Logo Radio Łódź

W ciągu doby przybyło 340 nowych zakażeń koronawirusem, 40. ofiara w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 187 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 15 tys. 366 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 150 osób. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 755 osób, z czego 40 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 tys. 366. Dzisiaj (8 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 14 osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 21 chorych. Jeden z nich, 83-letni mężczyzna był hospitalizowany w Łodzi.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 776 osób, z czego 40 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 150 zakażeń. Resort poinformował też, że "w związku z przekazanym przez WSSE Łódź raportem dotyczącym 21 błędnie zaraportowanych przypadków z dnia 7 maja, odejmujemy je ze statystyk."

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 17,5 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Co trzecia osoba zakażona koronawirusem w Polsce wyzdrowiała. Łącznie w Polsce wyzdrowiało ponad 5,2 tys. osób, z czego 442 w Łódzkiem.

  • Zmniejsza się liczba pacjentów w ciężkim stanie z powodu zakażenia koronawirusem - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Obecnie podłączonych do respiratorów jest 90 osób. Wiceminister Karska poinformował, że w szpitalach jednoimiennych i zakaźnych przebywa obecnie ponad 2, 5 tysiąca chorych. - Ta liczba mniej więcej jest stała. Cieszy to, że liczba podłączonych do respiratora, czyli tych najciężej chorych z dnia na dzień zdecydowanie się zmniejsza - podkreślił wiceminister Kraska.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Łódzkie MPK w weekend wprowadza zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pasażerów. To przede wszystkim zwiększenie liczby pojazdów i częstotliwości ich kursowania. Czytaj więcej

Wstrzymane zostały przyjęcia na oddział internistyczny wieluńskiego szpitala. Zamknięta pozostaje pulmonologia. To efekt kolejnych zakażeń koronawirusem. Czytaj więcej

Wracają egzaminy w sieradzkim WORD-zie. Pierwsze testy praktyczne, z odpowiednimi obostrzeniami, zostaną zorganizowane 18 maja. Czytaj więcej

Sprawdź też, Przemoc domowa w czasie społecznej izolacji. Gdzie szukać wsparcia?

Kluby Fortuna 1. Ligi i II ligi piłkarskiej będą mogły wrócić do grupowych treningów w 25-osobowych składach już od poniedziałku (11 maja). Warunkiem jest zgoda od Zespołu Medycznego PZPN. Czytaj więcej

Od 4 maja, z zachowaniem reżimu sanitarnego, otwierają znów swoje drzwi muzea, biblioteki i galerie. W regionie sieradzkim większość tych instytucji wznawia jednak działalność z opóźnieniem, tak jak Muzeum Okręgowe w Sieradzu, do którego można się wybrać w niedzielę (10 maja). Czytaj więcej

Piłkarze PKO Ekstraklasy poznali terminarz dwóch pierwszych kolejek po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. ŁKS Łódź zagra 30 maja i 5 czerwca. Czytaj więcej

Posłuchaj też:

Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy

Maseczki, rękawiczki ochronne, zachowanie odległości między osobami to tylko podstawowe zasady bezpieczeństwa, które powinny dotyczyć każdego w dobie koronawirusa. Bezpieczny musi być także powrót do pracy. Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia z tym związane.

Jak podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik Inspekcji Tomasz Zalewski, coraz więcej branż wznawia swoją działalność a to oznacza konieczność wzmożonej czujności zarówno pracowników, pracodawców jak i klientów na przykład galerii handlowych.

Dla zminimalizowania zagrożeń stanowiska pracy powinny być oddzielone przegrodami i powinna być zapewniona sprawna wentylacja pomieszczeń pracy. Urządzenia wentylacyjne muszą być czyste, gdyż brudne, nieczyszczone są bardzo groźne dla zdrowia.

Tomasz Zalewski zwraca uwagę, że znane są przypadki różnych chorób, na przykład legionellozy, które przenoszą się poprzez wentylację. - Sprawny stan techniczny wentylatorów powinien być na uwadze i pracodawcy i administratora obiektu, w którym pracodawca funkcjonuje. Konieczne jest również zwiększenie częstotliwości sprzątania pomieszczeń pracy, a przede wszystkim pomieszczeń higieniczno-sanitarnych - zaznaczył Tomasz Zalewski.

Pracodawcy muszą też pamiętać o przestrzeganiu przepisów o czasie pracy i o okresach odpoczynku.

Jak zapewnia IAR wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński, handlowcy dokładają wszelkich starań, by pracownicy i klienci mieli zapewnione bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
W galeriach handlowych otwierane są już również placówki Poczty Polskiej. Tam również bezpieczeństwo to priorytet - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka spółki Justyna Siwek. Obowiązują wydzielone strefy, klienci muszą zachowywać co najmniej 1,5 metrowy dystans od pracownika poczty Zainstalowane są przesłony szklane lub z pleksi oddzielające pracowników obsługi od klientów. Bliższy kontakt jest możliwy wyłącznie na prośbę pocztowca. Dodatkowo pocztowcy są wyposażeni w maseczki, przyłbice oraz jednorazowe rękawiczki lub środki dezynfekujące - wyjaśnia Justyna Siwek. Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony pracy profesor Danuta Koradecka zwraca też uwagę nie tylko na bezpieczeństwo fizyczne ale też psychiczne pracowników. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślała, że pandemia koronawirusa wiąże się z dużą dawką negatywnych emocji, napięcia i niepewności, bo wirusa nie widać,a zarażać można bez objawów chorobowych. Stąd delikatność, takt i szanowanie pracowników przez pracodawcę oraz wykazywanie troski o nich miało zawsze ogromne znaczenie ale teraz nabiera szczególnej wagi.

Ministerstwo Zdrowia wyda wytyczne w sprawie matur

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w ciągu następnych dni na pewno pojawią się wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie przebiegu egzaminu maturalnego. Dodał, że resort prowadzi w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej. - Myślę, że niedługo to rozporządzenie się pojawi, bo także to trzeba ustalić z Głównym Inspektorem Sanitarnym, jak te egzaminy mają przebiegać - zaznaczył Kraska.

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku matury zostały przesunięte i mają się rozpocząć 8 czerwca.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin online

Przysmaki kuchni żydowskiej, muzyka żydowska oraz zabawy z językiem hebrajskim - to tematy nowego cyklu warsztatów online dla rodzin prowadzonych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pierwsze spotkanie w najbliższą sobotę. Warsztaty są skierowane do rodziców i najmłodszych dzieci. - Tematem pierwszych warsztatów będzie kuchnia żydowska" - mówi Anna Czerwińska z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Uczestnicy poznają czym jest cymes, gefilte fish, czy czym jest kuchnia koszerna. - Nie będziemy tylko rozmawiać, rozwiązywać quizy, oglądać obrazki. Będziemy także gotować. Zaprosimy Was do kuchni. Razem z naszą edukatorką zakręcicie prawdziwy warkocz, z którego wyjdzie pachnąca drożdżami żydowska chałka - dodaje Anna Czerwińska.

Warsztaty odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Pracownicy sezonowi przyjadą do Polski

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego zaakceptował dziś rozwiązania usprawniające przyjazd do Polski pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie. Zakładają między innymi kwarantannę tych osób w miejscach, w których podejmą pracę. Taką informację przekazał w rozmowie z IAR minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak wyjaśniał, chodzi o obcokrajowców głownie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do sezonowej pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie. Szef resortu przypomniał, że w okresie pandemii koronawirusa wyzwaniem jest między innymi zbliżający się zbiór owoców, a w gospodarstwach brakuje rąk do pracy. Jak dodał, rządowy zespół przyjął rozwiązania, dzięki którym pracownicy sezonowi będą odbywali kwarantannę w izolacji, w gospodarstwach, w których będą zatrudnieni.

Minister rolnictwa zapowiedział, że wytyczne w tej sprawie trafią zarówno do służb, jak i do zainteresowanych rolników. Zaznaczył, że przyjazd pracowników sezonowych i ich kwarantanna będą nadzorowane przez liczne służby i instytucje. W czasie kwarantanny pracownicy będą m.in. kontrolowani przez policję.

Minister podkreślił, że musimy dbać przede wszystkim o zdrowie naszego społeczeństwa, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa przez osoby przyjeżdżające z zagranicy. Zaznaczył również, że pracownicy sezonowi nie przyjeżdżają do tysięcy gospodarstw w kraju, tylko głównie do dużych miejsc, gdzie zagrożenie jest mniejsze, bo zazwyczaj są odizolowani od lokalnej społeczności.

Polski Związek Hokeja obniża opłaty dla klubów 

Nie 300, a 30 tys. złotych będzie w przyszłym sezonie kosztowa tzw. dzika karta uprawniająca do gry w ekstralidze hokeja na lodzie. Wysokość wpisowego do elity zmniejszono z 64 tys. do 50 tys. - to część decyzji, które podjął Polski Związek Hokeja na Lodzie w związku z epidemią koronawirusa. Złagodzone warunki licencyjne w ekstralidze to również obniżona o 500 tys., do 1,5 mln złotych kwota gwarancji finansowych.

Nowe przepisy odnoszą się do sezonu 2020/21, który ma się rozpocząć w połowie września, choć i działacze PZHL i przedstawiciele Polskiej Hokej Ligi przyznają, że to nie musi się udać. Proces licencyjny na przyszły sezon powinien się zakończyć do 30 czerwca.

Miniony sezon z powodu pandemii przedwcześnie zakończył się w marcu, w trakcie play-offów. Odwołano również zaplanowane w Katowicach mistrzostwa świata Dywizji 1B kobiet i mężczyzn.

Kolejny apel o oddawanie krwi 

W całym kraju brakuje obecnie krwi. Dlatego dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek apeluje o kontakt honorowych dawców z regionalnymi centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Każda osoba, które chce oddać krew proszona jest o zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej regionalnej stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz kontakt telefoniczny. - Wówczas można uzyskać informacje, czy w danym dniu można oddać krew oraz jaka grupa krwi jest w danym momencie najbardziej pożądana oraz kto może zostać honorowym dawcą. Centra czynne są również w soboty - podkreśliła Małgorzata Lorek.

Gdy w Polsce zarejestrowano pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, liczba honorowych dawców krwi znacząco zmalała. Obecnie wzrasta zapotrzebowanie na krew ze względu na to, że szpitale wznawiają planowe zabiegi.

Nowe terminy rekrutacji do szkół średnich 

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowe terminy rekrutacji do szkół średnich na rok 2020/2021. Uwagi do projektu nowego harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych można składać do 13 maja.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że nowe terminy rekrutacji są dostosowane do przełożonego na czerwiec egzaminu ósmoklasisty i do terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Kandydaci będą mogli złożyć wnioski o przyjęcie do szkoły i dokumenty od 15 czerwca do 4 sierpnia 2020 roku. 12 sierpnia szkoły opublikują listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów. A 19 sierpnia placówki opublikują listy przyjętych.

Rzeczniczka zaznacza, że część rekrutacji będzie mogła się odbywać w internecie. - Listy osób zakwalifikowanych, niezakwalifikowanych, a także przyjętych i nieprzyjętych mogą być publikowane na stronach internetowych szkół - mówi Anna Ostrowska.

Wnioski o przyjęcie do szkół będzie można przesyłać drogą elektroniczną. W rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021 nie odbędzie się postępowanie uzupełniające.

Uwagi do nowego harmonogramu można przesyłać na adres konsultacje_rekrutacja@men.gov.pl.

Chcesz kredyt mieszkaniowy? Musisz mieć więcej wkładu własnego

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie. Z powodu kryzysu, banki zaostrzają politykę kredytową i podnoszą wymagany wkład własny. W niektórych bankach, by uzyskać kredyt trzeba mieć nawet 30 procent środków własnych.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej analityk Expandera Jarosław Sadowski, w najtrudniejszej sytuacji są osoby, które nie mają umów o pracę, a starają się o kredyt mieszkaniowy. - Chodzi o osoby, które mają niestabilne formy zatrudnienia. Banki rozumieją to przede wszystkim jako działalność gospodarcza albo umowy cywilnoprawne, czyli umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Banki oceniają, że w takich przypadkach ryzyko utraty pracy i dochodu jest podwyższone, dlatego trudniej jest uzyskać kredyt - mówi Jarosław Sadowski.

Bartosz Turek, ekspert HRE Investments dodaje, że w ciągu ostatnich tygodni banki wprowadziły również inne wymagania wobec osób, które chcą uzyskać kredyt hipoteczny. - Część instytucji stosuje na przykład listę "niechcianych" branż. Jeżeli ktoś pracuje na przykład w turystyce, gastronomii lub jest fryzjerem, to będzie miał problem ze znalezieniem banku, który udzieli kredytu na zakup mieszkania. Powodem jest fakt, że wspomniane branże i firmy obecnie nie mogą funkcjonować - mówi Bartosz Turek.

Z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski wynika, że w najbliższych miesiącach banki będą coraz mocniej zaostrzały politykę kredytową. W przypadku kredytów hipotecznych deklaruje to 70 procent instytucji finansowych zapytanych przez NBP.

Co z wakacjami? 

Prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że tylko w przypadku systematycznego spadku liczby zakażeń koronawirusem Polacy będą mieli szansę na normalne wakacje. Zdaniem doradcy Głównego Inspektora Sanitarnego obecny trend spadkowy pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Prof. Włodzimierz Gut zaznaczył, że należy ostrożnie pochodzić do znoszenia obostrzeń związanych z epidemią, aby obecny niewielki spadek liczby zakażeń utrzymał się przez dwa-trzy tygodnie. Jeśli ta tendencja się utrzyma, jest szansa, że w tym roku Polacy będą mogli skorzystać z wakacyjnego wypoczynku.

Rekordowa sprzedaż tak zwanych koronaobligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju

Najnowsza seria została sprzedana za 18,5 miliarda złotych. To największa jednorazowa emisja obligacji dokonana do tej pory w Polsce.

Miliardowe wpływy mają być wykorzystane na wsparcie polskich firm w okresie pandemii koronawirusa. Pieniądze posłużą realizacji zadań w ramach tarczy antykryzysowej. - Rekordowy wynik potwierdza nasze przekonanie o zdolności do wypełnienia zadania postawionego nam przez rząd, aby skutecznie, szybko i z zachowaniem staranności o ekonomikę tego procesu sfinansować i rozdystrybuować środki dla przedsiębiorców w Polsce o wartości stu miliardów złotych - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Dzięki emisji obligacji PFR pozyskał dotąd prawie 35 miliardów złotych. Kolejne serie mają być emitowane w następnych tygodniach. Obligacje są skierowane głównie do inwestorów instytucjonalnych, takich jak firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne. W przyszłości niewykluczona jest oferta dla inwestorów indywidualnych.

Koronawirus na świecie

W Rosji liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 187 tysięcy 859. W ciągu minionej doby zarejestrowano 10 tysięcy 699 nowych przypadków. Od tygodnia dobowy wzrost liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2 utrzymuje się na podobnym poziomie 10-11 tysięcy nowych przypadków. W tym czasie każdego dnia rosyjskie służby sanitarne przeprowadzają ponad 170 tysięcy testów. Łącznie od początku pandemii zbadano około 5 milionów osób. W tym czasie wyzdrowiało 26 tysięcy 608 osób, a zmarło 1 tys. 723 pacjentów rosyjskich szpitali, chorych na COVID-19. Najwięcej zakażeń notowanych jest w Moskwie. Minionej doby w stolicy zdiagnozowano 5 tysięcy 846 przypadków.

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem wśród piłkarzy włoskiej ekstraklasy. Najnowsze badania wykazały obecność patogenu w organizmach 4 zawodników Sampdorii Genua. Jeden z nich jest zakażony już po raz drugi. Wszystkie przypadki są jednak bezobjawowe; piłkarze zostali poddani kwarantannie. Wcześniej informowano o 3 przypadkach zakażenia wśród zawodników Fiorentiny, a także jednym piłkarzu Torino. Od początku tygodnia w Serie A wznowiono indywidualne treningi, a od 18 maja mają trenować całe zespoły, ale po uprzednim spełnieniu określonych zaleceń medycznych. Włochy to jedno z państw najbardziej dotkniętych pandemią.

Na Białorusi liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 21 tysięcy. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 933 nowe przypadki zakażeń. To o 20 więcej niż dzień wcześniej. Według oficjalnych danych od początku epidemii na Białorusi zmarło 121 osób zakażonych koronawirusem. Wyzdrowiało prawie 5,5 tysiąca pacjentów szpitali. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 10 tysięcy testów na wykrycie patogenu. W sumie takich testów wykonano już ponad 240 tysięcy.

Nie odbędzie się w tym roku Liga Narodów w siatkówce. Decyzję tę, podyktowaną pandemią koronawirusa, podjęła Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB). Szef FIVB Ary Graca poinformował, że federacja nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa osobom zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie Ligi Narodów. Jednocześnie zapewnił, że FIVB postara się jak najlepiej przygotować rozgrywki w przyszłym roku. Polscy kibice, którzy wykupili bilety na mecze Ligi Narodów mogą je zachować na przyszły rok lub wymienić na wejściówki innych zawodów organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zezwoliła tymczasowo na przeprowadzenie pięciu zmian podczas jednego spotkania. Dotychczas jedna drużyna mogła zmienić w czasie jednego meczu trzech piłkarzy. Zmiana w przepisach piłki nożnej ma pomóc przy skumulowanej liczbie spotkań i braku regularnych treningów zawodników. O przyjęciu nowej zmiany w przepisach decydować mają krajowe federacje piłkarskie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

- Z powodu pandemii koronawirusa, w Stanach Zjednoczonych w kwietniu zostało zlikwidowanych 20,5 miliona miejsc pracy - poinformował amerykański Departament Pracy. Stopa bezrobocia wzrosła z 4,4 procent w marcu do do 14,7 procent w kwietniu. Departament Pracy poinformował, że jest to znacznie powyżej szczytowego poziomu pod koniec 2009 roku, podczas globalnego kryzysu finansowego.

Unijny komisarz do spraw gospodarki Paolo Gentiloni wezwał członków Unii Europejskiej do utworzenia wspólnego funduszu na rzecz wsparcia gospodarki po pandemii koronawirusa. Zdaniem komisarza Gentiloniego, brak wspólnotowej reakcji na kryzys gospodarczy może doprowadzić do rozpadu europejskiej wspólnoty. Paolo Gentiloni podkreślał, że Unia Europejska stoi dziś na rozdrożu. Wzywał państwa członkowskie, aby do jesieni utworzyły fundusz naprawczy, który pomoże złagodzić różnice ekonomiczne pomiędzy państwami członkowskimi.

Do Watykanu dotarły dziś dwoma TIR-ami, wysłanymi przez PKN Orlen, maseczki, kombinezony i żel, które pomogą w walce z pandemią koronawirusa. Dystrybucją darów zajmie się jałmużnik papieski, kardynał Konrad Krajewski.

Kierownictwo hiszpańskiej ligi piłkarskiej nie potwierdza informacji, jakoby rozgrywki miały zostać wznowione 20 czerwca. Informację taką przekazał trener zespołu Leganes, Javier Aguirre. W rozmowie z agencją Reutera rzecznik La Liga podkreślił, że jak dotąd nie wyznaczono żadnej daty powrotu do gry. Dodał, że najpierw drużyny muszą wznowić treningi, a sam powrót do gry jest przede wszystkim uzależniony od decyzji rządu. Wcześniej, w rozmowie z meksykańskimi mediami Javier Aguirre oświadczył, że liga miałby wznowić rozgrywki 20 czerwca i miałyby się one zakończyć do sierpnia. Do zakończenia sezonu w Hispzanii pozostało 11 kolejek. Dziś piłkarze mają wznowić indywidualne treningi.

8 czerwca w Danii otwarte zostaną muzea, teatry, kina, parki rozrywki i ogrody zoologiczne. Złagodzony zostanie również zakaz zgromadzeń. Obecnie w Danii obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób. Od 8 czerwca ten limit zostanie zwiększony do 30-50 osób, w zależności od rodzaju wydarzenia. Duński rząd podjął też decyzję o ponownym uruchomieniu galerii handlowych, które zostaną otwarte w poniedziałek. Tydzień później działalność mają wznowić restauracje, miejsca kultu i szkoły dla dzieci w wieku 11-15 lat. Bary, kluby nocne i mniejsze sale koncertowe będą zamknięte do sierpnia.

Ukraińsko-polskie przejście graniczne Rawa Ruska-Hrebenne działa normalnie. Poinformowała o tym Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. Początkowo strona polska zawiadomiła, że przejście graniczne nie będzie otwarte, ponieważ strona ukraińska nie wysłała odpowiedniego zawiadomienia. Decyzję o otwarciu przejścia ukraiński rząd podjął 6 maja. Natomiast następnego dnia do urzędowego dokumentu dodano informację, że przejście Rawa Ruska-Hrebenne zostanie otwarte po północy 8 maja. Rawa Ruska-Hrebenne jest trzecim czynnym przejściem na ukraińsko-polskiej granicy. Od 7 kwietnia granicę państwową Ukrainy można przekroczyć jedynie na 19 przejściach granicznych i tylko samochodem.

Przełożone z bieżącego roku na przyszły pływackie mistrzostwa Europy w Budapeszcie odbędą się w dniach 10-23 maja. Europejska Federacja Pływacka najpierw przeniosła zawody z maja na II połowę sierpnia, a następnie na przyszły rok, ale bez podawania dokładnej daty. Wcześniej Światowa Federacja Pływacka przełożyła na 2022 r. mistrzostwa świata, które w przyszłym roku miały odbyć się w Fukuoce w Japonii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies