Logo Radio Łódź

236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Na Śląsku ponad 160 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 236 nowych zakażeniach koronawirusem i jednym zgonie w Polsce. W sumie w kraju mamy 20 tys. 379 potwierdzonych zachorowań.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 20 tys. 379. Dzisiaj (22 maja) Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 236 nowych zakażeniach. 168 zakażeń pochodzi ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w porannym raporcie resort poinformował o śmierci kolejnego jednego chorego, to 85-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 973 osoby, z czego 51 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 279 zakażeń. 

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że 8 tysięcy 731 osób wyzdrowiało po chorobie wywołanej koronawirusem. W ciągu doby przybyło 279 takich osób. Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 261 chorych, a 77 tysięcy 768 osób jest objętych kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega 19,5 tysiąca osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Z jednego z oddziałów Miejskiego Szpitala im. Jonschera w Łodzi ewakuowano pacjentów, po tym, jak wykryto tam zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Gościem Radia Łódź i TVP3 Łódź był prezes zarządu BSH Polska Konrad Pokutycki. Przemysław Naze rozmawiał z nim o pomocy polskiego rządu dla przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

Potwierdzono przypadek koronawirusa u pacjenta oddziału chirurgi wieluńskiego szpitala. Oddział został wyłączony z pracy. Czytaj więcej

Trwają polityczne dywagacje w sprawie daty nowych wyborów prezydenckich. Głosowanie korespondencyjne, które miało się odbyć 10 maja, nie doszło do skutku z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne. Teraz politycy czekają na wypełnienie procedur w parlamencie, co pozwoli na ogłoszenie nowych wyborów. Czytaj więcej

Zobacz też, Burmistrz Wielunia rapuje, nagrał swoje #hot16challange [WIDEO]

Z powodu przedłużających się badań pracowników łódzkich przedszkoli i żłobków, władze miasta zapowiedziały, że opóźni się powrót do szkół podstawowych dzieci z klas I-III. Czytaj więcej

Wydarzenia kulturalne powracają. Już 5 czerwca Wieruszowski Dom Kultury zaprasza na kino plenerowe. Najmłodsi będą mogli zobaczyć bajki z okazji Dnia Dziecka. Czytaj więcej

Pociągi Pendolino wracają na tory

Pociągi Pendolino wracają na tory. Na razie przewoźnik PKP Intercity podjął decyzję o przywróceniu ośmiu relacji na trasie Kraków - Warszawa - Trójmiasto.

Pociągi zostały wycofane z kursowania po ogłoszeniu w kraju stanu epidemii., ale pod koniec ubiegłego tygodnia spółka podjęła decyzję o przywróceniu niektórych połączeń obsługiwanych przez pociągi Pendolino i bilety pojawiły się we wszystkich kanałach sprzedaży. Ze względów bezpieczeństwa epidemicznego, w ofercie znalazły się bilety na połowę dostępnych miejsc. Dzięki temu pasażerowie będą mogli utrzymać niezbędny dystans. Obsługa pociągów rozdaje także środki ochrony, czyli maseczki, rękawiczki i chusteczki.

Składy będą systematycznie dezynfekowane. Pociągi będą czyszczone także podczas jazdy na całej trasie. Dezynfekowane będą newralgiczne elementy, z którymi podróżni mają bezpośredni kontakt, między innymi klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami.

Przewoźnik zapowiada, że następne połączenia zostaną przywrócone po kolejnych decyzjach rządu o luzowaniu obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski o wyborach prezydenckich

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że wybory korespondencyjne są bezpieczniejsze niż głosowanie tradycyjne w lokalach.

W Programie 3. Polskiego Radia szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że w czasie epidemii wiele naszych codziennych aktywności niesie ze sobą ryzyko zakażenia. "Na pewno wybory tradycyjne w czasie epidemii są bardziej ryzykowane niż wybory korespondencyjne. Ale pójście do sklepu czy jazda autobusem też są ryzykowne" - mówił minister. Łukasz Szumowski powiedział, że należy wprowadzić wszelkie rygory sanitarne, aby nikt nie ucierpiał w czasie głosowania. Dodał, że nadal rekomenduje wybory korespondencyjne jako najbezpieczniejszą formę głosowania.

Wczoraj (21.05) trzy senackie komisje zajmowały się ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Posiedzenie zostało przerwane do wtorku, 26 maja w południe. Nowe przepisy przyjęte przez Sejm stanowią, że wybory prezydenckie odbędą się w formie mieszanej. Głosować będzie można zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

Sytuacja na Śląsku się poprawia?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że na Śląsku spada liczba nowych zakażeń koronawirusem wśród górników. Więcej jest jednak osób, które zakaziły się w wyniku kontaktu, na przykład w rodzinach górników. Sytuacja powinna się unormować w ciągu tygodnia - dodał szef resortu zdrowia. Wczoraj w województwie śląskim potwierdzono 251 przypadków koronawirusa.

Szumowski przyznał, że ognisko koronawirusa w kopalniach było wyzwaniem dla służb medycznych. - Trzeba było przebadać kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy osób. W związku z tym te wyniki osób chorych będą jeszcze spływały przez najbliższy tydzień. To wiemy, ponieważ coraz więcej mamy danych o rodzinach, o kontaktach górników, którzy byli i są chorzy - wyjaśnił.

Łukasz Szumowski powiedział, że w najbliższym czasie będą pojawiać się ogniska koronawirusa w różnych społecznościach. Wyjaśnił, że dzieje się tak, ponieważ epidemia nie znika, tylko przechodzi w fazę pewnej kontroli. - I cała sztuka polega na tym, żeby maksymalnie szybko dotrzeć do takiego ogniska, pobrać badania od wszystkich, oddzielić chorych od zdrowych i wygasić ognisko - wyjaśnił.

Kiedy IV etap znoszenia ograniczeń?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że być może w przyszłym tygodniu przedstawione zostaną szczegóły IV etapu znoszenia ograniczeń. Na antenie Programu 3. Polskiego Radia wyjaśnił, że mogą one dotyczyć m.in. zasad noszenia maseczek w zależności od liczby zachorowań w danym regionie. - Chyba że okaże się, że w momencie, gdy ta decyzja będzie podejmowana, to w całej Polsce będzie sytuacja ustabilizowana. Proszę zobaczyć, Śląsk, gdyby to ognisko opanować, miałby już taką średnią, jak w reszcie Polski - powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski, pytany, czy w weselach będzie mogło brać udział 100 osób, powiedział, że "może nie na 100, a może na 50". - Myślę, że ten kierunek będzie procedowany - dodał.

Problemy pracowników w czasie epidemii koronawirusa

Wymuszanie urlopów wypoczynkowych, zaniżanie wynagrodzeń czy też zwolnienia pracowników z powoływaniem się na epidemię koronawirusa- to tylko niektóre ze skarg, jakie wpłynęły do Państwowej Inspekcji Pracy w czasie pandemii koronawirusa. Jak wyjaśniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik Inspekcji Tomasz Zalewski, od połowy marca do końca kwietnia tego roku inspektorzy otrzymali blisko 6,3 tys. skarg.

Najwięcej - ponad 2,7 tys. było związanych z wynagrodzeniem za pracę. Na drugim miejscu znalazły się skargi dotyczące stosunku pracy - nawiązywania i rozwiązywania umów o pracę - wyjaśnił rzecznik. 227 skarg dotyczyło urlopów wypoczynkowych. Było to związane z działaniami pracodawców, którzy chcieli wymusić urlopy wypoczynkowe dla pracowników, dla których z powodu pandemii nie było zadań do wykonania.

Tomasz Zalewski zaznaczył, że zgodnie z prawem pracy, pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego. Takiego urlopu udziela się na wniosek pracownika. - Najmniej skarg dotyczyło zabezpieczeń pracowników przed zakażeniem koronawirusem. Inspektorzy pracy udzielili w tej sprawie wiele porad prawnych, dużo mówiło się o tym także we wszystkich środkach masowego przekazu i każdy się tym mocno interesował - podkreślał rzecznik PIP.

Tomasz Zalewski wyjaśnił, że wszystkie skargi, jakie wpłynęły do inspekcji są analizowane i będą jak najszybciej rozpatrzone. Dodał, że odmrażanie gospodarki pozwoli inspektorom pracy odwiedzać zakłady i firmy i sprawdzać zasadność skarg.

Koronawirus na świecie

Prezydent USA Donald Trump nakazał opuszczenie flag narodowych do połowy masztu na wszystkich urzędach federalnych oraz Narodowych Pomnikach Stanów Zjednoczonych. Będzie to hołd złożony ofiarom koronawirusa. Flagi będą opuszczonę przez trzy następne dni. Flagi pozostaną opuszczone również w poniedziałek - w narodowe święto państwowe Memorial Day, które upamiętnia obywateli USA, którzy oddali życie w trakcie odbywania służby wojskowej. Od początku epidemii z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarło blisko 100 tysięcy osób. U półtora miliona zdiagnozowano jego obecność.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson planuje zmianę strategii bezpieczeństwa kraju, informuje dzisiejsze wydanie dziennika "The Times. Projekt "Project Defense" przewiduje między innymi identyfikację tych gałęzi brytyjskiej gospodarki, które są najbardziej uzależnione od zagranicznych łańcuchów dostaw - w tym w sferze ochrony zdrowia publicznego. Jego celem jest dywersyfikacja linii dostaw, tak aby nie były one już zależne od poszczególnych krajów w zakresie nieżywnościowych artykułów pierwszej potrzeby. Realizację projektu będzie koordyował minister spraw zagranicznych Dominic Raab. W wielu krajach na świecie pandemia koronawirusa spowodowała przerwanie łańcucha dostaw i pokazała skalę powiązań i faktycznego uzależnienia się od Chin również w takich sferach jak produkcja lekarstw czy środków ochrony osobistej.

Przywódca Czeczenii zakaził się koronawirusem - podają rosyjskie media. Według agencji Interfax, Ramzan Kadyrow został specjalnym samolotem przewieziony do Moskwy i znajduje się pod obserwacją lekarzy. Wcześniej obrońcy praw człowieka informowali, że w czeczeńskich szpitalach brakuje środków ochrony osobistej dla personelu medycznego, a Ramzan Kadyrow kazał wyrzucić z pracy lekarzy, którzy o tym mówili.

Nowojorscy pracownicy oświaty zwracają uwagę, że zdalna edukacja może prowadzić do zaniżenia poziomu nauczania. Psycholodzy ostrzegają przed rosnącą wsród uczniów depresją. W Nowym Jorku, w szkołach podstawowych i średnich uczy się ponad milion sto tysięcy ucznów. Na zakończenie roku szkolnego nowojorska młodzież będzie zdawać skrócone, łatwiejsze niż dotychczas testy. Nie dopuszczono do nich już ponad 180 tysięcy uczniów, którzy mieli bardzo złe wyniki nauczania. Bedą musieli uczyć się podczas wakacji, a testy zdawać jesienią.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Rosyjskie media niezależne coraz częściej informują o trudnej sytuacji lekarzy, walczących z pandemią koronawirusa. Dziennikarskie śledztwa wskazują, że w szpitalach brakuje środków ochrony osobistej, a pracownicy, którzy o tym mówią, są represjonowani. W Rosji zarejestrowano już ponad 317 tysięcy osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Według agencji Associated Press, w tym kraju zakaziło się koronawirusem co najmniej 9 i pół tysiąca pracowników medycznych.

Duży wzrost liczby zgonów na COVID-19 zanotowano w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii. To właśnie te dwa kraje uznawane są obecnie za epicentrum pandemii koronawirusa.

Minionej doby w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 1200 osób. To jeden z najgorszych pod tym względem dni w USA od wybuchu epidemii. Łącznie COVID-19 kosztował życie ponad 96 tysięcy osób. Wśród ofiar jest Wilson Roosvelt Jerman, były kamerdyner Białego Domu. Mężczyzna, który pracował dla 11 amerykańskich prezydentów, zmarł w wieku 91 lat.

W Brazylii, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się teraz najszybciej, liczba ofiar przekroczyła 20 tysięcy. Przeciwnicy miejscowego prezydenta Jaira Bolsonaro protestowali przed siedzibą Kongresu w stolicy kraju i domagali się jego dymisji. Rośnie też liczba ofiar COVID-19 w Meksyku. Minionej doby zmarło tam ponad 400 osób.

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Maryland, łączna liczba ofiar COVID-19 na świecie wynosi 334 tysiące. Na całym świecie zachorowało w sumie 5 milionów 200 tysięcy osób. Wyleczyć udało się ponad 2 miliony ludzi.

Białoruski Brześć przywraca połączenia autobusowe z Polską. Bilety można kupować do Białej Podlaskiej, Warszawy i Gdańska. Białoruska agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że rejsy międzynarodowe są obsługiwane przez polskie firmy przewozowe. Autobusy jadące z Brześcia do polskich miast są zapełniane w połowie zgodnie z rekomendacjami epidemiologów. To oznacza, że na jednego pasażera przypadają dwa miejsca siedzące. Chodzi o zachowanie dystansu między podróżnymi. Białorusini jadący do Polski oprócz paszportu powinni mieć dokumenty potwierdzające cel wyjazdu, takie jak wiza i zgoda na podjęcie pracy. Przekraczający granicę są informowani o konieczności zachowania w naszym kraju kwarantanny. Białoruś nie zamykała swoich granic w związku z epidemią koronawirusa. Jednak zrobiły to wszystkie kraje z nią sąsiadujące. Dlatego pasażerom było trudno pokonywać granicę transportem autobusowym, kolejowym lub lotniczym.

Włoski region Emilia-Romania otwiera plaże wcześniej, niż to przewidują zalecenia włoskiego rządu. Plaże regionu, w którym także wielu Polaków chętnie spędza wakacje, będą dostępne dla turystów już jutro, 23 maja.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies