Logo Radio Łódź

Wyzdrowiało kolejne 261 osób zakażonych koronawirusem. Niestety 6 osób zmarło [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 15 tys. 821 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 166 osób. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 791 osób, z czego 40 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 tys. 651.  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych zakażeniach. W tym gronie nie ma osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Resort poinformował o śmierci kolejnych 6 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 791 osób, z czego 40 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 166 zakażeń. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od wczoraj wyzdrowiało kolejne 261 osób zakażonych koronawirusem. W Polsce jest już w sumie 5 698 ozdrowieńców.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 17,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Utrudnione interwencje, spadek liczby darczyńców i małe ilości zapasów karmy - na takie problemy natrafiają organizacje prozwierzęce, które w trakcie epidemii nie rezygnują z działalności. W nowej rzeczywistości jest też łódzkie schronisko przy ul. Marmurowej.

Czas epidemii nie jest łatwy dla psich sierot, które przebywają w schronisku przy Marmurowej w Łodzi. Od 13 marca wstrzymane są adopcje, psów nie odwiedzają wolontariusze ani osoby, które musiały wykonywać prace społeczne w schronisku. Spadła jednak liczba zwierząt, które trafiają do psiego sierocińca. - W ciągu miesiąca trafiało do nas ok. 120 nowych psów. W tej chwili, w czasie epidemii, jest ich o połowę mniej, a jeszcze połowę odbierają właściciele. To jest taki pozytywny aspekt tej całej sytuacji - mówi Marta Olesińska z łódzkiego schroniska. Czytaj więcej:

Ratownicy z regionu mogą korzystać ze specjalnej śluzy pozwalającej w bezpieczny sposób przejść dezynfekcję po transporcie pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Dwa takie urządzenia znajdują się przy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Żeby dezynfekcja karetki była skuteczna, środek czyszczący musi znajdować się na noszach, podłogach czy ścianach minimum 40 minut. Czytaj więcej:

Przedsiębiorcy wznawiają działalność

Coraz więcej przedsiębiorców wznawiają działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tysięcy wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To blisko dwa razy więcej niż pod koniec lutego i trzy razy więcej niż pod koniec marca.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski, najnowsze dane są pozytywnym zaskoczeniem. - W tym okresie więcej firm wznowiło swoją działalność niż ją zawiesiło. Historycznie jest to bardzo rzadka sytuacja. Najczęstszym krokiem po zawieszeniu działalności jest jej zakończenie. W tym przypadku było inaczej, bo wielu przedsiębiorców zdecydowało się, by przywrócić działalność firmy - mówi Jakub Sawulski.

W ostatnim tygodniu kwietnia złożono 4,5 tysiąca wniosków o zawieszenie działalności. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca. - Być może znacznie mniejsza liczba zawieszeń działalności gospodarczych jest jednym z pierwszych efektów tarczy antykryzysowej. Do tej pory głównym motywatorem do zawieszenia działalności gospodarczej było to, że dzięki temu można było nie opłacać składek na ZUS. Tarcza antykryzysowa zwolniła wielu przedsiębiorców z obowiązku opłacania tych składek, dlatego motywacja do zawieszania działalności gospodarczych zniknęła - mówi Jakub Sawulski.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Po weekendzie informacja o trzecim etapie znoszenia ograniczeń

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że po weekendzie zapadnie decyzja odnośnie wprowadzenia trzeciego etapu znoszenia ograniczeń epidemicznych. Szef resortu zdrowia przypomniał, że rządowy program zakłada znoszenie kolejnych ograniczeń w dwutygodniowych odstępach i dodał, że na dziś termin 18 maja jest ciągle aktualny.

Minister Szumowski mówił także, że możliwe jest wprowadzenie nowego modelu znoszenia obostrzeń, który zakładał będzie znoszenie ograniczeń w poszczególnych regionach Polski. Zaznaczył jednocześnie, że jego resort cały czas analizuje sytuację i sprawdza, czy poprzednie luzowania nie wpłynęły na wzrost liczby zachorowań. - Jeśli się okaże, że nie jest to sytuacja alarmowa, to utrzymujemy termin, który zapowiedzieliśmy - powiedział szef resortu zdrowia.

W trzecim etapie rządowy program przewiduje między innymi otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz restauracji.

Koronawirus na świecie

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosi dziś wieczorem plan wyjścia z kwarantanny. Od 23 marca kraj jest w zamknięciu, przedłużonym już raz trzy tygodnie temu. Ale rząd nie pozostawia Brytyjczykom, czy polskim imigrantom złudzeń: na razie nie będzie znaczących zmian.

To ma być strategia na przyszłość, zarys kolejnych etapów odmrażania gospodarki. Media donosiły już wcześniej, że na bardziej zauważalne poluzowanie regulacji trzeba będzie poczekać przynajmniej do czerwca. Jak na razie Zjednoczone Królestwo należy do państw, które ucierpiały w wyniku pandemii najbardziej. Życie straciło tu już ponad 30 tys. ludzi.
W połowie tygodnia premier Boris Johnson powiedział w Izbie Gmin, że zasady mogą się zmienić już od poniedziałku. Następnego dnia gazety doniosły o planach rozszczelnienia kwarantanny. Jeden z tabloidów obiecał Brytyjczykom "wesoły poniedziałek", a opozycja i wielu ekspertów oskarżyli rządzących o popełnienie błędów w komunikacji ze społeczeństwem.

W efekcie ministrowie zaczęli tonować nastroje, obawiając się, że Brytyjczycy zbyt szybko zrezygnują z dyscypliny. - Będziemy ostrożni. To nie będzie komunikat, że oto kończymy kwarantannę - mówił w BBC minister środowiska. Rząd ostrzega, że w obliczu barku szczepionki i odporności grupowej każde poluzowanie obostrzeń to ryzyko wzrostu zakażalności i wymknięcia się epidemii spod kontroli.

Administracja Borisa Johnsona wyznaczyła pięć warunków, których spełnienie pozwoli na powrót do pewnego rodzaju normalności. Po pierwsze to pewność, że służba zdrowia nie ulegnie przeciążeniu. Ten cel na razie został osiągnięty. Warunek drugi - stały spadek dziennej liczby zgonów. Trzeci - wystarczająca ilość ekwipunku i sprzętu do badań na obecność koronawirusa, a czwarty - ustabilizowanie liczby zakażeń. Ostatni warunek, najbardziej ogólny wymaga, by poluzowanie ograniczeń nie spowodowało drugiego szczytu zachorowań.


W San Francisco ponad dwa tysiące bezdomnych z powodu pandemii koronawirusa przechodzi kwarantannę w hotelach. Jak poinformował burmistrz miasta London Breed, wielu z nich może być nosicielami wirusa, a ich izolacja zapobiega rozprzestrzenianiu się pandemii. Miasto zamieszkuje ponad 8 tysięcy bezdomnych.

Ponieważ większość z nich uzależniona jest od narkotyków, alkoholu i pali papierosy, używki te do hoteli dostarczają im władze miasta. Jak poinformował Grant Colfax, dyrektor zdrowia publicznego w San Francisco, wszystko odbywa się pod nadzorem lekarzy, aby nie dochodziło do przedawkowania. Terapeuci zaś prowadzą z bezdomnymi zajęcia motywujące ich do zmiany stylu życia. Jak twierdzą, kuracje odwykowe nie mogą odbywać się pod presją. Protestują mieszkańcy miasta i hotelarze, którzy obawiają się dewastacji hoteli.

Dystrybucja alkoholu i narkotyków wśród osób poddanych kwarantannie prowadzona jest również w innych miastach w Kalifornii. W całym stanie Kalifornia jest ponad 150 tysięcy bezdomnych.

W Brazylii liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa przekroczyła 10 tysięcy. Kongres brazylijski ogłosił z tego powodu 3-dniową żałobę narodową. Wszelkie uroczystości w okresie żałoby zostały zabronione. Tym samym Brazylia dołączyła do listy sześciu krajów (obok Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Francji), w których liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła tę liczbę.

Tylko wczoraj liczba ofiar śmiertelnych wyniosła w Brazylii 751, czwarty dzień z rzędu z powodu koronawirusa umiera ponad 600 osób dziennie. Liczba zakażonych osób wynosi
blisko 150 tysięcy.

W Brazylii panuje chaos wywołany nie tylko przez pandemię, ale również przez kryzys polityczny. Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, sprzeciwia się środkom izolacji społecznej zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia i jest w otwartym konflikcie z gubernatorami stanów, którzy wprowadzili jej nakaz. Kiedy pod koniec kwietnia w Brazylii liczba ofiar wyniosła 5 tysięcy, Bolsonaro oświadczył publicznie: - I co z tego? Przykro mi, ale co ja mogę z tym zrobić? Nie robię cudów. Od czasu wybuchu epidemii w Brazylii prezydent kraju wielokrotnie uczestniczył w zgromadzeniach publicznych.

Premier Włoch zapowiedział, że w tym roku Włosi mimo pandemii będą mogli pojechać na wakacje. W wywiadzie dla "Corriere della Sera" Giuseppe Conte wyraził też obawy o skuteczność unijnej pomocy dla Włoch.

Premier Conte powiedział, że niebawem, zależnie sytuacji epidemiologicznej, wydane zostaną przepisy bezpieczeństwa dotyczące przemysłu turystycznego. Dodał, że Włosi na pewno będą mogli pojechać nad morze, w góry, albo zwiedzać miasta. Przyrzekł, że małe i średnie otrzymają bezzwrotne pożyczki.

Conte stwierdził, że pomoc ze strony Unii Europejskiej dla Włoch, szczególnie dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii, będzie niewystarczająca, jeśli szybko nie zostanie stworzony i uruchomiony potężny Fundusz Odbudowy ze środków budżetowych Unii. Zaznaczył, że trzy pozostałe mechanizmy pomocy proponowane przez Komisję Europejska to zdecydowanie za mało. Premier Conte podkreślił, że do tego Wspólnota powinna wspierać potrzebujące kraje specjalnym funduszem pomostowym.

 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies