Logo Radio Łódź

122 nowe zachorowania i kolejne zgony w wyniku COVID-19

Ministerstwo Zdrowia informuje o 122 nowych zakażeniach koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarły kolejne 2 osoby. Liczb zarażeń patogenem w Polsce wzrosła do 11 tys. 395. Zmarło zaś 526 osób. W Łódzkiem do tej pory potwierdzono 836 zakażeń i 21 zgonów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 122 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne 2 osoby. Od wczoraj wyzdrowiało 139 osób.

Testy laboratoryjne potwierdziły obecność patogenu u 41 osób z województwa wielkopolskiego, 21 osób z województwa śląskiego, 15 osób z województwa dolnośląskiego, 14 osób z województwa pomorskiego, 10 osób z województwa zachodniopomorskiego, 9 osób z województwa opolskiego, 5 osób z województwa lubelskiego, 2 osób z województwa małopolskiego, 2 osób z województwa podlaskiego, 2 osób z województwa świętokrzyskiego oraz jednej osoby z województwa lubuskiego.

Osoby zmarłe, to: 70-letnia kobieta z Poznania i 84-letnia kobieta z Raciborza.


Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że dotychczas wyzdrowiało 2265 osób zakażonych koronawirusem. W ciągu doby liczba ta wzrosła o 139 osób.W szpitalach przebywa obecnie 2749 osób, które zachorowały po zakażeniu patogenem. Oznacza to spadek w ciągu doby o 72 osoby. Kwarantanną objętych jest 79656 osób, a 19116 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Mateusz Morawiecki przedstawił  wczoraj (25. 04) projekt powrotu aktywności sportowych. Od 4 maja zostaną otwarte m.in. Orliki i korty tenisowe. Premier zapowiedział, że ekstraklasy piłkarskie i żużlowe będą mogły wrócić do rywalizacji pod koniec maja. Czytaj więcej

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Są wyniki ostatnich 10 próbek pobranych na obecność koronawirusa od pracowników i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Głownie. Dwie z nich okazały się pozytywne. Czytaj więcej

W związku z epidemią koronawirusa opóźnia się oddanie do użytku bloku operacyjnego przy Sieradzkim Szpitalu Wojewódzkim. Pierwotnie inwestycja za blisko 50 milionów złotych miała być otwarta w październiku ubiegłego roku. Czytaj więcej

W weekend powtórzone zostaną badania pracowników DPS w Skierniewicach na obecność koronawirusa. Tydzień temu u jednej z pielęgniarek wykazano COVID-19. Jedna osoba spośród pensjonariuszy także okazała się chora. U obojga choroba przebiegała bez objawów. Czytaj więcej

Do końca maja będzie obowiązywać w archidiecezji łódzkiej dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Czytaj więcej

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zdecydowała się przedłużyć zmiany związane z epidemią koronawirusa. Do 3 maja na trasach pozostanie mniej pociągów. Czytaj więcej

Chatbot dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy szukający porad i informacji dotyczących Tarczy Antykryzysowej mogą przez całą dobę, bez oczekiwania na infolinii, korzystać ze specjalnego programu komputerowego.

Chatbot, który został uruchomiony przez Ministerstwo Rozwoju, wspiera pracę 150 konsultantów, którzy udzielają odpowiedzi na bardziej złożone pytania. Odpowiada na ponad 170 najczęstszych pytań. Jak uzyskać pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców? Czy mogę otrzymać postojowe? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracownicy zatrudnieni na umowach zlecenie? - to przykłady niektórych z nich. Bot do tej pory przeprowadził ponad 15000 rozmów i odpowiedział na prawie 30 000 pytań.

Resort rozwoju podkreśla, że "chatbot wspiera, nie wyręcza, zespół ekspertów. Zmniejsza kolejki oczekiwania na połączenia z infolinią".

Chatbot Tarczy działa na stronie www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa]www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa. Od momentu uruchomienia stronę tę odwiedziło blisko milion osób. Oprócz tego działa ogólnopolska infolinia dla przedsiębiorców i ich pracowników - pod numerem telefonów 732 122 500 lub 22 484 84 84.

Bp Jerzy Mazur apeluje o wsparcie misji dotkniętych COVID-19

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji biskup Jerzy Mazur zachęca do odpowiedzi na apel papieża Franciszka o wsparcie misji dotkniętych COVID-19. W Polsce zbiórkę koordynują Papieskie Dzieła Misyjne.

Dzięki solidarności duchowej i materialnej misjonarze mogą pomagać najuboższym, głodującym, pozbawionym dostępu do lekarstw - podkreśla biskup Jerzy Mazur. Zachęcał, byśmy uczynili wszystko, by około 2 tysięcy misjonarzy i misjonarek z Polski, którzy nas reprezentują mogło nieść pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują.

Szczepionka na gruźlicę a koronawirus

Rozpoczyna się ogólnopolskie badanie dotyczące wpływu szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Weźmie w nich udział 5 ośrodków w kraju. 5 milionów złotych na ten projekt przeznaczyła Agencja Badań Medycznych.

Zebrane dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nadal stosowana jest szczepionka przeciwko gruźlicy. Jest ona produkowana w Lublinie. Doktor Hanna Czajka z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że warto tę sytuację wyjaśnić, gdyż w poważnych pismach naukowych i dobrze zaplanowanych badaniach wykazano już dodatkową rolę szczepionki przeciwko gruźlicy - wzbudzania odpowiedzi immunologicznej, która stanowi ochronę przed niektórymi zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi.

Podobne badania dotyczące wpływu szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2 toczą się obecnie w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Australii - podkreśliła doktor Hanna Czajka. Pierwsi naukowcy amerykańscy opublikowali w marcu tego roku dane mówiące o tym, że istnieje zależność w zapadalności i zgonach między krajami, które szczepią przeciwko gruźlicy a tymi, które nie szczepią przeciwko gruźlicy. Jednak tę hipotezę poddano krytyce, mówiąc, że istnieją inne czynniki, które powodują, że jedne kraje mają taką a nie inna zapadalność. Według doktor Hanny Czajki warto to wyjaśnić w kraju, w którym szczepienia są prowadzone od 1926 roku, a bardzo intensywnie - nawet do 7 dawek - po drugiej wojnie światowej. Od 2006 roku polskie dzieci przyjmują już tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko gruźlicy.

Polskie badanie zostanie przeprowadzone na grupie tysiąca pracowników służby zdrowia. Badania w Australii mają być przeprowadzone na grupie 4 tysięcy pracowników ochrony zdrowia, a w Holandii na grupie tysiąca osób.

Mniej zabiegów kardiologicznych

O 25 procent spadła liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej w ostrych zawałach serca od czasu epidemii koronawirusa - alarmują kardiolodzy. Dane te zebrano z 10 ośrodków w kraju.

Prezes Towarzystwa Kardiologicznego profesor Adam Witkowski powiedział IAR, że niepokojące jest to, że wiele osób, które ma ból w klatce piersiowej i objawy zawału, nie wzywa pogotowia w obawie przed zakażeniem koronawirusem. - Śmiertelność z powodu koronawirusa wynosi około 4 procent, a śmiertelność w nieleczonym ostrym zawale serca wynosi 40 procent czyli 10 razy więcej. Hasło "Zostań w domu" jest ze wszech miar słuszne, jeżeli chodzi o epidemię koronawirusa, ale nie może przerodzić się w "Zostań w domu z zawałem" - podkreślił profesor Witkowski.

Kardiolog Przemysław Wilczewski z Centrum Kardiologiczno-Angiologicznego w Sztumie podkreślił, że szpitale w Polsce są bardzo dobrze przygotowane na leczenie pacjentów z zawałem serca, również w czasie epidemii koronawirusa. Zaapelował też, żeby nie lekceważyć o objawów zawału. - Nie bójcie się zgłaszać bólu w klatce piersiowej. Nie bójcie się, że zostaniecie zakażeni w drodze do szpitala czy oddziale kardiologicznym. Nie może być tak, że podczas epidemii COVID-19, pojawiła się dodatkowa epidemia związana z ogromną liczbą zgonów na zawał serca , udar mózgu czy inne choroby wymagające hospitalizacji.

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci w Polsce. Co roku dochodzi w naszym kraju do około 70 tysięcy zawałów i prawie 90 tysięcy udarów mózgu.

Koronawirus na świecie

W Niemczech w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1737 kolejnych osób. Instytut Kocha informuje, że zmarło 140 chorychna COVID-19. Łącznie liczba zakażonych wzrosła w Niemczech do 154 tysięcy 175, liczba ofiar - do 5640.

Premier Wielkiej Brytani w poniedziałek wróci do pracy. Boris Johnson był zakażony koronawirusem, po pogorszeniu się stanu zdrowia przez trzy dni przebywał na oddziale intensywnej terapii. Jego obowiązki tymczasowo przejął minister spraw zagranicznych Dominic Raab. Boris Johnson szpital opuścił w wielkanocną niedzielę, w ostatnich dniach nabierał sił w pałacu Chequers, wiejskiej rezydencji brytyjskich premierów. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na Wyspach Brytyjskich przekroczyła 20 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zanotowano 813 zgonów. Od początku epidemii życie straciło już 20 tys. 319 mieszkańców Wysp. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono prawie 29 tys. testów. Niemal 5 tys. dało wynik pozytywny.

W Rosji do 74 tys. 588 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu minionej doby zarejestrowano 5 tys. 966 nowych przypadków. Najwięcej chorych zdiagnozowano w Moskwie. W ciągu ostatnich 24 godzin wirusa wykryto tam u 2 tys. 612 osób. Rosyjskie służby sanitarne podkreślają, że ponad 48 procent zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo. Lekarze potwierdzili 66 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w Rosji, od początku pandemii zmarło w związku z COVID-19 681 osób. Do tej pory wypisano ze szpitali jako wyleczonych 6 tys. 250 pacjentów.

Władze krajów bałtyckich potwierdziły w sumie 3 tys. 856 przypadków COVID-19. Na Litwie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 16 nowych zakażeń, na Łotwie 20, a w Estonii 30.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 817 przypadków zakażenia koronawirusem. To kolejny największy dzienny przyrost zachorowań od początku epidemii w tym kraju. Dla porównania, jeszcze tydzień temu notowano dziennie około 500 nowych przypadków zakażenia. Na Białorusi w sumie zanotowano ponad 9,5 tysiąca osób zakażonych koronawirusem. Zmarło 67 osób, a wyzdrowiało ponad 1,5 tysiąca chorych. Od początku epidemii przeprowadzono 139 tysięcy testów na obecność patogenu.

W Belgii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1 tys. 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, oraz 241 zgonów. 210 osób zostało przyjętych do szpitali. Prawie 4,2 tys. pacjentów jest obecnie hospitalizowanych, ponad tysiąc przebywa na oddziałach intensywnej terapii, a ponad 600 jest podłączonych do respiratorów. Od początku pandemii potwierdzono ponad 45 tysięcy zakażeń koronawirusem, z czego zmarło 6 tys. 917 osób. Większość zgonów odnotowano w domach opieki społecznej, gdzie 96 procent to tak zwane przypadki podejrzane, a nie potwierdzone. Osoby wykazały symptomy zakażenia, ale testy nie zostały przeprowadzone przed śmiercią, ani po niej.

W ciągu ostatniej doby 1 tys. 258 osób zmarło z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - kraju najbardziej dotkniętym przez pandemię - informuje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dotychczas w USA zmarło ponad 51 tysięcy.

Na Ukrainie liczba wykrytych zakażeń koronawirusem przekroczyła 8 tysięcy przypadków. W ciągu ostatniej doby SARS-CoV-2 zdiagnozowano u niemal 500 osób. Ogółem od początku epidemii wykryto 8 tys. 125 zakażeń. Ukraińskie władze obiecują, że w najbliższym czasie udostępnią setki tysięcy testów krajowej produkcji na obecność koronawirusa. Na 478 nowych wykrytych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 116 medyków. Ministerstwo ochrony zdrowia poinformowało o ośmiu przypadkach śmiertelnych w ciągu ostatniej doby. Łączna liczba zgonów spowodowanych Covid-19 to 201.

W związku z koronawirusem włoskie ministerstwo transportu pracuje nad ułatwieniami w poruszaniu się w miastach rowerami i elektrycznymi hulajnogami. Władze przygotowują też szereg zachęt finansowych dla osób i firm, by uniknąć ponownej fali zakażeń, wynikającej z korzystania z komunikacji miejskiej. Władze Włoch powołują się na przykład Chin, gdzie w komunikacji doszło do 1/3 wszystkich zakażeń koronawirusem. Teraz, kiedy Włochy powoli otwierają się, władze chcą zachęcić przynajmniej część z ponad 3 i pół miliona osób korzystających z autobusów, tramwajów i metra do jeżdżenia rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Każdy zakup takiego pojazdu mają wspierać kwotą 250 euro.

Rosyjskie służby sanitarne ostrzegły przed pojawieniem się drugiej fali epidemii koronawirusa. Szefowa Rospotrebnadzoru Anna Popowa oświadczyła, że każde złagodzenie rygorów powszechnej izolacji może wywołać w kraju gwałtowny wzrost liczby zakażeń. Według ostatnich danych, w Rosji zarejestrowano prawie 69 tysięcy przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Rosyjskie służby sanitarno-epidemiologiczne radzą, aby ze zdjęciem części ograniczeń poczekano jeszcze minimum 2-3 tygodnie.

Władze francuskie zachęcają obywateli, aby planowali wakacyjne urlopy w kraju. Rząd kieruje się przede wszystkim zagrożeniem ze strony koronawirusa. Ponadto dla wielu rodzimych hotelarzy i właścicieli kempingów może to być jedyną możliwością finansowego uratowania sezonu. Od pewnego czasu przedstawiciele władz sugerują obywatelom, by - o ile w ogóle będzie to możliwe - na urlop zostali w kraju. Władze obawiają się nawrotu epidemii.

Amerykański stan Nowy Jork upraszcza procedurę głosowania korespondencyjnego w czerwcowych prawyborach prezydenckich w USA. Gubernator Andrew Cuomo poinformował, że każdy mieszkaniec otrzyma pocztą wniosek o wydanie karty do głosowania, z przedpłaconą kopertą zwrotną. W stanie Nowy Jork prawo do głosowania korespondencyjnego przysługiwało wcześniej tylko osobom, które z ważnego powodu nie mogły osobiście stawić się w lokalu wyborczym - chorym, niepełnosprawnym lub nieobecnym w miejscu zamieszkania w dniu głosowania. W związku z epidemią koronawirusa prawo rozszerzono na wszystkich mieszkańców stanu, choć nadal muszą oni złożyć wniosek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies