Logo Radio Łódź

Cztery razy więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 97 nowych zakażeniach koronawirusem i 3 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 20 tys. 931 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 47 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 20 tys. 931. Dzisiaj (23 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych zakażeniach. 251 zakażeń pochodzi ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 11 chorych, z których siedmioro pochodziło z województwa łódzkiego.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 993 osoby, z czego 58 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 324 zakażenia. 

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 31,3 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 47 osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 919. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to ok. 9 tys.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Zamieszanie wokół testów na obecność COVID-19, z których mieli skorzystać mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Mobilny punkt uruchomiono w pobliskim Kępnie, w województwie wielkopolskim. Wieruszowianie, mimo informacji, że również mogą się tam udać na bezpłatne wymazy, odsyłani są z niczym. Czytaj więcej

Lipcowe Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu "Jeziorsko" nie zostaną zorganizowane. Podobnie jak Targi Energii Odnawialnej w Ostrowie Warckim. Władze gminy Warta musiały wprowadzić zmiany, by nie stracić, przyznanego na oba wydarzenia, dofinansowania. Czytaj więcej

Zobacz też, Klienci wracają do restauracji i pubów [ZDJĘCIA]

Kilkunastu pacjentów szpitala im. Jonschera zostało przewiezionych do jednoimiennego szpitala w Zgierzu. Pacjenci, a także kilka osób z personelu otrzymało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Oddział chorób wewnętrznych został zamknięty. Łódzka Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi dochodzenie dotyczące dużego ogniska zakażeń w placówce. Czytaj więcej

W Łodzi i regionie ruszyły pierwsze kina samochodowe. Na ich działalność w określonym reżimie sanitarnym, zezwolono w ramach trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Czytaj więcej

Z inicjatywy Dariusza Stachury, dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi powstanie film w hołdzie personelowi medycznemu, służbom mundurowym i sanitarnym oraz wszystkim osobom walczącym z koronawirusem. Czytaj więcej

Plan przywracania ruchu lotniczego

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przedstawił szczegóły dotyczące odmrażania rynku lotniczego po pandemii koronawirusa. Zapowiedział trzy etapy przywracania ruchu. Pierwszym jest ogłoszony w tym tygodniu powrót samolotów na trasach krajowych. Jest to możliwe dzięki podpisanemu przez premiera rozporządzenia, które umożliwia rozpoczęcie operacji lotniczych w kraju.

W drugim etapie, już po otwarciu granic, Polska zacznie przywracać połączenia międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej - najpierw do krajów, w których podobnie jak w Polsce zostały zniesione ograniczenia epidemiczne. Marcin Horała zaznaczył, że rząd współpracuje w tej sprawie w rządami państw członkowskich. Pierwsze loty zagraniczne mają się pojawić w rozkładzie pod koniec pierwszej dekady lipca.

Marcin Horała zapowiedział, że na bieżąco będą się pojawiać informacje o kierunkach, do których zostaną przywrócone połączenia lotnicze, zarówno jeżeli chodzi o połączenia regularne, jak kierunki typowo wakacyjne.
W trzecim etapie znoszenia ograniczeń, pojawi się możliwość wykonywania lotów poza teren Europy, również na połączenia dalekodystansowe, przykładowo do Azji i Ameryki Północnej. Wiceszef resortu infrastruktury zaznaczył, że w tej chwili nie można precyzyjnie wskazać od kiedy to będzie możliwe. Podkreślił, że celem jest wznowienie połączeń w pierwszym możliwym momencie, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom zarówno na początku, jak i na końcu podróży.

Marcin Horała zapewnił, że wszystkie polskie lotniska po uruchomieniu połączeń będą bezpieczne. Władze portów zastosują środki bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko związane z obecną sytuacją epidemiczną. Chodzi między innymi o pomiar temperatury ciała przed wejściem do terminala lotniska, zachowanie bezpiecznego odstępu pasażerów w całym procesie przejścia przez lotnisko, a na pokładzie samolotu zachowana zostanie odpowiednia liczba miejsc wolnych pomiędzy pasażerami.

Zachowany zostanie dystans społecznościowy po lądowaniu, przy odbieraniu bagaży i wyjściu z lotniska przylotu.

Na teren terminali wpuszczani będą tylko pasażerowie, lub w wypadkach wymaganej opieki pasażerowie z opiekunami. Wszyscy pasażerowie i pracownicy lotniska i linii lotniczych będą nosili maseczki ochronne w czasie podróży, a samoloty będą dezynfekowane po każdym locie.

Wiceminister zapewnił, że te wszystkie rozwiązania zapewnią nam wszystkim bezpieczeństwo i pozwolą na ograniczenie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii, przy jednoczesnym umożliwieniu powrotu do normalnego funkcjonowania.

#pilnujciemitychszlaków - studenci promują wakacje w Polsce

Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zachęcają do aktywnego wypoczynku wśród polskich krajobrazów i publikowania zdjęć z wakacji z hasztagiem „Pilnujcie mi tych szlaków”. Tymi słowami Karola Wojtyły zachęcają do akcji, która promuje mądry i efektywny wypoczynek. Jak mówią młodzi z archidiecezji krakowskiej sposób wypoczynku Jana Pawła II stanowi „inspirację do zachwytu nad przyrodą i otaczającym nas światem”.
W ramach akcji w każdy wtorek, przez najbliższy miesiąc, o godz. 21.00 na Facebooku będą publikować filmik o tym, w jaki sposób Karol Wojtyła wypoczywał. Punktem wyjścia do rozważań w każdym odcinku jest jedna historia, która wydarzyła się w czasie wakacji z Rodzinką - grupą młodzieży, z którą Karol Wojtyła organizował wyjazdy. Jak mówi Katarzyna Skoczeń poprzez filmiki młodzi zachęcają do refleksji nad postawą Karola Wojtyły, spojrzenia na nią w świetle Ewangelii i odniesienia do siebie.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, w jej ramach w każdy wtorek, przez najbliższy miesiąc, o 21.00 na Facebooku będą publikować filmik o tym, w jaki sposób Karol Wojtyła wypoczywał. Punktem wyjścia do rozważań w każdym odcinku jest jedna historia, która wydarzyła się w czasie wakacji z Rodzinką - młodzieżą, z którą Karol Wojtyła organizował wyjazdy. Jak mówi Katarzyna Skoczeń, poprzez filmiki młodzi zachęcają do refleksji nad postawą Karola Wojtyły, spojrzenia na nią w świetle Ewangelii i odniesienia do siebie.

Rozważania o odpoczynku z Karolem Wojtyłą nagrane zostały w jego pokoju przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Dzięki współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie będą także publikowane zdjęcia z poszczególnych wypraw.

W każdy czwartek i w każdą sobotę na stronie wydarzenia będą zamieszczane informacje o szlakach, które w latach 1953-1978 przemierzał Karol Wojtyła. Organizatorzy przywołają np. wycieczkę rowerową z Krakowa do Tenczynka w 1954 r., spływ kajakowy Radwią i Parsętą w 1965 r., czy wyprawy w Tatry.

Wydarzenie #pilnujciemitychszlaków, czyli odpoczynek z Karolem Wojtyłą organizują studenci krakowskich duszpasterstw akademickich, którzy także przygotowują Spływ 100-lecia. Kajakowy spływ Krutynią był planowany z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, ale ze względu na epidemię został przeniesiony na 9-15 lipca 2021 roku.

Koronawirus na świecie

Brazylia wprowadziła zakaz wjazdu cudzoziemców na 30 dni. Przyczyną jest pandemia koronawirusa. Cudzoziemcy nie dotrą do Brazylii drogą lądową, morską ani lotniczą. Ograniczenie nie dotyczy naturalizowanych Brazylijczyków, imigrantów, którzy mają stałe miejsce zamieszkania w Brazylii, zagranicznych specjalistów zatrudnionych przez organizacje międzynarodowe, pasażerów w tranzycie międzynarodowym, o ile nie opuszczą terenu lotniska, zagranicznych pracowników akredytowanych przy rządzie oraz cudzoziemców, którzy są małżonkami, partnerami, dziećmi lub rodzicami Brazylijczyków. Do kraju mogą wjechać również ci, którzy mają bilet uznawany przez rząd Brazylii. 30-dniowy zakaz będzie mógł zostać przedłużony na polecenie Narodowej Agencji Nadzoru Zdrowia. 

Sytuacja w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Brazylii jest poważna. Odnotowano tam ponad 330 tysięcy przypadków infekcji oraz ponad 21 tysięcy zgonów.

Na Białorusi liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 35 tysięcy. W ciągu ostatniej doby wykryto 941 nowych zakażeń patogenem. To o 9 zakażeń więcej niż dzień wcześniej. Na Białorusi od początku epidemii zmarły 194 osoby zakażone koronawirusem. Wyzdrowiało i wypisano do domów ponad 13 i pół tysiąca pacjentów szpitali. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 15 tysięcy testów na wykrycie patogenu, w sumie 434 tysiące testów.

Od jutra będzie ponownie otwarta Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie - poinformowali przywódcy trzech wyznań, które są współgospodarzami tego miejsca. Odwiedzana każdego roku przez miliony pielgrzymów świątynia była zamknięta od 25 marca z powodu pandemii koronawirusa.

W Rosji do 335 tys. 882 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby rosyjskie laboratoria przeprowadziły ponad 271 tysięcy testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Od początku pandemii przebadano prawie 8,5 miliona osób. W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały 9 tys. 434 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To o 540 więcej, niż dobę wcześniej. Wciąż największym ogniskiem pandemii jest Moskwa, gdzie w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 3 tys. 190 chorych na COVID-19. Rosyjscy lekarze, w tym czasie stwierdzili 139 zgonów, osób zakażonych nowym patogenem. W związku z COVID-19 od początku pandemii w Rosji zmarło 3 tys.388 osób. W tym czasie wyzdrowiało około 108 tysięcy pacjentów rosyjskich szpitali zakaźnych.

Wyczynowi sportowcy uczestniczący w zawodowych turniejach w Stanach Zjednoczonych będą zwolnieni z części ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa. Deklarację taką złożył pełniący obowiązki sekretarza bezpieczeństwa krajowego USA. Chad Wolf powiedział, że sport jest integralną częścią życia obywateli Stanów Zjednoczonych i wraz ze znoszeniem ograniczeń w gospodarce uchylane będą też restrykcje dotyczące tej sfery. Łagodniejsze traktowanie ma objąć nie tylko samych sportowców, ale też przedstawicieli sztabów szkoleniowych oraz małżonków. Regulacja obejmuje osoby występujące w ligach baseballu - MLB, koszykówki męskiej - NBA i kobiecej - WNBA oraz hokeja na lodzie - NHL, a także uczestników zawodowych turniejów tenisistek - WTA i tenisistów - ATP oraz golfistek - LPGA i golfistów - PGA. W ramach ograniczeń wprowadzonych w celu powstrzymania pandemii administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadziła m.in. zakaz wjazdu na terytorium USA obywateli Chin, Iranu oraz większości państw europejskich. Stany Zjednoczone najbardziej jak dotąd ucierpiały w wyniku pandemii; szacuje się, że koronawirus spowodował tam śmierć ok. 94 tysięcy ludzi.

Na Ukrainie zanotowano ponad 400 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku trwania epidemii wykryto niemal 20 600 zakażeń. W części obwodów i ukraińskich miast znoszone są niektóre ograniczenia związane z epidemią. Po wykonaniu ponad 10 tysięcy testów w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 432 przypadki SARS-CoV-2. Zmarło 605 osób, z czego ostatniej doby 17. W niektórych ukraińskich regionach i miastach rozpoczęto tzw. drugi etap złagodzenia kwarantanny. M.in. w Odessie i Winnicy wznowiono, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, naziemną komunikację miejską. Również w Kijowie, decyzją władz miasta, od dziś wznawiany jest naziemny transport, a od poniedziałku kursowanie metra. Tymczasem ministerstwo zdrowia twierdzi, że w ukraińskiej stolicy niemożliwe jest złagodzenie kwarantanny, ponieważ liczba dobowych zakażeń jest większa niż 12 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, a to jest jednym z warunków zmniejszenia obostrzeń.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Paryżanie w dobie pandemii nie chcą stosować się do niektórych zaleceń władz dotyczących przepisów sanitarnych. Tam gdzie ich naruszenie grozi wysokim mandatem to przestrzegają obostrzeń - tam gdzie istnieje dowolność często rezygnują z noszenia maseczek. W transporcie publicznym zdecydowana większość nosi maseczki ochronne - ich brak oznacza 130 euro mandatu. Kontrolerzy postanowili jednak zbadać jak zasady sanitarne są przestrzegane gdy upał zachęci Paryżan do wychodzenia z domu. Chodziło o miejsca niezwykle popularne i uczęszczane w różnych zakątkach stolicy. Na skontrolowanych ponad dwa tysiące dwieście osób, 86 procent z nich nie nosiło maseczek. 10 procent nosiło je w sposób zalecany przepisami sanitarnymi. A pięć procent - na wysokości gardła. Największy taki odsetek był przy kanale św. Marcina, ulubionym miejscu spotkań paryżan, ale także na Placu Republiki, w okolicach katedry Notre Dame, czy też w jednym z dwóch czynnych podparyskich kompleksów leśnych - w Lasku Bulońskim.

Hiszpańska ekstraklasa piłkarska wznowi rozgrywki po 8 czerwca. Taką decyzję ogłosił w sobotę premier rządu Pedro Sanchez. Pierwsze mecze po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa mają zostać rozegrane między 12 a 14 czerwca. Po 27 kolejkach liderem jest Barcelona, która ma dwa punkty przewagi nad Realem Madryt i 11 nad Sevillą.

1 czerwca zostaną otwarte Muzea Watykańskie, zamknięte z powodu pandemii koronawirusa od 9 marca. Poinformował o tym portal Vatican News. Jak poinformowano, zwiedzający będą musieli nosić maseczki i zachować bezpieczny dystans. By uniknąć tłoku przy wejściu, bilety trzeba rezerwować na stronie Muzeów Watykańskich na konkretny dzień i godzinę. Muzea będą czynne od poniedziałku do czwartku od 10 rano do 20, a w piątek i sobotę do 22.00. Zwiedzanie będzie się odbywać w dwugodzinnych turach. Jak poinformowała dyrektor Muzeów Barbara Jatta, korzystając z zamknięcia, w jednej z sal odrestaurowano freski Rafaela. W tym roku obchodzona jest 500. rocznica śmierci artysty. Będzie można również zwiedzać Ogrody Watykańskie, a od 6 czerwca - papieską rezydencję w Castel Gandolfo pod Rzymem. 3 czerwca Włochy otworzą granice dla obywateli strefy Schengen.

Północnoamerykańska liga hokeja na lodzie NHL ma nadzieję, że mimo długiej przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, uda się dokończyć obecny sezon. Zmieniony format rozgrywek zyskał akceptację zainteresowanych stron i wydaje się, że w play-offach zagrają 24 zespoły, a nie jak dotąd 16. Po 4 kluby z Konferencji Wschodniej i Zachodniej miałyby rozegrać turniej, którego wyniki wyłonią rozstawienia w play off. Pozostałych 16 ekip miałoby rozegrać rundę wstępną, z której wyłonionych zostałoby kolejnych 8 uczestników. Wciąż brak informacji o szczegółowych rozwiązaniach, nie wiadomo np. gdzie mecze miałyby być rozgrywane. Sezon zasadniczy w NHL przerwano 12 marca; do rozegrania pozostało jeszcze 189 spotkań. Nie wyklucza się, że play offy zostaną wydłużone do września i w konsekwencji kolejny sezon rozpocząłby się w styczniu 2021 roku.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies