Logo Radio Łódź

222 nowe przypadki zakażenia w Polsce. 19 kolejnych osób z koronawirusem w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 222 nowych zakażeniach koronawirusem. W tej grupie jest 19 osób z województwa łódzkiego. W wyniku COVID-19 zmarło kolejnych 10 osób w kraju.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 11 tys. 617. W popołudniowym raporcie resort informuje o 222 nowych zakażeniach. W niedzielę (25 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sumie o 344 nowych przypadkach, z których 19 jest z województwa łódzkiego. W Łódzkiem do tej pory potwierdzono 855 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce zmarło z tego powodu 535 osób. 

  • Liczba ofiar COVID-19 w naszym województwie wynosi 21.

W województwie łódzkim potwierdzone wyniki dotyczą: czterech młodych kobiet, dziewięciu kobiet w średnim wieku, jednej starszej kobiety, trzech młodych mężczyzn i dwóch mężczyzn w średnim wieku. To osoby w wieku od 20 do 70 roku życia. 

Są też dobre wiadomości. Kolejnych 9 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały 2 wyniki ujemne i są zdrowe. To: jedno dziecko, dwie kobiety w średnim wieku, jedna kobieta w starszym wieku, trzech młodych mężczyzn oraz dwóch mężczyzn w średnim wieku.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 855
  • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 27
  • Liczba osób objętych kwarantanną: 2813
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 791
  • Liczba osób, które wyzdrowiały: 283
  • Liczba osób, które zmarły: 21
  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 11,6 tys. testów na obecność koronawirusa.

Pracownicy i pensjonariusze DPS w Głownie przejdą ponownie testy na obecność koronawirusa. Wczoraj (25 kwietnia) wieczorem jedna z pensjonariuszek została przewieziona do głowieńskiego szpitala. Kobieta miała gorączkę, więc wykonano jej test na obecność koronawirusa. Test wyszedł pozytywny i potwierdził zakażenie. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Nieborów i Arkadia zapraszają gości. Parki Muzeum w Nieborowie i Arkadii są otwarte dla zwiedzających. Zgodnie z decyzjami rządu otwierającymi lasy i przestrzenie rekreacyjne, również po pałacowych ogrodach można już spacerować. Czytaj więcej i zobacz zdjęcia 

Od jutra (27 kwietnia) w pełnym zakresie będą działać trzy miejskie targowiska w Tomaszowie Mazowieckim. Zobowiązane są jednak prowadzić działalność z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Targowiska będą czynne od poniedziałku do soboty, od godz. 7 do godz. 14. Czytaj więcej

Pomagają w zakupach, wyprowadzają psy osób na kwarantannie i udzielają zdalnie korepetycji z matematyki. 40 osób z grupy wolontarystycznej Agrafka w Pabianicach w czasie epidemii ma pełne ręce roboty. Teraz ruszyła kolejna akcja grupy pod hasłem "Podnieś słuchawkę". Czytaj więcej

Mieszkanki Konstantynowa organizują akcję szycia maseczek dla dzieci, które trafiają na oddziały pediatryczne łódzkich szpitali - przy ul. Spornej i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Czytaj więcej

101 strażaków zarażonych koronawirusem

Koronawirus w straży pożarnej. U 101 strażaków testy wykazały obecność SARS-CoV-2. 20 przebywa w szpitalach. Pozostali są w izolatoriach.

Oprócz zakażonych koronawirusem, są też strażacy objęci kwarantanną. To 159 takich przypadków. - Na szczęście są z różnych obszarów. W różnych miastach pojedynczy strażak zakaził się koronawirusem, kolegów z pracy poddano kwarantannie. Udało się zastąpić tych strażaków, bo pracujemy teraz w systemie czterozmianowym. Na system działania ratowniczych nie ma to więc żadnego wpływu - mówi starszy kapitan Krzysztof Batorski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

W kwarantannie pozostaje 94 podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, gdzie wystąpiło ognisko koronawirusa. Dotychczas koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 77 podchorążych.

Abp Wojciech Polak: to nie jest czas na egoizmy i podziały

Prymas Polski podkreślił, że człowiek nie jest istotą samowystarczalną, a to co robi powinno uwzględniać dobro innych. Arcybiskup Wojciech Polak w homilii podczas Mszy świętej odpustowej ku czci świętego Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej, mówił, że czas w którym żyjemy to jest nie czas na egoizmy. - Dziś jest najwyższy czas, by odkryć, że żyć w sposób godny Ewangelii Chrystusowej to nieść zalęknionemu światu pokój i nadzieję, odwagę i miłość, wiarę i pokorną ufność - podkreślał abp Wojciech Polak.

Nawiązał do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego, że święty Wojciech miał talent jednoczenia ludzi, ku dobremu. Następnie wzywał świętego patrona Polski o dar zjednoczenia i wytrwania w wierze.

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci świętego Wojciecha odbyły się w ograniczonej formie. Nie odbyła się tradycyjna procesja ulicami Gniezna z relikwiami męczennika z udziałem biskupów i wiernych.

Szczepionka na gruźlicę a koronawirus

Rozpoczyna się ogólnopolskie badanie dotyczące wpływu szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Weźmie w nich udział 5 ośrodków w kraju. 5 milionów złotych na ten projekt przeznaczyła Agencja Badań Medycznych.

Zebrane dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nadal stosowana jest szczepionka przeciwko gruźlicy. Jest ona produkowana w Lublinie. Doktor Hanna Czajka z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że warto tę sytuację wyjaśnić, gdyż w poważnych pismach naukowych i dobrze zaplanowanych badaniach wykazano już dodatkową rolę szczepionki przeciwko gruźlicy - wzbudzania odpowiedzi immunologicznej, która stanowi ochronę przed niektórymi zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi.

Podobne badania dotyczące wpływu szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2 toczą się obecnie w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Australii - podkreśliła doktor Hanna Czajka. Pierwsi naukowcy amerykańscy opublikowali w marcu tego roku dane mówiące o tym, że istnieje zależność w zapadalności i zgonach między krajami, które szczepią przeciwko gruźlicy a tymi, które nie szczepią przeciwko gruźlicy. Jednak tę hipotezę poddano krytyce, mówiąc, że istnieją inne czynniki, które powodują, że jedne kraje mają taką a nie inna zapadalność. Według doktor Hanny Czajki warto to wyjaśnić w kraju, w którym szczepienia są prowadzone od 1926 roku, a bardzo intensywnie - nawet do 7 dawek - po drugiej wojnie światowej. Od 2006 roku polskie dzieci przyjmują już tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko gruźlicy.

Polskie badanie zostanie przeprowadzone na grupie tysiąca pracowników służby zdrowia. Badania w Australii mają być przeprowadzone na grupie 4 tysięcy pracowników ochrony zdrowia, a w Holandii na grupie tysiąca osób.

Koronawirus na świecie 

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano niemal 500 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba infekcji od początku epidemii przekroczyła 8600.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 288 osób. To najniższa liczba zgonów w ciągu doby od przeszło miesiąca. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało również o 1 997 nowych przypadkach zakażeń. W sumie w Hiszpanii zakażonych koronawirusem są 207 634 osoby. Od początku epidemii zmarło 23 190 chorych.

Dwadzieścia dziewięć nowych zakażeń koronawirusem odnotowały ostatniej doby trzy kraje bałtyckie. Ogólem do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 3890 mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii. Zmarło ponad sto osób. Osiem nowych przypadków zgłosiły władze Łotwy. Tym samym ogólna liczba chorych wynosi tam 812. Z powodu COVID-19 na Łotwie zmarło dotychczas 12 osób. W Estonii stwierdzono dziewięć nowych zakażeń. Do tej pory koronawirusa zdiagnozowano u 1643 osób. Minionej doby patogen był przyczyną śmierci dwóch osób. Na COVID-19 w Estonii zmarło do tej pory 49 osób. Litwini potwierdzili dzisiaj dwanaście nowych przypadków, a ich ogólna liczba wzrosła do 1438. Koronawirus na Litwie był przyczyną 41 zgonów.

W Rosji do 80949 wzrosła liczba chorych na COVID-19. W ciągu minionej doby rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały 6361 nowych przypadków. To największy przyrost dobowy od początku pandemii. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

W Belgii liczba hospitalizowanych osób z koronawirusem spadła poniżej 4 tysięcy i osiągnęła najniższy poziom od miesiąca. Z danych centrum kryzysowego wynika, że spada też dobowy wskaźnik zakażeń i zgonów. Od początku pandemii patogen wykryto u ponad 46 tysięcy osób, odnotowano ponad 7 tysięcy zgonów. Eksperci mówią, że sytuacja w kraju stabilizuje się i szczyt pandemii Belgia ma już za sobą. Obecnie w szpitalach przebywa 3959 pacjentów, na początku miesiąca hospitalizowanych było ponad 6000 osób. Spadła też liczba zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii do najniższego poziomu od miesiąca. Obecnie na OIOM-ach jest 891 pacjentów, 620 jest podłączonych do respiratorów. Od połowy marca przyjętych zostało ponad 14 tysięcy pacjentów z potwierdzonym koronawirusem, prawie 11 tysięcy osób ozdrowiało i mogło opuścić szpitale.

Jeszcze przez 4 miesiące włoskie szkoły pozostaną zamknięte. Tamtejsze ministerstwo edukacji opracowuje plan powrotu uczniów do szkolnych ławek 1 września. Najważniejsze w tym planie będą szczegółowe wytyczne, jak nie dopuścić do zakażeń koronawirusem. Szkoły będą musiały przystosować klasy do zapewnienia uczniom zachowania między sobą metrowej odległości. Większe aule będą podzielone usuwalnymi ściankami, po to, by rozdzielić uczniów trzydziesto- lub dwudziestoosobowych klas. Tam, gdzie to nie będzie możliwe, uczniowie mają przychodzić do szkoły na zmiany. Obowiązkowo w pomieszczeniach wszyscy mają nosić maseczki. Włoski resort edukacji zapowiada też częstą dezynfekcję pomieszczeń szkolnych.

Na Białorusi liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 10 tysięcy /10 463/ . W ciągu ostatniej doby zanotowano 873 nowe przypadki patogenu. Jest to największy dzienny przyrost. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że na COVID-19 zmarły w sumie 72 osoby, a wyzdrowiało prawie 1700 pacjentów szpitali. Przeprowadzono ponad 147 tysięcy testów na wykrycie patogenu.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies