Logo Radio Łódź

301 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Ponad 180 zakażeń na Śląsku, dwa zgony w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 301 nowych zakażeniach koronawirusem i 5 zgonach w Polsce. W Łódzkiem zmarły kolejne dwie osoby - to 89-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna hospitalizowani w Zgierzu. W sumie w kraju mamy 19 tys. 569 potwierdzonych zachorowań.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 19 tys. 569. Dzisiaj (20 maja) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 301 nowych zakażeniach. 182 zakażenia pochodzą ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował w porannym raporcie o śmierci kolejnych 5 chorych. Wśród nich są 89-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna hospitalizowani w Zgierzu.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 953 osoby, z czego 51 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 257 zakażeń. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 8 tys. 183 osoby wyzdrowiały po chorobie wywołanej koronawirusem. W ciągu doby przybyło 280 takich osób.
    Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 414 osób, a 76 tysięcy 957 osób jest objętych kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlegają 18 tys. 984 osoby.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 10 osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 764. 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Dziś zoo w Łodzi otwiera się dla zwiedzających. Będzie można oglądać zwierzęta zarówno na wybiegach, jak i w pawilonach. Czytaj więcej

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był prof. Maciej Borowiec, kierownik laboratorium Uniwersytetu Medycznego. Rozmawiał z Przemysławem Naze o tym, czy testowanie pracowników oświaty jest potrzebne i skuteczne. Czytaj więcej

Prezydent Łodzi poinformowała o wynikach badań przesiewowych na obecność przeciwciał koronawirusa wśród pracowników żłobków i przedszkoli. Z ponad 3,3 tys. przebadanych od czwartku do niedzieli osób, wątpliwy lub pozytywny wynik stwierdzono u 456, czyli ok 14 proc. z wszystkich przebadanych. Badania te budzą jednak kontrowersje. Wywołały też ogólnopolską dyskusję, w której głos zabrał między innymi minister Szumowski. Czytaj więcej

Zobacz też, Otwarte restauracje, salony kosmetyczne i fryzjerskie [ZDJĘCIA]

Łódzcy przedsiębiorcy mogą od wczoraj (19 maja) skorzystać z pomocy Funduszu Poręczeń Kredytowych, którym dysponuje Bionanopark. Władze miasta przekazały na ten cel 10 mln zł. Czytaj więcej

Jeszcze do czwartku (21 maja) potrwa rekrutacja do klas sportowych w łódzkich podstawówkach. W kolejnych dniach uczniowie będą musieli przejść testy sportowe, które zostaną ograniczone do podstawowych sprawdzianów. Czytaj więcej

W trzecim etapie odmrażania gospodarki rząd uwzględnił także świat kultury. Środowisko kultury z utęsknieniem czekało na znoszenie ograniczeń, chociaż nie zmarnowało czasu. Wiele wydarzeń przeniesiono do internetu, dużo imprez odbędzie się w innym terminie, w tym spektakle teatralne. W ramach akcji #trzymambilet zachęcano widzów do tego, by nie rezygnowali z uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Czytaj więcej

Rząd zajmie się projektem ustawy o dopłatach do kredytów dla firm

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami epidemii koronawirusa. Jego wnioskodawcą jest wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Posiedzenie rozpoczęło się o godz. 9.30.

Projektowane przepisy są kolejnym elementem Tarczy Antykryzysowej. Dopłaty do oprocentowania będą dotyczyć kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych, udzielanych w polskiej walucie przez banki komercyjne. Do odsetek ma dopłacić Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków pochodzących z budżetu państwa. Wsparcie jest adresowane do przedsiębiorców, a także podmiotów prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych.

Oprócz tego projekt zakłada wdrożenie pakietu osłonowego dla samorządów, ułatwienia realizacji przetargów w warunkach epidemii, czy wprowadzenie jednolitych zasad udzielania tzw. „wakacji kredytowych” przez banki dla wszystkich kredytobiorców.

Szef Kancelarii Premiera o pracach nad ustawą o organizacji wyborów prezydenckich

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że 28 czerwca jest ostatnim terminem, w którym mogą odbyć się wybory, by zachowana została ciągłość sprawowania urzędu prezydenta. Jutro trzy połączone komisje senackie będą pracować nad ustawą o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku, przygotowaną przez posłów Zjednoczonej Prawicy.

Gość Programu 3 Polskiego Radia zapewnił, że obóz Zjednoczonej Prawicy chce współpracować z opozycją w sprawie sposobu organizacji i przebiegu wyborów. - Trwają rozmowy na temat ewentualnych zmian, które mają zostać wprowadzone do ustawy. Te rozmowy mają miejsce na forum parlamentu. Podkreślamy zawsze, że jesteśmy otwarci na dialog - powiedział.

Minister Dworczyk wyraził nadzieję, że proces legislacyjny w Senacie przebiegnie sprawnie i ustawa zostanie jak najszybciej przyjęta, by mogły rozpocząć się kampania i przygotowanie wyborów.

Wcześniej na antenie Programu 3 Polskiego Radia poseł Lewicy Tomasz Trela powiedział, że jego ugrupowanie nie sprzeciwia się propozycji przeprowadzenia wyborów prezydenckich 28 czerwca. Wyraził nadzieję, że Senat będzie sprawnie procedował ustawę dotyczącą organizacji tegorocznego głosowania.

Wczoraj w Senacie z udziałem Prezydium izby odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych w sprawie wyborów prezydenckich. Takie rozmowy między przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych mają odbyć się też w przyszłym tygodniu.

Nowe przepisy przewidują tryb mieszany: wyborca będzie mógł głosować w lokalu wyborczym lub wybrać formę korespondencyjną.

Możliwe podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jest możliwe podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych. O takiej kwocie mówił wcześniej premier Mateusz Morawiecki.

Minister Maląg zaznaczyła, że trwają prace nad kilkoma wariantami podniesienia tego zasiłku. Trwają też prace nad ustaleniem terminu jego podniesienia. W pracach uczestniczy prezydent Andrzej Duda i jego ministrowie - wyjaśniła minister.

Marlena Maląg zaznaczyła, że porównując 19 dni maja do pierwszych 19 dni kwietnia tego roku, bezrobocie lekko spada. Powtórzyła, że dzisiaj trudno jest powiedzieć, ilu bezrobotnych będzie na koniec roku. Najważniejsze jest teraz, by ochronić miejsca pracy, a na tę ochronę z tarczy antykryzysowej do tej pory przekazano ponad 10 miliardów złotych - powiedziała minister Marlena Maląg.

Poczta Polska po trzymiesięcznej przerwie przywróciła możliwość wysyłania przesyłek do Chin

Poczta Polska po trzymiesięcznej przerwie związanej z COVID-19 przywróciła możliwość wysyłania przesyłek do Państwa Środka. Przesyłki można już wysyłać do 46 krajów - poinformowała spółka. Wskazała w komunikacie, że linie lotnicze, z których na co dzień korzystała, ograniczyły liczbę lotów bądź je całkowicie zawiesiły, co w przypadku krajów takich jak USA i Kanada oznacza wydłużone oczekiwanie na transport lotniczy dla przesyłek priorytetowych oraz dłuższą drogę morską dla przesyłek ekonomicznych.

Spółka informuje, że jest w stałym kontakcie z przewoźnikami i zagranicznymi operatorami pocztowymi, aby przywracać obsługę przesyłek ekonomicznych, priorytetowych i kurierskich do kolejnych krajów. Przypomina, że wysyłanie przesyłek do Chin zostało wstrzymane na początku lutego tego roku, kiedy zawieszono polskie połączenia lotnicze z tym krajem. Następnie 14 marca, wobec braku stałych połączeń lotniczych,
Poczta Polska zdecydowała o zawieszeniu przyjmowanie przesyłek wysyłanych do pozostałych krajów.

Obecnie wykorzystywany jest głównie transport drogowy i morski. Przed pandemią międzynarodowa wymiana przesyłek opierała się głównie na transporcie lotniczym, umożliwiającym szybkie dostawy.

W pierwszej kolejności przywrócono możliwość wysyłania listów i paczek ekonomicznych oraz priorytetowych. Od 8 maja bieżącego roku zagraniczne przesyłki EMS zostały uruchomione do: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Niemiec, a przesyłki GLOBAL Expres rozszerzono o: Danię, Estonię, Finlandię, Litwę i Łotwę; wcześniej była możliwość nadawania przesyłek GLOBAL Expres także do Niemiec.

Minister Piontkowski o konsultacjach dla uczniów

W ramach dodatkowego wsparcia przed egzaminami, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło możliwość konsultacji dla maturzystów i uczniów klas ósmych - mówił podczas konferencji prasowej szef tego resortu minister Dariusz Piontkowski.

To kolejny element luzowania ograniczeń związanych z koronawirusem. Do tej pory edukacja odbywała się zdalnie, co wiązało się z pewnymi ograniczeniami - mówił Dariusz Piontkowski. Wyjaśnił, że z uwagi na to ograniczenie uczniom i nauczycielom brakuje bezpośredniego kontaktu, dlatego konsultacje mają się rozpocząć 25 maja.

W pierwszej kolejności - z przedmiotów egzaminacyjnych, a jeżeli będzie taka potrzeba, także z innych przedmiotów. Od 1 czerwca konsultacje mają objąć wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich.

Koronawirus na świecie

omisja Europejska ma dziś ogłosić strategię "od pola do stołu”, która ma zapewnić zrównoważone, bardziej przyjazne środowisku rolnictwo i przystępną cenowo żywność. Komisarz odpowiedzialny za rolnictwo Janusz Wojciechowski był jednym z autorów. Strategia miała być ogłoszona pod koniec marca, ale jej publikację odłożono ze względu na epidemię koronawirusa. Założenia strategii komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił w połowie lutego podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Mówił o ograniczeniu stosowania chemicznych pestycydów, nawozów, oraz antybiotyków i przestawieniu produkcji rolnej na ekologiczne tory.

W Niemczech stwierdzono przeszło 176 tysięcy przypadków koronawirusa. Zmarło 8 tysięcy 90 osób. Jak informuje Instytut Roberta Kocha, w ciągu ostatniej doby wykryto 797 przypadków zakażenia. Zmarło 83 chorych. Najwięcej zakażeń stwierdzono w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i w Badenii-Wirtembergii, najmniej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Bremie i Saksonii-Anhalt.

Moskwa uniknęła najczarniejszego scenariusza rozwoju pandemii koronawirusa - oświadczył mer miasta Siergiej Sobianin. Zapowiedział, że w stolicy Rosji na razie nie zostaną cofnięte ograniczenia, związane z powszechną izolacją. Rosyjskie media poinformowały, że w części regionów lokalne władze zdecydowały się na systematyczne łagodzenie rygorów kwarantanny. W Rosji liczba chorych na COVID-19 zbliżyła się do 300 tysięcy. Zdaniem części epidemiologów, Moskwa i niektóre regiony mają już za sobą szczyt zakażeń. Specjaliści ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem i zalecają utrzymanie rygorów izolacji jeszcze przez kilka tygodni. Radio Echo Moskwy podało, że coraz większa liczba regionów wprowadza obowiązkowe noszenie masek i rękawiczek, a jednocześnie otwiera biblioteki, sklepy, zakłady usługowe i fabryki. Z kolei w rejonie Surgutu na Syberii urzędnicy zaostrzają środki ostrożności i od dziś ograniczają pracę placówek opiekuńczo - wychowawczych. Jednocześnie w całej Rosji zwiększana jest liczba testów na obecność koronawirusa. W Moskwie władze chcą badać 70 tysięcy osób tygodniowo. Do tej pory od początku pandemii w Rosji przebadano ponad 7 milionów osób.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się pierwszy etap otwierania parków narodowych. Ma to zapobiec dalszemu pogrążaniu się amerykańskiej turystyki w największym kryzycie od 1929 roku. Pierwsi turyści mogą już odwiedzać między innymi parki narodowe w stanie Utah, Park Yellowstone w stanie Wyoming i słynny słynny Wielki Kanion w Arizonie. Parki otwarte są tylko kilka godzin dziennie i można poruszać się po niewielu szlakach. Nieczynna jest baza hotelowa i restauracje, parki odwiedzają więc głównie okoliczni mieszkańcy.

Francuska Rada Państwa nakazała rządowi zniesienie zakazu zgromadzeń w miejscach kultu. To gest wobec katolików, muzułmanów i wyznawców judaizmu, którzy obchodzą pod koniec maja swoje święta. Tymczasem - o ile parafie są przygotowane - o tyle wierni mają wiele obaw dotyczących zgromadzeń w świątyniach. Wielu proboszczów może się podpisać pod słowami ojca Micheala Fontaine’a z parafii w Gap w Alpach Prowansalskich, który stwierdził, że jest przygotowany na przyjęcie wiernych. Jednak ci ostatni nie są do końca pewni, czy zgromadzenie w jednym miejscu kilkudziesięciu osób nie niesie ze sobą ryzyka epidemiologicznego. Osoby, które chcą wziąć udział w nabożeństwach, na przykład w obchodzonych we Francji przez dwa dni Zielonych Świątkach, muszą się liczyć z ograniczeniami. Dotyczy to przyjmowania komunii świętej i niepodawania sobie rąk na znak pokoju, a także utrzymywania odległości. Zasady te powodują ograniczenie liczby osób obecnych w świątyni. Sekretarz Episkopatu Francji, Vincent Neymon, zapewniał jednak, że Kościół przygotowywał się na przyjęcie wiernych znacznie wcześniej niż zapadła decyzja Rady Państwa.

Brazylia po raz pierwszy odnotowała ponad tysiąc zgonów osób zakażonych koronawirusem w ciągu 24 godzin. Według danych opublikowanych przez brazylijskie ministerstwo zdrowia w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zakażeń patogenem. Tym samym łącznie w Brazylii liczba chorych na COVID-19 przekroczyła 270 tysięcy, a liczba zgonów wynosi 17 971. Według danych ministerstwa niemal 40 procent zakażonych wróciło do zdrowia, a ponad 54 procent znajduje się pod obserwacją.

Będzie dochodzenie w sprawie międzynarodowych działań po pojawieniu się koronawirusa na świecie. Zdecydowały o tym wszystkie państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia. Na zakończonym wczoraj posiedzeniu krajów należących do WHO jej szef mówił, że organizacja działała zgodnie z procedurami. Politycy zgodnie krytykowali też zapowiedź Donalda Trumpa o możliwości wycofania składki członkowskiej do WHO.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką