Logo Radio Łódź

Liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 22 tys. W Łódzkiem 22 nowe przypadki i 19 wyzdrowień [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 209 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 22 tys. 74 potwierdzone zachorowania. Z powodu COVID-19 zmarło w kraju ponad tysiąc osób. W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 384 zakażenia.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 22 tys. 74. Dzisiaj (26 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 445 nowych zakażeniach, z czego 2 pochodzą z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 17 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 1024 osoby, z czego 61 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 384 zakażenia. 

  • Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że jutro (27 maja) rano premier Mateusz Morawiecki przedstawi plan kolejnego etapu znoszenia restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa. Jak wcześniej informował rząd, podane zostaną informacje, dotyczące między innymi noszenia maseczek czy organizacji wesel.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 22,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 19 osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 949. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to ponad 10 tys.

  • Wśród krajów europejskich, Polska ma jeden z najniższych współczynników śmierci z powodu COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Medycy i pracownicy administracyjni szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi wzięli udział w sesji zdjęciowej pod hasłem "Zwykli?". Autorką zdjęć jest fotografka gwiazd Monika Szałek, która w ten sposób chce uhonorować pracowników służby zdrowia, którzy na pierwszej linii walczą z epidemią Covid19. Zobacz więcej

Ruszyły już zapisy do dziesiątej edycji popularnego w Łodzi Biegu Fabrykanta, który w tym roku odbędzie się w wersji wirtualnej. Czytaj więcej

Zobacz też, Pielgrzymka z Łowicza została rozwiązana [ZDJĘCIA]

Sieradzkie Centrum Kultury proponuje dziś wydarzenie, które będzie transmitowane w internecie. To koncert "CELULOID". Czytaj więcej

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim między innymi o tegorocznej rekrutacji, przywracaniu funkcjonowania uczelni wyższych, sieci 5G, a także udziale PŁ w walce z epidemią koronawirusa. Zobacz więcej

Od 25 maja dzieci z klas 1-3 mogą wrócić do szkół na zajęcia opiekuńcze i dydaktyczne. Jednak nie wszystkie samorządy w regionie zdecydowały się na otwarcie tych placówek. Tak jest na przykład w Łodzi. Czytaj więcej

Słuchaj też:

Cykl bezpłatnych szkoleń online dla przedsiębiorców

Eksperci podpowiadają przedsiębiorcom, jak korzystać z rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej i finansowej. Dziś na stronie Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ruszył cykl darmowych szkoleń skierowanych do przedstawicieli biznesu.

Pierwsze spotkanie dotyczyło wsparcia dla branży turystycznej. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy powiedział, że wybór tematu był nieprzypadkowy. - Branża turystyczna została bardzo dotknięta pandemią koronawirusa i pewnie dosyć długo będzie wychodziła z zapaści. Mamy nadzieję, że najbliższe wakacje przyniosą chwilę oddechu. Musimy w te wakacje odwiedzać polskie góry, jeziora i lasy, aby branża odczuła "powiew" polskiego turysty - mówił wiceminister rozwoju.

W ramach cyklu "Tarcza antykryzysowa dla biznesu" zaplanowano w sumie 20 spotkań online. Będą poświęcone różnym formom wsparcia, które znalazły się w tarczy antykryzysowej i finansowej. Głos zabiorą eksperci z dziedzin prawa, finansów i ekonomii. Jutrzejsze szkolenie będzie dotyczyło wydłużonych terminów na złożenie zeznań i zapłaty podatków.

Transmisje ze spotkań można oglądać na stronie www.parp.gov.pl/tarcza.

GUS: bezrobocie w kwietniu 5,8 procent

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,8 procent wobec 5,4 procent w marcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było blisko 966 tysięcy osób.

Ministerstwo Rozwoju, powołując się na badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że odsetek firm planujących zmniejszenie zatrudnienia spada, a rośnie tych, które chcą utrzymywać lub je zwiększać.
Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim, a najwyższą w warmińsko-mazurskim.

Eksperci podkreślają, że kwiecień jest zwykle miesiącem, w którym, ze względów sezonowych, bezrobocie maleje. - Sytuacja związana ze stanem epidemii spowodowała jednak odejście od tego trendu. Znaczne pogorszenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz spadek popytu spowodowały, że firmy zmuszone były do ograniczenia zatrudnienia - dodano.

Oceniają że aktywność gospodarcza w kwietniu osiągnęła swoje minimum, a dostępne dane wskazują na jej stopniowy wzrost. Poprawiają się również nastroje przedsiębiorców w związku z zatrudnieniem

Ministerstwo Zdrowia nie zaleca robienia badań przesiewowych nauczycielom testami immunologicznymi

Krajowi konsultanci nie zalecają przesiewowego badania nauczycieli testami immunologicznymi - wykrywającymi przeciwciała - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Takie badania powinny być wykonywane na zlecenie lekarza - dodał.

Jak stwierdza stanowisko konsultantów krajowych w zakresie mikrobiologii lekarskiej, diagnostyki laboratoryjnej, chorób zakaźnych i prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, testów immunologicznych nie powinniśmy przeprowadzać bez kontroli podmiotu medycznego i kontroli lekarza, ponieważ interpretacja wyników może nasuwać mylne wnioski.

Rzecznik wyjaśnił, że wynik negatywny nie jest wynikiem pewnym. - Osoba, która została zbadana testem immunologicznym, mimo wyniku negatywnego może być osobą chorą. Tak jak osoba, która ma wynik pozytywny, nie musi być osobą chorą, ponieważ może nabrać już odporność i wynik pozytywny może świadczyć tylko o tym, że tę chorobę przebyła.

O przebadanie nauczycieli i pedagogów przed powrotem do pracy apelował między innymi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Testy serologiczne na obecność przeciwciał przeprowadzone w Łodzi przed otwarciem przedszkoli i żłobków wykazały, że 14 procent przebadanych miało wynik pozytywny lub wątpliwy.

Senacka komisja zdrowia o sytuacji w związku z epidemia koronawirusa

W pierwszym etapie epidemii koronawirusa w Polsce podwyższono gotowość 192 szpitali do przyjęcia chorych na COVID-19, w rezultacie uruchomiono 22 szpitale jednoimienne. Podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister Waldemar Kraska przedstawił informację na temat podjętych dotychczas działań w walce z epidemią koronawirusa oraz plan dalszych działań podejmowanych w oparciu o opinie i ekspertyzy epidemiologów.

Wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że od 1 czerwca niektóre szpitale jednoimienne będą redukować miejsca dla chorych z COVID-19. Gdy uruchomiono 22 szpitale jednoimienne, liczba dostępnych łóżek dla chorych z COVID-19 wynosiła 7424. - Obecnie zajętych jest 1094 miejsc. Liczba respiratorów w tych szpitalach wynosi 884, obecnie wykorzystanych jest 73 - podkreślił wiceminister.

Obecnie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 21 tysięcy 867 zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarło w Polsce 1 tys. 13 osób, które chorowały na COVID-19, a 10 tysięcy 20 osób wyzdrowiało.

Profesor Andrzej Horban - krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych powiedział, że testy w kierunku koronawirusa powinny być przeprowadzane w grupach ryzyka: wśród personelu medycznego i w tak zwanych ogniskach. Profesor Andrzej Horban podkreślił, że obecne w organizmie zakażenie koronawirusem wykrywa test genetyczny i tylko takie testy powinny być wykonywane w celu wykrycia zakażenia i kontroli sytuacji epidemiologicznej. Natomiast przesiewowe przeprowadzanie takich testów nie ma uzasadnienia, gdyż nie możliwości badania całej populacji co parę dni - mówił podczas senackiej komisji zdrowia. Profesor podkreślił, że najbardziej zagrożoną grupą w sytuacji epidemii koronawirusa są podopieczni domów pomocy społecznej. Według niego, to, że DPS-y nie podlegają ministerstwu zdrowia utrudnia wydawanie aktualnych zaleceń i nadzór nad ich przestrzeganiem. Tymczasem osoby powyżej 70 roku życia narażone są ciężki przebieg choroby i zgon.

Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii powiedziała, że w świetle najnowszych badań naukowych, maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem co najmniej o 30 procent. Podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz powołała się na opublikowane w ostatnich dniach wyniki badań naukowych w tym zakresie.

Prof. Jarosław Fedorowski o strategii walki z epidemią koronawirusa

Prezes Polskiej Federacji Szpitali profesor Jarosław Fedorowski powiedział w Polskim Radiu 24, że przyjęta w Polsce strategia walki z epidemią koronawirusa okazała się skuteczna. Według niego obecnie krzywa zakażeń już nie rośnie, a liczba zgonów wyraźnie spada.

Prezes Polskiej Federacji Szpitali podkreślił, że dzięki szybkiemu wprowadzeniu ograniczeń uniknięto gwałtownego przyrostu zakażeń, a polska służba zdrowia nie została sparaliżowana. - Przyjęliśmy taką strategię, żeby nie dopuścić do takiego ostrego szczytu, ponieważ w tym momencie krzywej epidemiologicznej dochodzi do przeciążenia systemu ochrony zdrowia, dochodzi do sytuacji, w której nie mamy jak udzielić pomocy pacjentom tym, którym możemy. Po prostu brakuje łóżek, respiratorów i innych naszych możliwości pomocy. I my przejęliśmy taką strategię, zresztą nie tylko my, ale wiele krajów tak zrobiło, szczególnie w naszym regionie Europy - mówił profesor Jarosław Fedorowski.

Prezes Polskiej Federacji Szpitali uważa, że elementem strategii przyjętej przez Polskę jest obowiązek noszenia maseczek. Jego zdaniem uświadomiło to wielu osobom kwestie higieny i przyczyniło się to do zmniejszenia liczby zakażeń.

Blisko 900 tys. wniosków o "wakacje kredytowe"

855 tysięcy - tyle wniosków złożyli klienci indywidualni o wakacje kredytowe, 109 tysięcy złożyły firmy. Prezes Związku Banków Polskich powiedział, że blisko 86 procent wniosków dla każdej z grup zostało rozpatrzonych pozytywnie.

W przypadku firm, łączna kwota odroczonych rat wynosi mniej więcej 18,2 miliarda złotych.

Pietraszkiewicz dodał, że dzięki rządowym programom pomocowym część wnioskodawców złożyła korekty pierwotnych wniosków.

Koronawirus na świecie 

Dziewięć i pół miliarda euro zadeklarowano i zebrano do tej pory na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi podczas międzynarodowej akcji darczyńców. Konferencja donatorów, której współorganizatorem była Komisja Europejska, odbyła się 4 maja i zebrano wówczas 7 miliardów 400 milionów euro, ale zbiórka była prowadzona nadal. W ciągu trzech tygodni od zakończenia międzynarodowej konferencji zebrano dodatkowe ponad dwa miliardy euro. Fundusze mają przyspieszyć opracowanie szczepionki i nowych metod leczenia zakażeń koronawirusem. - Szczepionka musi być dobrem wspólnym, musi być dostępna dla wszystkich i w każdym miejscu na świecie - mówił dziś szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Zebrane pieniądze to deklaracje państw, a także instytucji, fundacji i osób prywatnych. W międzynarodowej wideokonferencji na początku maja wziął udział między innymi premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który ma za sobą wygraną walkę z koronawirusem. Szef brytyjskiego rządu zadeklarował wtedy niecałe 800 milionów euro, Niemcy i Francja - po około pół miliarda euro. Grupa Wyszehradzka przekazała w sumie trzy miliony euro, czyli po 750 tysięcy euro z każdego kraju.

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa wzrosła do 236 tysięcy 259. Zanotowano do tej pory 27 tysięcy 119 zgonów spowodowanych Covid-19. Niemal 200 tysięcy osób wyzdrowiało.

W Seulu, gdzie trzy tygodnie temu jedna zakażona osoba przyczyniła się do rozprzestrzenienia patogenu w dzielnicy barów, powiązane z tym przypadki wykrywane są do dziś. Do tej pory stwierdzono 255 zakażeń patogenem związanych z ogniskiem w seulskiej dzielnicy Itaewon. Na początku maja, kiedy Korea Południowa bliska była całkowitego opanowania lokalnych infekcji, w popularnej dzielnicy barów i klubów nocnych Itaewon, jedna zakażona osoba doprowadziła do rozwleczenia patogenu. Ognisko wirusa zostało szybko wykryte, a lokalne władze przeprowadziły testy na obecność patogenu u ponad 80 tysięcy osób. Do tej pory stwierdzono 255 przypadków lokalnych zakażeń związanych z ogniskiem wirusa na Itaewonie. Połowa z tych przypadków to osoby spoza Seulu. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 18 zakażeń powiązanych z seulską dzielnicą Itaewon. W Korei Południowej, która uznawana jest za przykład kraju skutecznie walczącego z patogenem, z powodu zakażenia do tej pory zmarło 269 osób. Od ubiegłego tygodnia w Korei Południowej stopniowo otwierane są kolejne placówki edukacyjne. W autobusach i taksówkach utrzymano jednak obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Na Białorusi jest ponad 38 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby ujawniono 915 nowych przypadków zakażenia patogenem. To o 31 mniej niż dzień wcześniej. Minionej doby zanotowano najmniej nowych zakażeń koronawirusem od prawie trzech tygodni. Jednak może to być związane z mniejszą niż w poprzednich dniach liczbą przeprowadzonych testów. Wczoraj wykonano dziewięć tysięcy testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii - prawie 473 tysiące. W sumie z powodu COVID-19 na Białorusi zmarło 208 osób, a wyleczono ponad 15 tysięcy pacjentów szpitali.

W państwach bałtyckich odnotowano 18 nowych zakażeń wirusem SARS-Cov-2. Tym samym ich ogólna liczba wzrosła do 4 tys. 526. Litewskie władze zapowiedziały całkowite otwarcie granicy z Łotwą. Premier Litwy Saulius Skvernelis oznajmił w mediach społecznościowych, że od 1 czerwca nie będzie żadnych kontroli na granicy litewsko-łotewskiej. Propozycja swobodnego przepływu osób pomiędzy oboma państwami została przedstawiona na wczorajszym posiedzeniu komitetu ds. COVID-19, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez rząd jutro. Na jutrzejszym posiedzeniu zostaną też przedstawione kolejne propozycje łagodzenia ograniczeń. Ostatniej doby na Litwie wykryto cztery nowe zakażenia koronawirusem, a ich ogólna liczba wzrosła do 1639. Równie dobrze sytuacja epidemiczna wygląda na Łotwie, gdzie też potwierdzone zostały cztery nowe przypadki patogenu. Łotysze podają, że dotychczas w ich kraju zakażonych zostało 1 tys. 53 mieszkańców. Władze Estonii poinformowały z kolei, że koronawirus został wykryty u dziesięciu nowych mieszkańców. Od początku pandemii patogen zdiagnozowany został tam u 1 tys. 834 osób.

W Hiszpanii rozpoczęła się dziesięciodniowa żałoba narodowa. W ten sposób zostaną upamiętnione osoby, które zmarły na skutek zakażenia koronawirusem. Flagi na budynkach publicznych i okrętach Marynarki Wojennej zostały opuszczone do połowy masztu. - Chcemy poprzez tę żałobę zademonstrować swój szacunek wobec ofiar - mówił na konferencji prasowej premier Hiszpanii. Według rządowych danych w Hiszpanii zmarły 26 tys. 834 osoby, które chorowały na COVID-19. Koronawirusem zakaziło się ponad 235 tysięcy osób. Żałoba potrwa do 4 czerwca. Trzy dni później obowiązywać przestanie stan zagrożenia epidemicznego, który rząd premiera Pedra Sancheza wprowadził w połowie marca. W weekend szef rządu informował, że Hiszpania "uwolniła się od koronawirusa". Przekonywał, że fala epidemii została przezwyciężona, a przed Hiszpanami "nowa rzeczywistość". Dodawał, że jego obywatele muszą jednak zachować ostrożność i zasady reżimu sanitarnego. Od 1 lipca Hiszpania przywróci swobodny ruch turystyczny dla obcokrajowców. Od 16 czerwca przywrócona zostanie możliwość turystycznego ruchu kołowego między Hiszpanią a Portugalią.

Grupa argentyńskich naukowców opracowała szybki test na wykrycie koronawirusa. - Opracowany w rekordowym czasie przez naszych naukowców test pozwala wykryć genom wirusa metodą, która nie wymaga skomplikowanego sprzętu i znacznie upraszcza technikę diagnostyczną - powiedział minister nauki i technologii Argentyny, Roberto Salvarezza. Według informacji argentyńskiego rządu tak zwany "Neokit-Covid-19" pozwala uzyskać wynik w mniej niż dwie godziny, z dokładnością podobną do obecnych technik, na których wyniki czeka się około dwunastu godzin. Celem argentyńskiego rządu jest przeprowadzanie 200 tysięcy testów miesięcznie. Argentyński minister nauki podkreślił także, że własna produkcja testów będzie oszczędnością dla gospodarki kraju. - Zamierzamy zagwarantować, by najpierw był on dostępny w kraju, a potem pomyślimy o jego eksporcie - dodał. Test został opracowany w półtora miesiąca przez naukowców z Conicet - państwowej agencji naukowo-technicznej - we współpracy z argentyńskim laboratorium. Koszt wytworzenia każdego zestawu oszacowano na osiem dolarów.

W Belgii odnotowano dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem i zgonów. Z najnowszych danych centrum kryzysowego wynika, że od wczoraj zostały potwierdzone 198 nowe przypadki patogenu i 23 zgony w wyniku powikłań choroby. Jeśli chodzi o dobową liczbę ofiar śmiertelnych, to jest ona najniższa od 23 marca. W sumie od początku pandemii odnotowano ponad 9,3 tys. zgonów, wykryto ponad 57,4 tys. zakażeń koronawirusem, a szpitale opuściło ponad 15,3 tys. pacjentów, którzy zostali uznani za wyleczonych. Obecnie w szpitalach przebywa ponad 1,3 tys. osób.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W najbliższą niedzielę w Zielone Światki papież odprawi mszę św. jeszcze bez udziału wiernych. Natomiast południową modlitwę zmówi z okna Pałacu Apostolskiego. Wierni będą mogli być obecni na Placu św. Piotra.
Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że papież w Zielone Świątki o 10 rano odprawi mszę bez udziału wiernych w kaplicy Najświętszego Sakramentu w bazylice watykańskiej. Po mszy w południe Franciszek z okna Pałacu Apostolskiego wygłosi krótką katechezę i zmówi modlitwę do Królowej Niebios. Chętni zostaną wpuszczeni na Plac św. Piotra. Obowiązywać będzie odległość bezpieczeństwa. Jej przestrzegania pilnować będą watykańskie służby porządkowe. Ostatniej niedzieli z tej okazji kilkuset wiernych pojawiło się na placu, ale modlitwa transmitowana była z papieskiej biblioteki i pokazywana na telebimach. Potem papież z okna pobłogosławił przybyłych. Ostatnim razem Franciszek odprawił publicznie nabożeństwo 26 lutego w pierwszy dzień Wielkiego Postu.

W Kijowie ponownie otwarto dla wiernych jedno z najważniejszych prawosławnych sanktuariów - Peczerską Ławrę. Była ona zamknięta z powodu wykrycia wśród mnichów miejscowego klasztoru ogniska koronawirusa.

Władze francuskie śpieszą z pomocą finansową kinematografii. Ten sektor, podobnie, jak i inne działy kultury, na przykład galerie sztuki, placówki muzealne, stare zamki i pałace nad Loarą bardzo ucierpiał ekonomicznie w wyniku kwarantanny wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa. Minister kultury Franck Riester w czasie spotkania z przedstawicielami Krajowego Ośrodka Kinematografii obiecał odszkodowanie z kasy państwa w wysokości 50 milionów euro dla przemysłu filmowego. Będzie ono wypłacane od 1 czerwca. Szef resortu podkreślił, że ludziom związanym z filmem trzeba zapewnić osłonę finansową. Tylko wtedy będzie można wznowić produkcję kinematograficzną. Franck Riester zapowiada, że w lipcu będzie można uruchomić sale kinowe. Ministerstwo zdrowia pracuje nad regulacjami, które zapewnią bezpieczeństwo sanitarne w czasie seansów.

Bazylika Narodzenia Pańskiego została ponownie otwarta dla wiernych. Z powodu epidemii koronawirusa była zamknięta od 5 marca. Przebywanie w Bazylice możliwe jest jedynie po spełnieniu rygorystycznych norm sanitarnych. Od poniedziałku w autonomii Palestyńskiej znoszone są ograniczenia.

Aplikacje na telefon, które m.in. na podstawie danych o lokalizacji użytkownika pozwalają na określenie zagrożenia ewentualnym zakażeniem, odegrały istotną rolę w ograniczaniu epidemii koronawirusa w Chinach. Agencja Reutera zauważa, że technologie mające zastosowanie w trakcie walki z patogenem mogą być wykorzystywane przez władze także po zakończeniu pandemii.

Wciąż nie wiadomo kiedy i czy w ogóle rozgrywki hokejowej ligi NHL zostaną wznowione. Na początku czerwca planowane jest jednak wznowienie treningów w małych, sześcioosobowych grupach. Rozgrywki NHL przerwano w marcu z powodu pandemii koronawirusa.

Tysiące ludzi wyszło na ulice w Ekwadorze, aby zaprotestować przeciwko polityce gospodarczej rządu wobec pandemii koronawirusa. W samym Quito, stolicy kraju, zgromadziło się ponad 6 tysięcy osób. Protestowano też w
innych miastach. Aby zmniejszyć koszty, prezydent Ekwadoru Lenin Moreno nakazał zamknąć ambasady oraz niektóre spółki i przedsiębiorstwa państwowe. Ponadto ogłosił zredukowanie dnia roboczego urzędników państwowych o 25 procent i cięcia wynagrodzeń w sektorze publicznym. Kongres zatwierdził również ustawę, która przewiduje zmniejszenie godzin pracy o połowę i obniżki płac nawet o 45 procent, co wzbudziło niezadowolenie związków zawodowych. Ekwador jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów Ameryki Południowej. Odnotowano tam ponad 37 tysięcy zakażeń i ponad 3,2 tys. zgonów.

Z Warszawy wyruszył konwój z pomocą humanitarną dla państw Bałkanów Zachodnich. Polski rząd przekaże sześciu krajom z tego rejonu Europy wsparcie w związku z epidemią koronawirusa - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szymkowski vel Sęk. - Słowo solidarność może być kluczem do tego dzisiejszego naszego spotkania. Polska w tych trudnych czasach okazuje solidarność międzynarodową na wiele różnych sposobów i od wielu tygodni. Dzisiaj spotykamy się, żeby odprawić symbolicznie transport jadący do sześciu krajów - Czarnogóry, Serbii, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny, Albanii i Kosowa - mówił wiceminister spraw zagranicznych. Polska w ramach działań solidarnościowych przekaże rządom sześciu bałkańskich krajów ponad 70 ton różnego rodzaju sprzętu ochrony osobistej. Konwój powinien dotrzeć do poszczególnych państw w ciągu kilku dni.

Aaron Ramsdale jest zakażony koronawirusem. 22-letni bramkarz Bournemouth przebywa w izolacji w domu. U piłkarza wykryto obecność koronawirusa dopiero podczas drugiej serii testów. W Bournemouth Ramsdale rywalizuje o miejsce w bramce z Arturem Borucem. Angielskie kluby wstępnie planują wrócić do gry w połowie czerwca, ale będzie to uzależnione od wyników trzeciej serii testów na obecność koronawirusa.

Organizacje pomocowe alarmują, że Etiopii grozi nowa fala głodu. Przyczyną są restrykcje wprowadzone z powodu koronawirusa, a także nadciągająca plaga szarańczy. W pomoc dla Afrykańczyków włączyło się m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dla wielu etiopskich dzieci jedynym miejscem, w którym mogły zjeść ciepły posiłek, była szkoła. Jednak 10 kwietnia, po wprowadzeniu przez władze Etiopii stanu wyjątkowego w związku z koronawirusem, dzieci zostały w domach, a rodzice stracili możliwość zarobienia pieniędzy na podstawowe potrzeby. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej rozpoczęło zbiórkę pieniędzy, by kupić Etiopczykom jedzenie. - Już 126 złotych wpłacone na www.pcpm.org.pl/etiopia to miesiąc bez głodu dla jednej etiopskiej rodziny - mówi Zofia Kwolek z PCPM.

Dymisja w brytyjskim gabinecie w proteście przeciwko zachowaniu głównego doradcy premiera. Dominic Cummings miał w zeszłym miesiącu złamać zasady kwarantanny i przejechać 400 kilometrów do rodziny. W samochodzie było jego dziecko oraz żona, która miała już objawy zakażenia koronawirusem. U doradcy symptomy pojawiły się dzień później. Cummings tłumaczył, że nie chciał, by dziecko pozostało bez opieki, w razie gdyby stan jego i jego żony się pogorszył. Ze stanowiska zrezygnował Douglas Ross, podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Szkocji, a część posłów partii rządzącej chce dymisji wpływowego doradcy. - Większość ludzi nie podziela interpretacji przepisów, jakiej dokonał Dominic Cummings - pisze w oświadczeniu były już członek gabinetu, dotychczas znany jako lojalny stronnik premiera Johnsona.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies