Logo Radio Łódź

90 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem kolejne 23 osoby zakażone [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 90 nowych zakażeniach koronawirusem i jednym zgonie w Polsce. Wśród zakażonych jest 23 osób z województwa łódzkiego. W sumie w kraju mamy 21 tys. 326 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 347 zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 20 tys. 931. Dzisiaj (24 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 395 nowych zakażeniach. 161 zakażeń pochodzi ze Śląska, a 23 z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 3 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 996 osób, z czego 58 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 347 zakażeń. Dzisiejsze potwierdzone wyniki 23 osób dotyczą: trojga dzieci, jednej nastoletniej dziewczynki, czterech młodych kobiet, siedmiu kobiet w średnim wieku, dwóch kobiet w starszym wieku, dwóch młodych mężczyzn, jednego mężczyzny w średnim wieku, trzech mężczyzn w starszym wieku.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 16,5 testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejne 10, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 929. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to ok. 9 tys.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Od poniedziałku, 25 maja w Łodzi otwarte będą kolejne żłobki i przedszkola. Decyzję o otwarciu kolejnych placówek władze miasta podejmują po przeprowadzeniu testów przesiewowych na obecność koronawirusa wśród pracowników. Czytaj więcej

Vouchery, bilety i zaproszenia dla medyków - w ten sposób łódzkie instytucje kultury chcą podziękować lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom za ich trud w codziennej walce z koronawirusem. Czytaj więcej

Po kilkutygodniowej przerwie, choć na innych zasadach organizacyjnych, wracają do łódzkich poradni szczepienia ochronne dla dzieci. Czytaj więcej

Zobacz też, Klienci wracają do restauracji i pubów [ZDJĘCIA]

Łodzianie znów mogą korzystać z rehabilitacji. Zabiegi są już prowadzone w 13 miejskich przychodniach. W pierwszej kolejności są przyjmowani pacjenci, których rehabilitacja z powodu epidemii została przerwana. Czytaj więcej

Zamieszanie wokół testów na obecność COVID-19, z których mieli skorzystać mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Mobilny punkt uruchomiono w pobliskim Kępnie, w województwie wielkopolskim. Wieruszowianie, mimo informacji, że również mogą się tam udać na bezpłatne wymazy, odsyłani są z niczym. Czytaj więcej

Kilkunastu pacjentów szpitala im. Jonschera zostało przewiezionych do jednoimiennego szpitala w Zgierzu. Pacjenci, a także kilka osób z personelu otrzymało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Oddział chorób wewnętrznych został zamknięty. Łódzka Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi dochodzenie dotyczące dużego ogniska zakażeń w placówce. Czytaj więcej

Z inicjatywy Dariusza Stachury, dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi powstanie film w hołdzie personelowi medycznemu, służbom mundurowym i sanitarnym oraz wszystkim osobom walczącym z koronawirusem. Czytaj więcej

Trwają badania nad szczepionką na koronawirusa

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii profesor Ernest Kuchar mówił w Polskim Radiu 24 o koniecznym zachowaniu ostrożności przed ewentualnym wprowadzeniem na rynek szczepionki na koronawirusa.

W tej chwili ponad 100 laboratoriów prowadzi badania nad opracowaniem skutecznej szczepionki chroniącej przed zachorowaniem na Covid-19. Według profesora Ernesta Kuchara jedna z firm współpracująca z laboratorium w Oxfordzie opracowała szczepionkę opartą na genomie wirusa Sars-Cov-2, jednak podkreślił, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek jest najważniejsze. - Nikt nie odważy się na podstawie testów na zwierzętach czy kilku ochotnikach o szczepieniu milionów ludzi - mówił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii zaznaczył również, że jednocześnie prowadzone są także badania nad lekami na Covid-19, jednak szczepionka rozwiązywałaby problem koronawirusa zdecydowanie lepiej. "Leczenie wiąże się z większymi kosztami niż profilaktyka, a lek nigdy nie jest w stu procentach skuteczny. Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby działania idą dwutorowo, bo niektóre firmy specjalizują się w terapii, a te firmy, które robią szczepionki, tudzież laboratoria sponsorowane przez organizacje międzynarodowe takie jak WHO i rządy poszczególnych państw szukają szczepionki" - wyjaśniał profesor Ernest Kuchar.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dodał, że w tej chwili najlepszym sposobem na uchronienie się przed zakażeniem koronawirusem jest przestrzeganie zasad higieny i zachowanie reżimu sanitarnego.

Lewica apeluje do premiera o zniesienie zakazu zgromadzeń

Lewica zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie zakazu zgromadzeń, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa.

Kandydat tego ugrupowania na prezydenta Robert Biedroń mówił na konferencji prasowej w Warszawie, że prawo do demonstrowania jest jednym z podstawowych praw obywatelskich. - Dlatego, panie premierze Morawiecki, najwyższa pora żeby wracając do normalności przywrócić normalne prawa człowieka i prawa obywateli. Żądamy dzisiaj z tego miejsca umożliwienia wolności zgromadzeń - mówił Robert Biedroń.

Zakaz zgromadzeń publicznych spotkań, imprez czy zebrań obowiązuje do odwołania.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 14 czerwca

Rodzice mogą być spokojni - dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Było to możliwe dzięki rozporządzeniu Rady Ministrów - informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wiceminister Stanisław Szwed podkreśla, że zasiłek wciąż przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. Przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia na przykład żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem.

Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć wniosek do ZUS - przypomina rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Wyjaśnia, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tak zwanych ogólnych zasadach.

Działalność banku żywności w czasach pandemii

Na co dzień pomagają, edukują i zapobiegają marnowaniu żywności. Czas pandemii to dla nich wielkie wyzwanie. Banki Żywności robią wszystko, by - zwłaszcza teraz - potrzebujący mieli wystarczające wsparcie.

Produkty spożywcze zebrane przez banki trafiają do samotnych, chorych czy bezdomnych. Na pomoc mogą liczyć rodziny wielodzietne, hospicja i domy dziecka. Jak mówi Anna Głogowska z Radomskiego Banku Żywności czas pandemii to prawdziwy sprawdzian. Mimo trudnej sytuacji, instytucja nawet na jeden dzień nie zawiesiła działalności. Odbiera żywność od tych, którzy chcą się dzielić i przekazuje organizacjom, dzięki którym trafia ona do ludzi, którym jej brakuje. Na liście najbardziej potrzebnych produktów są warzywa i owoce i - niezmiennie - ryż, makaron, mąka, cukier oraz olej, czyli żywność z długim terminem przydatności do spożycia.

W Polsce działa ponad 30 Banków Żywności. W 2018 roku organizacje przekazały potrzebującym ponad 67 tysięcy ton produktów spożywczych.

Gospodarcze skutki epidemii w Polsce

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że kwiecień był najgorszym miesiącem dla polskiej gospodarki w czasie pandemii. O skali kryzysu - wskazywał wiceminister Soboń - świadczy zapotrzebowanie na rządową pomoc.

Gość polskiego radia 24 wyjaśnił, że w ramach tarczy finansowej z pomocy skorzystało 170 tysięcy firm, którym przekazano środki o wartości 34 miliardów złotych.

Artur Soboń powiedział, że w sumie rządowa pomoc dla przedsiębiorców jest szacowana na około 100 miliardów złotych. Wiceminister wyraził nadzieję, że te dodatkowe środki sprawią, że polska gospodarka szybko powróci do poziomu sprzed epidemii.

Karate. Kwalifikacje olimpijskie od nowa 

Kwalifikacje olimpijskie w karate zostaną rozegrane od nowa. Przez przełożenie z powodu koronawirusa igrzysk olimpijskich w Tokio zmieniono zasady kwalifikacji w karate. Zawodnicy uzyskają kwalifikację nie za tegoroczny, a przyszłoroczny ranking światowy.

Na igrzyska pojadą 4 najlepsi zawodnicy rankingu, jeden reprezentant gospodarzy, trzech zawodników z turnieju kwalifikacyjnego i dwóch z mistrzostw kontynentalnych.

Premier League - dwa nowe przypadki koronawirusa w dwóch klubach

Wykryto dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem w dwóch klubach angielskiej ekstraklasy piłkarskiej. Testy zostały wykonane od czwartku do soboty i poddano im 996 osób - zarówno piłkarzy, jak i personel klubowy. Zarażeni spędzą tydzień w izolacji, a następnie przejdą kolejne badania. Ich nazwiska nie zostały podane do wiadomości, jednakże Bournemouth poinformowało, że pozytywny wynik testu uzyskał jeden z graczy pierwszej drużyny. Zawodnikiem "Wisienek" jest bramkarz Artur Boruc.

Poprzednie testy przeprowadzono od 17 do 18 maja. Po przebadaniu 748 osób wykazano sześć przypadków koronawirusa w trzech klubach. W tym gronie znalazł się jamajski obrońca Watfordu Adrian Mariappa.

Koronawirus na świecie 

Niemiecki narodowy przewoźnik, Lufthansa od 1-go czerwca stopniowo wznawia regularne loty krajowe i międzynarodowe. Takie informacje podaje niedzielny "Bild am Sonntag". W ciągu kilku dni niemiecki przewoźnik zamierza podnieść w powietrze osiemdziesiąt z posiadających siedmiuset sześćdziesięciu samolotów, później dodatkowe osiemdziesiąt. Rejsy wznowią maszyny Lufthansy oraz, należące do niemieckiej spółki, samoloty szwajcarskiego "Swiss" i tanich linii "Eurowings". Jeszcze w czerwcu Lufthansa wznowi loty do około dwudziestu miejsc. Oprócz krajowych połączeń samoloty Lufthansy polecą m.in. do Grecji, Chorwacji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Do Polski zostanie wznowione połączenie z Frankfurtu nad Menem do Warszawy i Krakowa. Kilka dni temu została podjęta decyzja o publicznej pomocy finansowej dla Lufthansy. Koncern otrzyma od rządu pomoc dziewięciu miliardów euro w gwarancjach kredytowych i poprzez dokapitalizowanie firmy. Zaciągnięte teraz kredyty Lufthansa zacznie spłacać dopiero pod koniec 2023 roku.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 406 nowych przypadków koronawirusa. Ukraińskie władze znoszą niektóre ograniczenia nałożone w związku z epidemią. Ponad 400 nowych zakażeń wykryto w wyniku wykonania niemal 8 tysięcy testów. Od początku trwania epidemii SARS-CoV-2 na Ukrainie zdiagnozowano u 20 968 osób. Zmarło 617 zakażonych, z czego 12 w ciągu ostatniej doby. Ukraiński rząd pozwolił na stopniowe wychodzenie z kwarantanny obwodom i miastom - m.in. wznowienie pracy komunikacji miejskiej. Jednym z warunków jest zachorowalność mniejsza niż 12 osób na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 7 ostatnich dni. Nie wszystkie miasta spełniają takie kryteria - wśród nich jest np. Lwów. Komunikacja miejska została za to uruchomiona w ukraińskiej stolicy. Korzystający z niej muszą być wyposażeni w maseczki ochronne, a liczba pasażerów jest ograniczona do liczby miejsc siedzących.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W Rosji zarejestrowano 344 481 przypadków zakażenia koronawirusem. Część niezależnych ekspertów i opozycja mają zastrzeżenia do rzetelności oficjalnych danych, publikowanych przez służby sanitarne. Wcześniej podobne wątpliwości zgłaszali dziennikarze rosyjskich mediów niezależnych, w tym: „Nowej Gaziety”, Radia Svoboda oraz portali informacyjnych „Mediazona” i „Meduza”.

Na Białorusi liczba zakażonych kornawirusem przekroczyła 36 tysięcy osób. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 954 nowe przypadki zakażeń - to o 13 więcej niż dzień wcześniej. 

We Francji przez cały weekend odprawiane są nabożeństwa, po raz pierwszy od dwóch miesięcy otwarte dla wiernych. Pozwala na to obowiązujący od wczoraj dekret, nakładający jednocześnie ograniczenia co do liczby osób, obecnych w kościołach. Rząd apeluje, by zgromadzenia religijne odbywały się z przestrzeganiem zasad sanitarnych. Niebezpieczeństwo nawrotu epidemii jest bowiem wciąż realne.

Włochy przeprowadzą rekrutację na tak zwanych „asystentów obywatelskich”. Ich zadaniem będzie nadzór nad przestrzeganiem przez Włochów zasad sanitarnych, obowiązujących w fazie otwarcia kraju. Zatrudniani będą bezrobotni, a także pobierający od państwa zasiłek, zwany „dochodem obywatelskim”. Ogłoszenie o zatrudnieniu 60 tysięcy asystentów obywatelskich ukaże się w nadchodzącym tygodniu. Minister Spraw Regionalnych, Francesco Boccia i Związek Gmin Włoskich chcą angażować asystentów na zasadzie dobrowolności. Władze jednak liczą na tych, którzy korzystają z finansowego wsparcia państwa. Ich pracę będzie koordynować Obrona Cywilna. Minister Boccia podkreśla, że Włochy wchodzą w nową fazę normalności: gospodarka się ożywia, a Włosi zaludniają miasta. Ma to być pomóc w egzekwowaniu ograniczeń, powstrzymujących rozprzestrzenianie się wirusa, głównie zachowanie dystansu społecznego. „To czas zaangażowania wszystkich obywateli, chcących rozsądną postawą pomóc krajowi. To także wolontariusze, w czasie kwarantanny dbali o najbardziej potrzebujących.

W ciągu ostatniej doby liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w Hiszpanii wzrosła o 482 i osiągnęła 235 tysięcy 772. Zmarło 70 osób. W sumie w Hiszpanii potwierdzono do tej pory 28 tysięcy 752 zgodny spowodowane Covid-19. Niemal 200 tysięcy osób wyzdrowiało.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies