Logo Radio Łódź

195 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. 150 ze Śląska i jeden zgon w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 195 nowych zakażeniach koronawirusem i 5 zgonach w Polsce. W Łódzkiem zmarła kolejna osoba - to 68-letni mężczyzna hospitalizowany w Zgierzu. W sumie w kraju mamy 19 tys. 80 potwierdzonych zachorowań.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 19 tys. 80. Dzisiaj (19 maja) Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 195 nowych zakażeniach. 150 zakażeń pochodzi ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort w porannym raporcie poinformował o śmierci kolejnych 5 chorych. Wśród nich jest 68-letni mężczyzna hospitalizowany w Zgierzu. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 941 osób, z czego 49 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 251 zakażeń. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 7 tysięcy 903 osoby wyzdrowiały po chorobie wywołanej koronawirusem. Z danych resortu wynika, że w hospitalizowanych jest 2 tysiące 490 osób, a 76 tysięcy 645 osób jest objętych kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega 18 tysięcy 831 osób.

  • W Łódzkiem wyzdrowiały kolejne 63 osoby, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 754. 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Paweł Anyszewski. Rozmawiał z Przemysławem Naze o pomocy dla lokalnych przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

Od północy z 18 na 19 maja przestała obowiązywać kwarantanna w Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim. U 98 pensjonariuszy i 19 pracowników, którzy od ponad tygodnia nie opuszczają placówki, badania kontrolne nie wykazały zakażenia koronawirusem. Czytaj więcej

Zobacz także, Otwarte restauracje, salony kosmetyczne i fryzjerskie [ZDJĘCIA]

Szpital Powiatowy w Radomsku będzie drugą placówką medyczną w Polsce posiadającą nowoczesny Punkt Indywidualnej Kontroli Sanitarnej. Tzw. superśluzę stworzyli specjaliści z miejscowej firmy - Diamond Module. Taki obiekt z powodzeniem działa już w jednym w jednym z krakowskich szpitali. Czytaj więcej

W Senacie spotkanie klubów i kół parlamentarnych ws. wyborów

W Senacie odbędzie się dziś spotkanie przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych w sprawie wyborów prezydenckich. Rozmowy będą dotyczyć tego, jak zorganizować je bezpiecznie i zgodnie z konstytucją. Pierwsze spotkanie na ten temat odbyło się w środę w Sejmie. Tym razem do dyskusji zostali zaproszeni również przedstawiciele prezydium Senatu.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek mówi, że klub PiS chce jak najszybszego przeprowadzenia wyborów i jest gotów rozmawiać na temat rozwiązań, które pozwolą osiągnąć ten cel. Przypomina, że w ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę przygotowaną przez PiS, która w jego ocenie zawiera dobre rozwiązania. Przewiduje m.in., że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich odbędzie się zarówno w formie korespondencyjnej, jak i tradycyjnie w lokalach wyborczych.

Przemysław Czarnek stwierdza, że jeśli opozycja będzie chciała rozmawiać na temat poprawek do ustawy, to PiS jest gotowe je rozważyć. Dodaje, że jedna kwestia nie może ulec zmianie, cyt.: "7 sierpnia w Pałacu Prezydenckim musi już urzędować prezydent wybrany na kolejną, pięcioletnią kadencję, bo tego wymaga dobro państwa - żeby ciągłość władzy na tym urzędzie została zachowana".

Spotkanie przedstawicieli klubów i kół poselskich rozpocznie się o 14.00. Ustawa dotycząca wyborów będzie w tym tygodniu przedmiotem prac trzech komisji senackich.

Szef kancelarii premiera o znoszeniu ograniczeń epidemicznych

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że rząd podejmuje wszystkie decyzje o znoszeniu ograniczeń epidemicznych na bazie wytycznych wirusologów i ewaluacji sytuacji epidemicznej w kraju. Gość Programu 1 Polskiego Radia zapewniał, że w przyszłości kolejne decyzje o odmrażaniu gospodarki będę podejmowane w ten sam sposób.

Minister Dworczyk przypomniał, że rząd przygotował czteroetapowy program znoszenia ograniczeń. Trzeci etap tego planu wprowadzono wczoraj. - Jeśli będzie spadła w Polsce liczba nowych zachorowań, to będziemy dążyli do tego, aby maksymalnie likwidować wszelkiego rodzaju ograniczenia - zapewnił szef kancelarii premiera. Dodał, że będzie to dotyczyło także zamknięcia granic czy pełnego odmrożenia gospodarki.

PLL LOT szykuje powrót połączeń pasażerskich

W tym tygodniu Polskie Linie Lotnicze LOT ogłoszą plan odmrażania pasażerskich połączeń lotniczych.

Według wcześniejszych zapowiedzi, pierwsze rejsy mają zostać uruchomione na początku czerwca. Wszystko jest jednak uzależnione od decyzji rządu. Zakaz lotów będzie obowiązywał w Polsce do 23 maja, ale może zostać przedłużony. Sam LOT wstrzymał regularne rejsy do 31 maja.

Spółka przygotowuje się jednak do uruchomienia pierwszych połączeń. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale, jak mówi rzecznik PLL LOT Michał Czernicki, wszystko wskazuje na to, że pierwsze zostaną odmrożone rejsy krajowe. W drugiej kolejności w rozkładzie pojawią się loty do krajów, które są bezpieczne, jeśli chodzi o stan epidemiczny. Będą to rejsy do krajów europejskich. Dopiero w następnej kolejności zostaną uruchomione rejsy międzykontynentalne. Poszczególne etapy będą uzależnione zarówno od sytuacji w Polsce, jak i w krajach docelowych.

Pasażerowie będą mieli obowiązek zachowania ostrożności. Nie wiadomo jeszcze, jakie środki zastosują lotniska po uruchomieniu lotów.

Wczoraj w telewizji Polsat News wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że Polska może otworzyć granice po 15 czerwca. To oznacza, że dopiero po tym dniu rejsy międzynarodowe staną się możliwe.

Charytatywny mecz FiFA

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) włącza się w walkę z pandemią koronawirusa i planuje zorganizowanie meczu charytatywnego. Jeszcze nie wiadomo kiedy i gdzie to spotkanie zostanie rozegrane oraz kto weźmie udział w tym meczu.

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na przyspieszenie rozwoju technologii dotyczącej m.in. diagnozowania i leczenia COVID-19.

Minister Łukasz Szumowski: "epidemia nie znika"

Epidemia koronawirusa w Polsce nie znika, chociaż nieznacznie zmniejsza się liczba zakażeń - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Mamy etap wypłaszczenia się krzywej zachorowań i niewielkiej tendencji spadkowej - dodał minister.

Podkreślił, że po sytuacji w kopalniach Śląska widać, że ogniska zakażeń mogą wybuchnąć w każdej chwili, jeżeli nie będziemy trzymać reżimu sanitarnego. - Jeżeli te zasady, które są wprowadzone w szpitalach, gdzie wiemy, że pacjent zanim trafi na stół musi być przebadany, że personel powinien się badać przy jakichkolwiek wątpliwościach. To pokazuje, że my ten reżim sanitarny będziemy mieli cały czas - powiedział minister Szumowski. Dodał, że epidemia nie znika. - Być może mamy dołek w przebiegu tej epidemii.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że obecną sytuację trzeba wykorzystać do pracy na rzecz pacjentów z innymi schorzeniami, niż COVID. - Przecież oni czekają cały czas, żeby to wszystko ruszyło. Strach przed epidemią - skądinąd słuszny - spowodował, że znacznie mniej pacjentów przychodziło na zabiegi i do lekarza - dodał minister.

Koronawirus na świecie

W Stanach Zjednoczonych drugi dzień z rzędu zmniejsza się liczba zgonów chorych na COVID-19. W ciągu ostatniej doby zmarło 759 osób zakażonych koronawirusem, w czasie poprzedniej - 820. Łącznie w USA potwierdzono 90 309 zgonów osób, u których wykryto patogen. Liczba zakażonych wynosi ponad 1,5 miliona. Stany Zjednoczone są krajem o największej liczbie zakażonych koronawirusem i śmierci spowodowanych COVID-19.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zagroził trwałym wstrzymaniem finansowania Światowej Organizacji Zdrowia WHO. W liście, skierowanym do przewodniczącego Organizacji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, prezydent zapowiedział też rozważenie członkostwa swego kraju w WHO, jeśli jej działanie nie poprawi się znacząco w ciągu 30 dni.

Liczba przypadków koronawirusa w Indiach przekroczyła sto tysięcy. Według tamtejszego ministerstwa zdrowia, zmarły 3 tysiące 163 osoby. Ogółem stwierdzono 101 tysięcy 139 przypadki zakażenia. W zeszłym tygodniu notowano przeszło 4 tysiące nowych zakażeń dziennie. Wzrost ich liczby lekko spowolnił. Restrykcje, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, zostały przedłużone do 31 maja. Kilka indyjskich stanów chce jednak pozwolić na otwarcie sklepów i firm. Do tej pory otwarte były tylko sklepy i targowiska z żywnością.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Rosja przeszła szczytową fazę zakażeń koronawirusem - podał portal informacyjny „Meduza”. Jednocześnie rosyjskie służby sanitarne apelują, aby lokalni urzędnicy jeszcze nie podejmowali decyzji o zdjęciu ograniczeń. Do tej pory w Rosji zarejestrowano prawie 300 tysięcy zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Dziennikarze portalu „Meduza” podkreślają, że o ile sytuacja stabilizuje się w Moskwie i Petersburgu, to wciąż nie jest jasna w regionach. -„Dlatego lokalne władze muszą działać niezwykle ostrożnie” - apelują eksperci służb sanitarnych. W ich ocenie, rygory izolacji należy łagodzić stopniowo, w dużych odstępach czasu i z uwzględnieniem nagłego nadejścia drugiej fali zakażeń. Specjaliści podkreślają, że w przypadku Rosji konieczne jest zachowanie minimum 30-to dniowego okresu ochronnego, aby można było mówić o zwalczeniu epidemii koronawirusa. Na razie w części regionów otwierane są niektóre sklepy i zakłady usługowe, a także znoszone są ograniczenia związane z funkcjonowaniem firm transportowych.

Ponad 320 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 4 miliony 900 tysięcy zachorowań. To aktualne informacje na temat pandemii koronawirusa, podawane przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland. Według tych samych danych, wyleczyć udało się dotąd niemal 2 miliony osób.

Na Ukrainie wykryto 260 nowych przypadków koronawirusa. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia, w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano więcej wyzdrowień, niż zakażeń. Ukraińskie władze zapowiadają wznowienie pracy transportu publicznego oraz przedszkoli.

Belgia złagodziła kolejne ograniczenia związane z koronawirusem. Cały czas odnotowuje spadek liczby dobowych zakażeń i zgonów, mniej jest także osób przyjmowanych do szpitali. Od początku epidemii patogen wykryto u ponad 55 i pół tysiąca osób. Wskutek powikłań zmarło ponad 9 tysięcy osób. Od połowy marca ze szpitali zostało wypisanych ponad 14 tysięcy 600 pacjentów uznanych za wyleczonych.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel w czasie wspólnej wideokonferencji zaproponowali pomoc dla rejonów i sektorów najbardziej dotkniętych skutkami epidemii. Nad Sekwaną propozycję Paryża i Berlina stworzenia funduszu, który pozwoli na ożywienie europejskiej gospodarki, zostało uznano za powrót tych krajów do roli unijnej lokomotywy.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies