Logo Radio Łódź

Prawie 16 tys. zakażonych koronawirusem i 800 zgonów w Polsce. Łódzkie bez nowych chorych [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś łącznie o 345 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 15 tys. 996 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 162 osoby. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 800 osób, z czego 40 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 tys. 966. Dzisiaj (10 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 345 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 12 osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 15 chorych. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 800 osób, z czego 40 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 162 zakażeń. 

  • W ciągu ostatniej doby wykonano 16,2 tysiąca testów na obecność koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie do tej pory przebadano 476 904 próbek i 436 641 osób.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Łódzkie MPK wprowadza zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pasażerów. To przede wszystkim zwiększenie liczby pojazdów i częstotliwości ich kursowania. Czytaj więcej

Ratownicy z regionu mogą korzystać ze specjalnej śluzy pozwalającej w bezpieczny sposób przejść dezynfekcję po transporcie pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Dwa takie urządzenia znajdują się przy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Żeby dezynfekcja karetki była skuteczna, środek czyszczący musi znajdować się na noszach, podłogach czy ścianach minimum 40 minut. Czytaj więcej

Zobacz także, Problemy schronisk i organizacji zajmujących się zwierzętami w czasie epidemii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na tory województwa łódzkiego od najbliższego poniedziałku (11 maja) wyjedzie więcej pociągów. Spółka Polregio wznawia kursy dziewięciu pociągów zawieszonych w związku z epidemią koronawirusa. Do rozkładu wracają po dwa połączenia z Łodzi do Warszawy i z Warszawy do Łodzi. Czytaj więcej

Lewica chce, żeby decyzje o tym, w jaki sposób i kiedy zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie, wypracowały wspólnie wszystkie środowiska polityczne w kraju, a także strona społeczna. Kształt spotkania miałby wzorować się na Okrągłym Stole sprzed 31 lat, czy ostatnich działaniach władz Danii. Czytaj więcej

Czytaj także, Rzetelne informacje na temat koronawirusa. Kolejna odsłona akcji #StopFakeNews

Piłkarze PKO Ekstraklasy poznali terminarz dwóch pierwszych kolejek po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. ŁKS Łódź zagra 30 maja i 5 czerwca. Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia o znoszeniu ograniczeń

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił, że jeśli w najbliższym tygodniu nie wystąpią nowe ogniska koronawirusa to od 18 maja możliwe będzie zniesienie kolejnych obostrzeń, dotyczących między innymi funkcjonowania - z pewnym ograniczeniami - restauracji.

W trzecim etapie znoszenia ograniczeń rząd planuje też otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Szczegóły mają zostać opracowane w przyszłym tygodniu. Jednak nadal będzie obowiązywał na przykład obowiązek zachowania dwumetrowych odstępów, czy zakrywania nosa i twarzy w miejscach publicznych. Waldemar Kraska podkreślił, że przestrzeganie reżimu sanitarnego będzie podstawą przy znoszeniu wszelkich ograniczeń.

Ministerstwo Zdrowia rozważa, czy w przypadku pogorszenia sytuacji na Śląsku nie powrócić lokalnie do niektórych obostrzeń. Województwo śląskie jest najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa, prawie połowa nowych przypadków zakażenia z ostatnich godzin dotyczy tego regionu (76 ze 170). Wiceminister podkreślił, że propozycja na razie jest tylko na etapie rozważań, a ewentualne cofnięcie ograniczeń mogłoby dotyczyć młodzieży w wieku 13-19 lat, która obecnie może poruszać się poza domem bez rodziców czy opiekunów.

Resort zdrowia przekazał, że wczoraj na Śląsku wykonano ponad 3 tysiące testów na obecność koronawirusa, w tym 2800 wśród górników oraz ich rodzin. Dziś w tym województwie w ciągu doby liczba testów ma wzrosnąć do 5 tysięcy. Ponadto w kopalniach, w których doszło do zakażeń, ograniczono pracę. Górnicy w czasie wolnym zachęcani są przez kopalnie do pozostania w domach. Spółki uruchomiły również specjalne infolinie oraz zaangażowały psychologów do pomocy zakażonym górnikom.

Przedsiębiorcy wznawiają działalność

Coraz więcej przedsiębiorców wznawiają działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tysięcy wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To blisko dwa razy więcej niż pod koniec lutego i trzy razy więcej niż pod koniec marca.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski, najnowsze dane są pozytywnym zaskoczeniem. - W tym okresie więcej firm wznowiło swoją działalność niż ją zawiesiło. Historycznie jest to bardzo rzadka sytuacja. Najczęstszym krokiem po zawieszeniu działalności jest jej zakończenie. W tym przypadku było inaczej, bo wielu przedsiębiorców zdecydowało się, by przywrócić działalność firmy - mówi Jakub Sawulski.

W ostatnim tygodniu kwietnia złożono 4,5 tysiąca wniosków o zawieszenie działalności. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca. - Być może znacznie mniejsza liczba zawieszeń działalności gospodarczych jest jednym z pierwszych efektów tarczy antykryzysowej. Do tej pory głównym motywatorem do zawieszenia działalności gospodarczej było to, że dzięki temu można było nie opłacać składek na ZUS. Tarcza antykryzysowa zwolniła wielu przedsiębiorców z obowiązku opłacania tych składek, dlatego motywacja do zawieszania działalności gospodarczych zniknęła - mówi Jakub Sawulski.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Ministerstwo Zdrowia wyda wytyczne w sprawie matur

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w ciągu następnych dni na pewno pojawią się wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie przebiegu egzaminu maturalnego. Dodał, że resort prowadzi w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej. - Myślę, że niedługo to rozporządzenie się pojawi, bo także to trzeba ustalić z Głównym Inspektorem Sanitarnym, jak te egzaminy mają przebiegać - zaznaczył Kraska.

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku matury zostały przesunięte i mają się rozpocząć 8 czerwca.

Dziś na Śląsku ma być wykonanych 5 tysięcy testów na koronawirusa

Na Śląsku w ciągu dzisiejszej doby ma być wykonanych 5 tysięcy testów na obecność koronawirusa, zapewnił w rozmowie z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Resort zdrowia monitoruje sytuację w regionie, który jest najbardziej dotknięty epidemią w Polsce. Blisko połowa nowych zakażeń (76 ze 170 - dane z godz. 10.00 rano, Ministerstwo Zdrowia) została odnotowana w województwie śląskim.

Nowe terminy rekrutacji do szkół średnich 

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowe terminy rekrutacji do szkół średnich na rok 2020/2021. Uwagi do projektu nowego harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych można składać do 13 maja.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że nowe terminy rekrutacji są dostosowane do przełożonego na czerwiec egzaminu ósmoklasisty i do terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Kandydaci będą mogli złożyć wnioski o przyjęcie do szkoły i dokumenty od 15 czerwca do 4 sierpnia 2020 roku. 12 sierpnia szkoły opublikują listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów. A 19 sierpnia placówki opublikują listy przyjętych.

Rzeczniczka zaznacza, że część rekrutacji będzie mogła się odbywać w internecie. - Listy osób zakwalifikowanych, niezakwalifikowanych, a także przyjętych i nieprzyjętych mogą być publikowane na stronach internetowych szkół - mówi Anna Ostrowska.

Wnioski o przyjęcie do szkół będzie można przesyłać drogą elektroniczną. W rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021 nie odbędzie się postępowanie uzupełniające.

Uwagi do nowego harmonogramu można przesyłać na adres konsultacje_rekrutacja@men.gov.pl.

Koronawirus na świecie

W Belgii liczba pacjentów z koronawirusem przebywających na oddziałach intensywnej terapii spadła poniżej 500, po raz pierwszy od końca marca. W szczycie pandemii na OIOM-ach było około tysiąca trzystu pacjentów. Bilans zakażeń opublikowało belgijskie centrum kryzysowe potwierdzając tendencję spadkową.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii 143 osoby zmarły z powodu zakażenia koronawirusem. Przybyło 812 chorych. Jak informuje hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, w kraju zdiagnozowano w sumie 224 390 zakażonych. Od początku epidemii zmarło 26 621 osób.

Prawie 60 nowych przypadków koronawirusa potwierdziły władze państw bałtyckich. Na Litwie po blisko dwóch miesiącach wierni mogą uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych. Na Litwie przez weekend wykryto 43 nowe przypadki koronawirusa. Liczba zakażeń wzrosła do 1479. Od dzisiaj wierni w tym kraju mogą ponownie gromadzić się na mszach świętych w kościołach. Dwa tygodnie temu litewscy biskupi zezwolili na odprawianie codziennych nabożeństw, wyjątek jednak stanowiły niedzielne msze święte. Duchowni przypominają wiernym o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Dla osób należących do grup ryzyka obowiązuje wprowadzona prawie 2 miesiące temu dyspensa. Zachęcani są oni do pozostania w domu i włączania się w modlitwę za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Włoska wolontariuszka Silvia Romano, porwana półtora roku temu w Kenii i uwolniona wczoraj w Somalii, wylądowała w Rzymie na pokładzie włoskiego samolotu wojskowego. Na lotnisku oczekiwali na nią premier Włoch Giuseppe Conte i minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. Gdy samolot wylądował, w Mediolanie, gdzie mieszka wolontariuszka, mieszkańcy bili brawo z okien i balkonów, a w parafialnym kościele rozległy się dzwony. 25-letnia Silvia wysiadła z samolotu w muzułmańskim stroju. Była uśmiechnięta i w dobrej formie. Premier Conte powiedział, że powrót wolontariuszki to znakomita wiadomość dla narodu cierpiącego z powodu koronawirusa. - Kiedy pracujemy razem, zgodnie i konsekwentnie dążąc do wspólnego celu, wygrywamy zawsze - oświadczył premier.

Rosyjskie regiony pozostaną w izolacji do końca maja. Decyzje w tej sprawie podęły między innymi władze największych miast: Moskwy, Sankt Petersburga i Nowosybirska. W Rosji od początku pandemii zarejestrowano prawie 210 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem.

Łączna liczba osób na świecie, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, przekroczyła 4 miliony - amerykański podaje Johns Hopkins University. Do ponad 277 tysięcy wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa. Największym ogniskiem zachorowań są Stany Zjednoczone. W tym kraju zanotowano ponad jedną czwartą wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia i jedną trzecią zgonów.

W chińskim mieście Wuhan, w którym w grudniu zeszłego roku zaczęła się pandemia koronawirusa, zanotowano pierwszy od przeszło miesiąca przypadek zakażenia. Chory 89-letni mężczyzna jest w stanie krytycznym. Osoby, które się z nim kontaktowały, zostały objęte ścisłą izolacją. W Chinach zanotowano dziś 14 nowych przypadków zakażenia. To najwięcej od 10 dni. Dwa przypadki wykryto u osób, które przybyły z zagranicy.

Czołowy amerykański ekspert do spraw koronawirusa, doktor Anthony Fauci, poddał się dobrowolnej izolacji, gdyż był narażony na zakażenie. Anthony Fauci, członek powołanego przez prezydenta Donalda Trumpa sztabu do przeciwdziałania epidemii, mógł się zetknąć z sekretarz prasową wiceprezydenta Mike'a Pence'a, u której stwierdzono wirusa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies