Logo Radio Łódź

1212 osób zarażonych koronawirusem w Łódzkiem. Popołudniowy raport o COVID-19

Ministerstwo Zdrowia w popołudniowym raporcie poinformowało o 142 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 17 tys. 204 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 212 osób. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 861 osób, z czego 45 w Łódzkiem. Tymczasem w najbliższy poniedziałek wchodzi III etap znoszenia ograniczeń w Polsce.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 17 tys. 204. Dzisiaj (13 maja) w  raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sumie 322 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 11 osób z  województwa łódzkiego.

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś (13.05) resort poinformował w porannym raporcie o śmierci kolejnych 22 chorych. Wśród nich jedna 69-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu.

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 861 osób, z czego 45 w Łódzkiem. 

 • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 212 zakażeń. 

 • Dziś premier Morawiecki ogłosił w czasie konferencji prasowej III etap znoszenia ograniczeń w Polsce. Czytaj więcej 

Od 18 maja: 

 1. Będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach.
 2. Będą mogły działać restauracje, kawiarnie i bary z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
 3. Będą mogły odbywać się zajęcia praktyczne w szkołach policealnych.
 4. Zmienia się limit pasażerów w środkach transportu publicznego
 5. Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie.
 6. Wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze.
 7. Będą zmiany w kulturze: działalność kin plenerowych, wznowienie prac na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, wznowienie prób i ćwiczeń oraz indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.
 8. Będzie można ćwiczyć w salach i halach sportowych.
 9. Mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Od 25 maja wraca zaś możliwość opieki i prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 20,3 tys. testów na koronawirusa

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ponad 20 funkcjonariuszy w kwarantannie Ponad dwudziestu funkcjonariuszy łódzkiej policji zostało przez sanepid skierowanych na kwarantannę, ponieważ u jednego z policjantów potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wkrótce później wynik jednego z funkcjonariuszy w kwarantannie także okazał się dodatni. Czytaj więcej 

Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał od miasta trzy mobilne respiratory. W uroczystości przekazania sprzętu wziął udział m.in. prezydent miasta Krzysztof Chojniak. Czytaj więcej 

Samozatrudnieni przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć urlop nie powinni w tym czasie płacić składek na ubezpieczenie społecznego. Takiego zdania jest poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Piątkowski, który przygotował projekt wprowadzający zmiany w ustawie o prawie przedsiębiorców. Czytaj więcej 

Maseczki z Syczuanu dla Łódzkiego

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego trafiło dziś (13 maja) ponad 20 tys. maseczek z przeznaczeniem dla personelu medycznego. To przesyłka od regionu partnerskiego województwa łódzkiego - prowincji Syczuan w Chinach, z którą Łódzkie wiążą relacje współpracy.

Środki ochrony indywidualnej są odpowiednio certyfikowane. Jest ich dokładnie 20 480. Zostały przewiezione do Urzędu Marszałkowskiego po zarejestrowaniu w Urzędzie Celnym. Teraz będą rozdzielone między szpitale i ośrodki lecznicze po konsultacjach z osobami zarządzającymi.

 Deficyt budżetowy w tym roku będzie znaczący

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że deficyt budżetowy w tym roku będzie znaczący - na pewno kilkuprocentowy. Natomiast - jak dodał - przed nowelizacją budżetu trudno jeszcze mówić o skali. "Czy to będzie liczba bliższa 8 czy 5, to trudno jeszcze przesądzić" - zaznaczył.Podkreślił, że najważniejsze jest to, żeby polska gospodarka i polskie społeczeństwo w miarę suchą nogą przeszły przez szalenie trudny czas - przez kryzys, który już przez wielu ekonomistów określany jest jako największy kryzys od stu lat."Chcę, żeby polskie branże, te które najbardziej ucierpiały, a także te, które rozwijają się dynamicznie, miały szansę na rozwój gospodarczy już wkrótce, już w pierwszych etapach luzowania obostrzeń. I chyba jest na szansa" - mówił premier.
Nowelizacja budżetu zapowiadana jest na czerwiec.

Minister Szumowski: W ciągu 2 tygodni decyzja o zorganizowanych wyjazdach wakacyjnych

W ciągu tygodnia - dwóch zostanie podjęta decyzja dotycząca zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych dzieci i młodzieży - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak zaznaczył będzie to uzależnione od rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce."Ze strony medycznej musimy mieć pewność, że te parametry epidemiczne spadają, że ta epidemia wygasa, żebyśmy mogli podjąć decyzje o masowych wyjazdach letnich. Myślę, że te informacje będziemy mogli przekazać od tygodnia do dwóch, jeśli będziemy mieć pewność, że idziemy w tym dobrym kierunku" - mówił szef resortu zdrowia.
Od 25 maja w szkołach będą się odbywały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla kas 1-3. Również od 25 maja uczniowie klas ósmych i maturzyści będą mogli skorzystać z konsultacji nauczycieli, aby przygotować się do egzaminów. Tydzień później - od 1 czerwca - możliwość korzystania z takich konsultacji będą mieli wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

 

Bezpośrednia obsługa w urzędach

Wybrane urzędy powoli przyjmują także bezpośrednio swoich interesantów. Przywrócone zostały bezpośrednie badania lekarzy orzeczników ZUS. Rozpoczęła się także obsługa klientów w placówkach Zakładu i w części urzędów pracy."Bezpośrednie badania przez lekarzy orzekających przywracane są etapowo, przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności związanych z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną" - podkreśla rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Dodaje, że ubezpieczeni są informowani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia.

Kontrola na granicy wewnętrznej przedłużona do 12 czerwca

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli na granicy wewnętrznej o kolejne 30 dni - do 12 czerwca. Nowelizację rozporządzenia w tej sprawie podpisał szef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Kontrole obowiązują od 15 marca. Zostały wprowadzone w związku z koronawirusem. Granicę wewnętrzną, czyli z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, będzie można, jak dotychczas, przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Na lądzie jest ich 42: 18 na granicy z Czechami, 16 z Niemcami, 5 ze Słowacją i 3 z Litwą. Kontrola graniczna jest również prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej - przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.
W ruchu osobowym granice Polski, poza jej obywatelami, mogą przekraczać ich cudzoziemscy małżonkowie i dzieci, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, a także osoby pozostające pod stałą opieką obywatela polskiego.

Turystyka to jedna z branż najbardziej narażonych na skutki koronawirusa

Z opublikowanego dziś raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w Europie 43 procent kierunków turystycznych było całkowicie lub częściowo niedostępnych z powodu zamknięcia granic, 21 procent z powodu zamknięcia wjazdu do kraju dla osób przyjeżdżających z określonych państw. W przypadku 27 procent ograniczenia wynikały ze wstrzymania międzynarodowych połączeń lotniczych. Turystyka to jedna z branż najbardziej narażonych na skutki koronawirusa. Paula Kukołowicz z zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreśliła, że obecnie - mówiąc o przyszłości tej branży - więcej jest znaków zapytania niż odpowiedzi. Przypomniała prognozy Światowej Organizacji Turystycznej wskazujące na możliwość spadku ruchu turystycznego od 60 do 80 procent.Dodała, że w przypadku Polski w marcu ruch turystyczny - w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku - spadł o 65 procent. "Natomiast, jak wynika z szacunków, w pierwszym kwartale wydatki turystów spadły o 17 procent" - zaznaczyła.

Minister Szumowski o ogniskach koronawirusa na Śląsku

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że gdyby nie ogniska zakażeń wśród górników w kopalniach, to na Śląsku byłoby kilkanaście, może kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa. Spośród 180 potwierdzonych dziś nowych zakażeń koronawirusem - 113 dotyczy właśnie Śląska. Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że sytuacja w tym regionie szybko wróci do normy.
Minister Łukasz Szumowski powiedział, że przebadano górników z pięciu śląskich kopalni, w których były ogniska zakażeń. Koronawirusa potwierdzono u ponad czterystu osób, spływają jeszcze wyniki z pobranych w ostatnich dniach wymazów. Szef resortu zdrowia dodał, że pierwszy etap badania górników mamy za sobą. "Wchodzimy teraz w etap badania rodzin i osób z kontaktu osób, które mają potwierdzone zakażenie, a potem pewnie wrócimy do osób pracujących, żeby mieć pewność, ze w takim dużym ognisku podjęliśmy wszystkie możliwe działania i odizolowaliśmy chorych" - mówił Łukasz Szumowski.

Koronawirus na świecie

W krajach bałtyckich zarejestrowano 20 nowych zakażeń koronawirusem. Litwa postanowiła złagodzić ograniczenia. Poluzowane zostaną przepisy dotyczące noszenia maseczek.
Litewski rząd poinformował, że od jutra w wielu przypadkach zasłanianie nosa i ust będzie jedynie zaleceniem. "O maskach trzeba będzie jednak pamiętać w miejscach publicznych, w których gromadzi się wiele osób i tam gdzie trudno zachować bezpieczny dystans. Chodzi na przykład o targowiska czy przystanki autobusowe" - powiedział premier Saulius Skvernelis. W parkach będzie można przebywać w grupach do pięciu osób, pod warunkiem zachowania bezpiecznego dystansu.

Na Białorusi zarejestrowano dotychczas 25 825 zakażeń kornawirusem. W ciągu ostatniej doby patogen wykryto u 952 osób.Od ponad tygodnia codziennie na Białorusi wykrywa się ponad 900 zakażeń. Od początku epidemii z powodu COVID-19 w kraju tym zmarło 146 osób. Wyzdrowiało ponad 7700 pacjentów. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono około 12 tysięcy testów na koronawirusa, a od początku badań ponad 296 tysięcy.Na Białorusi komplikacje przy leczeniu COVID-19 pojawiają się u 15-20 procent osób zakażonych koronawirusem.

Sanktuarium w Lourdes częściowo wychodzi z kwarantanny. Od soboty będzie otwarte dla pielgrzymów, ale tylko pojedynczych i z okolicznych miejscowości. Czynne są też niektóre plaże, ale tylko dla biegaczy i spacerowiczów - opalać się na nich nie wolno. Rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye po posiedzeniu Rady Ministrów powiedziała, że kwestie swobody podróżowania, to osobna i bardzo specyficzna sprawa. Możliwość podróżowania po terytorium Francji, jak i poza jej granicami będą wspólnie ustalane i koordynowane z partnerami europejskimi. Prezydent V Republiki ostrzegł, że nie jest wykluczony powrót epidemii, a wtedy i konieczność przywrócenia kwarantanny. Prosił rząd, aby wziął pod uwagę i taką możliwość. Niektóre ograniczenia wciąż obowiązują - na przykład zbierania się w grupach więcej niż dziesięcioosobowych. Stąd policja interweniowała wczoraj nad kanałem świętego Marcina w Paryżu, a dzisiaj w nocy na schodach wiodących na wzgórze Montmartre’u.

Komisja Europejska przedstawiła zalecenia w sprawie otwierania granic wewnętrznych Unii, które są obecnie zamknięte z powodu koronawirusa. Bruksela nie narzuca konkretnych dat, czy rozwiązań, bo ochrona granic to kompetencje krajowe i ostateczna decyzja należy do państw członkowskich.Komisja przedstawiła wytyczne z myślą o sektorze turystycznym, który odnotowuje prawie 40-procentowe straty, a w wielu krajach ma kluczowe znaczenie dla gospodarki. Komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że łagodzenie ograniczeń powinno być skoordynowane i stopniowe. "Nie wszystkie kraje od razu zniosą ograniczenia, bo sytuacja różni się w zależności od państwa i musimy to zaakceptować" - dodał komisarz.

Najpierw, jak przekonuje Komisja, należy umożliwić podróżowanie między regionami o podobnej sytuacji epidemicznej, zwłaszcza tam gdzie następuje poprawa. Bruksela proponuje odchodzenie od takich ograniczeń jak 14-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających z zagranicy, ale zwraca uwagę na konieczność zapewnienia dodatkowych środków ostrożności na przykład na lotniskach. Podkreśla, że łagodzenie ograniczeń powinno się odbyć pod warunkiem zapewnienia wolnych miejsc w szpitalach i możliwości monitorowania epidemii.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała współobywateli, aby nie narażali tego, co udało się osiągnąć powstrzymując epidemię koronawirusa.Odpowiadając na pytania deputowanych do Bundestagu kanclerz powiedziała, że byłoby smutne, gdyby się okazało, iż niektóre restrykcje zostały zniesione za wcześnie i trzeba je przywrócić. Angela Merkel dodała, że "pandemia pozostanie z nami jeszcze jakiś czas", a koronawirusa nie da się zatrzymać, a jedynie spowolnić. Kanclerz podkreśliła, że rząd nie planuje obecnie podwyżki podatków ani danin.

Niemiecki rząd postanowił stopniowo łagodzić kontrole graniczne, wprowadzone w połowie marca, spowolnić epidemię koronawirusa. O szczegółach poinformował na konferencji prasowej w Berlinie minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. Najpierw, od soboty, zostaną otwarte granice z Luksemburgiem i Danią. Równolegle zostaną stopniowo złagodzone kontrole na granicach z Austrią, Francją i Szwajcarią. Całkowite otwarcie tych granic rząd federalny planuje od piętnastego czerwca. Na temat granicy niemiecko-polskiej i niemiecko-czeskiej Berlin zamierza jak najszybciej rozmawiać z Warszawą i Pragą. Horst Seehofer przypomniał, że podobnie jak z na granicach z Belgią i Holandią, także na granicach z Polską i Czechami nie zostały w marcu wprowadzone niemieckie kontrolegraniczne, a rozmowy będą dotyczyć kwestii ruchu przygranicznego oraz obowiązku kwarantanny.Także rząd Austrii łagodzi kontrole na granicy z Niemcami. Austriacka minister turystyki Elisabeth Koestinger poinformowała, że od 15-go czerwca Austria otworzy austriacko-niemieckie granice.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Brazylia zanotowała znaczny wzrost liczby ofiar koronawirusa. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło tam 881 osób.Coraz trudniejsza sytuacja jest też w innych krajach Ameryki Południowej. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zarówno Ameryka Północna jak i Południowa są regionami, w których rozwój pandemii jest obecnie najbardziej niepokojący.Kilkadziesiąt brazylijskich pielęgniarek wyszło w nocy polskiego czasu na ulice Sao Paolo. Chciały uczcić pamięć setki zmarłych koleżanek i przypomnieć o 11 tysiącach pracowników służby zdrowia w kraju, zakażonych COVID-19. “Każdego dnia idziemy do pracy i nie wiemy, czy wrócimy do domu i czy nie zostaniemy zakażone” - mówi Ana Lucia Firmino.Do tej pory w Brazylii koronawirus kosztował życie 12,5 tysiąca osób. Lokalne władze zarzucają populistycznemu prezydentowi Jairowi Bolsonaro, że lekceważy restrykcje i podważa ich zasadność, a to samo robią jego zwolennicy.Z kolei w Kolumbii wirusa wykryto u ponad 800 więźniów w mieście Villavicencio i u niemal setki w więzieniu w mieście Leticia. “Rząd nie dał służbie więziennej odpowiednich środków, by walczyć z epidemią” - mówi jeden z miejscowych związkowców, Oscar Robayo.Koronawirus systematycznie pogarsza też sytuację w Wenezueli, gdzie od wielu miesięcy gospodarka jest na skraju załamania. Od czasu wprowadzenia przez władze nakazu pozostania w domach ceny żywności wzrosły o 80 procent, a w kolejkach po paliwo trzeba stać kilkanaście godzin. Co piąty szpital nie ma dostępu do wody, a 70 procent wenezuelskich lekarzy wyjechało ostatnio za granicę.

W Belgii kolejny dzień ze spadkiem liczby zakażeń koronawirusem i hospitalizacji, dobowa liczba zgonów wskutek powikłań utrzymuje się poniżej stu. Od wczoraj wykryto 202 nowe przypadki zakażeń, 82 osoby zmarły.Belgijskie centrum kryzysowe poinformowało, że najnowsze dane są obiecujące. Obecnie w szpitalach przebywa 2 tysiące 14 pacjentów. To 5-procentowy spadek w ostatnich siedmiu dniach. Przed miesiącem, w szczytowym momencie epidemii, na oddziałach szpitalnych przebywało 6 tysięcy osób z koronawirusem. W sumie od połowy marca szpitale opuściło prawie 14 tysięcy pacjentów uznanych za wyleczonych. Jeśli chodzi o liczbę zakażeń, to dobowa liczba wykrytych przypadków znacznie spadła w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca.Od początku epidemii odnotowano w całej Belgii prawie 54 tysiące zakażeń, zmarło wskutek powikłań ponad 8 tysiące 800 osób.

W Rosji do 242 tysięcy 271 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 10 tysięcy 28 nowych przypadków.
Najwięcej zakażeń zdiagnozowano w Moskwie. W stolicy lekarze zarejestrowali 4 tysiące 703 nowe przypadki.Jak podkreślają eksperci rosyjskich służb sanitarno - epidemiologicznych, liczba nowych zakażeń, rejestrowanych w ciągu doby, jest coraz mniejsza. W ocenie specjalistów, jeśli podobne będą wskaźniki w kolejnych dniach, to będzie można mówić o „pozytywnej tendencji”. Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało 48 tysięcy osób. W tym czasie lekarze zarejestrowali 2 tysiące 212 zgonów pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą COVID-19. Do tej pory rosyjskie laboratoria przeprowadziły około 6 milionów testów.

Nowe ognisko koronawirusa w Chinach. Władze 4,5-milionowego miasta Jilin (czyt. Tiilin), położonego w północno-wschodniej części kraju, podjęły decyzję o ponownym wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się. Wczoraj w mieście odnotowano 6 lokalnych zakażeń koronawirusem.Lokalne władze uznają obecną sytuację za poważną. Dlatego ponownie w Jilin wprowadzane są ograniczenia, mające na celu powstrzymanie patogenu. Pięć z sześciu przypadków, odnotowanych w Jilin we wtorek, związanych jest z ogniskiem koronawirusa w miejscowości Shulan. Jilin to drugie pod względem wielkości miasto prowincji o tej samej nazwie. Prowincja Jilin graniczy zaś z Rosją i Koreą Północną. Od dziś w mieście Jilin nie będą zatrzymywały się pociągi dalekobieżne.W ciągu ostatnich dwóch tygodni nowe przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w 7 chińskich prowincjach, w tym w mieście Wuhan, gdzie rozpoczęła się pandemia. Tam podjęto decyzję o przetestowano całej populacji miasta, liczącej około 11 milionów ludzi.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies