Logo Radio Łódź

228 nowych przypadków zakażenia. Trzy kolejne ofiary COVID-19 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 228 nowych zakażeniach koronawirusem. W sumie w kraju mamy 13 tys. 105 potwierdzonych zachorowań. W wyniku COVID-19 zmarło kolejne 6 osób, wśród nich są: 63-letni i 63-letni mężczyźni z Łodzi i 89-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 13 tys. 105 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. W porannym raporcie resort informuje o 228 nowych zakażeniach. W tym gronie jest 18 osób z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce zmarło z tego powodu 651 osób. Dziś resort poinformował o śmierci trzech mężczyzn z naszego regionu. Są to 63-letni i 62-letni mężczyźni z Łodzi i 89-letni mężczyzna ze Zgierza. 

  • W Łódzkiem potwierdzono 972 zakażenia. Są też dobre wiadomości, ponieważ w naszym regionie 383 osoby już pokonały koronawirusa. 

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport dotyczący epidemii koronawirusa. Według najnowszych informacji w Polsce wyzdrowiało 3491 osób, które zakażone były koronawirusem. Jak podaje na Twitterze ministerstwo zdrowia, z powodu zakażenia patogenem 2 789 osoby są hospitalizowane, a 92 tysięcy 458 osób jest objętych kwarantanną. Natomiast 18 tysięcy 433 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Sanepid poszukuje pasażerów autobusu linii 76 MPK Łódź z 30 kwietnia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi poszukuje pasażerów łódzkiego MPK, które dzisiaj (30 kwietnia) w godzina 8-9 podróżowały autobusem linii 76 od ul. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus do ul. Retkińskiej.

Autobusem linii 76 MPK Łódź jechała wczoraj osoba zakażona koronawirusem. W związku z tym, Sanepid poszukuje ewentualnych współpasażerów. Chory podróżował w godzina 8-9 od ul. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus do ul. Retkińskiej.

Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Łodzi prosi o pilny kontakt telefoniczny. Do godziny 17 można dzwonić pod numer (42) 253-99-50, a całodobowo pod 600-242-646 lub 881-565-393.

 

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

 Maseczkomaty na łódzkich ulicach. 

W Łodzi jest już 20 maseczkomatów, które są właśnie instalowane w różnych punktach miasta. Jak zapewniają łódzkie władze - dzięki nim każdy łodzianin będzie mógł się zaopatrzyć w bardzo dobrej jakości maseczkę z atestem, wielokrotnego użytku i w przystępnej cenie. Czytaj więcej

Łódź nie otworzy żłobków i przedszkoli miejskich 6 maja

Powrót dzieci do placówek opiekuńczo-wychowawczych umożliwił wczoraj (29 kwietnia) rząd. Otwarcie żłobków i przedszkoli musi jednak przebiegać z zachowaniem reżimu sanitarnego, a ostateczną decyzję o otwarciu podejmuje organ prowadzący placówkę. Czytaj więcej

Część pielęgniarek z Biegańskiego na L4

Około dwudziestu pielęgniarek z dwóch oddziałów szpitala Biegańskiego w Łodzi udało się na tygodniowe zwolnienia lekarskie.

Szpital im. Biegańskiego w Łodzi jest jednym z pięciu w województwie, do którego trafiają osoby zakażone koronawirusem. W placówce zatrudnionych jest około 300 pielęgniarek.

Sejm przyjął trzecią odsłonę "tarczy antykryzysowej"

"Tarcza antykryzysowa 3.0" o pakiet nowelizacji około 40 ustaw, zawierający dalsze propozycje pomocy dla gospodarki w związku z koronawirusem. Za głosowało 233 posłów, przeciw było 212, wstrzymało się 11.

Przyjęte przepisy przewidują między innymi dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kwotą nawet 900 milionów złotych na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Tarcza 3.0 rozszerza też możliwość zwolnienia z opłacania składek dla samozatrudnionych poprzez zwiększenie limitu dochodów do 7 tysięcy złotych. Czytaj więcej

LOT przedłuża zawieszenie ruchu lotniczego

Z powodu niestabilnej sytuacji na międzynarodowych rynkach lotniczych oraz licznych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, Zarząd PLL lot podjął decyzję o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych. Wszystkie rejsy pasażerskie LOTu, krajowe i międzynarodowe, zaplanowane do dnia 31 maja włącznie, zostają odwołane.

W komunikacie przewoźnik zastrzegł, że o kolejnych zmianach będzie informować na bieżąco. Tym samym spółka ponownie przedłużyła zawieszenie rejsów. Regularne loty zostały zawieszone w połowie marca.

Polskie Linie Lotnicze LOT 6 marca wprowadziły bezpłatną możliwość zmiany daty podróży dla pasażerów. Zmiany rezerwacji można dokonać poprzez lot Contact Center, a także za za pośrednictwem wiadomości na Facebook-u (Messenger).

 

Koronawirus na świecie

W Rosji gwałtownie rośnie liczba zakażonych koronawirusem.

Według ostatnich danych, w ciągu 24 godziny zdiagnozowano 7933 nowe przypadki. To najwięcej od początku pandemii. Łącznie w Rosji zarejestrowano 114431 chorych na COVID-19.

Rosyjscy lekarze ostrzegają przed lekceważeniem zagrożenia. Podkreślają, że co najmniej 44 procent zdiagnozowanych przypadków ma przebieg bezobjawowy. Najwięcej nowych zakażeń zarejestrowano w Moskwie. W stolicy wykryto wirus SARS-CoV-2 u 3561 osób.

W ciągu doby zmarło w Rosji 96 osób chorych na COVID-19. Od początku pandemii zarejestrowano łącznie 1169 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Do tej pory wyzdrowiało ponad 13 tysięcy pacjentów rosyjskich szpitali. Służby sanitarne przeprowadziły w tym czasie prawie 4 miliony testów.

Mniej zakażeń w krajach nadbałtyckich

W krajach bałtyckich w dalszym ciągu notuje się mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby władze tych państw potwierdziły w sumie 31 nowych przypadków. Do tej pory stwierdzono tam 3963 osoby zakażone patogenem.

Na Litwie nowe przypadki koronawirusa potwierdzone zostały u 14 osób. Władze informują, że do tej pory zostało zakażonych 1399 osób. Przez cały długi weekend przepadać się tam mogą wszyscy chętni, nawet jeśli nie mają żadnych objawów COVID-19.

Ministerstwo zdrowia poinformowało też, że przychodnie mogą wznowić przyjmowanie pacjentów. Warunkiem jednak jest wcześniejsza, telefoniczna konsultacja. Służby medyczne placówki ocenią czy wizyta u lekarza na pewno jest potrzebna. Przychodnie mają też ustalić maksymalną liczbę osób, jakie są w stanie przyjąć danego dnia.

Na Łotwie oficjalnie potwierdzono do tej pory 870 przypadków COVID-19. Ostatniej doby zakażenie koronawirusem ustalono u 12 osób.

Z kolei Estończycy poinformowali o zaledwie pięciu nowych przypadkach patogenu. Ogółem do tej pory zakażone zostały tam 1694 osoby.

1 maja na Białorusi bez obchodów

Na Białorusi 1 maja jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Jednak w tym roku nie będzie pochodów ani demonstracji pierwszomajowych. Jest to związane z epidemią koronawirusa.

Z organizacji pochodów pierwszomajowych zrezygnowała zarówno oficjalna Federacja Związków Zawodowych, do której należy większość robotników, jak i niezależne związki zawodowe.

Na Białorusi nie ma oficjalnego zakazu imprez masowych. Jednak coraz więcej organizacji i instytucji stara się o zachowania dystansu społecznego. W latach ubiegłych w manifestacjach z okazji Święta Pracy uczestniczyli najważniejsi politycy rządowi z Aleksandrem Łukaszenką na czele.

Co ciekawe, zagrożenie koronawirusem będzie widoczne również na planowanej przez władze na 9 maja defiladzie z okazji Dnia Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej. Z udziału w paradzie w Mińsku zrezygnowały jednostki reprezentacyjne armii Chin i Rosji. Białoruska armia na razie kontynuuje przygotowania do tej defilady.

Włochy: wielki koncert pierwszomajowy bez publiczności

We Włoszech z powodu pandemii nie odbywają się pochody pierwszomajowe. Centralny punkt obchodów to wielki koncert transmitowany przez radio i telewizję bez udziału publiczności.

Uroczystości Święta Pracy nie odbywają się we Włoszech po raz pierwszy od 129 lat. Od 30 lat kończył je wielki koncert w Rzymie na ogromnym placu przed bazyliką św. Jana z udziałem kilkuset tysięcy słuchaczy. Organizatorzy - trzy największe centrale związków zawodowych - postanowili jednak zorganizować imprezę bez udziału publiczności. Koncert pod hasłem "Bezpieczna praca, by budować przyszłość" prowadzony będzie z rzymskiego "Teatro delle Victorie".

Część artystów wystąpi w pustej sali koncertowej Audytorium Parku Muzycznego w Rzymie, Muzeum XX wieku w Mediolanie i na Piazza Maggiore w Bolonii. Inni przesłali nagrania ze swoich domowych studiów. W czterogodzinnym maratonie, który rozpocznie się o 20.00, wśród ponad 40 wykonawców będą trzy wielkie gwiazdy włoskiej estrady: Gianna Nannini, Zucchero i Vasco Rossi.

W ciągu doby w Hiszpanii zmarło 281 zakażonych  osób

Liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 24 tysięcy 824 - informuje hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 215 tysięcy 216.

 Belgia - 513 nowych zakażeń koronawirusem, 130 zgonów

W ciągu ostatniej doby w Belgi potwierdzono 513 nowych zakażeń koronawirusem oraz 130 zgonów. Najnowsze dane przedstawiło belgijskie centrum kryzysowe.

Od początku pandemii patogen wykryto u ponad 49 tysięcy osób, liczba odnotowanych ofiar śmiertelnych przekroczyła 7 tysięcy 700. Belgijskie centrum kryzysowe poinformowało, że choć liczba zakażeń i zgonów cały czas rośnie, to dobowo krzywa się spłaszcza. Spadła też liczba hospitalizowanych osób i obecnie w szpitalach przebywa ponad 3 tysiące 300 osób, z czego 740 pacjentów jest na oddziałach intensywnej terapii.

- Proszę pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń. Zadbać o siebie oraz innych - podkreśliło belgijskie centrum kryzysowe. Ten apel pojawia się niezmiennie od początku epidemii. Eksperci mówią, że gdyby nie wprowadzone ograniczenia, sytuacja w Belgii byłaby trudna do opanowania i przypadków zakażeń oraz zgonów byłoby znacznie więcej.

Teraz rząd przystępuje do stopniowo łagodzenia ograniczeń. Pierwszy etap rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies