Logo Radio Łódź

Kolejny dzień z ponad 17 tysiącami testów. Mniej ofiar COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 15 tys. 651 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 166 osób. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 785 osób, z czego 40 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 tys. 651. Dzisiaj (9 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 288 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 16 osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 9 chorych.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 785 osób, z czego 40 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 166 zakażeń. 

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 17,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ratownicy z regionu mogą korzystać ze specjalnej śluzy pozwalającej w bezpieczny sposób przejść dezynfekcję po transporcie pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Dwa takie urządzenia znajdują się przy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Czytaj więcej

Żaden wynik testu na obecność koronawirusa z 71 wykonanych w Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim nie jest dodatni. Oznacza to, że jedyną chorą pozostaje pracownica. Czytaj więcej

Sprawdź też, Kobranocka akustycznie. Koncert z radiowego studia

Pierwsi sportowcy dotarli do otwartego, po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Są wśród nich pięcioboiści, pływacy oraz lekkoatleci z Piotrem Liskiem na czele. Czytaj więcej

Zwiedzanie skansenu to doskonały pomysł na majową sobotę. W muzeum pod gołym niebem można oglądać rekonstrukcje i budynki przeniesione ze wsi z terenów dawnego Księstwa Łowickiego, w większości datowane na XIX i pierwszą połowę XX wieku. Czytaj więcej

Tłumy odwiedziły piotrkowskie targowisko "Hala". Wielu klientów w kolejce po upatrzony towar nie stosowało się do zalecanych obostrzeń. Służby sanitarne tymczasem przypominają, że epidemia jeszcze nie minęła. Czytaj więcej

Po weekendzie informacja o trzecim etapie znoszenia ograniczeń

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że po weekendzie zapadnie decyzja odnośnie wprowadzenia trzeciego etapu znoszenia ograniczeń epidemicznych. Szef resortu zdrowia przypomniał, że rządowy program zakłada znoszenie kolejnych ograniczeń w dwutygodniowych odstępach i dodał, że na dziś termin 18 maja jest ciągle aktualny.

Minister Szumowski mówił także, że możliwe jest wprowadzenie nowego modelu znoszenia obostrzeń, który zakładał będzie znoszenie ograniczeń w poszczególnych regionach Polski. Zaznaczył jednocześnie, że jego resort cały czas analizuje sytuację i sprawdza, czy poprzednie luzowania nie wpłynęły na wzrost liczby zachorowań. - Jeśli się okaże, że nie jest to sytuacja alarmowa, to utrzymujemy termin, który zapowiedzieliśmy - powiedział szef resortu zdrowia.

W trzecim etapie rządowy program przewiduje między innymi otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz restauracji.

#StopFakeNews

Rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews, która ma na celu przekazanie rzetelnych informacji na temat COVID-19 oraz rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

CIR przekazało, że Internet jest pełen nieprawdziwych informacji i plotek na temat koronawirusa, dlatego dziś rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews.

W ramach akcji w krótkich materiałach wideo ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych profesor Andrzej Horban dementuje mity związane z koronawirusem. Wśród wymienionych mitów znalazły się mówiące, że technologia 5G odpowiada za pojawienie się i rozprzestrzenianie koronawirusa, koronawirus został wywołany przez wielkie korporacje, żeby mogły zarabiać na szczepionkach, obostrzenia polegające na izolacji społecznej są bezpodstawne i mają ograniczyć naszą wolność, koronawirus jest wszędzie: długo utrzymuje się na metalach, na papierze, na plastiku oraz o tym, że noszenie maseczki powoduje, że wdychamy własne bakterie i zwiększamy ryzyko zachorowania.

Inne mity, do których odnosi się profesor Andrzej Horban mówią, że lek na koronawirusa już istnieje, ale jest ukrywany, promienie słoneczne leczą koronawirusa, zwierzęta domowe umierają na koronawirusa i zarażają ludzi, ibuprofen szkodzi ludziom zakażonym koronawirusem oraz śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem jest znacznie niższa niż się oficjalnie podaje.
CIR poinformowało, że wszystkie materiały wideo będą dostępne na oficjalnych profilach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Facebook, Youtube oraz Twitter.

W komunikacie CIR podkreślono, że jedynym źródłem prawdziwych informacji o decyzjach rządu są strony internetowe w domenie gov.pl, zwłaszcza: gov.pl/koronawirus , gis.gov.pl oraz premier.gov.pl , a także oficjalne kanały społecznościowe: Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia oraz GIS.

Ponad 0,5 mld zł dla służby zdrowia

Służba zdrowia otrzyma 550 milionów złotych na walkę z pandemią z programu Infrastruktura i Środowisko.

465 milionów złotych z tej kwoty już przekazano do dyspozycji szpitalom, pozostała ma trafić do nich w przyszłym tygodniu. To pieniądze między innymi na sprzęt medyczny do ratowania życia: respiratory, łóżka do intensywnej terapii, a także maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że efekt działania Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Szefowa resortu dodała, że szpitale dostaną niezbędny sprzęt do walki z koronawirusem dzięki dobrej współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z resortem zdrowia oraz z Komisją Europejską.

Dzięki tym pieniądzom Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pięć projektów na wsparcie systemu ochrony zdrowia w zapobieganiu, przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu koronawirusa.

Większa kontrola na Śląsku

Minister zdrowia podkreślił, że wszystkie służby działają, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa na Śląsku. Łukasz Szumowski powiedział, że oprócz większej liczby testów, zwiększono kontrolę przestrzegania warunków sanitarnych.

Minister Łukasz Szumowski poinformował, że poprosił głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa o przekierowanie inspektorów sanitarnych na Śląsk, żeby prowadzili tam dochodzenia epidemiczne.

Szef resortu zdrowia powiedział, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji również zapowiedziało, iż będzie wzmacniało intensywną kontrolę sanitarną na Śląsku. Zaznaczył, że zostanie również zwiększona częstotliwość policyjnej kontroli osób przebywających w kwarantannie.

Minister zaapelował do górników i ich rodzin, aby w najbliższym czasie nie wychodzili z domów. Zaznaczył, że większość z nich, ponad 95 procent, choruje bezobjawowo.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział również, że kopalnie funkcjonują w minimalnym zakresie obsady, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Do tej pory zakażenia koronawirusem potwierdzono u kilkuset górników na Śląsku, a ich gwałtowny wzrost utrudnił pracę w niektórych kopalniach. Od czwartku pracownicy kopalń, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń przechodzą badania przesiewowe.

Żołnierze pomagają w przeprowadzaniu testów u śląskich górników

Od poniedziałku łącznie 10 zespołów wymazowych będzie pobierało materiał do testów na koronawirusa od wszystkich górników którzy są w kwarantannie. - zapowiedział na twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Zespoły składające się z żołnierzy będą pobierać materiał w miejscach zamieszkania górników.

Jeszcze dziś w Gliwicach żołnierze pobiorą od 500 górników Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica" próbki do badania. Jutro żołnierze WOT przygotują drugi mobilny punkt Test&GO w Gliwicach, który umożliwi pobranie jednego tysiąca kolejnych próbek - dodał minister.

Do tej pory zakażenia koronawirusem potwierdzono u kilkuset górników na Śląsku, a ich gwałtowny wzrost utrudnił pracę w niektórych kopalniach. Od czwartku (7 maja) pracownicy kopalń, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń przechodzą badania przesiewowe

Senator PiS zapewnia, że wybory muszą być przede wszystkim bezpieczne

Wiceminister obrony, senator PiS Wojciech Skurkiewicz zapewnił, że Zjednoczona Prawica pracuje nad tym, by wybory prezydenckie odbyły się w "dogodnym terminie" i zostały przeprowadzone w sposób w pełni bezpieczny dla wyborców w związku z sytuacją epidemiczną.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego. Wiadomo też, że jutro wyborów nie będzie. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że obecnie trwają prace nad zorganizowaniem nowego głosowania. - Pracujemy nad tym, aby tak dostosować te przepisy, by wybory mogły się odbyć w dobrym terminie, ale przede wszystkim - by były bezpieczne dla Polaków - zaznaczył.

Wiceminister mówił, że wybory zostaną zorganizowane przed zakończeniem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy 6 sierpnia, choć, jak zastrzegł, najpierw Sąd Najwyższy musi orzec o nieważności wyborów, które początkowo były zarządzone na jutro. - Żeby był wyznaczony kolejny termin, to wiadome jest, że ta procedura konstytucyjna musi zostać zakończona - powiedział.

W sprawie zorganizowania wyborów prezydenckich w nowym terminie porozumieli się liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński i przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że głosowanie 10 maja nie może się odbyć. W związku z tym - jak podała PKW - nie ma też ciszy wyborczej.

Koronawirus na świecie

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 179 osób z powodu zakażenia koronawirusem. Przybyło 729 chorych. Jak informuje hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, zdiagnozowano w sumie 223 tys. 578 zakażonych. Od początku epidemii zmarło tam 26 tys. 478 osób.

Na Białorusi liczba osób zakażonych kornawirusem przekroczyła 22 tysiące. W ciągu ostatniej doby ujawniono 951 nowych przypadków zakażenia patogenem. To czwarty dzień w tym tygodniu gdy w ciągu jednej doby jest ponad 900 nowych przypadków zakażeń. Według danych miejscowego ministerstwa zdrowia, od początku epidemii 126 osób zakażonych koronawisrusem zmarło. Ponad 6 tysięcy pacjentów wyzdrowiało. Dotychczas przeprowadzono ponad 251 tysięcy testów na wykrycie patogenu.

W Belgii spadła liczba pacjentów z koronawirusem przebywających w szpitalach. W ciągu ostatniej doby niemal trzykrotnie więcej było wypisów aniżeli przyjęć. W Belgii od wczoraj przyjęto do szpitali 76 osób, wypisano 210. Od połowy marca prawie 13,5 tysiąca wyleczonych pacjentów opuściło belgijskie szpitale. Obecnie przebywa tam ponad 2 tysiące 300 osób. W szczycie pandemii przed miesiącem w belgijskich szpitalach było ich ponad 6 tysięcy. 502 osoby są na oddziałach intensywnej terapii. To ponad dwukrotnie mniej w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca. Jeśli chodzi o liczbę zakażeń to w Belgii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 585 nowych przypadków. Od początku pandemii liczba osób z wykrytym patogenem przekroczyła 52,5 tysiąca. Od wczoraj odnotowano też 76 zgonów w wyniku powikłań, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do ponad 8,5 tysiąca.

Władze trzech krajów bałtyckich poinformowały o 18 nowych zakażeniach koronawirusem. Dotychczas na Litwie, Łotwie i w Estonii na COVID-19 zachorowało ponad 4,1 tys. osób, z czego połowa wyzdrowiała.

W Rosji liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 187 tysięcy 859. W ciągu minionej doby zarejestrowano 10 tysięcy 817 nowych przypadków. Od tygodnia dobowy wzrost liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2 utrzymuje się na podobnym poziomie około 11 tysięcy nowych przypadków. W tym czasie każdego dnia rosyjskie służby sanitarne przeprowadzają od 170 do 220 tysięcy testów. Łącznie od początku pandemii zbadano ponad 5 milionów osób. W tym czasie wyzdrowiało ponad 31 tysięcy, a zmarło 1827 pacjentów rosyjskich szpitali, chorych na COVID-19. Najwięcej zakażeń notowanych jest w Moskwie. Minionej doby w stolicy zdiagnozowano 5 tysięcy 667 przypadków.

Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało o ponad 500 przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych w ciągu ostatniej doby. Taka średnia dobowych zakażeń utrzymuje się od kilku dni. Na 515 wykrytych w ciągu ostatniej doby zakażeń około jednej piątej zdiagnozowano u medyków. Ogółem od początku trwania epidemii potwierdzono 14 tys. 710 przypadków SARS-Cov-2. Jest 376 ofiar śmiertelnych epidemii. W ciągu ostatniej doby zmarło na Ukrainie 15 osób. Najwięcej wykrytych zakażeń jest w obwodach czerniowiecki, iwano-frankowskim i w Kijowie. W ciągu ostatniej doby wykonano niemal 8 tysięcy testów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W Mińsku w południe odbyła się defilada wojskowa z okazji 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Przez centrum białoruskiej stolicy przemaszerowało ponad 3 tysiące żołnierzy oraz przejechało około 200 pojazdów wojskowych. Białoruś jest jedynym poradzieckim krajem, który zdecydował się zorganizować w tym roku paradę, mimo epidemii koronawirusa i apeli o rezygnowanie z wydarzeń, gromadzących duże grupy ludzi. Białoruskie władze argumentowały, że parada jest wyrazem szacunku dla tych, którzy zginęli w II wojnie światowej. Tegoroczną defiladę w Mińsku obserwowało mniej publiczności niż w latach ubiegłych. Niektórzy widzowie i weterani mieli założone maseczki ochronne. Jednak na trybunie honorowej, gdzie stali przedstawiciele najwyższych białoruskich władz, nikt nie miał maseczki.

Rywalizujący w tegorocznym wyścigu Vuelta a Espana kolarze nie będą się ścigać w Portugalii - poinformowali organizatorzy imprezy. Meta 15. etapu przewidziana była w Porto, natomiast kolejny odcinek miał rozpoczynać się w Viseu. Szczegóły dotyczące zmodyfikowanych tras mają być znane w ciągu kilku tygodni. Pierwotnie Vuelta miała rozpocząć się 14 sierpnia w holenderskim Utrechcie. Z powodu pandemii koronawirusa doszło jednak do zmiany planów. Kolarze wyruszą 20 października z Irun, a zakończą rywalizację 8 listopada w Madrycie.

Włoscy rolnicy alarmują, że brak rąk do pracy spowodował, iż zmuszeni są pozostawiać zbiory na polach. Dotąd przyjeżdżali pracownicy sezonowi z zagranicy- teraz z powodu koronawirusa, zostali w domach, a włoskich płodów nie ma kto zbierać. To przekłada się i na podaż, i na ceny warzyw i owoców. Brakuje 200 tys. pracowników rolnych. Dotąd co czwarty kilogram włoskich płodów rolnych zbierany był rękoma cudzoziemców. Tylko w marcu, w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, włoskie rolnictwo straciło pół miliona tzw. dniówek. A to dopiero początek sezonu: latem potrzeba będzie rąk do pracy przy zbiorach pomidorów, brzoskwiń, cukinii i zbóż, a jesienią winogron i oliwek. Rolnicy zmuszeni są wybierać, co zostawiać na polach. W Bazylikacie na przykład truskawki zrywano, a zostawiano warzywa strączkowe. Na Sycylii pozostały nie zebrane całe pola bazylii, a w Lacjum - rukoli. Ograniczenia przemieszczania się sprawiły, że wielu rolników zostało z połową pracowników sezonowych. Przez to, jak podaje związek producentów żywności, Coldiretti 4 na 10 gospodarstw ma trudności finansowe. By ratować sytuację, Coldiretti uruchomił akcję „praca na wsi”. Liczy na studentów, emerytów i bezrobotnych.

Kilku piłkarzy rywalizującego w rozgrywkach włoskiej Serie A Milanu zostało zarażonych koronawirusem - poinformował prezes klubu z Mediolanu Paolo Scaroni. Nazwiska zawodników nie zostały ujawnione. Piłkarze "Rossonerich" wznowili w tym tygodniu treningi indywidualne. Jak donoszą media, w poniedziałek do klubu powróci Zlatan Ibrahimović. Szwedzki napastnik ostatnio szlifował formę w kraju, uczestnicząc w zajęciach drużyny Hammarby IF. Po przylocie do Włoch, 38-latek będzie musiał przejść dwutygodniową kwarantannę.

Wciąż nie wiadomo, czy sezon piłkarskiej ekstraklasy Włoch zostanie dokończony. W ostatnich kilku dniach przypadki zachorowań na koronawirusa, m.in. wśród zawodników, zgłosiły Sampdoria, Fiorentina oraz Torino. Zajęcia drużynowe w klubach Serie A mogą zostać wznowione 18 maja.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką