Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce. Łącznie ponad: 18 tysięcy zakażeń, 900 ofiar i 7 tys. wyzdrowień [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 166 nowych zakażeniach koronawirusem i 14 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 18 tys. 16 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem w wyniku COVID-19 zmarła kolejna, 46. osoba. W Polsce bilans ofiar przekroczył 900.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 18 tys. 16. Dzisiaj (15 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych zakażeniach. W tym gronie jest osiem osób z województwa łódzkiego. 293 zakażenia pochodzą ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 24 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 907 osób, z czego 46 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 227 zakażeń. 

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 21,9 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 16 osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 563. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju przekroczyła natomiast siedem tysięcy. 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ciąg dalszy grupowych zwolnień w Zduńskiej Woli. Zamyka się miejscowy PKS, a z racji kryzysu w branży dużą redukcję zatrudnienia przeprowadzi też firma dostarczająca regenerowane części samochodów. Czytaj więcej

Blisko 1200 inicjatyw otrzymało dofinansowanie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci". Rozdysponowano w sumie 60 mln zł. Drugim najwyżej ocenionym wnioskiem w kraju jest projekt łódzkiego Muzeum Kinematografii. Czytaj więcej

Zobacz też, Rafał Trzaskowski nowym kandydatem KO na prezydenta Polski

Będące jedną z największych atrakcji w regionie łódzkim Arboretum w Rogowie zostało otwarte. Zwiedzający muszą jednak stosować się do reżimu sanitarnego, nosząc maski ochronne i zachowując odstęp między sobą. Zapraszamy na wirtualny spacer po Arboretum

Posłuchaj też:

Wytyczne MEN odnośnie egzaminów szkolnych

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Będą obowiązywały podczas egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 roku. Resort przygotował je wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Zgodnie z wytycznymi, na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych. Ci, którzy są objęci kwarantanną lub mieszkają z taką osobą, nie mogą się pojawić na egzaminie. Na terenie całej szkoły będzie obowiązywało zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsc w sali egzaminacyjnej. Przed wejściem uczeń może zostać poproszony o odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania tożsamości - wtedy konieczne jest zachowanie co najmniej półtora metra odstępu.

Podczas egzaminu można korzystać wyłącznie z własnych przyborów.

Kolejne wytyczne dotyczą ustawienia ławek w co najmniej 1,5-metrowym odstępie oraz dezynfekcja ławek, krzeseł i materiałów czy narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

Nowatorskie oznaczenie przeciwciał do wirusa SARS-CoV-2 w radomskim szpitalu

Są nowatorskie i dają bez mała stuprocentowo pewny wynik. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu rozpoczęto wykonywanie badań, których celem jest oznaczenie przeciwciał do wirusa SARS-CoV-2. - To niezwykle ważne, bo testy uzupełniają diagnostykę koronawirusa. Posiadanie przeciwciał może oznaczać, że badana osoba jest uodporniona - wyjaśnia doktor Brygida Beck, szefowa Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Badania są pionierskie, ponieważ dopiero pojawiły się odczynniki niezbędne do ich wykonywania. Niezwykle istotna jest ich skuteczność. - Do niedawna robiono testy tak zwanymi metodami kasetkowymi. Ich największą wadą była zbyt niska czułość. Dawały od 30 do 60 procent pewności co do poprawności wyniku. Obecnie sięga ona przeszło 90 procent - dodaje.

Jak mówi doktor Brygida Beck, wciąż jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Nie wiadomo, na przykład, jak długo przeciwciała pozostają w organizmie, dlatego każdego badanego powinno się testować wielokrotnie.

Urządzenie, wykorzystywane do badań, może ich wykonać w ciągu doby ponad 25 tysięcy.

Minister Łukasz Szumowski: namawiamy szpitale do powrotu do normalnej pracy

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że szpitale powinny wrócić do normalnej pracy. Przypomniał, że nie było zaleceń ograniczania działalności szpitali poza nielicznymi zabiegami, które wymagają dużo krwi. - W tej chwili już namawiamy szpitale do powrotu do takiego normalnego trybu, oprócz tego, że powinny badać personel i oczywiście pacjentów. Róbmy te wymazy wśród personelu medycznego - apelował szef resortu zdrowia.

Minister Łukasz Szumowski z ostrożnością podchodzi o ograniczenia liczby szpitali jednoimiennych. - Widząc Śląsk musimy mieć pewną dozę ostrożności. Na szczęście na Śląsku większość chorych, zakażony przechodzi tę infekcję bezobjawowo, ale gdyby przechodzili tę infekcję w sposób trudny, na pewno byłoby potrzeba więcej miejsc - podkreślił.

Minister mówił, że ograniczenie liczby takich placówek jest planowane w województwach, gdzie są na przykład dwa szpitale jednoimienne, aby jeden już wracał zupełnie do normy. - Oczywiście wymaga to dezynfekcji wszystkich sal i pomieszczeń - dodał.

Wsparcie dla polskich przedsiębiorców jednym z większych w UE?

Wiceminister rozwoju Marek Niedużak podkreśla, że uwzględniając rozmiar gospodarki, Polska jest jednym z najhojniejszych państw Unii Europejskiej pod względem pomocy firmom, które ucierpiały z powodu epidemii COVID-19. Wiceminister mówił o tym podczas dyskusji "Z tarczą na wirusa", zorganizowanej jako wydarzenie poprzedzające Europejski Kongres Gospodarczy online, który rozpocznie się w poniedziałek.

Marek Niedużak powiedział, że zaoferowana pomoc jest spora, choć dodał, że wie od przedsiębiorców, że ich potrzeby są ogromne. Dodał, że w ministerstwie rozwoju przygotowywane są rozwiązania, które będą wspierać rozwój gospodarczy. Poinformował, że ma w tym pomóc między innymi rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz wsparcie branży turystycznej.

Wiceminister powiedział, że jednym z pomysłów na wsparcie branży turystycznej jest planowane przyznanie pracownikom bonów o wartości tysiąca złotych. Bon będzie można przeznaczyć na sfinansowanie wypoczynku.

W ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej polski rząd przeznaczył na pomoc przedsiębiorstwom około 312 miliardów złotych.

PGNiG OD uruchamia ponownie Biura Obsługi Klienta

Od dziś PGNiG Obrót Detaliczny ponowie uruchamia Biura Obsługi Klienta. Będzie otwarta większość z ponad 130 placówek spółki. Wyjątkiem są między innymi BOK-i w województwie śląskim, które ze względu na aktualną sytuację epidemiczną pozostaną na razie zamknięte.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński powiedział, że kwestia zapewnienia bezpieczeństwa klientom spółki była kluczowa przy podjęciu decyzji o zamknięciu biur 14 marca.

Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha powiedział, że z uwagi na wciąż istniejące ryzyko zakażenia koronawirusem, w Biurach Obsługi Klienta będą obowiązywać szczególne środki bezpieczeństwa. - Zapewniamy środki dezynfekcyjne, jednorazowe długopisy, jednorazowe rękawiczki - podkreślił.

Mimo decyzji o otwarciu BOK-ów, PGNiG Obrót Detaliczny nadal zachęca klientów do korzystania z możliwości, które zapewniają cyfrowe kanały obsługi.

Koronawirus na świecie

Od dzisiaj obywatele Litwy, Łotwy i Estonii mogą ponownie swobodnie przemieszczać się pomiędzy swoimi państwami. O północy trzy państwa bałtyckie otworzyły granice, które zostały zamknięte w marcu z powodu epidemii koronawirusa. Możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy krajami to pierwszy tego typu przypadek łagodzenia ograniczeń epidemicznych w Unii Europejskiej. 

Na Białorusi jest już prawie 28 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby ujawniono 958 nowych przypadków zakażenia. Na Białorusi od początku epidemii zmarło 156 osób chorych na COVID-19, a ponad 8 tysięcy 800 pacjentów szpitali wyzdrowiało. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono około 13 tysięcy testów na wykrycie patogenu, a od początku epidemii ponad 321 tysięcy. To już dziesiąty dzień w tym miesiącu, gdy na Białorusi ujawnia się ponad 900 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wiceminister zdrowia Jelena Bogdan powiedziała miejscowej telewizji, że Białoruś wchodzi na szczyt zachorowań, ale wciąż nie został on osiągnięty. Według wcześniejszych prognoz, spadek zakażeń koronawirusem ma nastąpić po dwudziestym maja.

Restrykcje, wprowadzone w Nowym Jorku z powodu epidemii koronawirusa, będą obowiązywać do 13 czerwca. Decyzję o ich przedłużeniu podjął gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo.
Mieszkańcy miasta nie mogą wychodzić z domów bez ważnych powodów, nie pracuje większość sklepów ani firm. Zakaz wychodzenia z domów ma zostać złagodzony w mniej zaludnionych dzielnicach, a sklepy i firmy mają stopniowo wznawiać działalność. Nowy Jork jest centrum epidemii w Stanach Zjednoczonych. Zmarło tam przeszło 20 tysięcy osób, w całym kraju 87 tysięcy.

Trener piłkarzy Augsburga Heiko Herrlich musi jeszcze poczekać na debiut na trenerskiej ławce w klubie z Bawarii. Szkoleniowca ukarano za złamanie zasad kwarantanny i zabroniono poprowadzenia drużyny podczas jutrzejszego meczu z Wolfsburgiem. Heiko Herrlich złamał rygor sanitarny gdy opuścił klubowy hotel i poszedł do sklepu kupić... pastę do zębów. Herrlich, który objął Augsburg na 10 dni przed zawieszeniem rozgrywek, przyznał w specjalnym oświadczeniu, że źle postąpił I publicznie wyraził skruchę. Teraz, by wrócić do zadań szkoleniowych musi dwukrotnie poddać się testom na obecność COVID-19 i pomyślnie je przejść. W sobotę Bundesliga, jako pierwsza znacząca liga w Europie wznawia rozgrywki przerwane w marcu z powodu pandemii. Augsburg zajmuje w tabeli 14. miejsce i walczy o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywek.

W Rosji ukrywane są prawdziwe dane dotyczące liczby zgonów, pacjentów zakażonych koronawirusem - alarmują rosyjscy lekarze. Śledztwo w tej sprawie przeprowadzili dziennikarze portalu "Meduza". Według ostatnich danych, w Rosji na ponad 262 tysiące zakażonych, zarejestrowano 2 tys. 418 zgonów osób chorych na COVID-19.

Ogólna liczba wykrytych na Ukrainie przypadków koronawirusa przekroczyła 17 tysięcy. Po kilkudniowych spadkach wzrosła też liczba zdiagnozowanych zakażeń w ciągu ostatniej doby. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia - w ciągu ostatniej doby wykonano około 9 tysięcy testów. Wykryto 483 nowe przypadki SARS-CoV-2, z czego 142 dotyczy medyków. Ogólna liczba zakażeń zdiagnozowanych na Ukrainie wynosi 17 tys. 330 przypadków. Od początku trwania epidemii zmarło 476 osób, z czego ostatniej doby 20. Jednocześnie według danych ukraińskiego MSZ poza granicami Ukrainy zakażeniu uległo 221 Ukraińców, w tym 6 w Polsce.

Znaczna poprawa sytuacji epidemicznej w Londynie. Badania Narodowego Biura Statystycznego i naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wskazują, że współczynnik zakaźności to 0,4. Liczba dziennych zakażeń znacząco spadła.

Jest zgoda unijnych krajów na inicjatywę wspierającą miejsca pracy we Wspólnocie w wysokości 100 miliardów euro. Chodzi o mechanizm pożyczkowy zaproponowany przez Komisję Europejską w związku z pandemią koronawirusa. Propozycję ostatecznie zaakceptowali ambasadorowe 27 krajów członkowskich. Program wart 100 miliardów euro to tanie pożyczki na sfinansowanie krajowych systemów utrzymania zatrudnienia w okresie przestojów, czyli ubezpieczenie od bezrobocia. Pieniądze na realizację inicjatywy będą pożyczane przez unijne instytucje na rynkach finansowych pod gwarancje ze strony wszystkich państw członkowskich. Ten program to jeden z trzech elementów ratunkowego planu gospodarczego o wartości 540 miliardów euro, który unijni ministrowie finansów wstępnie uzgodnili 9 kwietnia, a dwa tygodnie później zielone światło dla dalszych prac dali przywódcy 27 krajów podczas szczytu w formie wideokonferencji. Dwa pozostałe elementy to fundusz pomocy dla eurolandu w wysokości 240 miliardów euro i fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego z niskooprocentowanymi pożyczkami wynoszący około 200 miliardów euro.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Większość ankietowanych przez telewizję ARD Niemców nie chce, by już w ten weekend piłkarska Bundesliga wznawiała rozgrywki. Z badania, przeprowadzonego przez publicznego nadawcę, wynika, że 56% respondentów nie zgadza się z opinią, by powrót piłkarzy na boiska był obecnie potrzebny. Przeciwnego zdania jest niespełna 1/3 ankietowanych (31%).

Komisja Europejska poinformowała, że 27 maja przedstawi zmieniony projekt unijnego budżetu po 2020 roku oraz założenia funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Początkowo Komisja planowała przedstawienie tych dokumentów 6 maja, ale konsultacje w gronie komisarzy oraz z unijnymi krajami przedłużyły się i termin został przesunięty. Przygotowania funduszu w połączeniu z wieloletnim budżetem zlecili Komisji unijni przywódcy na szczycie 23 kwietnia.

Koronawirus dotarł do największego obozu dla uchodźców na świecie. Dwa przypadki zachorowań potwierdzono w Cox’s Bazaar w południowym Bangladeszu. Mieszka tam niemal milion muzułmanów, którzy uciekli przed prześladowaniami w sąsiedniej Birmie. Tysiące Birmańczyków żyją w prowizorycznych, plastikowych chatach na niewielkiej przestrzeni w obozie. Zachowanie dystansu w Cox’s Bazaar jest niemożliwe, a choroby są na porządku dziennym. - Moje dziecko ma gorączkę i od kilku dni kaszle. Bardzo często przychodzimy tutaj do doktora - mówi jedna z Birmanek Anwara. 
Kilka tygodni temu organizacje pozarządowe zwiększyły pomoc dla uchodźców, by chronić ich przed koronawirusem. - Wcześniej rozdawaliśmy pomoc 600 osobom w tym samym czasie. Teraz wprowadziliśmy trzy różne terminy, by uniknąć tłumów - mówi Berthe Diomande z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Do Birmańczyków trafia też więcej środków czystości i wody.
Koronawirusa wykryto u jednego z uchodźców oraz u mieszkańca okolic obozu. Zakażeni oraz ich bliscy zostali poddani izolacji, a wiele innych osób jest teraz badanych. Obóz w Cox’s Bazaar to miejsce schronienia dla tysięcy muzułmańskich Rohindżów, którzy trzy lata temu uciekli przed prześladowaniami w Birmie. Tamtejsze wojsko miało dopuszczać się masowych egzekucji i gwałtów na muzułmanach. W samym Bangladeszu od 26 marca obowiązuje zakaz wychodzenia z domów. Zamknięty został też dostęp do obozów dla uchodźców. COVID-19 kosztował życie 283 osób w tym kraju. Liczba zachorowań to prawie 19 tysięcy.

Władze rosyjskiej ekstraklasy piłkarskiej poinformowały o planie wznowienia rozgrywek od 21 czerwca. Sezon został przerwany w marcu z powodu pandemii koronawirusa. Wszystkie mecze pozostałych ośmiu kolejek mają być rozgrywane bez udziału publiczności.

Gruzja 22 maja zniesie stan nadzwyczajny. Jak zapowiedział szef gruzińskiego rządu Giorgi Gacharia, stopniowo będą łagodzone rygory izolacji. Gruzińskie linie lotnicze na 1 lipca zapowiedziały wznowienie rejsów międzynarodowych. W Gruzji od początku pandemii zarejestrowano 671 przypadków zakażenia koronawirusem. Jak podają tamtejsze służby sanitarne, do tej pory zmarło 12 osób chorych na COVID-19. Gruzja od początku marca wprowadzała coraz surowsze rygory izolacji, a w drugiej połowie kwietnia władze całkowicie zamknęły największe miasta: Tbilisi, Batumi, Kutaisi i Rustawi. Pierwsze ograniczenia zostaną zniesione już od poniedziałku. Gruzini będą mogli iść do fryzjera i zakładu kosmetycznego. W największych miastach aż do 22 maja obowiązywać będzie godzina policyjna od 21 do 6.

Przerwane przez pandemię koronawirusa rozgrywki cypryjskiej ekstraklasy piłkarskiej nie zostaną wznowione. Tamtejsza federacja zadecydowała o odwołaniu obecnego sezonu i rozpoczęciu następnych rozgrywek w gronie 14 zespołów, a nie tak jak do tej pory 12. Tym samym nie został wyłoniony mistrz Cypru.
Zakończenie cypryjskich rozgrywek bez rozstrzygnięcia jest związane z brakiem możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką