Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce. Ponad 60 ozdrowień w ciągu doby w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 139 nowych zakażeniach koronawirusem i 7 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 18 tys. 885 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem wyzdrowiały kolejne 63 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 18 tys. 885. Dzisiaj (18 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 356 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 11 osób z województwa łódzkiego. 205 zakażeń pochodzi ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 11 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 936 osób, z czego 48 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 251 zakażeń. 

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 15,7 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiały kolejne 63 osoby, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 754. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to prawie osiem tysięcy. 

  • Dziś (18.05) w ramach odmrażania sytuacji związanej z koronawirusem miało zostać otwartych 28 miejskich żłobków w Łodzi. Władze miasta zleciły przebadanie 556 pracowników, którzy mieli pracować i opiekować się dziećmi. Wynik pozytywny lub wątpliwy stwierdzony u 132 osób. W związku z powyższym w poniedziałek otwarto tylko jeden żłobek. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Szpital Powiatowy w Radomsku będzie drugą placówką medyczną w Polsce posiadającą nowoczesny Punkt Indywidualnej Kontroli Sanitarnej. Tzw. superśluzę stworzyli specjaliści z miejscowej firmy - Diamond Module. Taki obiekt z powodzeniem działa już w jednym w jednym z krakowskich szpitali. Czytaj więcej

Tłumy łodzian pojawiły się na łódzkiej giełdzie samochodowej przy ul. Puszkina. Sprzedawcom i klientom nie zawsze udawało się przestrzegać zaleceń sanitarnych. Czytaj więcej

Zobacz też, MPK podwiezie osoby niepełnosprawne do parku, restauracji i na zakupy

"Nadwarciański Gród" wznawia działalność. Ośrodek Harcerski w Załęczu Wielkim został przygotowany na przyjęcie gości. Na razie obostrzenia sanitarne w związku z epidemią koronawirusa nie pozwalają jednak na zorganizowanie obozu czy zielonej szkoły. Czytaj więcej

Posłuchaj też:

Sądy "wracają" do pracy

W związku z wejściem w życie Tarczy Antykryzysowej 3.0 zaczyna się "odmrażanie" pracy polskich sądów. O szczegółach poinformowało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Od dzisiaj w sądach mogą być prowadzone postępowania jawne czyli takie, w których uczestniczą strony i świadkowie. Więcej spraw będzie mieć pilny charakter. Chodzi między innymi o te, w których ktoś jest tymczasowo aresztowany albo dotyczące na przykład wyrażenia zgody na zabieg medyczny. Jak zaznacza ministerstwo, to ważne w czasie epidemii. Jako pilne traktowane będą również przesłuchania świadków w postępowaniach dotyczących przestępstw seksualnych.

Ministerstwo wskazuje, że w części spraw wyrok będzie mógł zostać wydany bez rozprawy. - Będzie tak, gdy względy bezpieczeństwa epidemicznego nie pozwalają na normalną rozprawę, a sąd nie dysponuje sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie rozprawy na odległość - informują w komunikacie przedstawiciele resortu.

Jednocześnie zapewniają, że rozprawy na odległość będą się odbywać w szerszym zakresie. - Minister Sprawiedliwości przeanalizuje i określi w rekomendacjach dla sądów warunki dla przeprowadzania takich rozpraw, mając na uwadze możliwości techniczne i organizacyjne sądów oraz potrzebę sprawnego działania systemu przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zawieszone terminy procesowe i sądowe oraz te, które jeszcze nie rozpoczęły biegu, zaczną biec 23 maja.

Zmiany wprowadzone Tarczą Antykryzysową mają też usprawnić korzystanie z usług notariuszy. Dokumenty mogą być im dostarczane za pomocą platformy ePUAP.

Konkurs Chopinowski przełożony o rok

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener poinformował, że skład jury, miejsce oraz lista pianistów zakwalifikowanych do konkursu chopinowskiego nie ulegną zmianie. Ze względu na pandemię COVID-19, 18. Konkurs Chopinowski został przełożony o rok.

Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka podkreśliła, że była to trudna, ale konieczna decyzja. - Ta trudna i bolesna decyzja podjęta została po ocenie stopnia ryzyka, które w tym przypadku wydaje się bardzo znaczne, zwłaszcza, że do konkursu zakwalifikowano ponad 160 pianistów z różnych krajów - wyjaśniła. Dodała, że w wydarzeniu uczestniczyć będzie 18 jurorów, publiczność, wielu dziennikarzy oraz organizatorzy konkursu i jej zdaniem tak duża liczba osób byłaby narażona na znaczne ryzyko.

Artur Szklener podkreślił, że decyzja o przesunięciu terminu konkursu została podjęta po bardzo starannej analizie sytuacji oraz po konsultacjach. Powiedział, że podczas rozmów z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem kultury Piotrem Glińskim na temat możliwości zorganizowania konkursu w październiku tego roku, okazało się, że wszystkie trudności organizacyjne można przezwyciężyć w kontekście zaostrzonych rygorów pandemicznych, oprócz obecności publiczności w czasie przesłuchań konkursowych. - Nie wyobrażaliśmy sobie konkursu w takiej formie - zaznaczył.

NIFC poinformował, że bilety zakupione na przesłuchania konkursowe zachowują ważność, a za bilety zwrócone do końca roku 2020 nastąpi pełny zwrot kosztów.

Eliminacje odbędą się w dniach 8-19 kwietnia 2021 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pierwszy etap konkursu rozpocznie się 3 października.

Do przesłuchań eliminacyjnych zakwalifikowano 164 pianistów z 33 krajów. Jurorzy wybiorą 80 pianistów, którzy wezmą udział w konkursie, a ich nazwiska poznamy bezpośrednio po zakończeniu eliminacji. Na 18. Konkurs Chopinowski napłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń.

10 procent niższe zużycie energii

W marcu i kwietniu zużycie energii w Polsce było o co najmniej 10 procent niższe w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku - szacuje Polska Grupa Energetyczna.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski, który jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, powiedział, że pandemia oddziałuje na działalność Grupy, z tym, że - jak uzupełnił - w pierwszym kwartale firma nie odczuła tego drastycznie.

PLL LOT szykuje powrót połączeń pasażerskich

W tym tygodniu Polskie Linie Lotnicze LOT ogłoszą plan odmrażania pasażerskich połączeń lotniczych.

Według wcześniejszych zapowiedzi, pierwsze rejsy mają zostać uruchomione na początku czerwca. Wszystko jest jednak uzależnione od decyzji rządu. Zakaz lotów będzie obowiązywał w Polsce do 23 maja, ale może zostać przedłużony. Sam LOT wstrzymał regularne rejsy do 31 maja.

Spółka przygotowuje się jednak do uruchomienia pierwszych połączeń. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale, jak mówi rzecznik PLL LOT Michał Czernicki, wszystko wskazuje na to, że pierwsze zostaną odmrożone rejsy krajowe. W drugiej kolejności w rozkładzie pojawią się loty do krajów, które są bezpieczne, jeśli chodzi o stan epidemiczny. Będą to rejsy do krajów europejskich. Dopiero w następnej kolejności zostaną uruchomione rejsy międzykontynentalne. Poszczególne etapy będą uzależnione zarówno od sytuacji w Polsce, jak i w krajach docelowych.

Pasażerowie będą mieli obowiązek zachowania ostrożności. Nie wiadomo jeszcze, jakie środki zastosują lotniska po uruchomieniu lotów.

Wczoraj w telewizji Polsat News wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że Polska może otworzyć granice po 15 czerwca. To oznacza, że dopiero po tym dniu rejsy międzynarodowe staną się możliwe.

Kiedy Letnie Grand Prix w skokach narciarskich w Wiśle?

Komisja skoków narciarskich przy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) podjęła decyzję, że jeżeli w sierpniu nie uda się przeprowadzić zawodów Letniego Grand Prix w Wiśle, konkursy na skoczni im. Adama Małysza będą mogły się odbyć 19 i 20 września.

To już trzeci termin związany z rywalizacją w Beskidach. Pierwotnie, Letnie Grand Prix miało zostać zainaugurowane w lipcu w Wiśle. Z powodu pandemii koronawirusa zadecydowano o przeniesieniu zawodów na 22-23 sierpnia.

Przygotowano także wytyczne dla organizatorów zawodów na igelicie w tym roku. W terminie od 30 do 40 dni przed konkursami tzw. "zespół specjalny ds. organizacji zawodów" musi ocenić stan przygotowań zgodnie z aktualną sytuacją dotyczącą COVID-19. Jeżeli warunki nie pozwalają na przeprowadzenie rywalizacji z powodu krajowych obostrzeń zdrowotnych lub podróżniczych, impreza musi zostać przełożona lub odwołana.

Podczas poniedziałkowego zebrania zaprezentowano również kalendarze Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata na najbliższy sezon. Terminarze podlegają jeszcze zatwierdzeniu przez Radę FIS, która zbierze się 25 maja.

Minister Łukasz Szumowski: "epidemia nie znika"

Epidemia koronawirusa w Polsce nie znika, chociaż nieznacznie zmniejsza się liczba zakażeń - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Mamy etap wypłaszczenia się krzywej zachorowań i niewielkiej tendencji spadkowej - dodał minister.

Podkreślił, że po sytuacji w kopalniach Śląska widać, że ogniska zakażeń mogą wybuchnąć w każdej chwili, jeżeli nie będziemy trzymać reżimu sanitarnego. - Jeżeli te zasady, które są wprowadzone w szpitalach, gdzie wiemy, że pacjent zanim trafi na stół musi być przebadany, że personel powinien się badać przy jakichkolwiek wątpliwościach. To pokazuje, że my ten reżim sanitarny będziemy mieli cały czas - powiedział minister Szumowski. Dodał, że epidemia nie znika. - Być może mamy dołek w przebiegu tej epidemii.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że obecną sytuację trzeba wykorzystać do pracy na rzecz pacjentów z innymi schorzeniami, niż COVID. - Przecież oni czekają cały czas, żeby to wszystko ruszyło. Strach przed epidemią - skądinąd słuszny - spowodował, że znacznie mniej pacjentów przychodziło na zabiegi i do lekarza - dodał minister.

10 mld zł przekazane na ochronę miejsc pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rząd przekazał dotychczas na ochronę miejsc pracy 10 miliardów złotych. Są to środki uruchomione w ramach tarczy antykryzysowej.

Minister zaznaczyła, że tarcza, której budżet wynosi 212 miliardów złotych, oraz tarcza finansowa funkcjonują bardzo dobrze. Pozwalają zachować płynność w przedsiębiorstwach i dzięki temu pracownicy mogą systematycznie otrzymywać wynagrodzenia. Minister dodała, że 10 miliardów złotych, które przekazano, są wykorzystywane na dofinansowanie do wynagrodzeń, z czego ponad 3 miliardy złotych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także na dofinansowanie do świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS.

Minister podkreśliła, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Na ten rodzaj wsparcia przeznaczono ponad 3 miliardy złotych, a realizują je powiatowe urzędy pracy.

Marlena Maląg zwróciła uwagę, że nie wszystkie samorządy poradziły sobie z wypłatą środków z tarczy. - Dziwię się panu prezydentowi miasta stołecznego Warszawy, ponieważ limit środków, który został przydzielony dla stolicy to 100 milionów złotych" - powiedziała minister. "Złożono 98 tysięcy wniosków o pożyczki, a zrealizowano niespełna 6 tysięcy - mówiła Marlena Maląg. Zaapelowała o sprawną realizację wniosków.

Minister wskazała, że inne duże miasta, takie jak Gorzów Wielkopolski, gdzie zrealizowano ponad 90 procent wniosków, Wrocław, Łódź, czy Gdańsk nie miały z tym żadnego problemu. Tym bardziej, jak zaznaczyła, że środki z tarczy antykryzysowej są dla samorządów zabezpieczone. Samorządy otrzymują też dodatkowe pieniądze na obsługę w wysokości pół procent kwoty, o jaką wnioskują. Według szefowej resortu rodziny, opieszałość niektórych samorządów może wynikać ze złej organizacji. - Nie zakładam, że to może być zła wola, gdyż chodzi przecież o ochronę miejsc pracy - zaznaczyła minister Marlena Maląg.

Tarcza Antykryzysowa 3.0 poszerza zakres zwolnionych ze składek ZUS o około 100 tysięcy osób

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska, powiedziała w Polskim Radiu 24, że Tarcza Antykryzysowa 3.0 poszerza zakres zwolnionych ze składek ZUS o około 100 tysięcy osób.

Zgodnie z ustawą, składek ZUS nie zapłaci większa grupa przedsiębiorców, niż do tej pory. Oprócz limitu 300 procent średniego wynagrodzenia w wysokości 15 681 złotych wprowadzone zostało też kryterium dochodowe. To oznacza, że jeśli przychód był wyższy niż 15 681 złotych, ale dochód niższy niż 7 tysięcy złotych, to można ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS. Prezes Uścńska wyjaśniła, że zwolnienie z opłacania składek dla tej grupy dotyczy dwóch miesięcy - kwietnia i maja. Zaznaczyła, że jeśli ktoś zapłacił już składki za kwiecień, otrzyma zwrot pieniędzy.

Koronawirus na świecie

Na Białorusi liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 30,5 tysiąca. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 922 nowe przypadki zakażenia patogenem. Na Białorusi w maju już niemal od dwóch tygodni codziennie diagnozuje się ponad 900 kolejnych infekcji. W sumie zmarło 171 osób zakażonych koronawirusem i mających choroby współistniejące. Ponad 10 tysięcy pacjentów wyzdrowiało i wypisano ich ze szpitali do domów. Od początku epidemii przeprowadzono ponad 364 tysiące testów na obecność koronawirusa.

Kluby angielskiej ekstraklasy piłkarskiej podczas dzisiejszej telekonferencji jednogłośnie zadecydowały o powrocie do zajęć. Zawodnicy będą mogli trenować w pięcioosobowych grupach - przy zachowaniu zasad dystansu społecznego - już od jutra. Rozgrywki Premier League zawieszono w połowie marca z powodu pandemii koronawirusa. W tabeli prowadzi Liverpool (82 pkt) przed Manchesterem City (57 pkt) i Leicester City (53 pkt). "The Citizens" rozegrali do tej pory o jedno spotkanie mniej. Zgodnie z doniesieniami angielskich mediów, jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, zmagania ligowe zostaną wznowione 19 czerwca.

W krajach bałtyckich potwierdzono w ciągu doby 17 nowych przypadków wirusa SARS-Cov-2. Najwięcej w Estonii, gdzie od północy nie obowiązuje już stan nadzwyczajny.

W Belgii liczba dobowych zakażeń koronawirusem i zgonów spada przy jednoczesnym łagodzeniu ograniczeń - poinformowało tamtejsze centrum kryzysowe. Z najnowszych danych wynika, że od wczoraj potwierdzono 279 nowych przypadków zakażeń i 28 zgonów w wyniku powikłań. Eksperci z centrum kryzysowego podkreślili, że w skutecznej walce z koronawirusem pomoże śledzenie kontaktów osób zakażonych i zaapelowali o współpracę i szczerość w tej sprawie. Od kilkunastu dni w Belgii działają tak zwani detektywi epidemiczni, których zadaniem jest wyśledzenie, z kim zakażeni koronawirusem mieli kontakt. Profesor Steven Van Gucht wyraził ubolewanie, że nie wszyscy szczerze informują, z kim się spotykali i zwykle podają tylko jedną osobę. Podkreślił, że dotarcie do wszystkich osób jest niezwykle ważne. Od początku epidemii w Belgii patogen wykryto u ponad 55,5 tysiąca osób. Zmarło w wyniku powikłań ponad 9 tysięcy osób. Od połowy marca ze szpitali zostało wypisanych ponad 14,6 tys. pacjentów uznanych za wyleczonych. Obecnie w belgijskich szpitalach przebywa ponad 1,6 tys. zakażonych osób, w szczytowym momencie epidemii przed miesiącem zajętych było ponad 6 tysięcy łóżek. Na oddziałach intensywnej terapii jest obecnie nieco ponad 300 osób.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 325 zakażeń koronawirusem. Zmarło 21 osób. Ogółem od początku trwania epidemii SARS-CoV-3 zdiagnozowano ponad 18 tysięcy przypadków zakażeń. W ciągu ostatniej doby na Ukrainie zmniejszyła się liczba wykrytych zakażeń, ale wykonano stosunkowo niewiele, bo 5 tysięcy testów. Wykazały one obecność koronawirusa u 325 osób. Od początku trwania epidemii wykonano niemal 233 tysiące testów, w wyniku czego zdiagnozowano 18 tys. 616 przypadków SARS-CoV-2. Ogółem z powodu Covid-19 na Ukrainie zmarło 535 osób, w ciągu ostatniej doby 21. Najwięcej zakażeń do tej pory zdiagnozowano w obwodzie czerniowieckim i Kijowie. Ukraińskie władze zapowiadają znaczące zwiększenie liczby wykonywanych testów.

Kolejne kraje Europy znoszą dzisiaj część obostrzeń. To reakcja na poprawę sytuacji w związku z pandemią koronawirusa. Jeszcze do niedawna Stary Kontynent był epicentrum wirusa. W ostatnich dniach jednak liczba nowych zachorowań i nowych zgonów spadła. Mieszkańcy Rzymu od dzisiaj znów mogą cieszyć się porannym espresso, ale z zachowaniem zasad dystansu. We włoskiej stolicy otwierają się restauracje i bary. - Dotąd mogliśmy jedynie sprzedawać papierosy, a teraz otwieramy bar i mamy nadzieję, że klienci przyjdą. Brakuje nam turystów, zobaczymy, czy uda się wrócić do normalności - mówi właściciel jednej z kawiarni w Rzymie Angelo. We włoskiej stolicy przez ostatnie dni odkażano kościoły, a od dzisiaj mogą do nich przychodzić zarówno wierni, jak i turyści. Otwierana jest też Bazylika Świętego Piotra w Watykanie.

W Belgii otwierane są szkoły i muzea, w Danii kawiarnie i restauracje, a Niemczech słynne ogródki z piwem. W Grecji dla zwiedzających ponownie otwarte będą zabytki w tym słynny Akropol w Atenach.

Według danych naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Europie w wyniku COVID-19 zmarło do tej pory 163 tysiące osób. To połowa wszystkich ofiar na świecie. Liczba zachorowań na Starym Kontynencie to 1 milion 790 tysięcy.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W 76. rocznicę zakończenia bitwy o Monte Cassino na polskim cmentarzu wojennym na wzgórzu odbyła się kameralna uroczystość. Wzięła w niej udział córka generała Władysława Andersa, ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech, Anna Maria Anders. Ambasador złożyła wieniec przy krzyżu Virtuti Militari. Kwiaty pobłogosławił opat klasztoru benedyktynów na wzgórzu Donato Ogliari. Mszę świętą odprawił ksiądz Jacek Staniek z polskiego kościoła św. Stanisława w Rzymie. W uroczystościach wzięło udział ponad 20 osób, w tym Enzo Salera - burmistrz miasta Cassino - położonego pod wzgórzem. Uczestnicy odwiedzili również znajdujące się w mieście popiersie generała Andersa. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała pierwotne plany. Na cmentarz miała przybyć dziś Polska Pielgrzymka Narodowa po udziale we mszy na Placu św. Piotra, którą papież Franciszek miał odprawić wczoraj z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Od dziś Litwa złagodziła kolejne ograniczenia związane z koronawirusem. Mimo że społeczna kwarantanna obowiązuje tam do 31 maja, to funkcjonowanie mogły wznowić przedszkola, kluby sportowe oraz gabinety stomatologiczne.

Celtic Glasgow został mistrzem Szkocji w piłce nożnej. Sezon piłkarski w Szkocji został przerwany z powodu pandemii koronawirusa, a w poniedziałek (18 maja), po głosowaniu przedstawicieli klubów, zadecydowano o nie wznawianiu rozgrywek. Dla klubu z Glasgow jest to dziewiąty tytuł z rzędu i 51. w historii. Zawodnikiem Celticu od stycznia jest napastnik Patryk Klimala, który wystąpił w dwóch meczach szkockiej ekstraklasy w tym sezonie. Srebrne medale zdobyli piłkarze Rangers FC, a brązowe Motherwell. Z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnała się ostatnia w tabeli drużyna Heart of Midlothian.

W Rosji do 290 tysięcy 678 wzrosła liczba osób chorych na COVID-19. Z danych rosyjskich służb sanitarnych wynika, że liczba nowych przypadków, wykrywanych w trakcie testów systematycznie maleje. Minionej doby zarejestrowano w Rosji 8 tysięcy 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najmniej od kilku tygodni. 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies