Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce. Większość zakażeń znów ze Śląska, w Łódzkiem ponownie więcej wyzdrowień [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 188 nowych zakażeniach koronawirusem i 7 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 19 tys. 268 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 10 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 19 tys. 268. Dzisiaj (20 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 383 nowych zakażeniach. 263 zakażenia pochodzą ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 12 chorych. Wśród nich jest 68-letni mężczyzna hospitalizowany w Zgierzu. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 948 osób, z czego 49 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 257 zakażeń. 

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 17,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 10 osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 764. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to prawie osiem tysięcy. 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W środę 20 maja zoo w Łodzi otwiera się dla zwiedzających. Będzie można oglądać zwierzęta zarówno na wybiegach, jak i w pawilonach. Czytaj więcej

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Paweł Anyszewski. Rozmawiał z Przemysławem Naze o pomocy dla lokalnych przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

Zobacz też, Otwarte restauracje, salony kosmetyczne i fryzjerskie [ZDJĘCIA]

Od północy z 18 na 19 maja przestała obowiązywać kwarantanna w Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim. U 98 pensjonariuszy i 19 pracowników, którzy od ponad tygodnia nie opuszczają placówki, badania kontrolne nie wykazały zakażenia koronawirusem. Czytaj więcej

W trzecim etapie odmrażania gospodarki rząd uwzględnił także świat kultury. Środowisko kultury z utęsknieniem czekało na znoszenie ograniczeń, chociaż nie zmarnowało czasu. Wiele wydarzeń przeniesiono do internetu, dużo imprez odbędzie się w innym terminie, w tym spektakle teatralne. W ramach akcji #trzymambilet zachęcano widzów do tego, by nie rezygnowali z uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Czytaj więcej

Posłuchaj też:

Konferencja gospodarcza Polskiego Funduszu Rozwoju z udziałem prezydenta i premiera

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w wideokonferencji "Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju”. Tematem konferencji, której gospodarzem był prezes PFR Paweł Borys, było podsumowanie działań państwa w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa.

W spotkaniu uczestniczyli również prezesi dużych polskich spółek, które skorzystały z państwowej pomocy w ramach tarczy finansowej i tarczy antykryzysowej - Browar Kormoran, Wiromet, 4F czy Imex.

Podczas konferencji prezydent Andrzej Duda podkreślił, że państwowe programy, dystrybuowane przez Polski Fundusz Rozwoju, uratowały 1,5 miliona miejsc pracy. Mówił również o pomocy w formie zwolnień ze składek ZUS, i innych formach finansowania, w ramach których tylko wczoraj 20 tysiącom firm przekazano 3,5 miliarda złotych. Łącznie PFR przekazał 145 tysiącom firm około 30 miliardów złotych. Prezydent zaznaczył też, że pomimo wzmożonych wydatków budżet państwa pozostaje stabilny i niezagrożone są wypłaty środków z programów społecznych.

W czasie wideokonferencji premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polsce udaje się bronić przed skutkami kryzysu oraz zapowiadał dynamiczny rozwój w nadchodzącym czasie. Prezes Rady Ministrów dodał, że rządowa pomoc uratowała wiele przedsiębiorstw przed bankructwem i pomogła w utrzymaniu licznych miejsc pracy. Jak mówił, gospodarcze odbicie się Zachodu wpłynie również pozytywnie na Polskę. Premier podkreślił jednak, że kryzys spowodowany pandemią koronawirusa jeszcze się nie zakończył.

Prezes Polskiego Fundusz Rozwoju Paweł Borys mówił z kolei, że wszystkie wnioski złożone w ramach tarczy finansowej zostały już rozpatrzone. Jak wyjaśniał, udało się to dzięki nowoczesnemu systemowi obsługi wniosków, który Fundusz stworzył specjalnie na potrzeby tarczy finansowej. Jak podkreślił, pomoc w ramach mechanizmu firmy otrzymują w ciągu najwyżej 48 godzin. Paweł Borys dodał, że program działa do końca lipca. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zachęcał przedsiębiorców, którzy jeszcze nie skorzystali z pomocy, do składania wniosków.

Minister zdrowia o sytuacji na Śląsku

Na Śląsku udało się w istotny sposób ograniczyć ognisko zakażeń w kopalniach - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. W 5 kopalniach przebadano już 30 tysięcy górników. Na początku odsetek dodatnich wyników wyniósł 15 procent. Po przebadaniu 30 tysięcy osób spadł do 6,9 procent. - Im większa liczba testów, tym przy ograniczonym ognisku ten odsetek dodatni maleje - mówił minister Szumowski.

Szef resortu zdrowi dodał, że akcja badań górników w kierunku koronawirusa będzie kontynuowana. - Nie chodzi o to, żeby zrobić tylko jedną akcję, bez kolejnego sprawdzenia po siedmiu dniach, bo wtedy mamy pewność. Ale to pokazuje, że udało się to ognisko zakażeń w kopalniach w sposób istotny ograniczyć - podkreślił.

Sukces akcji Uniwersytetu Warszawskiego "Materiały dla medyków"

Zespół studentów, doktorantów i wykładowców związanych z wydziałem fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przekazał służbom medycznym 10 tysięcy przyłbic ochronnych. Akcja "Materiały dla medyków" trwa od połowy marca. Części przyłbic są drukowane na drukarkach 3D i składane przez studentów wolontariuszy.

Jednym z koordynatorów akcji jest profesor Andrzej Wysmołek z UW. Naukowiec zaznacza, że na pomysł użycia do pomocy medykom należących do uczelni drukarek 3D wpadł doktor Radosław Łapkiewicz. Wykładowca UW znalazł w sieci gotowy do druku projekt przyłbicy ochronnej, udostępniony przez firmę produkującą drukarki 3D. - Zapytał czy my nie możemy wykorzystać naszych drukarek. Stwierdziliśmy, dobrze, spróbujmy - powiedział profesor Wysmołek.

Na początku zespół był w stanie produkować ponad 20 przyłbic dziennie. Po innowacjach wprowadzonych przez studentów ta liczba wzrosła do stu kilkudziesięciu. Następnie, po zakupie kolejnych drukarek 3D oraz wypożyczeniu innych osiągnięto możliwość produkcji ponad 300 przyłbic ochronnych dziennie.

Drukarki nieustannie pracują w dwóch pomieszczeniach na wydziale fizyki UW. Wolontariusze każdej z nich nadali imię. - Dzięki temu przyjemniej się pracuje. Wśród imion pojawiają się te związane z fizyką jak "Entropia" do imion ludzkich jak "Zbyszek" czy "Bożenka" - zapewnia Mihai Suster, jeden ze studentów wolontariuszy. 

Gotowe fragmenty przyłbic są następnie składane przez wolontariuszy, pakowane i przekazywane służbom medycznym w całym kraju. Jak mówi Katarzyna Polak, studentka wolontariuszka, dziennie średnio udaje się złożyć około 300 przyłbic ochronnych. Studentka dodaje, że sprzęt produkowany na wydziale fizyki UW ma bardzo dobrą opinię. Przyłbice z UW są lekkie oraz ze względu na brak gąbki stykającej się z czołem człowieka, wyeliminowany został problem pocenia się. - Dostajemy mnóstwo zdjęć i listów z podziękowaniami od medyków z całej Polski - powiedziała studentka.

W akcji "Materiały dla medyków" bierze udział 42 wolontariuszy, którzy pracują na zmiany. Akcja w tym tygodniu dobiegnie końca. W jej wyniku ponad 12 tysięcy przyłbic ochronnych zostanie przekazanych do ponad 200 szpitali i placówek medycznych.

Premier Morawiecki: w ciągu kilku dni zgoda KE na pomoc dla dużych firm

Premier Mateusz Morawiecki oczekuje, że w ciągu kilku dni Komisja Europejska wyda zgodę na nasz program pomocowy dla duży firm. Szef rządu mówił o tym pod koniec forum gospodarczego Polskiego Forum Rozwoju.

Swoje wsparcie dla programu zapowiedział też szef PFR Paweł Borys, który zapewnił, że jego instytucja jest gotowa na uruchomienie pomocy "w każdej chwili". Premier mówił, że w ostatnich dniach rozmawiał o tym między innymi z szefową KE, Ursulą von der Leyen i "wprost prosił" o jak najszybszą akceptację dla programu.

Dodał, że Polska jest gotowa, ale chce "trzymać się reguł europejskich". - Musimy dłużej czekać i jesteśmy traktowani troszeczkę po macoszemu, ale naciskamy i jestem dobrej myśli. Sądzę, że w ciągu kilku dni ten problem załatwimy - - deklarował premier Morawiecki.

Program, na który ma wydać zgodę Komisja Europejska, uruchamia 25 miliardów złotych dla polskich dużych firm.

Poczta Polska po trzymiesięcznej przerwie przywróciła możliwość wysyłania przesyłek do Chin

Poczta Polska po trzymiesięcznej przerwie związanej z COVID-19 przywróciła możliwość wysyłania przesyłek do Państwa Środka. Przesyłki można już wysyłać do 46 krajów - poinformowała spółka. Wskazała w komunikacie, że linie lotnicze, z których na co dzień korzystała, ograniczyły liczbę lotów bądź je całkowicie zawiesiły, co w przypadku krajów takich jak USA i Kanada oznacza wydłużone oczekiwanie na transport lotniczy dla przesyłek priorytetowych oraz dłuższą drogę morską dla przesyłek ekonomicznych.

Spółka informuje, że jest w stałym kontakcie z przewoźnikami i zagranicznymi operatorami pocztowymi, aby przywracać obsługę przesyłek ekonomicznych, priorytetowych i kurierskich do kolejnych krajów. Przypomina, że wysyłanie przesyłek do Chin zostało wstrzymane na początku lutego tego roku, kiedy zawieszono polskie połączenia lotnicze z tym krajem. Następnie 14 marca, wobec braku stałych połączeń lotniczych,
Poczta Polska zdecydowała o zawieszeniu przyjmowanie przesyłek wysyłanych do pozostałych krajów.

Obecnie wykorzystywany jest głównie transport drogowy i morski. Przed pandemią międzynarodowa wymiana przesyłek opierała się głównie na transporcie lotniczym, umożliwiającym szybkie dostawy.

W pierwszej kolejności przywrócono możliwość wysyłania listów i paczek ekonomicznych oraz priorytetowych. Od 8 maja bieżącego roku zagraniczne przesyłki EMS zostały uruchomione do: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Niemiec, a przesyłki GLOBAL Expres rozszerzono o: Danię, Estonię, Finlandię, Litwę i Łotwę; wcześniej była możliwość nadawania przesyłek GLOBAL Expres także do Niemiec.

Żużlowcy szykują się do powrotu

Sezon żużlowej ekstraligi w tym roku ma się rozpocząć z opóźnieniem 12 czerwca. Zawodnicy w tej chwili odbywają przedsezonową kwarantannę, a od 24 maja zostaną poddani testom na obecność koronawirusa. Dopiero po otrzymaniu ich wyników będą mogli wyjechać na tor.

Kluby już przygotowują się do nowych zasad rywalizacji w lidze, opisanych w regulaminie sanitarnym Polskiego Związku Motorowego, Zgodnie z nim m.in. każdy żużlowiec będzie mógł korzystać z pomocy tylko jednego mechanika, nie będzie można przemieszczać się po parku maszyn (żużlowcy między wyścigami będą mieli obowiązek przebywania w swoich boksach) oraz będzie obowiązywał zakaz korzystania z szatni i pryszniców.

Podobne zasady mają obowiązywać także podczas treningów.

Co z wakacjami i koloniami?

W ciągu 2 tygodni minister zdrowia przedstawi wytyczne dotyczące ewentualnych wakacyjnych obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży. Minister Łukasz Szumowski powiedział na konferencji prasowej, że w tym przypadku trzeba bardzo dobrze uregulować wszystkie kwestie dotyczące odpowiedzialności rodzica i organizatora. - Trzeba opisać sytuację, co się stanie na przykład - gdy jedno z dzieci będzie miało gorączkę. Czy reszta ma być kwarantannowana czy nie, czy rodzice mają wtedy odbierać dzieci.

Minister przyznał, że jest niewiele czasu, bo wszystkie firmy i instytucje pytają, co robić z przedpłatami, i organizacją. - Ale z punktu widzenie epidemicznego, zdrowotnego, musimy dać sobie jeszcze te 2 tygodnie, żeby ocenić - bez tego dużego ogniska zakażeń na Śląsku - jak wygląda trend rozwoju epidemii w Polsce - dodał.

Minister Piontkowski o konsultacjach dla uczniów

W ramach dodatkowego wsparcia przed egzaminami, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło możliwość konsultacji dla maturzystów i uczniów klas ósmych - mówił podczas konferencji prasowej szef tego resortu minister Dariusz Piontkowski.

To kolejny element luzowania ograniczeń związanych z koronawirusem. Do tej pory edukacja odbywała się zdalnie, co wiązało się z pewnymi ograniczeniami - mówił Dariusz Piontkowski. Wyjaśnił, że z uwagi na to ograniczenie uczniom i nauczycielom brakuje bezpośredniego kontaktu, dlatego konsultacje mają się rozpocząć 25 maja.

W pierwszej kolejności - z przedmiotów egzaminacyjnych, a jeżeli będzie taka potrzeba, także z innych przedmiotów. Od 1 czerwca konsultacje mają objąć wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich.

Co z szlakami handlowymi po pandemii?

Pandemia wpłynie na szlaki handlowe na świecie - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przedstawiono w nim cztery scenariusze dotyczące możliwych zmian.

Autorzy raportu powołują się na dane Światowej Organizacji Handlu, według tych wyliczeń, handel na świecie następstwie pandemii koronawirusa ma obniżyć się w tym roku od 13 do 32 procent. Dlatego można oczekiwać między innymi spadku międzynarodowej wymiany handlowej, a także jej regionalizacji. Dodano, że spadnie też znaczenie Chin w globalnych łańcuchach dostaw, a na skutek przeniesienia części produkcji z tego państwa do innych krajów, PKB Państwa Środka mógłby zmniejszyć się o 1,64 procent.

Łukasz Ambroziak z Instytutu wskazał, że między innymi dla Polski korzystne by było, gdyby kraje Unii Europejskiej zdecydowałyby się przenieść część produkcji z Chin do nowych państw członkowskich.

Dodał, że najwięcej Polska zyskałaby w scenariuszu mix, będącym połączeniem narodowego patriotyzmu i scenariusza "kraje Europy Środkowej fabryką Europy". W tym przypadku można mówić o korzyściach rzędu 8,3 miliardów dolarów rocznie z tytułu delokalizacji produkcji z Chin.

Jak dodają autorzy raportu, w ubiegłym roku Azja odpowiadała za 35,3 procent światowego eksportu i 33,8 procent światowego importu - to odpowiednio o 8,8 punktu procentowego i 9,4 punktu procentowego więcej niż w 2001 roku.

Zakupy internetowe na czas epidemii

Od rozpoczęcia epidemii COVID-19 Polacy chętniej kupują przez internet, a w przypadku produktów spożywczych zwracają większą uwagę na ich lokalne pochodzenie. Tak wynika z dyskusji o handlu internetowym zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczy online.

Dyrektor panelu gospodarstw domowych w firmie badawczej GFK Polonia Szymon Mordasiewicz powiedział, że nawet osoby, które wcześniej nie kupowały żywności przez internet, przekonują się do takich zakupów. Jednocześnie zwracają większą uwagę na to, żeby produkty pochodziły od lokalnych rolników i wytwórców.

Prezes firmy doradczej infuture.institute Natalia Hatalska podkreśliła, że zmiany zachowań konsumentów widać też w przypadku towarów, które nie są produktami pierwszej potrzeby. Coraz więcej osób deklaruje chęć oszczędzania i rzadszego kupowania nowej odzieży.

Biorący udział dni w Kongresie przedstawiciele branży odzieżowej podkreślają, że podczas kilku tygodni zamknięcia centrów handlowych sprzedaż ich produktów przez internet kilkakrotnie wzrosła.

Koronawirus na świecie

Na Litwie, Łotwie i w Estonii stwierdzonych zostało 26 nowych przypadków koronawirusa. Ogólna liczba osób zakażonych wzrosła do 4 tys. 365.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano ponad 13 tysięcy nowych przypadków zarażeń koronawirusem. Do wczoraj w tym największym i najbardziej zaludnionym kraju Ameryki Łacińskiej odnotowano w sumie ponad 254 tysiące przypadków zakażeń oraz ponad 16,5 tysiąca zgonów. Tym samym liczba zarażonych wirusem przekroczyła liczbę zarażonych w Wielkiej Brytanii, a Brazylia - według oficjalnych danych - stała się trzecim krajem na świecie pod względem potwierdzonych przypadków. Tylko w Rosji i Stanach Zjednoczonych odnotowano więcej przypadków niż w Brazylii.

Bayern Monachium, Inter Mediolan i Real Madryt zagrają w Europejskim Pucharze Solidarności. Ten towarzyski turniej piłkarski z udziałem czołowych drużyn Europy, ma się odbyć w 2021 roku pod hasłem "Futbol dla bohaterów", czyli personelu medycznego walczącego z pandemią koronawirusa i być wyrazem solidarności i braterstwa między krajami Europy. Turniej ma być rozgrywany systemem ligowym - każdy z każdym w trzech miastach - Madrycie, Mediolanie i Monachium. .Wpływy ze spotkań zostaną przeznaczone m.in. na środki medyczne dla szpitali. Dokładnej daty turnieju jeszcze nie wyznaczono.

Hiszpania znosi zakaz podróży morskich i lotniczych z Włoch. Działania są kolejnym etapem znoszenia ograniczeń, które wprowadzono z powodu epidemii koronawirusa. W Hiszpanii wciąż obowiązuje jednak stan wyjątkowy. Oznacza to, że podróżujący z Włoch nadal będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę. W ostatnich dniach premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział, że stan wyjątkowy będzie przedłużony do końca czerwca. Władze zamierzają także rozszerzyć obowiązek stosowania maseczek. W czerwcu ma także ruszyć branża turystyczna. Obowiązek dwutygodniowej kwarantanny zostanie zniesiony, gdy pandemia zostanie opanowana. Ograniczenia obowiązują w Hiszpanii od połowy marca. Celem było zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W tym kraju zakażonych zostało dotychczas ponad 278 tysięcy osób, a ponad 27 tysięcy zmarło. Wyzdrowiało prawie 200 tysięcy. W szczycie epidemii koronawirusa w tym kraju, umierało dziennie nawet 900 osób.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 936 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii potwierdzono tam 31 tys. 505 przypadków zakażenia patogenem. W maju na Białorusi już od dwóch tygodni codziennie ujawnia się po ponad 900 przypadków zakażenia koronawirusem. Według danych miejscowego ministerstwa zdrowia, od początku epidemii zmarło 175 osób, a ponad 10,5 tysiąca wyzdrowiało. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono prawie 11 tysięcy testów na wykrycie patogenu, a od początku badań - 375 tysięcy testów. To oznacza, że niemal 4 procent społeczeństwa zostało już przebadane na obecność koronawirusa.

Francuskie związki rolnicze biją na alarm. W rzeźniach nie przestrzegane są wymagane zasady sanitarne. To w kilku takich zakładach wybuchły kolejne ogniska epidemii koronawirusa. Kilkudziesięciu pracowników z co najmniej trzech rzeźni jest zakażonych koronawirusem. Dla przykładu w Loiret 34 osoby czyli co dziesiąty zatrudniony zachorował, a w rzeźni w Bretanii u 69 osób zdiagnozowano zakażenie. Przyczyną tego są warunki pracy, w trakcie wykonywania której nie można przestrzegać wymogów sanitarnych, na przykład dystansu społecznego półtora metra. Wprawdzie wszyscy noszą maseczki i przyłbice ochronne, ale to nie są wystarczające środki zabezpieczające przed zakażeniem. Według specjalistki w dziedzinie epidemiologii Karine Lacombe dokładne określenie we Francji lokalizacji ponad dwudziestu nowych ognisk wybuchu koronawirusa, jest z jednej strony ostrzeżeniem przed możliwością nawrotu epidemii i zarazem apelem o zachowanie maksymalnych środków ostrożności, a z drugiej jest też elementem umożliwiającym likwidację zakażeń koronawirusem na wielką skalę.

W Belgii odnotowany kolejny, dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem i zgonów. Od wczoraj wykryto 232 nowe przypadki patogenu i odnotowano 29 ofiar śmiertelnych. Do szpitali przyjętych zostało 50 osób. Tendencja spadkowa jeśli chodzi o zakażenia i zgony w Belgii utrzymuje się od kilku dni przy rozpoczętym ponad dwa tygodnie temu łagodzeniu ograniczeń związanych z koronawirusem. Nieznacznie wzrosła natomiast liczba pacjentów w szpitalach do 1 tys. 630, choć w szczytowym momencie epidemii na początku kwietnia było ich ponad 6 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 345 pacjentów to prawie czterokrotnie mniej w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca. W sumie od połowy marca ze szpitali wypisano ponad 14,6 tys. osób, które zostały uznane za wyleczone. Od początku epidemii wykryto ponad 55,7 tys. zakażeń koronawirusem, ponad 9 tysięcy osób zmarło w wyniku powikłań.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Metody walki z epidemią koronawirusa były tematem telekonferencji szefów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu federalnego Steffen Seibert, uczestniczyli w niej, oprócz kanclerz Merkel, polski premier Mateusz Morawiecki, premierzy Słowacji - Igor Matovic, Czech - Andrej Babisz oraz premier Węgier Viktor Orban. Według rzecznika. wszyscy zgodzili się stopniowo, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, zdejmować istniejące ograniczenia i kontrole na przejściach granicznych. Rozmawiano także o francusko-niemieckiej propozycji funduszu naprawczego o wartości pięciuset miliardów euro dla ożywienia unijnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią. Berlin i Paryż chcą, aby pieniądze pozyskiwać na rynkach finansowych i spłacać w następnych latach z unijnego budżetu. Niemieckie media twierdzą, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mogłyby poprzeć takie rozwiązanie pod warunkiem, że nie zmniejszyłoby to funduszy na pomoc strukturalną w ramach przyszłego unijnego budżetu. Zdecydowanie przeciwne niemiecko-francuskiemu pomysłowi są Austria, Holandia, Dania i Szwecja.

Wciąż jeszcze nie ma decyzji o ewentualnym wznowieniu rozgrywek hokejowej ligi NHL. Władze ligi mają nadzieję, że sezon uda się dokończyć rozgrywając mecze w neutralnych halach. Do zakończenia sezonu zasadniczego każdej z drużyn pozostało jeszcze od 11 do 14 meczów. Jak donoszą amerykańskie media, po ewentualnym wznowieniu rozgrywek mecze mogłyby się odbywać w wybranych halach po kilka spotkań dziennie, oczywiście bez kibiców. Możliwe jest też zwiększenie liczby drużyn w decydującej fazie play off z 16 do 24.

Około stu mieszkańców El Bosque, jednej z najbardziej ubogich gmin na południowych obrzeżach Santiago de Chile, protestowało przeciwko brakowi żywności i pracy. Do protestu doszło w czwartym dniu całkowitej kwarantanny, którą ustanowił chilijski rząd wobec gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem w zeszłym tygodniu.

We Włoszech, mimo zniesienia niemal wszystkich ograniczeń związanych z pandemią 30 procent sklepów, punktów usługowych, galerii, muzeów i restauracji pozostawało wczoraj nadal zamkniętych. Dane opublikowało Stowarzyszenie Handlowców Włoskich. Część restauracji i barów jest nadal zamkniętych, bo właściciele z powodu obowiązujących środków bezpieczeństwa uznali otwarcie za nieopłacalne. Chodzi o konieczność zachowania dystansu bezpieczeństwa, która znacznie ogranicza liczbę klientów, a więc wpływów. Poza tym sporej grupy przedsiębiorców po ponad dwóch miesiącach przestoju na rozpoczęcie działalności nie stać, bo ponieśli zbyt duże straty. Oferowane przez rząd gwarantowane kredyty bankowe są udzielane przez banki opornie i na warunkach, których wielu przedsiębiorców nie może przyjąć. Ponadto obiecane w dekretach rządowych bezzwrotne pożyczki do większości beneficjentów jeszcze nie dotarły. Zdaniem ekspertów, aż dziesięciu procentom małych i drobnych przedsiębiorców grozi bankructwo.

Największa w historii wystawa dzieł Rafaela w galerii Scuderie del Quirinale w Rzymie zostanie otwarta 2 czerwca. Jej inauguracja odbyła się 5 marca w ramach obchodów 500-lecia śmierci artysty, ale z powodu pandemii zamknięto ją po trzech dniach. Ekspozycję w jednej z najbardziej prestiżowych galerii miasta okrzyknięto największym wydarzeniem sezonu wystawienniczego. Sprowadzono 120 najwybitniejszych dzieł Rafaela, między innymi z Galerii Uffizzi, Muzeów Watykańskich, Luwru, Muzeum Narodowego Prado, Galerii Narodowej w Waszyngonie i monachijskiej pinakoteki. Przed otwarciem przyjęto 70 tysięcy rezerwacji. Zamknięcie przewidziano na 2 czerwca. Pandemia pokrzyżowała te plany. Jednak muzea i galeria, z których sprowadzono dzieła, zgodziły się przedłużyć czas wypożyczenia do końca sierpnia. Dzięki temu, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, będzie można oglądać wystawę jednego z najwybitniejszcy artystów renesansu od 2 czerwca do 30 sierpnia. Włochy 3 czerwca otworzą swoje granice przed obywatelami krajów strefy Schengen.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) włącza się w walkę z pandemią koronawirusa i planuje zorganizowanie meczu charytatywnego. Jeszcze nie wiadomo kiedy i gdzie to spotkanie zostanie rozegrane oraz kto weźmie udział w tym meczu. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na przyspieszenie rozwoju technologii dotyczącej m.in. diagnozowania i leczenia Covid-19.

Premier Rosji wrócił do pracy - informują miejscowe media. Michaił Miszustin od 30 kwietnia przebywał w szpitalu, w związku z zakażeniem koronawirusem. Przez prawie trzy tygodnie obowiązki premiera wykonywał wiceszef rządu Aleksandr Biełousow. Według ostatnich danych, w Rosji zarejestrowano prawie 300 tysięcy zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

W ciągu ostatniej doby w Chinach wykryto sześć przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała Narodowa Komisja Zdrowia. Jeden z nich stwierdzono w mieście Wuhan, gdzie trwa zakrojona na szeroką skalę akcja poddawania testom na obecność patogenu wszystkich mieszkańców.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies