Logo Radio Łódź

Trzy kolejne zgony z powodu COVID-19 w szpitalu w Zgierzu. Łącznie w Łódzkiem zmarło 61 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 236 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 21 tys. 867 potwierdzonych zachorowań. W województwie łódzkiem zmarły 3 kolejne osoby hospitalizowane w Zgierzu. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w kraju wynosi 1013 osób. W Łódzkiem potwierdzono do tej pory łącznie 1 tys. 362 zakażenia koronawirusem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 21 tys. 867. Dzisiaj (26 maja) Ministerstwo Zdrowia  w porannym raporcie poinformowało o 236 nowych zakażeniach.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 6 chorych, z czego 3 osoby z łódzkiego.To 72-letnia kobieta i 95-letnia kobieta z powiatu opoczyńskiego oraz 72-letni mężczyzna z Łodzi.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1013 osób, z czego 61 w Łódzkiem

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 362 zakażenia

  • Dziś mamy poznać rekomendacje rządu dotyczące złagodzenia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wyzdrowiały 744 osoby, które chorowały na COVID-19. W sumie w Polsce wyzdrowiało 10 tysięcy 20 osób.Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 171 chorych, a 78 tysięcy 864 osoby są objęte kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega 19 tysięcy 139 osób.W sumie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 21 tysięcy 631 zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarło w Polsce tysiąc siedem osób, które chorowały na COVID-19.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak. Maciej Trojanowski poprowadził rozmowę z rektorem na temat otegorocznej rekrutacji, przywracaniu funkcjonowania uczelni wyższych, sieci 5G, a także udziale PŁ w walce z epidemią koronawirusa.

Pielgrzymka z Łowicza zatrzymana przez policję. Po jednym dniu zakończyła się piesza pielgrzymka z Łowicza na Jasną Górę. Pątników zatrzymała policja. Czytaj więcej

Pracownicy przedszkoli i żłobków przeszli testy genetyczne na obecność koronawirusa. Są zdrowi. Czytaj więcej 

Dziś mamy poznać rekomendacje rządu dotyczące złagodzenia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Rząd ma również poinformować między innymi o zmianach w zasadach organizowania wesel dobie epidemii. Kwestią znoszenia obostrzeń związanych z epidemią zajmie się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,8 procent wobec 5,4 procent w marcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 965,8 tysięcy osób wobec 909,4 tysięcy w marcu. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,7 procent. Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że niewielki wzrost bezrobocia w czasie pandemii koronawirusa świadczy o skutecznym działaniu instrumentów tarczy antykryzysowej, które służą ochronie miejsc pracy. Do przedsiębiorców na tę ochronę trafiło ponad 46 miliardów złotych - wyjaśniła minister Maląg.

Dziś startuje cykl darmowych edukacyjnych wideokonferencji dla przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” dotyczących tego jak korzystać z instrumentów pomocowych. Organizatorami webinarów są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Rozwoju.Pierwsza transmisja rozpocznie się o godzinie 13.00 i będzie skierowana do przedstawicieli branży turystycznej. Temat spotkania online to między innymi wytyczne dla przedsiębiorców, zwrot składek wypłaconych na turystyczny fundusz gwarancyjny, kampania „Odpoczywaj w Polsce”, czy pożyczka na rozwój turystyki.Wideokonferencje są dedykowane dla przedsiębiorców, ale może w nich wziąć udział każdy zainteresowany bez konieczności rejestracji. Zaplanowano ich w sumie 20, a ostatnia odbędzie się 9 lipca bieżącego roku. Wszystkie będą transmitowane na żywo na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Koronawirus na świecie 

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla dużych firm dotkniętych przez koronakryzys o wartości dwóch miliardów dwustu milionów euro, czyli około dziesięciu miliardów złotych. Jest to część oferowanej pomocy publicznej zwanej "Tarczą finansową dla dużych przedsiębiorstw". Wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager napisała, że program wart dwa miliardy dwieście milionów euro pozwoli Polsce na kolejne wsparcie firm w czasie pandemii. "Pomoże on przedsiębiorstwom zaspokoić bezpośrednie potrzeby, zagwarantować płynność i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje oraz utrzymać zatrudnienie podczas epidemii i po jej zakończeniu" - dodała komisarz odpowiedzialna za konkurencję.

348 tysięcy ofiar i 5,5 miliona zakażeń - to najnowszy bilans pandemii koronawirusa podany przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland. Wyleczyć udało się dotąd 2 miliony 300 tysięcy osób.Minionej nocy po raz kolejny wzrosła liczba ofiar w Stanach Zjednoczonych. Na COVID-19 zmarło w USA niemal 100 tysięcy osób. To trzy razy więcej niż w drugiej pod względem liczby zgonów Wielkiej Brytanii, gdzie z powodu koronawirusa zmarło 37 tysięcy osób. Hiszpania tymczasem skorygowała liczbę ofiar po tym, jak okazało się, że wynosi ona nie 28, a 26 tysięcy. Władze w Madrycie poinformowały też, że od lipca nie będzie obowiązku dwutygodniowej kwarantanny dla gości z zagranicy. Dzienna liczba ofiar w Hiszpanii wyniosła 50 osób, czyli znacznie mniej niż dzienne wskaźniki w marcu i kwietniu, a w Irlandii po raz pierwszy od dwóch miesięcy nie zanotowano nowych zgonów.Pogarsza się natomiast sytuacja w Ameryce Południowej, która jest obecnie epicentrum pandemii. W Brazylii zmarło już 23,5 tysiąca osób, a w Peru do końca czerwca przedłużono stan wyjątkowy.Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała tymczasem o wstrzymaniu testów klinicznych hydroksychlorochiny. To lek na malarię, który w początkowej fazie pandemii był brany pod uwagę jako mogący złagodzić skutki koronawirusa. Najnowsze badania pokazały jednak, że lek może pogorszyć przebieg COVID-19, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.

W artykule umieszczonym dziś (26.05) na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Unii Europejskiej o zespołowe działania w walce z "koronakryzysem". Polski premier wyraził nadzieję, że w dobie obecnego kryzysu pojawiające się w poprzednich latach pomysły tworzenia "Europy Dwóch Prędkości" już nigdy nie powrócą.Mateusz Morawiecki stwierdził, że dziś Unii potrzebny jest ambitny wspólny plan ratunkowy. "Reakcja Unii Europejskiej musi być zdecydowana, aby dać naszemu kontynentowi dźwignię do rozwoju" - napisał premier. W kwestii wyborów prezydenckich w Polsce Mateusz Morawiecki zapewnił, że będą one bezpośrednie, równe, tajne i powszechne. 

Rosyjskie media niezależne informują o rosnącej w Rosji liczbie zgonów lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa. "Kommiersant" zwraca uwagę na to, że ministerstwo zdrowia nie przekazuje danych na ten temat. W Rosji do tej pory zarejestrowano ponad 353 tysiące zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Dziennik "Kommiersant" nie podaje konkretnej liczby zgonów pracowników służby zdrowia walczących w Rosji z pandemią koronawirusa. Jednak gazeta podkreśla, że liczba śmiertelnych przypadków może kilkakrotnie przewyższać wskaźniki śmiertelności personelu medycznego z ubiegłych lat. W ubiegłym tygodniu portal informacyjny "Mediazona" podał, że w Rosji zmarło 186 pracowników służby zdrowia zaangażowanych w zwalczanie pandemii. Według portalu "Meduza" w Rosji umiera znacznie więcej lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy niż w innych krajach. Jako przyczyny rosyjscy dziennikarze niezależni wskazują między innymi brak indywidualnych środków ochrony i przemęczenie personelu medycznego. Z oficjalnych danych wynika, że w zwalczanie pandemii zaangażowanych jest ponad 165 tysięcy pracowników rosyjskiej służby zdrowia.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W Niemczech w ciągu doby potwierdzono 432 przypadki zakażeń koronawirusem, poinformował Instytut Roberta Kocha. Łącznie testy laboratoryjne potwierdziły zakażenie patogenem u 179 tysięcy dwóch osób.W ciągu doby zmarło w Niemczech 45 osób. W sumie zmarło tam 8 tysięcy 302 osoby, które chorowały na COVID-19.Najwięcej zakażeń zanotowano w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i w Badenii-Wirtembergii, najmniej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Bremie i w Saksonii-Anhalt.

Światowa Organizacja Zdrowia wstrzymała testy kliniczne hydroksychlorochiny. Chodzi o lek przeciwmalaryczny, co do którego przypuszczano, że może łagodzić przebieg COVID-19. Najnowsze badania pokazały, że jest zupełnie inaczej i związek chemiczny może pogorszyć stan chorego.W czasie wideokonferencji prasowej szef WHO poinformował, że po wynikach ostatnich badań nie było innej możliwości jak wstrzymać prowadzone w kilku krajach testy leku z udziałem ludzi. "Zdecydowaliśmy się przerwać badania, a nasi eksperci analizują teraz dane dotyczące bezpieczeństwa. Inne części tego procesu są natomiast prowadzone zgodnie z planem" - informował Tedros Adhanom Ghebreyesus. W ubiegłym tygodniu czasopismo naukowe The Lancet opublikowało wyniki badań z użyciem hydroksychlorochiny. Testy z udziałem prawie 100 tysięcy osób wykazały, że lek nie tylko nie zapobiega zakażeniu koronawirusem, lecz także może pogorszyć przebieg COVID-19, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Jest bezpieczny jedynie w przypadku leczenia malarii.

Od 1 czerwca francuscy przedsiębiorcy będą ponosić część kosztów związanych z tak zwanym częściowym bezrobociem spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Jak zapowiedział rząd Francji, będzie to niewielki odsetek.Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zapewnił, że pracownicy nie stracą ani centa ze swoich wynagrodzeń - także ci, którzy od dwóch miesięcy nie pracują. Zmienią się natomiast mechanizmy dotyczące zasad zatrudnienia w okresie kwarantanny. Od 1 czerwca państwo - zamiast, jak dotychczas w 70 - będzie w 60 procentach rekompensowało przedsiębiorcom straty wynikające z tak zwanego częściowego bezrobocia. Zmiana jest spowodowana stopniowym wychodzeniem poszczególnych firm z zapaści spowodowanej epidemią koronawirusa.

W Brazylii zarejestrowano ponad 23 i pół tysiąca zgonów z powodu koronawirusa, w ciągu ostatniej doby - 807. W kraju jest ponad 376 tysięcy osób chorych na COVID-19, z czego prawie 12 tysięcy potwierdzono w ciągu ostatniej doby.Drugi dzień z rzędu liczba zgonów z powodu choroby przekroczyła w Brazylii dzienną liczbę ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych.Według badań naukowców z Uniwersytetu w Pelotas w głównych brazylijskich miastach, takich jak Sao Paulo czy Rio de Janeiro, liczba zakażonych jest siedmiokrotnie wyższa niż podają oficjalne biuletyny ministerstwa zdrowia. Oficjalne dane są zaniżone ze względu na ograniczoną liczbę realizowanych testów.Amerykański rząd - zaniepokojony rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Brazylii - postanowił zakazać wjazdu do Stanów Zjednoczonych podróżnym z terytorium tego kraju.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies