Logo Radio Łódź

Dzisiaj 422 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce, z czego 32 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 225 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie w kraju mamy 12 tys. 640 potwierdzonych zachorowań. W Łódzkiem ta liczba wzrosła do 936, z czego 346 wyzdrowiało. W wyniku COVID-19 zmarło w województwie łódzkim 27 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 12 tys. 640. Dzisiaj (29 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 422 nowych zakażeniach. W tym gronie są 32 osoby z województwa łódzkiego.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Zmarła 87-latka pochodząca z powiatu opoczyńskiego, była hospitalizowana w Zgierzu. To czwarta ofiara w Łódzkiem, o której dzisiaj informuje resort zdrowia. W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 624 osoby.

  • W Łódzkiem potwierdzono 936 zakażeń. 346 osób z tego grona już wyzdrowiało.

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 13,7 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wdrożeniu drugiego fazy "odmrażania" gospodarki. Od 4 maja zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych, hotele i miejsca noclegowe. Częściowo zostaną uruchomione też instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki. Wznowione zostaną też rehabilitacje. Od 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola, ale będą mogły działać tylko w nowym systemie sanitarnym. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Kilkunastu policjantów komendy Powiatowej Policji w Opocznie jest zarażonych koronawirusem. Ich obowiązki przejmą funkcjonariusze z Piotrkowa Trybunalskiego. Czytaj więcej

- Po przejściu epidemii koronawirusa będziemy mieli na świecie do czynienia z olbrzymim powrotem do gospodarek narodowych - uważa Maciej Plutecki ze Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zobacz więcej

W województwie łódzkim powołanych zostało jak na razie 60 procent obwodowych komisji wyborczych przed wyborami prezydenckimi. Członków brakuje w blisko 700 komisjach. Zobacz więcej

Po koncertach i zwiedzaniu muzeów nadszedł czas na wirtualne widowisko baletowe. Czym jeszcze zaskoczy nas kultura w sieci? Czytaj więcej

"Jeszcze będzie pięknie" - pod takim właśnie hasłem, w długi majowy weekend, zorganizowany zostanie zorganizuje cykl koncertów, których mieszkańcy Sieradza będą mogli posłuchać z balkonów swoich mieszkań. Czytaj więcej

Drony pomogą w walce z epidemią koronawirusa?

Dziś w Warszawie dron ze specjalnym modułem przetransportował próbki do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2. To pierwszy taki lot w Polsce.

Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który nadzoruje ruch lotniczy, podkreślają, że ich użycie może przyspieszyć transport próbek do badań na obecność wirusa. Pokazuje to rozwój polskiej branży dronowej, która jest już gotowa do realizacji nowatorskiej usługi transportu dronami w miastach oraz pomiędzy miastami.

Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ulicy Wołoskiej, a Centralnym Szpitalem Klinicznym przy ulicy Banacha. Odległość między szpitalami wynosi około pięciu kilometrów.

Przedsięwzięcie oraz przygotowania były nadzorowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Lot w Warszawie był poprzedzony lotami testowymi, które odbyły się między innymi na poligonie na Śląsku.

Przedstawiciele ULC zaznaczają, że wykonanie tego rodzaju lotu dronem w środowisku miejskim wymaga przygotowania trasy i analizy terenu. Zadanie to było realizowane przez specjalistów z Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Przedstawiciele Urzędu dodają, że takie loty mogą się odbywać jedynie przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Zapewniają je między innymi systemy nadzoru opracowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Mogą one być w krótkim czasie zintegrowany z państwowymi rejestrami czy numerem alarmowym 112.

Jednocześnie PAŻP jest gotowa do dopuszczenia dronów do wsparcia służb porządkowych, służby zdrowia, samorządów oraz firm w zwalczaniu epidemii.

Wsparcie dla pracowników DPS-ów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaproponował nowe rozwiązania finansowe, aby ochronić przed koronawirusem najsłabsze osoby w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych. Dodał, że wiąże się to ze zmianą systemu pracy. - Chcemy zaproponować model funkcjonowania, który by polegał na tygodniu pracy i tygodniu odpoczynku w domu. Na to przeznaczyliśmy, na sam personel medyczny, około 50 milionów złotych miesięcznie. Jeśli organy założycielskie wdrożą tego typu pracę, my będziemy przekazywali dodatki dla personelu za tę uciążliwość - wyjaśniał Szumowski.

Wnioski o pomoc w ramach tarczy finansowej

Dziś od godziny 18-tej będzie można składać wnioski o subwencje w ramach tarczy finansowej. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapowiedział, że przedstawiciele mikro, małych i średnich firm będą mogli wnioskować o pomoc finansową na stronach internetowych 17 banków.

Paweł Borys powiedział, że maksymalne kwoty subwencji dla mikroprzedsiębiorców wynoszą 324 tysiące złotych, a dla małych i średnich firm jest to 3 i pół miliona złotych. Podkreślił, że celem wsparcia jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy.

Firmy, które skorzystają ze wsparcia będą po roku mogły starać się o umorzenie do trzech czwartych otrzymanej kwoty.

Paweł Borys powiedział, że Polski Fundusz Rozwoju czeka na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia dla dużych firm. Powinno to nastąpić w przyszłym tygodniu.

W ramach tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju zapewni wsparcie dla firm w wysokości 100 miliardów złotych.

Regulamin korzystania z tarczy finansowej będzie dostępny na stronie internetowej PFR.

ZUS przywraca stacjonarną obsługę klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywraca od 4 maja obsługę klientów w placówkach ZUS - informuje prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. Pracownicy odpowiedzią na pytania jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Prezes Uścińska podkreśla, że ZUS jako jeden z pierwszych urzędów podjął decyzję, aby ponownie otworzyć sale obsługi klientów. - Wiemy jak bardzo jest to ważne dla osób, które szukają wszelkich informacji na przykład na temat rent i emerytur lub o tym w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych" - podkreśla prezes, zapewniając, że otwarcie sal obsługi klientów odbędzie się zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Profesor Gertruda Uścińska wyjaśnia, że w placówkach ZUS nadal pozostaną skrzynki, do których można samodzielnie składać dokumenty.

Szefowa ZUS zachęca do korzystania z usług elektronicznych. - Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu, czyli przez internet - za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Można je założyć również korzystając z pomocy pracownika ZUS, na salach obsługi klientów. Na PUE ZUS można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń - wskazuje prezes Uścińska.

Za pomocą PUE można także złożyć wnioski o pomoc z tak zwanej tarczy antykryzysowej.

Nowy pakiet "tarczy antykryzysowej"

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber zaprezentował w Sejmie nowy pakiet przepisów antykryzysowych, który obejmuje zwiększenie ochrony pożyczkobiorców. Głównym celem nowych przepisów będzie ochrona nieruchomości przed egzekucją komorniczą. Rząd chce także przywrócić sankcje karne dla nieuczciwych pożyczkodawców.

Minister Łukasz Schreiber podkreślił, że nowe regulacją mają przede wszystkim chronić przed nieuczciwymi praktykami. - Chcemy chronić nieruchomości. Przeniesienie własności nieruchomości dziś się odbywa często w sposób absolutnie skandaliczny, zawierane są umowy często wprowadzające w błąd tych, którzy je zawierają. Owszem będzie takie przeniesienie nieruchomości również nastąpić, ale kwota pożyczki, którą się bierze będzie musiała wynosić minimum 80 procent wartości nieruchomości - mówił Łukasz Schreiber podczas prezentacji nowego pakietu przepisów antykryzysowych.

Nowy pakiet antykryzysowy przewiduje także, że egzekucja komornicza będzie możliwa tylko jeśli wartość pożyczki jest wyższa niż jedna dwudziesta zabezpieczenia. Ponadto rząd chce przywrócić przepis mówiący o sankcjach karnych w sytuacjach, gdy pożyczkodawca żąda zapłaty dwukrotnie wyższej niż ustalano ustawowo kwota.

Dziś posłowie debatują nad rządowym projektem uzupełniającym przepisy tarczy antykryzysowej. Poza ochroną osób zawierających umowy pożyczkowe i kredytowe nowy pakiet przewiduje między innymi zwiększenie wsparcia dla osób, które korzystają z funduszu alimentacyjnego. Proponowany pakiet obejmuje też firmy transportowe, a zwłaszcza przewoźników kolejowych, którzy w czasie pandemii koronawirusa odpowiadają za transport pasażerski. Wśród nowych propozycji znalazło się również dalsze upraszczanie regulacji administracyjnych oraz czasowe wydłużanie obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień, tak aby nie zostały naruszone łańcuchy dostaw i ciągłość działalności gospodarczej.

Niezbędne informacje umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa. 

Projekt strategii bezpieczeństwa narodowego

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego podjęto decyzję o uruchomieniu procesu zatwierdzania i publikacji nowej strategii bezpieczeństwa narodowego.

W spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział także: minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Jak informuje BBN, z inicjatywy prezydenta "projekt strategii bezpieczeństwa narodowego został w ostatnich tygodniach poddany przeglądowi pod kątem uwzględnienia wniosków z obecnego kryzysu epidemicznego".

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawowym dokumentem państwowym, dotyczącym bezpieczeństwa i obronności. Jest przygotowywana we współpracy rządu z BBN i zatwierdzana przez prezydenta.

Koronawirus na świecie

325 osób zmarło w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem. W porównaniu z poprzednim dniem, kiedy zmarło 301 osób, odnotowano niewielki wzrost liczby ofiar. Ale, jak podkreśla hiszpańskie ministerstwo zdrowia, szósty dzień z rzędu liczba zgonów utrzymuje się poniżej 400 osób. W sumie w tym kraju na COVID-19 zmarło 24 tys. 275 osób. Dzisiaj odnotowano także największą od początku epidemii liczbę ozdrowień. Na przestrzeni ostatnich 24 godzin infekcję koronawirusa zwalczyło 6 tys. 399 osób. W sumie liczba ozdrowieńców wynosi 108 tys. 947 osób. Od wczoraj hiszpański resort zdrowia odnotował 2 tys. 144 nowe przypadki zakażeń, w sumie odnotowano 212 tys. 917 zakażeń.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 973 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To kolejny dzienny rekord zakażeń patogenem u naszego wschodniego sąsiada. Na Białorusi od początku badań wykryto 13 tys. 181 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły dotąd 84 osoby zakażone patogenem. Nieco ponad 2 tysiące pacjentów wyzdrowiało. W sumie przeprowadzono prawie 169 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

W krajach bałtyckich liczba nowych zakażeń koronawirusem w dalszym ciągu jest niewielka. Ostatniej doby stwierdzono 50 nowych zakażeń, a ogółem na Litwie, Łotwie i w Estonii na COVID-19 zachorowało blisko 3,9 osób.

W Belgii potwierdzono w ciągu ostatniej doby 525 nowych zakażeń koronawirusem, odnotowano 170 zgonów. Obecnie w szpitalach jest ponad 4 tysiące pacjentów. Spadła natomiast po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Na OIOM-ach przebywa 797 osób. Od początku pandemii w Belgii wykryto ponad 47,8 tys. zakażeń, zmarło ponad 7,5 tysiąca osób. Centrum kryzysowe poinformowało, że do tej pory w kraju przeprowadzono ponad 226 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

W Rosji do 99 tys. 399 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Według rosyjskich służb sanitarnych, w ciągu doby zarejestrowano 5 tys. 841 nowych przypadków. Zdaniem części ekspertów, to wysoki wskaźnik, ale jednocześnie świadczący o stabilizacji sytuacji. Najwięcej zakażeń zdiagnozowano w Moskwie. W stolicy zarejestrowano w ciągu doby 2 tys. 220 nowych przypadków. Stołeczne służby medyczne przypominają, że dobowy przyrost liczby zakażonych od kilku dni utrzymuje się na podobnym poziomie. Rosyjscy lekarze stwierdzili w ciągu ostatnich 24 godzin 108 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii, w Rosji zmarło 972 chorych na COVID-19. Łącznie w tym okresie wyzdrowiało 10 tys. 286 osób. Do tej pory wykonano prawie 3,5 miliona testów.

Na Ukrainie wykryto 456 nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby nad Dnieprem z powodu COVID-19 zmarło 11 osób. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa wykryto w obwodach czerniowieckim, tarnopolskim i w Kijowie. Tam też zanotowano najwięcej zakażeń od początku trwania pandemii. Ogółem na Ukrainie SARS-CoV-2 wykryto u 9 tys. 866 osób, z czego 250 zmarło. Jedna piąta zakażonych to medycy. W ciągu ostatniej doby wykonano około 5,8 tys. testów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Z powodu epidemii koronawirusa gospodarka Stanów Zjednoczonych skurczyła się w pierwszym kwartale o 4,8 proc. - poinformował Departament Handlu USA. To najgorszy wynik od czasu kryzysu finansowego 2008 roku. Ekonomiści ostrzegają, że najgorsze dopiero przez Ameryką.

Włoski komisarz rządowy d.s. stanu nadzwyczajnego stwierdził, że rząd nie potrafi przewidzieć, jak długo działalność gospodarcza i społeczna we Włoszech będzie ograniczona. 4 maja Włochy wchodzą w drugą fazę epidemii koronawirusa: zostaną otwarte kolejne zakłady pracy i sklepy. Do pracy wróci 4,5 mln. Włochów. Jak podkreśla Domenico Arcuri, to nie przemysł - który w dużej mierze pozostawał otwarty - a handel ucierpiał najbardziej.

12 krajów, w tym Polska, apeluje do Komisji Europejskiej o zmiany w unijnych przepisach, by złagodzić obciążenia nakładane na linie lotnicze w czasie pandemii. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała wspólne oświadczenie Polski, oraz Bułgarii, Czech, Łotwy, Malty, a także Belgii, Cypru, Grecji, Francji, Irlandii, Holandii i Portugalii. Chodzi o odwołane loty w związku z ograniczeniami w podróżowaniu. Zgodnie z unijnymi przepisami przewoźnicy powinni zwrócić pieniądze klientom. Jednak wiele linii jest obecnie w trudnej sytuacji finansowej, dlatego oferują także klientom vouchery. Komisja Europejska do tej pory wskazywała jednoznacznie na przepisy i mówiła o konieczności ich przestrzegania. 12 krajów zaapelowało o zmianę regulacji w trybie natychmiastowym.

Dyrektorzy przedsiębiorstwa transportu publicznego w Mediolanie i kolei podmiejskich apelują do rządu, by zniósł nakaz zachowania odległości bezpieczeństwa między pasażerami. Twierdzą, że nakaz stworzy inne niebezpieczeństwa, a system komunikacji nie będzie w stanie spełnić swojej roli. W liście do ministra transportu dyrektorzy wskazują, że zachowując odległość bezpieczeństwa będzie można wykorzystać tylko 25 procent możliwości przewozowych. Ich zdaniem spowoduje to powstanie gigantycznych kolejek na stacjach i przystankach autobusowych, co będzie sprzyjać zakażeniom. Sugerują, by środki bezpieczeństwa ograniczyć do maseczek.

Władze Pekinu rozluźniają zasady kwarantanny dla podróżnych z innych regionów Chin. Do tej pory po przyjeździe do chińskiej stolicy obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna. W stolicy Chin obowiązywały wciąż jedne z najbardziej restrykcyjnych zasad dotyczących kwarantanny podróżnych. Od północy - jak poinformowały władze Pekinu- będzie ona zniesiona dla większości podróżnych przybywających z chińskich regionów o małym ryzyku zakażenia.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd Angeli Merkel przedłużył do czerwca ostrzeżenie przez wyjazdami zagranicznymi. Niemiecki MSZ informuje, że nadal większość granic na świecie jest zamknięta, a ruch lotniczy wstrzymany.

Koronawirus może utrzymywać się w powietrzu w słabo wentylowanych pomieszczeniach - wynika z badań przeprowadzonych w dwóch wuhańskich szpitalach. Najważniejsze informacje zawarte w dokumencie, który będzie opublikowany w magazynie Nature, już dziś podaje hongkoński dziennik "South China Morning Post". Badania powietrza w dwóch szpitalach w Wuhan podczas epidemii koronawirusa pokazały, że patogen może nie tylko przenosić się w powietrzu podczas kichania czy kaszlu osoby zakażonej. Z analizy powietrza wynika, że koronawirus może znajdować się w powietrzu po zdejmowaniu przez personel medyczny kombinezonów ochronnych oraz w toaletach.

Epidemia koronawirusa w Chinach pogorszyła perspektywy pracy tamtejszych niewykwalifikowanych robotników, w szczególności tzw. migrujących robotników. W ubiegłym tygodniu chińskie media obiegły zdjęcia z Kantonu - setek robotników czekających na autobusy dalekobieżne do domów. Zmniejszenie produkcji w głównym hubie produkcyjnym Chin sprawiło, że wielu z nich straciło miejsca pracy.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies