 5 milionów 600 tysięcy, a wyleczyć udało się 2 miliony 400 tysięcy osób. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Najwięcej ofiar jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie COVID-19 kosztował życie ponad stu tysięcy osób, a liczba zakażonych to 1 milion 700 tysięcy. Nowym epicentrum pandemii jest teraz Ameryka Południowa. W całym regionie zanotowano więcej nowych przypadków koronawirusa niż w Europie i USA.

W Brazylii liczba ofiar wzrosła do 24,5 tysiąca, a zakażonych jest 394 tysiące osób. To najwięcej na świecie oprócz Stanów Zjednoczonych. Opozycja i gubernatorzy stanowi oskarżają prezydenta Jaira Bolsonaro o zaniedbania, a agencja Reutera pisze, że jeszcze w połowie marca ministerstwo zdrowia chciało wprowadzić ostre restrykcje, ale zablokowali to doradcy prezydenta.

W Peru stan wyjątkowy przedłużono do końca czerwca, a w Meksyku władze sprawdzają informacje o wzroście zachorowań w domach opieki.

Znacznie spadła liczba nowych zgonów i zachorowań w Europie, w tym w Hiszpanii i we Włoszech. Od dzisiaj Hiszpania zaczyna natomiast 10-dniową żałobę, by uczcić pamięć 27 tysięcy ofiar COVID-19 w tym kraju.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Od 1 czerwca będzie można znów zwiedzać Koloseum po blisko trzymiesięcznym zamknięciu z powodu pandemii. To jeden z liczniej odwiedzanych zabytków świata. W ubiegłym roku sprzedano 7,5 mln biletów. Koloseum i część parku archeologicznego, Forum Romanum i wzgórza Palatynatu, otwierają się w poniedziałek o 10.30. Na razie pozostaje zamknięty pałac Nerona Domus Aurea. Czas zwiedzania przedłużono do 19.15. Bilety wraz z rezerwacją na konkretny dzień trzeba zakupić w internecie. By uniknąć tłoku, oprócz ważnego przez cały dzień biletu za 16 euro wprowadzono bilety o 7 euro tańsze, ważne od godziny 14.00. Maksimum 14-osobowe grupy zwiedzających, którym towarzyszyć będzie pracownik muzeum, wpuszczane będą co kwadrans. Obowiązują maseczki. Będzie mierzona temperatura ciała. W nocy z niedzieli na poniedziałek Koloseum w hołdzie ofiarom pandemii i z okazji otwarcia oświetlone będzie w barwach narodowych Włoch.

Nowojorska giełda wróciła na parkiet. Z powodu pandemii koronawirusa, notowania odbywały się do tej pory wyłącznie w sieci.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 321 nowych zakażeń koronawirusem, 14 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 420 wyzdrowiało - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 21 905, zgonów do 658, a wyzdrowień do 7995.

Sześcioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 22 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Chiny odnotowały we wtorek 1 potwierdzony przypadek koronawirusa na swoim terytorium. Dzień wcześniej, w poniedziałek, było 7 takich przypadków, wszystkie przywiezione z zagranicy.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką