Logo Radio Łódź

Dziś 27 nowych zakażeń w Łódzkiem. Łącznie 1 tys. 115 potwierdzonych zachorowań w województwie [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś łącznie o 313 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 14 tys. 740 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem liczba ta wynosi 1 tys. 115 osób, z czego 419 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 733 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 14 tys. 740. Dzisiaj (6 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 311 nowych zakażeniach. W tym jest 27 z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował łącznie o śmierci kolejnych 18 chorych. W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 733 osoby.

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 115 zakażeń.

  •  W ciągu doby wykonano ponad 16,1 tys. testów na koronawirusa

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Łódzki Klub Sportowy oraz Arka Gdynia uzyskały pozwolenie Komisji Medycznej Polskiego Związku Piłki Nożnej na rozpoczęcie treningów grupowych w zakresie zgodnym z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku. Czytaj więcej 

W Bełchatowie dzieci wróciły do przedszkoli. Władze miasta podjęły decyzję o uruchomieniu miejskich placówek. Stawiło się tylko 16 dzieci z około setki zadeklarowanych. Czytaj więcej 

Zamknięty kilka dni temu oddział zakaźny w szpitalu im Biegańskiego w Łodzi wróci do pracy, zapowiada jego rzecznik Ewa Papiernik. Przestał on funkcjonować ponieważ zabrakło obsady pielęgniarskiej. Wówczas pacjenci zostali przeniesieni na inne oddziały. Czytaj więcej 

Władze Łodzi podjęły decyzję o przedłużeniu o miesiąc wynajmu wymazobusa, który wspomaga służby sanitarno-epidemiologiczne w walce z koronawirusem. Tylko przez dwa tygodnie kwietnia udało się wykonać ponad 700 badań, głównie u pracowników domów pomocy społecznej. Czytaj więcej

Bardzo prawdopodobne jest, że wybory prezydenckie odbędą się 23, a nie 10 maja – oceniają posłowie, którzy wzięli udział w debacie Radia Łódź. Czytaj więcej 

Epidemia koronawirusa sprawiła, że majowe uroczystości Pierwszych Komunii Świętych trzeba odwołać lub przełożyć. Niektóre łódzkie parafie całkowicie zrezygnowały z organizacji komunii w tym roku, inne przełożyły je na wrzesień czy październik. Czytaj więcej 

Ogródki działkowe i działki rekreacyjne przeżywają renesans.  Dla mieszkańców regionu łódzkiego to m.in. sposób na spędzenie czasu społecznej kwarantanny i alternatywa na zbliżające się wakacje. Choć w województwie łódzkim nie ma wolnych ogródków działkowych to handel między właścicielami kwitnie. Ceny działek wahają się, w zależności od metrażu i infrastruktury, od 10 do nawet 40 tys. zł. Wzrost zainteresowania kupnem działek jest wyraźny. Czytaj więcej 

Od dziś (06.05) łódzki Ogród Botaniczny jest ponownie otwarty. Zakwitły już tam tulipany. W tym roku na terenie Ogrodu można zobaczyć ponad 65 000 cebul w 40 odmianach. Czytaj więcej 

Ministerstwo zdrowia o diagnostyce dotyczącej koronawirusa

Do tej pory w Polsce przebadano 410 468 próbek na obecność koronawirusa w organizmie. Wymazy do badania pobrano od 374 694 osób. To najnowsze dane ministerstwa zdrowia.

 Nowa forma pomocy rządu dla transportowców

Ministerstwo rozwoju ogłosiło nową formę wsparcia dla transportowców. Będzie to pomoc w spłacie rat leasingowych. Rozwiązanie rozstało opracowane i sfinansowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Przedsiębiorcy będą mogli refinansować raty, które płacą komercyjnym spółkom i towarzystwom leasingowym. Resort wyjaśnia, że leasing operacyjny z karencją w spłacie skierowany jest do podmiotów sektora transportowego, które w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Kwota leasingu sięgać może 5 milionów złotych netto, a okres finansowania może trwać do 6 lat. Karencja w spłacie rat leasingowych może wynieść nawet 12 miesięcy.

Komisja ustawodawcza  zajmie się opinią dla Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z ustawą zasadniczą  artykułu 289 Kodeksu wyborczego

Sejmowa komisja ustawodawcza jutro rano (o godz. 8.00) ma się zająć zaopiniowaniem stanowiska Sejmu w sprawie skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Zwróciła się ona dziś do TK o stwierdzenie zgodności z Konstytucją artykułu 289 Kodeksu wyborczego, który wyłącza możliwość przesunięcia terminów wyborów.
Trybunału Konstytucyjny wszczął dziś postępowanie w tej sprawie, a prezes Julia Przyłębska zwróciła się do Sejmu o przedstawienie pisemnego stanowiska do jutra do godz. 10.00. Termin rozprawy przed TK bądź rozpoznania sprawy na posiedzeniu niejawnym ma zostać podany w późniejszym terminie.

Polska gospodarka z najmniejszym spadkiem PKB w tym roku

Według Komisji Europejskiej polska gospodarka najlepiej w Unii Europejskiej poradzi sobie ze skutkami obecnego kryzysu.Z opublikowanej przez Komisję wiosennej prognozy gospodarczej wynika, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,3 procent. To najmniej ze wszystkich krajów unijnych. Komisja spodziewa się, że w przyszłym roku polska gospodarka odreaguje i Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 4,1 procent. W przedstawionej w lutym zimowej prognozie Bruksela przewidywała, że wzrost PKB dla Polski w tym i w przyszłym roku będzie wynosił 3,3 procent.

167 podmiotów zgłoszonych do mobilnych punktów badań drive-thru

67 podmiotów, głównie szpitali, zgłosiło się do wykonywania badań w kierunku koronawirusa w mobilnych punktach drive-thru - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Z takich testów będą korzystać przede wszystkim osoby w 12 dobie kwarantanny. -Tak, by do 14 dnia, czyli momentu zakończenia kwarantanny, uzyskać wynik. Najczęściej będzie to wynik negatywny. Chcemy 100-procentowego potwierdzenia, że osoby wychodzące z kwarantanny są osobami w pełni zdrowymi - podkreślił rzecznik.Wojciech Andrusiewicz dodał, ze osoba w kwarantannie będzie otrzymywała sms-em powiadomienie w 11 dobie, że w 12 dobie powinna odbyć test drive-thru, ze wskazaniem strony internetowej z informacjami na temat badania.

Koronawirus na świecie

 - W związku z malejącą liczbą nowych dobowych zakażeń koronawirusem, rząd federalny i premierzy krajów związkowych zdecydowali o zniesieniu dużej części obostrzeń, które wprowadzono ze względu na pandemię - poinformowała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Politycy zgodzili się m.in. na stopniowe otwarcie przedszkoli i szkół, wszystkich sklepów, w tym także wielkopowierzchniowych, lokali gastronomicznych oraz hoteli. O konkretnych terminach otwarcia zadecydować mają kraje związkowe. Część władz landowych już zapowiedziała wznowienie zajęć szkolnych i otwarcie sklepów od poniedziałku 11 maja. W drugiej połowie maja wznowione zostaną rozgrywki pierwszej i drugiej piłkarskiej Bundesligi – przekazała Merkel. Ponownie dozwolone będą również treningi sportowe, które odbywają się na świeżym powietrzu. 

 Hiszpańskie służby policyjne odnotowały nasilające się wraz z epidemią koronawirusa zjawisko przemocy domowej. Liczba odbieranych przez funkcjonariuszy zgłoszeń telefonicznych w tej sprawie wzrosła o 60 proc. Jak poinformował w środę dziennik “Diario de Leon”, który oparł się na bazie policyjnych statystyk, w kwietniu liczba zgłoszeń przemocy wobec któregoś z członków rodziny, głównie kobiet, wyniosła 8 632, czyli o 60 proc. więcej w porównaniu z takim samym miesiącem w 2019 r.

- Litwa od 11 maja zezwoli na wjazd bez wymogu samoizolacji obywatelom Polski udającym się do pracy, w celach biznesowych lub naukowych – postanowił w środę rząd. Według szefa MSZ Linasa Linkevicziusa granica polsko-litewska może zostać otwarta dla wszystkich na początku lata.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Rosyjska minister kultury Olga Liubimowa jest chora na COVID-19. To kolejny, po premierze i ministrze budownictwa członek rządu zakażony SARS-CoV-2. Rosja zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem liczby zakażonych. Według ostatnich danych, od początku pandemii w Rosji zarejestrowano 166 tysięcy przypadków.

Niemiecki rząd chce tak zmienić prawo, aby istniała możliwość przeprowadzenia wyborów w całości korespondencyjnych. Ma to uchronić kolejne wybory parlamentarne przed skutkami kryzysu, z jakim mamy do czynienia obecnie w wyniku epidemii koronawirusa. Jako pierwszy napisał o tym dzisiejszy dziennik "Rheinische Post". Rządząca obecnie Niemcami tak zwana wielka koalicja CDU, CSU i SPD chce tak zmienić prawo, aby w razie konieczności zaistniała możliwość przeprowadzenia wyborów do Bundestagu tylko drogą korespondencyjną. W ten sposób rząd chce chronić wybory przed takimi sytuacjami kryzysowymi jak obecna pandemia. Rząd zakłada, że znowelizowane prawo w razie konieczności pozwoli już przyszłe jesienne wybory do parlamentu przeprowadzić tylko drogą korespondencyjną. Jak twierdzi "Rheinische Post" trwają dyskusje ekspertów i prawników na ten temat.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 905 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na podobnym poziomie liczba zakażeń w tym kraju notowana jest od ponad tygodnia.W sumie na Białorusi wykryto dotąd 19 255 przypadków koronawirusa. Według oficjalnej statystyki od początku epidemii zmarło 112 osób, a prawie 4400 pacjentów wyzdrowiało i wypisano ze szpitali. Dotychczas przeprowadzono ponad 220 tysięcy testów na wykrycie patogenu. Miejscowi medycy spodziewają się spadku liczby zakażeń koronawirusem pod koniec maja.Portal internetowy "TUT.by" zwraca uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia rekomendowała białoruskim władzom zaostrzenie przepisów sanitarnych. Nie zważając na te rekomendacje w ubiegłą sobotę na Białorusi zorganizowano ogólnokrajowy czyn społeczny, a 9 maja w Mińsku odbędzie się defilada z okazji Dnia Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej.

Rosjanie są w coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej. Z danych przedstawionych przez agencję RBK wynika, że co trzeci mieszkaniec Rosji stracił pracę i nie może spłacać kredytów. Część rosyjskich ekspertów podkreśla, że ponad połowa małych firm, które przestały działać, w związku z pandemią koronawirusa jest na granicy ogłoszenia upadłości.
Według części analityków giełdowych, od ponad dwóch miesięcy budżet Rosji traci codziennie około 100 milionów dolarów. Wiąże się to ze spadkiem cen ropy na światowych rynkach i spadającą wartością rubla. Do tego dochodzą kłopoty małego i średniego biznesu. Spółki usługowe, sklepy, firmy gastronomiczne i transportowe od połowy marca są zamknięte.

Według Komisji Europejskiej polska gospodarka najlepiej w Unii Europejskiej poradzi sobie ze skutkami obecnego kryzysu.Z opublikowanej przez Komisję wiosennej prognozy gospodarczej wynika, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,3 procent. To najmniej ze wszystkich krajów unijnych. Komisja spodziewa się, że w przyszłym roku polska gospodarka odreaguje i Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 4,1 procent. W przedstawionej w lutym zimowej prognozie Bruksela przewidywała, że wzrost PKB dla Polski w tym i w przyszłym roku będzie wynosił 3,3 procent. W przedstawionym komunikacie Komisja Europejska podkreśliła, że w tym roku gospodarkę unijną dotknie historycznie wysoka recesja. Autorzy dokumentu wskazali, że prognoza jest obarczona ryzykiem, bo może się okazać, że koronawirus będzie miał bardziej długofalowy wpływ na gospodarkę.W opublikowanym dokumencie Komisja spodziewa się, że bezrobocie w Polsce na koniec roku ma wynieść 7,5 procent, by w 2021 roku spaść do 5,3 procent. Spodziewana średnioroczna inflacja w tym roku to 2,5 procent, a w przyszłym roku 2,8 procent. Przedstawiona przez Brukselę prognoza zakłada, że gospodarka całej Unii Europejskiej skurczy się w tym roku o 7,4 procent, by w przyszłym roku wzrosnąć o 6,1 procent.

Źródło: IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies