Logo Radio Łódź

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 15 tys. Kolejne trzy ofiary w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 166 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 15 tys. 47 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 88 osób, z czego 419 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarło łącznie w Polsce 755 osób, z czego 39 w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 tys. 47. Dzisiaj (7 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 324 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 59 osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 22 chorych. Troje z nich było hospitalizowanych w Zgierzu. - To 78-letni mężczyzna oraz 86- i 88-letnie kobiety. Wszyscy byli mieszkańcami powiatu zgierskiego i mieli choroby współistniejące - informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 755 osób, z czego 39 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 157 zakażeń. Resort poinformował też, że "w związku z przekazanym przez WSSE Łódź raportem dotyczącym 17 błędnie zaraportowanych przypadków z dnia 5 maja, odejmujemy je ze statystyk."

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 15,5 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Łącznie w Polsce wyzdrowiało ok. 5 tys. osób, z czego 430 w Łódzkiem.

  • Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020. Teraz ustawa trafi do prezydenta. W dzisiejszym głosowaniu w Sejmie za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 236 posłów, przeciwko było 213, wstrzymało się 11. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Trzy osoby z personelu Szpitala im. Barlickiego w Łodzi są zakażone koronawirusem. Pozytywne wyniki otrzymały dwie salowe i pielęgniarka z oddziału pulmonologicznego. Czytaj więcej

Wójt i radni gminy Sokolniki w powiecie wieruszowskim zostali objęci kwarantanną. Jeden z radnych jest zakażony koronawirusem. Nie wiedząc o tym, uczestniczył w sesji Rady Gminy. Czytaj więcej

Pracownik jednego z oddziałów Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu ma pozytywny wynik tekstu na obecność koronawirusa w organizmie. Szpital wstrzymuje przyjęcia i wypisy. Czytaj więcej

Zamknięto oddział chirurgiczny zduńskowolskiego szpitala powiatowego. Ma to związek z wynikami badań personelu w kierunku koronawirusa. U jednego z lekarzy wynik testu wzbudził wątpliwości. Czytaj więcej

Zobacz też, Mieszkańcy DPS w Kleszczowie wracają ze szpitala [ZDJĘCIA]

Od dziś (7.05) rozpocznie działalność 6 kolejnych, mobilnych punktów wymazowych (typu drive-thru), w których osoby będące na kwarantannie, na podstawie przepustki z Sanepidu będą mogły zgłosić się do pobrania próbki na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Zmiany w działaniu urzędów skarbowych. Od jutra będą czynne dwa dni w tygodniu. Do tej pory, z powodu epidemii koronawirusa, sprawy można było załatwiać przez internet lub telefonicznie. Czytaj więcej

Zobacz także, Termin ponownego otwarcia przedszkoli i żłobków w Łodzi przesunięty [WIDEO]

Intercity zmienia zasady podróży pasażerów jeżdżących pociągami m.in. na trasie Łódź - Warszawa. Teraz każdy bilet jednorazowy będzie miał wskazane miejsce do siedzenia. Do tej pory większość pociągów na trasie między Łodzią a stolicą, nie miała rezerwacji miejsc. Czytaj więcej

Pojawiają się już pierwsze spekulacje co do możliwości ponownego otwarcia kin. Jeden z przypuszczalnych terminów to początek lipca, a decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych dni. Czytaj więcej

12 maja zostaną otwarte siedziby łódzkiego Muzeum Sztuki w Łodzi. Jednak w związku z epidemią, zwiedzający będą musieli przestrzegać procedur bezpieczeństwa sanitarnego. Czytaj więcej

Posłuchaj też:

MEN przygotuje wytyczne ws. egzaminów

Dyrektorzy szkół wkrótce otrzymają wytyczne w sprawie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas egzaminów. W związku z epidemią koronawirusa terminy egzaminu ósmoklasisty i matur przełożono na czerwiec.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że resort edukacji przygotowuje szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak przygotować szkołę do egzaminów. - Będą w nich ujęte rekomendacje dotyczące przestrzeni, odległości między uczniami, zachowania się podczas egzaminu czy dezynfekcji powierzchni. Dla MEN kwestie bezpieczeństwa są kluczowe - zapewnia rzeczniczka.

O zasady bezpieczeństwa będą musieli dbać także sami zdający. - Na pewno każdy z nich będzie proszony o przyniesienie własnego długopisu, a między piszącymi zachowana będzie odpowiednia odległość - mówi Anna Ostrowska.

Uczniowie nie będą musieli pisać egzaminu w maseczkach.

Matury rozpoczną się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty 16 czerwca. Ze względów bezpieczeństwa odwołano matury ustne.

Ile dzieci było w polskich przedszkolach pierwszego dnia po otwarciu?

Prawie 11 tysięcy dzieci skorzystało z opieki w przedszkolach w pierwszym dniu otwarcia placówek. Od wczoraj żłobki i przedszkola mogą ponownie prowadzić zajęcia opiekuńcze. Wczoraj otwarto 1,6 tys. przedszkoli. Decyzję o otwarciu placówki podejmuje organ prowadzący. - Z takiej możliwości w pierwszym terminie skorzystała jedynie część samorządów, głównie w małych miejscowościach. Pozostałe samorządy nie były jeszcze gotowe na przyjęcie dzieci do placówek, ale wierzymy, że jak najszybciej uruchomią opiekę. Tak, aby wesprzeć szczególnie tych rodziców, którzy ze względu na charakter pracy zawodowej, nie mogą zostać ze swoimi dziećmi w domu - mówi Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pierwszeństwo w przyjęciach do przedszkoli i żłobków mają dzieci medyków, służb mundurowych oraz pracowników firm i przedsiębiorstw.

Część samorządów zadeklarowała, że placówki otworzy później niż 6 maja. Wśród nich są między innymi Łódź, Warszawa, Gdańsk i Zamość.

Odwołane uroczystości związane z rocznicą katastrofy w Lesie Kabackim

W tym roku uroczystości związane z rocznicą katastrofy w Lesie Kabackim nie odbędą się. Poinformowała o tym ich współorganizatorka Sława Nielżyńska-Łukowska. Msza święta była zaplanowana na 9 maja. Decyzja o odwołaniu uroczystości jest spowodowana pandemią koronawirusa.

Organizatorka podkreśliła, że w tym roku nie ma technicznych możliwości, by zorganizować obchody w taki sposób, by jej uczestnicy byli bezpieczni. Zaapelowała, by w tym roku bliscy ofiar i wszyscy, którzy pamiętają o tym tragicznym wydarzeniu, nie gromadzili się w miejscu upamiętniającym to tragiczne wydarzenie.

Dziewiątego maja 1987 roku Samolot Ił - 62M Tadeusz Kościuszko PLL LOT lecący do Nowego Jorku rozbił się w Lesie Kabackim podczas próby awaryjnego lądowania na lotnisku Okęcie w Warszawie. Zginęły 183 osoby - 172 pasażerów oraz 11 członków załogi. Nikt nie ocalał. Przyczyną była awaria silników.

Ponad milion wniosków zrealizował ZUS

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrealizował już 1,1 mln wniosków w ramach tarczy antykryzysowej - informuje prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. Podkreśla, że Zakład udostępnia także nowe wzory wniosków do ZUS o wsparcie, w tym o świadczenie postojowe.

Dotychczas Zakład wypłacił świadczenia postojowe dla 265 tysięcy osób, na kwotę 532 milionów złotych. Do tego w ostatnich dniach udostępnił informację o realizacji zwolnienia z opłacania składek za marzec dla 800 tysięcy płatników na łączną kwotę 1,6 mld złotych. Rozpatrzył także 48 tysięcy wniosków o ulgę w opłacaniu składek dotyczących odroczenia terminu lub rozłożenia zaległości na raty.

Prezes ZUS podkreśla, że wszystkie formy wsparcia realizowane są na bieżąco.

Prezes zachęca do składania wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Zwraca uwagę, że zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu i przyspiesza realizację sprawy oraz wypłatę świadczenia. Profesor Gertruda Uścińska wyjaśnia, że wnioski o wsparcie z ZUS w ramach tarczy można też składać za pośrednictwem poczty oraz osobiście w placówce ZUS.

Szczegółowe informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

List metropolity katowickiego do pielęgniarek i położnych

12 maja będzie obchodzony w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Z tej okazji metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc skierował list do pielęgniarek i położnych. Poinformował, że w niedzielę, 10 maja o godzinie 12.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odprawi mszę świętą w ich intencji, a także w intencji ich rodzin.

Arcybiskup Skworc podziękował pielęgniarkom i położnym za trud ich codziennej pracy. - W swoim słowie ksiądz arcybiskup chce przede wszystkim podziękować pielęgniarkom ale także całej służbie zdrowia za ofiarną i wytrwałą posługę wobec wszystkich chorych, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii. To właśnie personel medyczny naraża własne zdrowie walcząc o zdrowie i życie innych - mówi ksiądz Tomasz Wojtal, rzecznik arcybiskupa.

W liście metropolity katowickiego czytamy między innymi. - Myśląc o Was w tym trudnym czasie troski o zdrowie drugiego człowieka, wypowiadam słowa świętego Pawła Apostoła: Dziękuję Bogu mojemu, ilekroć was wspominam - zawsze w każdej modlitwie, zanosząc ją z radością za was wszystkich - napisał metropolita.

Arcybiskup Wiktor Skworc podkreślił, że "zawód pielęgniarki to specjalna misja, która jest służbą życiu, zwłaszcza temu zagrożonemu przez chorobę i wymagającego pomocy i specjalistycznej opieki." -To właśnie pielęgniarki odgrywają szczególną rolę w codzienności, są przy chorych praktycznie całą dobę i często jako pierwsze zauważają ich potrzeby - dodał w imieniu arcybiskupa ksiądz Tomasz Wojtal.

Arcybiskup Skworc napisał, że misją pielęgniarek i położnych jest służba życiu, zwłaszcza zagrożonemu przez chorobę, wymagającemu pomocy i specjalistycznej opieki. - W tym właśnie duchu - służby życiu - pełnicie pełną poświęcenia misję, posługując chorym w celu ich powrotu do zdrowia.

Arcybiskup Skworc podkreślił, że sytuacja pandemii przynagla nas do otwarcia się na wymiar, pozwalający odkryć na nowo powołanie i zawód pielęgniarki oraz położnej jako powołanie do świętości. Przypomniał, że uczyła tego niedawno beatyfikowana Hanna Chrzanowska, pielęgniarka z Krakowa.

Msza święta 10 maja o godzinie 12.00, z katowickiej katedry Chrystusa Króla będzie transmitowana przez internet oraz Radio eM.

Koronawirus na świecie

Na Białorusi liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 20 tysięcy. W ciągu ostatniej doby ujawniono 913 nowy przypadków patogenu. Według oficjalnych danych od początku epidemii na Białorusi zmarło 116 osób zakażonych koronawirusem. Wyzdrowiało i wypisano do domów ponad 5 tysięcy pacjentów szpitali. Przeprowadzono prawie 230 tysięcy testów na obecność patogenu. Na Białorusi od 2 tygodni codziennie ujawnia się w granicach 800-900 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W krajach bałtyckich wykryto 21 nowych przypadków koronawirusa. Szefowie rządów tych państw ustalili wczoraj, że od 15 maja obywatele Litwy, Łotwy i Estonii będą mogli poruszać się po terytoriach tych państw. Od wybuchu pandemii, w krajach bałtyckich wykryto 4 tys. 62 przypadki koronawirusa.

W Belgii w ciągu ostatniej potwierdzono 639 nowych zakażeń koronawirusem, odnotowano 80 zgonów, a także 98 nowych przyjęć do szpitali. Najnowsze dane przekazało belgijskie ministerstwo zdrowia. Od początku pandemii patogen wykryto u ponad 51 tysięcy osób, ponad 8 tysięcy 400 osób zmarło w wyniku powikłań. Prawie 13 tysięcy wyleczonych pacjentów opuściło szpitale.

W Rosji do 177 tysięcy 160 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Według rosyjskich służb sanitarnych, w ciągu doby zarejestrowano 11 tysięcy 231 nowych przypadków. W Rosji sytuacja pogarsza się. Co kilka dni rosyjskie służby sanitarne odnotowują skok liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Według ostatnich danych, tylko w samej Moskwie w ciągu ostatnich 24 godzin zdiagnozowano 6 tysięcy 703 chorych na COVID-19. Od początku pandemii, w Rosji lekarze stwierdzili 1 tys. 625 zgonów wywołanych powikłaniami u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało prawie 24 tysiące osób. W tym czasie przeprowadzono około 5 milionów testów.

Na Ukrainie wykryto ponad 500 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Ogółem, od początku trwania epidemii SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 13 tys. 691 Ukraińców. Wśród 7 tys. 18 testów wykonanych na Ukrainie w ciągu ostatniej doby 507 potwierdziło obecność patogenu, z czego 109 pozytywnych wyników dotyczyło medyków. Ogółem na niemal 13,7 tys. potwierdzonych przypadków koronawirusa 2 tys. 660 wykryto u pracowników medycznych. Od początku epidemii wyzdrowiało 2 tys. 396 osób. W ciągu ostatniej doby 299. Na Ukrainie, do tej pory, zmarło 340 osób zakażonych wirusem. 13 w ciągu ostatniej doby.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych rośnie, ale wolniej niż na początku kwietnia. W ubiegłym tygodniu 3,2 mln Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Tak wynika z najnowszego raportu Departamentu Pracy USA. Od początku epidemii koronawirusa liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 33 miliony.

We Włoszech od 18 maja będzie można odprawiać msze św. z udziałem wiernych. Negocjacje między rządem a episkopatem Włoch doprowadziły do porozumienia w tej sprawie.

W ukraińskiej stolicy, po przerwie związanej z epidemią koronawirusa, otwarto 10 targowisk z produktami spożywczymi. Wcześniej na ponowne otwarcie niektórych bazarów zezwoliły ukraińskie władze. Warunkiem działania targowisk jest ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Mediolan po epidemii koronawirusa wraca do normalności. Teraz otworzył lokalne bazary. Władze miasta wprowadziły ograniczenia zmierzające do zachowania dystansu między kupującymi. Otwarcie części popularnych wśród mieszkańców dzielnicowych bazarów, to eksperyment. W centrum i na peryferiach Mediolanu uruchomiono 26 z 94. Zmieniły się reguły korzystania z nich: targowiska są ogrodzone i mają osobne wejście i wyjście. Kupującym, którzy muszą mieć maseczki, mierzona jest temperatura i wręczane jednorazowe rękawiczki. Na razie na bazarach na świeżym powietrzu można kupić tylko żywność, a stoiska muszą zachować między sobą odległość 2,5 m.

- W Moskwie może być nawet 300 tysięcy chorych na COVID-19 - oświadczył mer miasta Siergiej Sobianin. Oficjalnie, w stolicy zarejestrowano 92 tysiące 676 osób zakażonych koronawirusem. W całej Rosji, od początku pandemii zdiagnozowano 177 tysięcy przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej mer Moskwy Siergiej Sobianin podkreślił, że im więcej osób poddaje się testom, tym większe szanse na szybkie odizolowanie zakażonych od zdrowych. Według wyliczeń urzędnika, w ponad 12 milionowym mieście zakaziło się co najmniej 300 tysięcy osób, z których do tej pory zdiagnozowano ponad 92 tysiące.

Nawet jeśli koronawirus powróci, we Włoszech matury odbędą się, tyle że on-line. W tym roku, ze względu na konieczność zachowania dystansu i unikania zgromadzeń, planowany jest tam tylko egzamin ustny. We Włoszech matury odbędą się 17 czerwca. Nie będzie egzaminów pisemnych, tylko ustny, na który uczniowie stawią się w szkole osobiście. Ci ze zmniejszoną odpornością będą mogli odpowiadać on-line. Taka możliwość przewidziana jest też w przypadku znacznego wzrostu zachorowalności w kraju.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies