Logo Radio Łódź

Ponad 17 tys. przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem zmarła kolejna zakażona osoba [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 180 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 17 tys. 62 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 201 osób. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 847 osób, z czego 45 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 16 tys. 326. Dzisiaj (13 maja) w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 180 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował w porannym raporcie o śmierci kolejnych 8 chorych. Wśród nich jedna 69-letnia kobieta hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu.

  • W porannym raporcie czytamy również: "W związku z przekazanym przez WSSE Katowice raportem dotyczącym 39 błędnie zaraportowanych pozytywnych przypadków z dnia 12 maja, odejmujemy je ze statystyk."

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 847 osób, z czego 45 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 201 zakażeń. 

  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 279 chorych na COVID-19. Jak informuje resort zdrowia, w kraju jest w sumie 6 410 ozdrowieńców z COVID-19. 2 648 osób zakażonych koronawirusem jest hospitalizowanych, a 96 062 osoby przebywają na kwarantannie. 18 009 osób jest natomiast objętych nadzorem epidemiologicznym

Łódzki Urząd Wojewódzki poinformował też, że wyzdrowiało kolejnych 25 osób z województwa łódzkiego. Łącznie w naszym regionie już 480 osób zwalczyło chorobę.

W szpitalu jednoimiennym w Zgierzu przyszło na świat kolejne zdrowe dziecko, którego rodzice są zakażeni koronawirusem. Tymon jest drugim zdrowym dzieckiem urodzonym w zgierskim szpitalu, którego rodzice są zakażeni koronawirusem. Pierwsza była urodzona pod koniec marca Klara. Dziewczynkę 1 maja rodzice odebrali ze szpitala. Spędziła miesiąc w izolacji. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o akceleratorze 5G, sytuacji gospodarczej i pomocy dla przedsiębiorców. Czytaj więcej

Część łódzkich przedszkoli i żłobków otwarta od 18 maja. Wszyscy pracownicy miejskich żłobków i przedszkoli w Łodzi przed przystąpieniem do pracy będę przebadani na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

 W zduńskowolskich DPS-ach nie ma koronawirusa. Sytuacja wróciła do normy. Informowaliśmy też o negatywnych wynikach badań na COVID-19 w zduńskowolskim szpitalu, gdzie ponownie otwarto chirurgię. Także w Domu Pomocy Społecznej w Przatówku, mimo iż ponad tydzień temu pojawił się pozytywny wynik testu u jednej osoby z obsługi ośrodka, to powtórne badania tego nie potwierdziły. Czytaj więcej

Zobacz także, Siatkarki ŁKS-u Commercecon odebrały brązowe medale [WIDEO]

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego chce przeznaczyć 59 milionów złotych na pożyczki dla przedsiębiorców, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Z nisko oprocentowanych pożyczek Jeremie 2 będą mogli skorzystać właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej

W całej Polsce ruszyły stacjonarne punkty poboru wymazów do badań. Są przeznaczone dla osób przebywających w kwarantannie. Czytaj więcej

Komenda Powiatowa Policji w Opocznie wróciła do pracy, po tym jak u kilkunastu funkcjonariuszy stwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Kilkoro rodziców ze Skierniewic otrzymało rachunki w wysokości kilkuset złotych za połączenia telefoniczne do Stanów Zjednoczonych. Jak się okazało wykonywali je zamiast połączeń z nauczycielem za pośrednictwem internetu, w czasie zdalnej naukiCzytaj więcej

Powiększa się oferta dla mieszkańców Łodzi, którzy chcą spędzać czas uprawiając rekreacyjnie sport. Można już korzystać z boisk - Orlików należących do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mieszczących się przy stawach Jana i przy ul. Karpackiej. W weekendy otwarte będą też przystanie wodne. Czytaj więcej

Rzecznik rządu o sytuacji na Śląsku

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w TVP Info, że najlepszym sposobem na opanowanie wzrostu zakażeń koronawirusem na Śląsku jest identyfikacja, kwarantanna i leczenie chorych. Piotr Müller podkreślił, że w regionie działają inspektorzy sanitarni. Wszyscy, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi oraz ich rodziny zostali przebadani i poddani izolacji.

Rzecznik rządu zaprzeczył doniesieniom o planowanym wprowadzeniu blokady Śląska i zdementował doniesienia, jakoby rząd planował zamknięcie województwa śląskiego. Piotr Müller przypomniał, że po wprowadzeniu blokady jednego z regionów w Lombardii we Włoszech ruch obywateli zwiększył się, przyczyniając się do wzrostu liczby zakażeń. - Podstawowym sposobem jest identyfikowanie osób, ich kwarantanna, zabezpieczanie i badanie, a później leczenie - mówił rzecznik rządu o sytuacji na Śląsku.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj o rekordowej liczbie nowych zakażeń - 595, w tym 492 ze Śląska. Większość osób zakażonych na Śląsku to pracownicy kopalń i ich rodziny.

Dziś rząd ogłosi kolejny etap znoszenia ograniczeń epidemicznych

Dziś rząd ogłosi kolejny etap znoszenia ograniczeń epidemicznych. Poznamy między innymi decyzje w sprawie dalszego funkcjonowania szkół.

Rzecznik rządu PiotrMüller w TVP Info powiedział, że między godziną 12 a 14 odbędzie się konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki przedstawi szczegóły trzeciego etapu rządowego programu znoszenia obostrzeń. Zakłada on między innymi uruchomienie salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz otwarcie części lokali gastronomicznych. Piotr Müller dodał, że oprócz terminów poznamy także nowe zasady rygoru sanitarnego, który zacznie obowiązywać w momencie zniesienia kolejnych obostrzeń.

Minister Müller powiedział TVP Info, że rozwiązania przyjęte przez rząd w sprawie szkół ma przedstawić minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Przyjęty przez rząd program reguluje działalność placówek oświaty do końca roku szkolnego. Piotr Mueller mówił, że szkolnictwo nie wróci na razie do normalnego funkcjonowania. - Uruchomione zostaną pewne obszary funkcjonowania szkół. To jest skomplikowana kwestia, ponieważ w różnych terminach różne czynności będą podejmowane - tłumaczył rzecznik rządu.

Szkoły na razie są zamknięte do 24 maja. Od 6 maja zajęcia opiekuńcze prowadzą niektóre żłobki i przedszkola.

Polscy naukowcy badają leki pomocne przy leczeniu COVID-19

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczynają badania kliniczne nad lekami, które mają złagodzić przebieg choroby COVID-19.

Profesor Jacek Kubica z UMK powiedział, że chodzi o badania nad lekami kardiologicznymi, które miałyby pomoc we wczesnej fazie choroby. - Mówimy o wykorzystaniu leków, które są dostępne i stosowane w innych wskazaniach. Chcemy wykorzystać de facto ich działania uboczne, aby uniemożliwić wirusowi wchodzenie do komórek organizmu i mnożenie się w tych komórkach. To ma zahamować zakażanie nowych osób i łagodzić przebieg choroby u pacjentów - mówił profesor.

Jako pierwsi leki otrzymają chorzy na COVID-19 hospitalizowani w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, potem dołączą inne ośrodki. Samo leczenie pacjentów powinno trwać 2 tygodnie, a czas trwania badania zależy od zawarcia umów z innymi ośrodkami.

W ramach badań klinicznych, leki mają być podane ponad 800 pacjentom.

Sejm przyjął ustawę ws. wyborów prezydenckich 

Sejm wraz z poprawkami przyjął ustawę w sprawie organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich. Przepisy między innymi wprowadzają dwie formy głosowania - tradycyjną w lokalach wyborczych, a także korespondencyjną dla chętnych. Ustawa trafi teraz do Senatu. Czytaj więcej 

Koronawirus na świecie

Na należącej do Francji Majotcie doszło do zamieszek. Iskrą zapalną była decyzja władz francuskich o przesunięciu na późniejszy termin zniesienia tam kwarantanny. We Francji metropolitalnej zacznie się to stopniowo od 11 maja. Na tym leżącym na Oceanie Indyjskim, na zachód od Madagaskaru należącym do Francji archipelagu zanotowano ponad 700 przypadków zachorowań. 9 osób zmarło. Liczba zakażeń rośnie. Premier Edouard Philippe powiedział, że ze względu na fakt, iż ograniczenia związane z kwarantanną są nieprzestrzegane, epidemia na Majotcie się rozwija i nie można jeszcze mówić o jej apogeum. Tymczasem w miejscowych placówkach medycznych brakuje wolnych łóżek. Premier zapowiedział, że kwarantanna ma tam być zniesiona najwcześniej 18 maja.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 798 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło kolejnych 101 osób. Według danych Instytutu Roberta Kocha w Niemczech w sumie 171 tysięcy 306 osób jest zakażonych koronawirusem. Od początku epidemii zmarły tam 7 tysięcy 634 osoby.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego podnieśli przewidywaną liczbę zgonów na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych do 147 tysięcy. Eksperci tłumaczą zmianę prognozy znoszeniem restrykcji wprowadzonych w walce z epidemią koronawirusa. Przed zbyt pospiesznym odmrażaniem gospodarki ostrzegli wczoraj w Kongresie szefowie głównych instytutów zdrowia w USA.

Największa amerykańska uczelnia wyższa odwołuje zajęcia w klasach w semestrze jesiennym. Władze Uniwersytetu Stanu Kalifornia poinformowały, że wszystkie wykłady i ćwiczenia będą odbywały się online.

Spadek PKB w tym roku, a w następnym odbicie - to prognoza dla Polski z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W czasie epidemii koronawirusa nasza gospodarka miałaby się skurczyć o 3,5 procent, a w przyszłym roku urosnąć o cztery.

W Nowym Jorku spada liczba przypadków koronawirusa. W ciagu ostatniej doby w całym stanie zmarło195 osób. W szpitalach zmniejszane i zamykane są oddziały przeznaczone dla pacjentów z koronawirusem. Przybywa natomiast ludzi z zaburzeniami psychicznymi i przypadków przemocy domowej. Gubernator Andrew Cuomo zapowiedział, że pojutrze rozpocznie się pierwszy etap otwierania stanu Nowy Jork. "Odmrażane" będą tylko te regiony stanu, w których jest najmniejsza zachorowalność. Natomiast miasto Nowy Jork będzie otwarte najpóźniej. Burmistrz Bill DeBlasio poinformował, że powolne otwieranie miasta nastąpi dopiero pod koniec czerwca. Jednak coraz więcej lokalnych polityków opowiada się za szybszym otwarciem ośrodków zdrowia psychicznego i organizacji niosących pomoc ofiarom przemocy domowej. 

W rosyjskiej armii zaraziło się koronawirusem ponad 3 tysiące osób - podaje „Nowaja Gazieta”. Dziennik podkreśla, że chorują żołnierze, uczniowie szkół wojskowych i personel cywilny. Rosja zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby zakażonych. Według ostatnich danych, zdiagnozowano tam ponad 232 tysiące chorych na COVID-19.

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na całym świecie wzrosła do 293 tysięcy. Informuje o tym amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Liczba zakażeń na świecie to 4 miliony 300 tysięcy, z czego wyleczyć udało się dotąd ponad półtora miliona osób. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że najgorsza sytuacja panuje teraz w Stanach Zjednoczonych, a koronawirus szybko rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej. W USA zmarło dotąd 83 i pół tysiąca osób, a liczba zakażonych to niemal półtora miliona.

Włoska koalicja rządowa po wielogodzinnych sporach osiągnęła w nocy porozumienie w sprawie dekretu, który przewiduje przeznaczenie 55 miliardów euro na walkę ze skutkami pandemii. Jednym z największych problemów była legalizacja pobytu nielegalnych migrantów.

Na Ukrainie wykryto 402 nowe przypadki koronawirusa. Odnotowano też największą liczbę wyzdrowień. Ogółem od początku trwania epidemii nad Dnieprem patogen zdiagnozowano u ponad 16 tysięcy osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką