Prezes IPN o zakończeniu wojny - dla Polaków niepodległość i wolność przyszła 50 lat później
Dziś mija 75 lat od zakończenia II wojny światowej w Europie. Dzień kapitulacji Niemiec upamiętnia Święto Zwycięstwa - obchodzone 8 maja, a w Rosji 9 maja (ze względu na różnice w strefach czasowych).
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zauważa, że z perspektywy lat - mówienie o Dniu Zwycięstwa w przypadku Polski nie wydaje się trafnym określeniem. Prawdziwa niepodległość i wolność przyszła bowiem dopiero pół wieku później.
Druga wojna światowa była prawdopodobnie największym politycznym i militarnym kataklizmem. Tylko w Europie straciło życie ponad 40 milionów ludzi - mówił dziś wicepremier Piotr Gliński.
Na terenie Łodzi w czasie II wojny istniało Litzmannstadt Ghetto, ale i obóz dla dzieci polskich - podkreśla Adam Barczyński ze Stowarzyszenia Dzieci Wojny, które wspólnie z władzami miasta złożyło kwiaty pod pomnikiem Pękniętego Serca. - Stworzenie tego obozu, to na cywilizacji europejskiej jest blizna, której nie da się niczym wyrównać - dodał Barczyński.
W Łodzi Dzień Zwycięstwa szczególnie hucznie obchodzono rok po zakończeniu wojny. Przez ulice miasta przeszła wielka defilada wojskowa, w której maszerowali także kombatanci wojenni, więźniowie obozów i więzień niemieckich - przypomniał dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Co ciekawe - jeszcze wtedy uroczystości państwowe rozpoczynała msza święta w intencji wojska i policji.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |