Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce. Liczba ofiar COVID-19 w kraju przekroczyła tysiąc [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 193 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 21 tys. 631 potwierdzonych zachorowań. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 przekroczyła tysiąc. W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 362 zakażenia.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 21 tys. 631. Dzisiaj (25 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 341 nowych zakażeniach, z czego 15 pochodzi z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 11 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1007 osób, z czego 58 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 362 zakażenia. 

  • Pracownicy łódzkich żłobków i przedszkoli, u których wcześniej wykonano testy przesiewowe, serologiczne, a ich wynik wyszedł pozytywny, są zdrowi - poinformował wojewoda Tobiasz Bocheński. Wszystkie te osoby poddano później testom genetycznym. W sprawie oświadczenie wydała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Czytaj więcej

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 12,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiały kolejne trzy osoby, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 932. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to ponad 9,2 tys.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Od dziś dzieci z klas 1-3 mogą wrócić do szkół na zajęcia opiekuńcze i dydaktyczne. Jednak nie wszystkie samorządy w regionie zdecydowały się na otwarcie tych placówek. Tak jest na przykład w Łodzi. Czytaj więcej

Od dziś (25 maja) w Łodzi otwarte będą kolejne żłobki i przedszkola. Decyzję o otwarciu kolejnych placówek władze miasta podejmują po przeprowadzeniu testów przesiewowych na obecność koronawirusa wśród pracowników. Czytaj więcej

Zobacz też, Pielgrzymi z Łowicza wyruszyli na Jasną Górę

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do udziału w akcji "Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii". Chodzi o podzielenie się swoim przeżyciami, refleksjami związanymi z życiem w czasach epidemii. Czytaj więcej

Vouchery, bilety i zaproszenia dla medyków - w ten sposób łódzkie instytucje kultury chcą podziękować lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom za ich trud w codziennej walce z koronawirusem. Czytaj więcej

Słuchaj też:

26 maja nowe rekomendacje ws. noszenia maseczek

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że jutro wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim ogłosi nowe rekomendacje w sprawie noszenia maseczek w miejscach publicznych. Można spodziewać się także rekomendacji odnośnie wesel i innych aspektów życia obywateli.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest pod kontrolą. Świadczy o tym głównie spadek liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Pozwala to na stopniowe łagodzenie obostrzeń.

Minister Szumowski poinformował również, że ogniska zakażeń koronawirusem na Śląsku i w Wielkopolsce zostały opanowane. Sytuacja w tych regionach powinna się ustabilizować do końca tego tygodnia.

Mniej hospitalizowanych osób

Spała liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w ostatnich dniach liczba osób leczonych w szpitalach i na oddziałach zakaźnych z powodu COVID-19 zmniejszyła się. - Mamy w tej chwili 1 tys. 911 łóżek zajętych na oddziałach zakaźnych i w szpitalach zakaźnych. To spadek o 80 osób hospitalizowanych. Mamy również 88 osób pod respiratorami. To również spadek w ostatnich dniach - dodał rzecznik resortu zdrowia.

Łączenie wykryto w Polsce 21 tysięcy 440 zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarło 996 osób, które chorowały na COVID-19, a 9 tysięcy 276 osób wyzdrowiało.

Zawieszenie reguły wydatkowej

Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów pozwalających na zawieszenie stabilizującej reguły wydatkowej, Chodzi o przepisy, które ograniczają możliwość zwiększania wydatków z budżetu państwa.

Minister finansów Tadeusz Kościński wyjaśnia, że zaakceptowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych pozwoli na wspieranie gospodarki w trudnych czasach. Minister podkreślił, że zmiana umożliwi złagodzenie skutków gospodarczych wywołanych przez epidemię koronawirusa.

Minister finansów podkreślił, że wprowadzone zmiany nie zmieniły konstrukcji reguły wydatkowej, a jedynie ją doprecyzowały. Powiedział, że katalog zdarzeń pozwalających na wyłączenie reguły został rozszerzony o stan epidemii. Ponadto zostały określone warunki zawieszenia reguły i automatyczny mechanizm powrotu do jej stosowania.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele ministerstwa finansów zapowiadali, że zawieszenie reguły wydatkowej nastąpi przed zaplanowaną na przełom czerwca i lipca nowelizacją tegorocznego budżetu.

Urzędy znów przyjmują

Wiele urzędów wznowiło dziś bezpośrednią obsługę interesantów. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów o kolejnym etapie rozmrażania administracji publicznej. Przy urzędowym okienku załatwimy sprawy związane na przykład z meldunkiem, dowodem osobistym czy świadczeniami socjalnymi.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski powiedział Polskiemu Radiu, że podczas wizyty w urzędzie musimy pamiętać o przestrzeganiu nowych rygorów sanitarnych. W pomieszczeniach urzędu może przebywać maksymalnie jedna osoba na jedno stanowisko obsługi. - Klienci są wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska przy którym możliwe jest załatwienie danej sprawy. Przy stanowisku może przebywać tylko jedna osoba. Osoby towarzyszące, z wyjątkiem osób towarzyszącym niepełnosprawnym, nie mogą podejść do stanowiska razem z osobą obsługiwaną- mówi Paweł Żebrowski.

Niektóre urzędy obsługują interesantów tylko w wybranych dniach. Tak jest na przykład w urzędach skarbowych, które są otwarte dwa razy w tygodniu. - Obsługę klientów prowadzimy w środę od 9 do 15 oraz w piątek od 9 do 13. W pozostałe dni obsługa podatników odbywa się przez e-usługi, ePUAP oraz telefonicznie. Zachęcamy naszych klientów do korzystania z takiej formy kontaktu - mówi Anita Wielanek, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej.

Wizytę w urzędzie warto zaplanować wcześniej i zapisać się telefonicznie lub przez internet. Podczas wizyty jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust i nosa oraz do zachowania bezpiecznego dystansu.
Przerwa w bezpośredniej obsłudze obywateli w urzędach była spowodowana rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Poza dwoma ogniskami, notujemy spadki zachorowań

Poza ogniskami koronawirusa w kopalniach na Śląsku oraz w fabryce mebli w Wielkopolsce, w pozostałych województwach mamy spadek zakażeń - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że minął tydzień od zniesienia kolejnych obostrzeń związanych z epidemią i nie zaobserwowano w tym czasie wzrostu zakażeń koronawirusem w kraju. - Wyjmując Śląsk 89 potwierdzonych dziś przypadków, z czego duża część - to górnicy i ich rodziny. Ta naprawdę obserwujemy w całej Polsce spadek przypadków zakażenia koronawirusem. To jest przesłanka do kolejnego poluzowania obostrzeń - dodał rzecznik.

W tym tygodniu premier i minister zdrowia mają ogłosić decyzję dotyczącą złagodzenia nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Łączenie wykryto w Polsce 21 tysięcy 440 zakażeń koronawirusem. Do tej pory zmarło 996 osób, które chorowały na COVID-19, a 9 tysięcy 276 osób wyzdrowiało.

Koronawirus na świecie 

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zmarło 50 osób zakażonych koronawirusem - poinformował tamtejszy resort zdrowia. Od dziewięciu dni dzienna liczba zgonów chorych nie przekracza w Hiszpanii 100. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła w kraju do 26 tys. 834. W Hiszpanii potwierdzono też 132 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba osób, które chorują tam na COVID-19, wynosi teraz 235 tys. 400. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało też, że - w związku z weryfikacją wielu przypadków - mogą zaistnieć rozbieżności w bilansach z kolejnych dni.

Francuskie konsorcjum poinformowało o rozpoczęciu produkcji testu przesiewowego pozwalającego na szybkie potwierdzenie obecności koronawirusa w organizmie. Informacje o rozpoczęciu badań nad opracowaniem takiej metody analizy pojawiły się na początku kwietnia. Konsorcjum ma nadzieję, że nową metodę będzie można stosować od połowy czerwca. Badanie polega na pobraniu jednego mililitra śliny, rozdzielenia próbki do dwóch ampułek i podgrzaniu jej do temperatury 65 stopni Celsjusza. Francuscy naukowcy z CNRS - Krajowego Ośrodka Studiów Naukowych informowali o rozpoczęciu badań klinicznych nad nową metodą testowania na początku ubiegłego miesiąca. Wyniki takiego badania można uzyskać po upływie od kilku minut do pół godziny. CNRS wchodzi w skład konsorcjum razem z dwiema firmami - SkillCell i Vogo oraz z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Montpellier. Zespół badawczy złożony z pracowników tych ośrodków analizował wyniki badań dwóch grup kontrolnych - jednej składającej się z pacjentów zakażonych koronawirusem, a drugiej - z pracowników medycznych, u których nie stwierdzono objawów choroby.

W Brazylii odnotowano ponad 365 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia i ponad 22,5 tysiąca zgonów spowodowanych koronawirusem. Dane opublikowało wczoraj brazylijskie Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby kraj odnotował ponad 15,5 tysiąca nowych przypadków i 653 zgonów z powodu Covid-19. Liczba zgonów i nowych infekcji w ciągu doby zmniejszyła się w stosunku do ostatnich dni. Według nowego bilansu stan Sao Paulo, epicentrum choroby w tym kraju, ma ponad 82 tysiące potwierdzonych przypadków i ponad 6 tysięcy zarejestrowanych zgonów. Po stanie Sao Paulo znajduje się stan Rio de Janeiro oraz stan Ceará. Bardzo poważna sytuacja jest w brazylijskiej Amazonii, gdzie notuje się coraz więcej przypadków śmiertelnych wśród rdzennej ludności, która ma utrudniony dostęp do służby zdrowia. Według Grupy Przedstawicieli Rdzennych Ludów Brazylii (APIB), która spisuje przypadki Covid-19 i zgony wśród 900 tysięcy rdzennych mieszkańców tego kraju, wskaźnik umieralności w społecznościach tubylczych jest dwukrotnie wyższy niż w pozostałych regionach kraju.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 946 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zanotowano też pięć nowych zgonów. To liczby podobne do tych, które podawano w ostatnich dniach. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że od początku epidemii zanotowano ponad 37 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Zmarły 204 osoby, a wyzdrowiało 14,5 tysiąca pacjentów szpitali. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 13 tysięcy testów na wykrycie patogenu, a od początku badań 463 tysiące testów. Prezydent Aleksander Łukaszenka na naradzie z członkami rządu powiedział, że obecna sytuacja - związana z koronawirusem - jest jedną z najtrudniejszych w czasie ponad ćwierć wieku jego rządów na Białorusi.

Sezon Euroligi i EuroCupu koszykarzy nie zostanie dokończony. To w związku z pandemią koronawirusa. Rozgrywki zdecydowano się zakończyć bez wskazywania zwycięzców. Rywalizacja wskutek pandemii wstrzymana była od 12 marca. Jednocześnie poinformowano, że nowy sezon Euroligi z udziałem tych samych drużyn rozpocznie się 30 września.

Służby medyczne w krajach bałtyckich wykrywają coraz mniej przypadków wirusa SARS-Cov-2 Ostatniej doby zdiagnozowano tam 15 nowych zakażeń, a ich ogólna liczba wzrosła do 4 tys. 508. Wyzdrowiało 3 tys. 388 osób.

Włoska służba zdrowia wraz z Czerwonym Krzyżem rozpoczynają przeprowadzanie testów, które mają wykazać, jaki odsetek mieszkańców posiada przeciwciała koronawirusa. Przebadanych zostanie 160 tysięcy osób. Testy oparte na badaniach krwi prowadzone są ze względu na to, że wiele osób przeszło zakażenie koronawirusem bardzo lekko lub bezobjawowo, nierzadko nie zdając sobie z tego sprawy. A dowodem na przejście choroby jest obecność przeciwciał w organizmie. Badania pozwolą lepiej udokumentować to, jak rozwijała i rozwija się pandemia. Na razie nie jest pewne, czy przeciwciała potrafią skutecznie zabezpieczyć organizm przed powtórną infekcją. 160 tysięcy osób dobrano tak, by stanowiły reprezentatywną próbę. Najwięcej, 20 tysięcy, to mieszkańcy Lombardii, regionu najbardziej dotkniętego pandemią. W regionach mniej licznych, w których stwierdzono mniej zakażeń, testom poddanych będą cztery tysiące osób. Badania są anonimowe i dobrowolne.

W Rosji do 353 tysięcy wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Jak podały rosyjskie służby sanitarne, minionej doby zarejestrowano 8 tys. 946 nowych przypadków. W ciągu ostatnich 24 godzin, najwięcej chorych na COVID-19 wykryto w Moskwie. W stolicy zarejestrowano 2 tys. 560 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii, w Rosji wyzdrowiało 119 tysięcy osób. W tym czasie zmarło 3 tys. 633 pacjentów chorych na COVID-19. Do tej pory rosyjskie laboratoria przeprowadziły 9 milionów testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Część rosyjskich lekarzy, opozycja i niezależni komentatorzy nie wierzą w prawdziwość danych podawanych przez władze. Najwięcej wątpliwości wzbudza niewielka liczba zgonów, w porównaniu do ponad 353 tysięcy zakażonych. Zwracały na to uwagę światowe media i rosyjskie media niezależne, w tym: "Nowaja Gazieta", Radio Svoboda, radio Echo Moskwy oraz portale informacyjne "Mediazona" i "Meduza".

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Rząd Peru do 30 czerwca przedłużył społeczną kwarantannę, która rozpoczęła się 16 marca i miała zakończyć się w minioną niedzielę. W kraju nadal będzie obowiązywać godzina policyjna, lecz od dziś będzie krótsza i będzie się zaczynać o dziewiątej wieczorem. W Peru do dziś odnotowano niemal 120 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem oraz 3 i pół tysiąca zgonów z powodu COVID-19. 60 procent przypadków infekcji zarejestrowano w stolicy kraju, Limie. System opieki zdrowotnej w państwie jest na skraju wydolności. Peru jest drugim - po Brazylii - krajem w Ameryce Łacińskiej z najwyższą liczbą osób zarażonych koronawirusem.

Hiszpański rząd zapowiada, że od 1 lipca turystów przyjeżdżających do kraju nie będzie obowiązywała kwarantanna. Na razie, z powodu pandemii koronawirusa, goście z zagranicy muszą po przyjeździe izolować się przez dwa tygodnie. Hiszpańska minister spraw zagranicznych Arancha Gonzalez Laya wcześniej zapowiadała, że obostrzenie będzie poluzowane w lipcu, ale nie informowała o dacie.

Kryzys wywołany przez koronawirusa spowodował, że system zdrowotny Chile dochodzi do granicy wydolności. „Zbliżamy się do linii granicznej. Odnotowaliśmy bardzo duży wzrost zapotrzebowania na opiekę medyczną, na łóżka na oddziałach intensywnej terapii i respiratory” - powiedział wczoraj prezydent kraju Sebastián Pinera podczas inauguracji nowego szpitala polowego w Santiago. 94 procent szpitalnych łóżek w Santiago jest już zajętych. Od ubiegłego tygodnia rząd przeprowadził akcję przenoszenia pacjentów do innych miast helikopterami i samolotami wojskowymi. Chilijski rząd zapowiedział również utworzenie pięciu nowych szpitali polowych w stolicy. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wczoraj, 24 maja, odnotowano 3 tys. 709 nowych przypadków zakażenia. Całkowita liczba osób zakażonych w kraju wynosi niemal 70 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych z powodu Covid-19 osiągnęła 718. Do największej liczby zakażeń dochodzi w stolicy, Santiago, gdzie od dwóch tygodni obowiązuje ścisła kwarantanna. W ostatnich dniach w Santiago miały miejsce protesty wywołane krytyczną sytuacją finansową, w jakiej znaleźli się mieszkańcy ubogich dzielnic, podczas których doszło do starć protestujących z policją.

Włoski Związek Sportów Zimowych przedstawi dziś Międzynarodowej Federacji prośbę o przełożenie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim w Cortina d’Ampezzo z przyszłego roku na rok 2022. Propozycję wspiera Włoski Komitet Olimpijski. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim miały się odbyć w przyszłym roku w Cortinie między 7 a 21 lutego. Organizatorzy ze względu na zagrożenie epidemiologiczne poproszą o przesunięcie terminu na marzec 2022 roku po lutowych Igrzyskach Zimowych w Pekinie. Szef Włoskiego Komitetu Olimpijskiego Giovanni Malagò powiedział włoskim mediom, że jeśli, co jest bardzo prawdopodobne, w październiku lub listopadzie nadejdzie druga fala pandemii koronawirusa, zorganizowanie zawodów trzy miesiące później będzie niemożliwe. W trwających dwa tygodnie mistrzostwach miało wystartować ponad 600 zawodników i 6 osób tysięcy towarzyszących, personelu organizacyjnego i wolontariuszy. Spodziewano się przyjazdu 120 tysięcy kibiców i paru tysięcy przedstawicieli mediów. Malagò podkreślił, że nie można ich trzymać w niepewności. Przypomniał, że z powodu pandemii już przełożono wiele ważnych imprez sportowych, z Igrzyskami Olimpijskimi na czele. W Cortinie z tego powodu nie można było w marcu zorganizować finałów tegorocznego Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden potwierdził dziś wcześniejsze prognozy zakładające ponad dwuprocentowy spadek niemieckiego produktu krajowego brutto. W wyniku pandemii koronawirusa w drugim kwartale PKB Niemiec spadł o 2,2 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału tego roku.

Białoruski Brześć wstrzymuje wszystkie międzynarodowe rejsy autobusowe - w tym otwarte kilka dni temu połączenia autobusowe z Polską. Dworzec autobusowy w Brześciu poinformował, że "ma to związek z rozpowszechnianiem się na świecie koronawirusa i zamknięciem przez kraje sąsiednie granic z Białorusią". Białoruskie media poinformowały, że rejsy z Brześcia do Polski wykonywali polscy przewoźnicy. Jednak kierowcy mieli problemy z przekroczeniem granicy gdyż białoruska strona wymaga aby przechodzili wcześniej 14 dniową kwarantannę. Portal internetowy "TUT.by" poinformował, że jedna z polskich firm przewozowych zwróciła się do białoruskich resortów zdrowia i transportu aby wyraziły zgodę na przejazd polskich kierowców autobusami rejsowymi przez granicę w czerwcu i lipcu bez konieczności przechodzenia 14-dniowej kwarantanny. Jak dowiedziało się Polskie Radio ze stolicy Białorusi, Mińska jest planowany na 29 maja kurs autobusu do Warszawy i Gdańska i bilety na te przejazdy zostały już wyprzedane. Nadal powinien też jeździć autobus z Grodna do Warszawy, który dotychczas kursował trzy razy w tygodniu.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies