Logo Radio Łódź

16 nowych zakażeń koronawirusem Łódzkiem. Trzy oddziały szpitala w Skierniewicach zamknięte

Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie informuje o 170 nowych zakażeniach koronawirusem i 9 zgonach w Polsce. W Łódzkiem zmarły dziś kolejne dwie osoby - to 89-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna hospitalizowani w Zgierzu. W sumie w kraju mamy 19 tys. 739 potwierdzonych zachorowań.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 19 tys. 739. Dzisiaj (20 maja)  Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 471 nowych zakażeniach. 275 zakażonych pochodzi ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował w porannym raporcie o śmierci kolejnych 14 chorych. Wśród nich są 89-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna hospitalizowani w Zgierzu.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 962 osoby, z czego 51 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 311 zakażeń. 

  • U jednego z pacjentów szpitala w Skierniewicach wykryto zakażenie koronawirusem. Trzy oddziały zostały zamknięte, a lekarze skierowani na kwarantannę. Czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano 21 tysięcy sześćset testów na obecność koronawirusa. Łącznie do tej pory przebadano 674 861 próbek i 617 967 osób. 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ogród zoologiczny w Łodzi czeka na zwiedzających. Placówka czynna jest w tych samych godzinach co przed wystąpieniem epidemii, czyli od 9.00 do 19.00. Czytaj więcej

W związku z epidemią koronawirusa i spowolnieniem gospodarczym znacznie spadają dochody samorzadów w całej Polsce. W stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku jest to średnio od 30 do 40 procent mniej wpływów z podatków PiT i CiT. W województwie łódzkim włodarze miast decydują się zamrażać wydatki i ciąć inwestycje. Czytaj więcej

Dwa projekty prowadzone przez zarząd województwa łódzkiego uzyskały wsparcie finansowe z rządowego programu "Kultura w sieci". Czytaj więcej

Żłobki i przedszkola w Skierniewicach otwarte. Nie przeprowadzano tam testów przesiewowych.W Skierniewicach od dzisiaj (20.05) można posłać dziecko do żłobka i przedszkola. Maluchy po ponad dwóch miesiącach przerwy wracają powoli do placówek. Czytaj więcej 

Koronawirus w Polsce 

Trudna sytuacja firm, które zajmują się transportem międzynarodowym. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że w czasie pandemii obroty niektórych przedsiębiorstw spadły prawie do zera.Szef resortu podkreślił, że najbardziej poszkodowane firmy mogą liczyć na państwową pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Dodał, że odpowiednie przepisy w tej sprawie zostały przyjęte w poprzednich tygodniach."To jest między innymi pomoc w leasingach i kredytach" - mówił minister infrastruktury. "To jest również wydłużenie ważności różnego rodzaju dokumentów, takich jak świadectwa kierowców, uprawnienia do kierowania pojazdami czy zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. Podjęliśmy szybkie działania w tym zakresie i zakończyły się one efektem"- wyjaśniał.O pomocy skierowanej do firm transportowych minister Andrzej Adamczyk mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku odbywa się w formie online.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. Posłanka Krystyna Szumilas powiedziała, że celem jest uzyskanie informacji na temat bezpieczeństwa dzieci w przedszkolach i żłobkach, a także uczniów w czasie epidemii. Posłanka podkreśliła, że przygotowanie szkół do zajęć opiekuńczych i egzaminów powinno zacząć się jak najszybciej. Pytania do ministra Dariusza Piątkowskiego mają dotyczyć między innymi dodatkowych środków dla samorządów na przygotowanie szkół i zajęcia opiekuńcze w czasach pandemii.

W wielu przedsiębiorstwach epidemia koronawiusa przyspieszyła zmiany w funkcjonowaniu firm. Tak uważają uczestnicy dyskusji "Zarządzanie - biznes po wirusie" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego online.Członek zarządu spółki Stokrotka Krzysztof Trojanowski podkreśla, że w trakcie epidemii zostały uruchomione sklepy internetowe. Zapowiedział też uruchomienie w sklepach kas samoobsługowych.Prezes zarządu Columbus Energy Dawid Zieliński powiedział, że w ostatnim czasie wielu klientów zdecydowało się zainwestować w fotowoltaikę. Dodał, że wstrzymanie działalności na przełomie marca i kwietnia było czasem, który pozwolił na zweryfikowanie wiele kontaktów biznesowych.
Dziś kończy się internetowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie w formie spotkań "na żywo" przesunięto na początek września.

Koronawirus na świecie

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović ogłosił termin wyborów parlamentarnych - odbędą się 5 lipca. W wyborach zmierzą się rządząca obecnie centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) oraz najsilniejsza po stronie opozycji Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP). Żadna z nich prawdopodobnie nie uzyska bezwzględnej większości, pozwalającej na samodzielne rządzenie, więc utworzenie rządu koalicyjnego z mniejszymi partiami jest właściwie pewne. Przyszły rząd będzie miał trudne zadanie ożywienia gospodarki, która - jak się przewiduje - ma się w tym roku skurczyć o 9,4 procent. Powodem jest pandemia koronawirusa i silny negatywny wpływ na turystykę, z której płynie prawie 20 procent chorwackiego PKB.

Na Białorusi zarejestrowano prawie 32 i pół tysiąca ludzi zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 918 nowych przypadków zakażenia patogenem. To o 18 przypadków mniej niż dzień wcześniejNa Białorusi dotychczas zmarło 179 osób chorych na COVID-19 i mających choroby współistniejące. Wyzdrowiało prawie 11 i pół tysiąca pacjentów szpitali. Przeprowadzono w sumie ponad 387 tysięcy testów na wykrycie koronawirusa.Minister zdrowia Uładzimir Karanik poinformował o polepszeniu sytuacji epidemiologicznej w Witebsku. W tym 370 tysięcznym mieście w szczycie zachorowań były dni gdy notowano po 200 przypadków zapalenia płuc - choroby na którą często zapadają ludzie zakażeni koronawirusem. Obecnie takich przypadków rejestruje się około 20-30 dziennie .Białoruscy specjaliści prognozowali, że po 20 maja liczba nowych zakażeń koronawirusem zacznie spadać.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

325 tysięcy ofiar i prawie pięć milionów zachorowań na całym świecie - to aktualny bilans pandemii koronawirusa. Dane te przekazali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland. Wyleczyć udało się niemal dwa miliony osób. Co czwarta ofiara śmiertelna COVID-19 na świecie to mieszkaniec Stanów Zjednoczonych. W USA zmarło do tej pory 93,5 tysiąca osób. W Europie najwięcej ofiar jest w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.Czarny rekord zanotowano w Brazylii, gdzie w ciągu doby zmarło niemal 1200 osób, a łączna liczba ofiar w tym kraju to prawie 18 tysięcy. Parlament chce przegłosować obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych, ale nie wiadomo, czy zgodzi się na to populistyczny prezydent Jair Bolsonaro, który uważa, że należy znosić restrykcje, by chronić gospodarkę.Bank Światowy ostrzega tymczasem, że koronawirus może wepchnąć w "ekstremalną biedę" 60 milionów ludzi na świecie. Amerykański sekretarz skarbu Steve Mnuchin alarmuje z kolei, że spowodowane pandemią szkody w gospodarce USA mogą być nieodwracalne.Według opublikowanych przez czasopismo "Nature" analizy naukowców z Kalifornii od początku pandemii globalna emisja dwutlenku węgla do atmosfery spadła o 17 procent w stosunku do takiego samego okresu w 2019 roku.

W Rosji do 308 tysięcy 705 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu minionej doby zarejestrowano osiem tysięcy 764 nowe przypadki. Zdaniem ekspertów współpracujących z rosyjskimi służbami sanitarnymi można mówić o stabilizacji sytuacji.Rosyjscy epidemiolodzy podkreślają, że od pięciu dni rejestrowanych jest mniej niż 10 tysięcy nowych przypadków w ciągu doby. Podobną tendencję zanotowano w Moskwie, która jest największym w Rosji ogniskiem koronawirusa. Minionej doby w stolicy wykryto dwa tysiące 699 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało ponad 85 tysięcy osób. W tym czasie zmarło dwa tysiące 972 pacjentów chorujących na COVID-19. Do tej pory rosyjskie laboratoria wykonały ponad sieden milionów testów na obecność koronawirusa w organizmie.

Będzie dochodzenie w sprawie międzynarodowych działań po pojawieniu się koronawirusa na świecie. Zdecydowały o tym wszystkie państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia. Na zakończonym wczoraj posiedzeniu krajów należących do WHO jej szef mówił, że organizacja działała zgodnie z procedurami. Politycy zgodnie krytykowali też zapowiedź Donalda Trumpa o możliwości wycofania składki członkowskiej do WHO.Szef Światowej Organizacji Zdrowia zapowiedział w czasie spotkania, że dochodzenie rozpocznie się w najbliższym możliwym czasie. "Dziękuję krajom członkowskim za przyjęcie rezolucji w sprawie dochodzenia. Będzie ono obejmowało działania WHO, a także innych podmiotów" - mówił. Tedros Adhanom Ghebreyesus bronił działań Światowej Organizacji Zdrowia po informacji o wykryciu koronawirusa w Chinach.Zarówno WHO, jak i Chiny są oskarżane przez USA, że zbyt późno poinformowały o patogenie i mogły chcieć zatajać ważne dane. Amerykański prezydent zapowiedział, że jeśli Światowa Organizacja Zdrowia nie poprawi swoich działań, to Waszyngton wstrzyma składkę członkowską. W 2018 roku USA wpłaciły do WHO niemal 900 milionów dolarów, co stanowi 18 procent budżetu organizacji. 

Brazylia po raz pierwszy odnotowała ponad tysiąc zgonów osób zakażonych koronawirusem w ciągu 24 godzin. Według danych opublikowanych przez brazylijskie ministerstwo zdrowia w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zakażeń patogenem. Tym samym łącznie w Brazylii liczba chorych na COVID-19 przekroczyła 270 tysięcy, a liczba zgonów wynosi 17 971. Według danych ministerstwa niemal 40 procent zakażonych wróciło do zdrowia, a ponad 54 procent znajduje się pod obserwacją. Naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro, Brazylijskiej Marynarki Wojennej i Uniwersytetu w Bordeaux we Francji przewidują, że szczyt pandemii w Brazylii nastąpi w tym tygodniu. Według naukowców sytuacja powinna zacząć się stabilizować pod koniec lipca. Brazylia jest trzecim krajem na świecie pod względem liczby potwierdzonych przypadków choroby, za Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies