Logo Radio Łódź

Ostatniej doby nikt nie umarł w Polsce z powodu koronawirusa. 148 nowych przypadków zakażenia [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 148 nowych zakażeniach koronawirusem. Ostatniej doby nie ma zgłoszonego przypadku zgonu z powodu COVID-19. W sumie w kraju mamy 21 tys. 440 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 347 zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 21 tys. 440. Dzisiaj (25 maja) Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 148 nowych zakażeniach. 89 pochodzi ze Śląska. 

  • Resort informuje również, że ostatniej doby nie ma zgłoszonego przypadku zgonu z powodu COVID-19.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 996 osób, z czego 58 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że 9 tysięcy 276 osób wyzdrowiało po chorobie wywołanej koronawirusem. W ciągu doby przybyły 82 takie osoby. Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 268 chorych, a 78 tysięcy 259 osób jest objętych kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega 19 tysięcy 587 osób.

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 347 zakażeń. 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był doradca prezydenta, radny wojewódzki i były wiceminister środowiska Paweł Sałek. Rozmawiał z Maciejem Trojanowskim o wyborach, sondażach wyborczych oraz o suszy. Czytaj więcej

Od dziś w Łodzi otwarte będą kolejne żłobki i przedszkola. Decyzję o otwarciu kolejnych placówek władze miasta podejmują po przeprowadzeniu testów przesiewowych na obecność koronawirusa wśród pracowników. Czytaj więcej

Po kilkutygodniowej przerwie, choć na innych zasadach organizacyjnych, wracają do łódzkich poradni szczepienia ochronne dla dzieci. Czytaj więcej

Zobacz także, Odmrożenie rehabilitacji w Łodzi. Jak działają placówki przyjmujące pacjentów?

Zamieszanie wokół testów na obecność COVID-19, z których mieli skorzystać mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Mobilny punkt uruchomiono w pobliskim Kępnie, w województwie wielkopolskim. Wieruszowianie, mimo informacji, że również mogą się tam udać na bezpłatne wymazy, odsyłani są z niczym. Czytaj więcej

Vouchery, bilety i zaproszenia dla medyków - w ten sposób łódzkie instytucje kultury chcą podziękować lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom za ich trud w codziennej walce z koronawirusem. Czytaj więcej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do udziału w akcji "Mieszkańcy regionu łódzkiego w czasie pandemii". Chodzi o podzielenie się swoim przeżyciami, refleksjami związanymi z życiem w czasach epidemii. Czytaj więcej

Rozpoczął się kolejny etap odmrażania pracy urzędów

Więcej spraw urzędowych możemy załatwić osobiście. Dziś rozpoczyna się kolejny etap odmrażania pracy urzędów. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maja.

Wchodząc do urzędu, musimy przestrzegać nowych reguł, które mają nas chronić przed zakażeniem koronawirusem. W pomieszczeniu urzędu może przebywać nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi. Z ograniczenia wyłączeni są pracownicy urzędu.

Do przywrócenia bezpośredniej obsługi interesantów zobowiązane są urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej. To znaczy, że sprawy urzędowe załatwimy osobiście zarówno w urzędzie gminy czy w starostwie powiatowym, jak i w urzędach skarbowych, urzędach pracy albo placówkach ZUS.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że część urzędów już wcześniej podjęła decyzję o przywróceniu bezpośredniej obsługi obywateli.

Od dziś można otwierać placówki dziennego pobytu

Od dziś można otwierać placówki dziennego pobytu - informuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Wyjaśnia, że chodzi o placówki wsparcia dziennego dla osób niepełnosprawnych i dla seniorów - domy i kluby seniora, dzienne domy pomocy czy warsztaty terapii zajęciowej. "Wiemy, że dla osób z niepełnosprawnością czas spędzany w domach jest bardzo trudny i czekają na powrót do miejsc swojej aktywności- zaznaczył Paweł Wdówik. Dodał, że jest to możliwość a nie obowiązek. Ostateczna decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej i będzie podejmowana przez wojewodów. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia rekomendacje postępowania w placówkach. Dotyczą przede wszystkim bezpiecznej organizacji pracy. Ważne jest, by promować zasady higieny i zapewniać dostęp do środków czystości, płynów dezynfekujących, rękawiczek ochronnych, maseczek i przyłbic - zaznaczono w rekomendacjach
Rekomendacje zostały przekazane wojewodom oraz samorządom i prowadzącym placówki.

Minister edukacji o bezpieczeństwie w szkołach

Od dziś dzieci z klas 1-3 będą mogły wrócić do szkół na zajęcia opiekuńcze i dydaktyczne. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski mówił w Polskim Radiu 24, że resort podjął wszelkie środki, by zapewnić bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom.

Jak podkreślił, powrót do szkół odbywa się na podstawie szczegółowych wytycznych, konsultowanych z ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym. Między innymi grupy dzieci, które znajdą się w szkole, powinny być mniejsze niż normalnie - do 12 lub, w wyjątkowych wypadkach, 14 uczniów. Ponadto grupy te mają na zmianę zajmować przestrzenie wspólne, takie jak korytarze, boisko czy stołówka.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podkreśla, że resort zakłada, iż w pierwszej kolejności dzieci do szkół ponownie poślą rodzice, którzy nie mogą łączyć opieki nad nimi z pracą.

Częściowo do szkół wrócą także uczniowie piszący w tym roku egzaminy ósmoklasisty i maturę. Dla nich zorganizowane zostaną nieobowiązkowe konsultacje z przedmiotów, które będą zdawali. Pozostali uczniowie do końca roku będą realizowali obowiązek szkolny zdalnie.

Rok szkolny skończy się 26 czerwca?

Nie ma powodu, by wydłużać lub skracać rok szkolny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister edukacji Dariusz Piontkowski. Rok szkolny kończy się 26 czerwca.

- Uczniowie muszą mieć jednak trochę czasu, by opanować materiał przewidziany do przekazania przez nauczycieli - powiedział minister Piontkowski. "Pamiętajmy, że te warunki kształcenia na odległość są specyficzne i skracanie roku szkolnego na pewno nie pomogłoby w opanowaniu materiału - dodał gość Polskiego Radia 24.

Przerwa w szkołach trwa od 12 marca. A od 25 marca obowiązuje zdalne nauczanie.

Egzaminy na koniec szkoły odbędą się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa sanitarnego

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział w Polskim Radiu 24, że w drodze do szkoły i na salę egzaminacyjną uczniów będą obowiązywały te same zasady, co w przestrzeni publicznej. - Potem, gdy znajdą się już na sali egzaminacyjnej, ta odległość pomiędzy zdającymi powinna wynosić przynajmniej półtora metra - mówi minister edukacji. I dodaje, że w czasie egzaminu nie będzie kontaktu z innymi uczniami oraz z nauczycielami, a uczniowie w ławkach będą siedzieć do siebie plecami.

Szczegółowe wytyczne, dotyczące przeprowadzania egzaminów, zostały przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Główny Inspektorat Sanitarny oraz ministerstwa edukacji i zdrowia.

Trwają badania nad szczepionką na koronawirusa

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii profesor Ernest Kuchar mówił w Polskim Radiu 24 o koniecznym zachowaniu ostrożności przed ewentualnym wprowadzeniem na rynek szczepionki na koronawirusa.

W tej chwili ponad 100 laboratoriów prowadzi badania nad opracowaniem skutecznej szczepionki chroniącej przed zachorowaniem na Covid-19. Według profesora Ernesta Kuchara jedna z firm współpracująca z laboratorium w Oxfordzie opracowała szczepionkę opartą na genomie wirusa Sars-Cov-2, jednak podkreślił, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek jest najważniejsze. - Nikt nie odważy się na podstawie testów na zwierzętach czy kilku ochotnikach o szczepieniu milionów ludzi - mówił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii zaznaczył również, że jednocześnie prowadzone są także badania nad lekami na Covid-19, jednak szczepionka rozwiązywałaby problem koronawirusa zdecydowanie lepiej. "Leczenie wiąże się z większymi kosztami niż profilaktyka, a lek nigdy nie jest w stu procentach skuteczny. Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby działania idą dwutorowo, bo niektóre firmy specjalizują się w terapii, a te firmy, które robią szczepionki, tudzież laboratoria sponsorowane przez organizacje międzynarodowe takie jak WHO i rządy poszczególnych państw szukają szczepionki" - wyjaśniał profesor Ernest Kuchar.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dodał, że w tej chwili najlepszym sposobem na uchronienie się przed zakażeniem koronawirusem jest przestrzeganie zasad higieny i zachowanie reżimu sanitarnego.

Koronawirus na świecie 

Liczba ofiar COVID-19 na świecie wzrosła do 346 tysięcy. Łączna liczba zachorowań to 5,5 miliona, a wyleczyć udało się 2 miliony 300 tysięcy osób. To najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa, podawane przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland.

Najgorsza sytuacja nadal panuje w Stanach Zjednoczonych. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 zbliża się do stu tysięcy, a zachorowań jest łącznie 1 milion 600 tysięcy. Choć w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz pozostania w domach, prezydent Donald Trump udał się w weekend na prywatne pole golfowe, czym ściągnął na siebie nieprzychylne komentarze.

Stany Zjednoczone wprowadziły właśnie zakaz wjazdu dla osób z Brazylii. To właśnie w tym kraju Ameryki Południowej wirus rozprzestrzenia się najszybciej. Liczba zachorowań wynosi 365 tysięcy, a Brazylia jest pod tym względem drugim na świecie krajem po USA.

Europa, gdzie sytuacja się poprawia, znosi tymczasem kolejne obostrzenia. W Madrycie i Barcelonie można od dzisiaj korzystać z ogródków restauracyjnych na świeżym powietrzu. W Niemczech otwierają się hotele, we Włoszech siłownie i baseny, a w Kijowie kursowanie wznawia metro. Władze Australii ogłosiły, że podobnie jak w Nowej Zelandii, udało się opanować epidemię koronawirusa. W ciągu ostatnich pięciu tygodni zachorowania w tym kraju rosły o zaledwie 0,5 procent.

Prezydent Donald Trump wprowadził zakaz przyjazdów do Stanów Zjednoczonych z Brazylii. Ma to związek z rosnącą liczba infekcji koronawirusem w tym kraju. Wcześniej podobne restrykcje amerykański rząd wprowadził wobec Chin, Europy oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zakaz podróży z Brazylii do Stanów Zjednoczonych zacznie obowiązywać w czwartek. Dotyczy on wszystkich osób, które przebywały w tym kraju w ciągu 14 dni poprzedzających przyjazd do USA. Wyłączeni z niego będą obywatele amerykańscy i ich rodziny, stali rezydenci oraz niektóre grupy podróżnych, na przykład dyplomaci. Ogłaszając wprowadzenie zakazu rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany oświadczyła, że jest on kolejnym zdecydowanym posunięciem prezydenta Trumpa w celu ochrony obywateli amerykańskich.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła do 178 tysięcy 570. Jak informuje Instytut Roberta Kocha, w ciągu ostatniej doby zanotowano 289 nowych przypadków. Zmarło 10 osób. Ogólna liczba zgonów wynosi w Niemczech 8 tysięcy 257. Najwięcej zakażeń zanotowano w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i w Badenii-Wirtembergii, najmniej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Bremie i w Saksonii-Anhalt.

W większości amerykańskich stanów zmniejsza się liczba zachorowań na Covid-19. Tymczasem nowym ogniskiem koronawirusa stał się rezerwat Indian Nawaho znajdujący się na granicy 3 amerykańskich stanów -Nowego Meksyku, Utah i Arizony. Prawie połowa mieszkańców rezerwatu żyje bez bieżącej wody, elektryczności i kanalizacji. Rodziny są duże i wielopokoleniowe. Sytuacja jest dramatyczna alarmuje przywódca Indian Nawaho Jonathan Nez. Na terenie rezerwatu mieszka ponad 330 tysięcy osób. Na wirusa zachorowało prawie 3 tysiące osób - informuje lokalny dziennik Nawaho Times. Na terenie rezerwatu jest tylko 6 szpitali. Wszystkie są przepełnione. Indianie, mają co prawda bezpłatną służbę zdrowia, jednak dostęp do niej jest utrudniony. Jest tam niewiele przychodni i niewielu lekarzy.

We Włoszech w wielu punktach usługowych i barach klienci obciążani są dodatkową opłatą w związku z kosztami związanymi z wprowadzeniem środków bezpieczeństwa. Stowarzyszenie konsumentów Codacons zawiadomiło o tym policję skarbową i Urząd Antymonopolowy. Klienci w wielu zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych na paragonie z kasy fiskalnej oprócz opłaty za usługę znajdują dodatkową pozycję opisaną jako „Covid”. Zazwyczaj opiewa na od 2 do 4 euro. W wielu przypadkach wykonanie usługi uzależnione jest do tego, czy klient kupi za 10 euro kombinezon i pokrowiec jednorazowego użytku na buty. Jak tłumaczą właściciele, ma to pokryć koszty środków dezynfekcyjnych, fartuchów i okryć jednorazowego użytku, które trzeba stosować zgodnie z wymaganiami przyjętego protokołu bezpieczeństwa. Klienci skarżą się, że nabywając je sami padają ofiarą spekulacji, bo muszą płacić za nie od 5 do 10 razy więcej niż przed pandemią. Zdaniem stowarzyszenia Codacons to oszustwo i próba nałożenia na klientów nielegalnego podatku od koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby na Ukrainie wykryto 259 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ogółem liczba zdiagnozowanych zakażeń przekracza 21 tysięcy. Od dziś w niektórych ukraińskich miastach wznowiona jest praca kolejki podziemnej.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies