Logo Radio Łódź

Kolejne zakażenia koronawirusem. Prawie pół tysiąca ofiar COVID-19 w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 133 nowych zakażeniach koronawirusem. W tej grupie są 32 osoby z województwa łódzkiego. W wyniku COVID-19 zmarło kolejnych 31 osób w kraju, w tym jedna kobieta w Łódzkiem.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 10 tys. 892. W piątek (24 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach, z których 32 są z województwa łódzkiego. - To osoby od ósmego do 95. roku życia - informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego. W Łódzkiem do tej pory potwierdzono 813 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. W całej Polsce zmarły z tego powodu 494 osoby. W Łódzkiem zmarła kolejna osoba. To 70-latka z z powiatu bełchatowskiego, która była hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu. - Kobieta miała schorzenia współistniejące - informuje Dagmara Zalewska.

  • Liczba ofiar COVID-19 w naszym województwie wzrosła zatem do 20.

  • Są też dobre informacje. Wyzdrowiały kolejne 24 osoby z regionu łódzkiego. Łącznie w Polsce wyzdrowiało ponad dwa tysiące osób.

Nowe terminy matur, egzaminów zawodowych i ósmoklasisty

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, poinformował dzisiaj o przedłużeniu zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja. Rząd przedstawił też nowe terminy szkolnych egzaminów.

Matura rozpocznie się 8 czerwca, ale ze względu na sytuację epidemiczną nie będzie części ustnej. Będą tylko egzaminy pisemne. Matura potrwa do 29 czerwca. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca. Egzaminy zawodowe w formułach 2012 i 2017 odbędą się w dniach 22 czerwca - 9 lipca. Natomiast w dniach 17-28 sierpnia odbędzie się egzamin zawodowy w formule 2019.

Prace naukowo-badawcze mogą się dalej toczyć, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Przedłużenie ograniczenia prowadzenia działalności dydaktycznej w szkołach wyższych zostaje przedłużone do 24 maja.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali o przełożeniu pierwszej części europejskiej trasy koncertowej Celine Dion. Kanadyjka 23 maja miała zaśpiewać w łódzkiej Atlas Arenie. Czytaj więcej

W przyszłym tygodniu na łódzkich ulicach staną maseczkomaty. Minimum 20 takich urządzeń znajdzie się w lokalizacjach, w których przebywa najwięcej łodzian: przy urzędach, targowiskach miejskich, czy przystankach tramwajowych i autobusowych. Czytaj więcej

Uniwersytet Łódzki przeznaczył 120 tys. złotych na zapomogi dla studentów, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. W ten sposób uczelnia chce wesprzeć swoich studentów. Czytaj więcej

Osadzeni w sieradzkim więzieniu przekazali maseczki dla miejscowego Domu Pomocy Społecznej. W zakładzie karnym cały czas trwa też produkcja kombinezonów nadzorowana bezpośrednio przez resort sprawiedliwości. Czytaj więcej

Marszałek województwa łódzkiego pracuje nad kolejnymi programami pomocy dla firm. Grzegorz Schreiber poinformował o tym podczas wideokonferencji z przedsiębiorcami z województwa łódzkiego. Czytaj więcej

Drugi z czterech lotniczych transportów z Chin dotarł do Polski. Część tego sprzętu trafiła do Łódzkiej Izby Lekarskiej. Czytaj więcej

Domowy respirator z Krakowa

W Krakowie powstaje polski respirator. To urządzenie tańsze od innych, z którego będzie można korzystać nawet w domu.

W zespole twórców jest doktor habilitowany Karol Kramkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Powiedział, że urządzenie jest zaprojektowane do stosowania w warunkach polowych, tymczasowych szpitalach, ale również do samodzielnego stosowania przez pacjentów w domu.

Urządzenie niezbędne we wspomaganiu ciężkich przypadków koronawirusa ma być dostępne w ciągu kilku miesięcy. - Teraz jest w fazie testów. Urządzenie było testowane na zdrowych ochotnikach oraz fantomach, ale aby uzyskać certyfikat, musi być przetestowane na pacjentach - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Karol Kramkowski.

Respirator ma kosztować niecałe 200 złotych.

Badania kliniczne amerykańskiego leku we Wrocławiu

- Ministerstwo zdrowia czeka na wyniki badań klinicznych amerykańskiego leku na koronawirusa Remdesivir - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

W Polsce terapia ta została zastosowana w szpitalu we Wrocławiu. - To jest terapia eksperymentalna. Za zgodą Komisji Europejskiej otrzymaliśmy możliwość zastosowania tego leku w Polsce. Ten lek w ramach badań klinicznych jest przekazywany przez firmę za darmo do konkretnych szpitali ze wskazań przy konsultacjach między innymi z ministerstwem zdrowia. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu trafi również do Poznania, być może także do Łodzi i do Warszawy - wyjaśnił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu podkreślił, że terapia jest w fazie badań klinicznych. - Czekamy na informację ze szpitala we Wrocławiu, jakie efekty przyniosła terapia tym lekiem.

ZUS wypłaca świadczenia

Blisko 340 mln zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Przelewy dotarły do 169 tysięcy osób a kolejne osoby otrzymają pieniądze z tarczy antykryzysowej w kolejnych dniach. - Tylko dzisiaj przelaliśmy ponad 30 tysięcy świadczeń na łączną kwotę ponad 60 mln złotych. Do końca kwietnia na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego może trafić nawet pół miliarda złotych - wyjaśnia profesor Uścińska.

W sumie od początku kwietnia do dziś złożono 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy, w tym: wnioski o zwolnienie ze składek - ok. 1,2 mln, wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - 333 tys., wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców - 50 tys.

Przedłużone zamknięcia pasażerskiego ruchu lotniczego i kolejowego

Obowiązujące do 26 kwietnia zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego i międzynarodowego transportu kolejowego zostanie wydłużone.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Polskiemu Radiu, że ograniczenie będzie obowiązywać do odwołania. - Kwestie dotyczące ruchu międzynarodowego lotniczego i kolejowego do odwołania będą wstrzymane. Ten termin po prostu jest przedłużany stale, w najbliższym czasie [to] nie ulegnie zmianie - poinformował.

Rząd argumentuje, że zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego i międzynarodowych połączeń kolejowych wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

 

Koronawirus na świecie

Włoski rząd przyjął plan ekonomiczno-finansowy, zakładający zwiększenie zadłużenia publicznego o dalsze 55 miliardów euro. Środki te rząd przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii.

Ze środków tych mają zostać sfinansowane zasiłki i pomoc finansowa dla tych, którzy z powodu pandemii musieli przerwać pracę lub ją utracili, a także pomoc dla przedsiębiorstw.

19 tysięcy 506 osób zmarło już w Wielkiej Brytanii wskutek zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby życie straciły 684 osoby.

Wykonano ponad 28 tysięcy testów, obecnie jednak w kraju można ich przeprowadzać niemal dwa razy więcej. Dziś ruszył program badań dla tak zwanych kluczowych pracowników: od lekarzy przez pracowników komunikacji miejskiej aż po zatrudnionych w supermarketach.

Eksperci twierdzą, że epidemia zwalnia, co widać po malejących liczbach zakażeń i hospitalizacji. Najwyraźniejsze oznaki poprawy są w Londynie - głównym ognisku zakażeń. Musi jednak minąć dużo czasu, nim te postępy wpłyną na dobową statystykę liczby zgonów.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 751 przypadków zakażenia koronawirusem. To kolejny największy dzienny przyrost zachorowań od początku epidemii w tym kraju.

Na Białorusi w sumie zanotowano prawie 8,8 tys. osób zakażonych koronawirusem. Zmarły 63 osoby, a wyzdrowiało ponad 1,1 tys. Od początku epidemii przeprowadzono 130 tysięcy testów na obecność patogenu.

Wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem obserwuje się na całej Białorusi. Ministerstwo zdrowia zaapelowało do ludzi, aby nie udawali się na cmentarze w związku z nadchodzącym świętem Radaunica - dniem modlitwy za zmarłych.

Moskiewskie szpitale będą mogły do końca kwietnia przyjąć około 30 tysięcy pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował mer stolicy Siergiej Sobianin, obecnie w całej Rosji jest nieco ponad 80 tysięcy łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19. Przy obecnym tempie wzrostu liczby zakażonych, miejsc w szpitalach zabraknie w ciągu niespełna miesiąca.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Moskwie. Tylko w ciągu minionej doby lekarze zarejestrowali w stolicy prawie 3 tysiące nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że przy części klinik budowane są specjalne moduły z dodatkowymi łóżkami.

W okresie kwarantanny wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa we Francji znacząco zmalała przestępczość poza włamaniami do lokali handlowych. Te rosną. Według wcześniejszych zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona kwarantanna będzie stopniowo i powoli znoszona od 11 maja, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zmarło kolejnych 4 tys. 367 chorych na COVID-19. To o 73 osoby mniej niż poprzedniej doby, a jednocześnie jest to najniższa dobowa liczba zmarłych w ciągu ostatnich czterech tygodni. Łącznie w Hiszpanii od początku epidemii zanotowano 22,5 tysiąca zgonów spowodowanych koronawirusem.

W sumie w Hiszpanii zachorowało 220 tysięcy osób. W ciągu minionej doby przybyło ponad 6,5 tysiąca chorych. Hiszpania jest trzecim najbardziej dotkniętym epidemią krajem świata. Z powodu zakażenia koronawirusem więcej osób zmarło tylko we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

W Belgii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1 tys. 496 nowych zakażeń koronawirusem i 190 zgonów. Najnowsze dane przedstawiło belgijskie centrum kryzysowe. Od początku pandemii patogen wykryto u ponad 44 tysięcy osób, zmarło w wyniku powikłań ponad 6,6 tys. osób, z czego prawie połowa w domach opieki społecznej.

Poprawia się sytuacja w szpitalach. Z informacji belgijskiego centrum kryzysowego wynika, że kolejny dzień z rzędu spadła liczba osób hospitalizowanych w związku z wykrytym koronawirusem. Obecnie w belgijskich szpitalach przebywa ponad 4,3 tys. pacjentów, z czego niecały tysiąc na oddziałach intensywnej terapii.

125 godzin prac społecznych za złamanie ograniczeń, wprowadzonych w Brukseli w związku z koronawirusem. To pierwszy wyrok belgijskiego sądu od czasu wprowadzenia zakazów i nakazów.

23-letni mężczyzna pod koniec marca kilkakrotnie złamał reguły, dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się. Został zatrzymany na ulicy podczas spotkania z osobą, z którą nie mieszkał ani nie był spokrewniony. Nie zachował też wymaganej 1,5-metrowej odległości. Wcześniej mężczyzna został upomniany, później dwukrotnie płacił karę finansową, za czwartym razem skończyło się zatrzymaniem i wezwaniem przed sąd. To pierwszy wyrok za złamanie ograniczeń związanych z koronawirusem. Belgijskie media informują, że za dwa tygodnie zaplanowano już kolejne rozprawy z udziałem osób zatrzymanych za naruszenie reguł.

Na Ukrainie, wykryto niemal 500 nowych zakażeń koronawirusem. Około jednej piątej zakażeń w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano u medyków.

Wśród 477 nowych zakażeń 98 wykryto u medyków. Ogółem od początku trwania epidemii wykryto 7 tys. 647 przypadków, z czego 1 tys. 458 to pracownicy medyczni. Ogółem, z powodu COVID-19 zmarły 193 osoby. Do tej pory wykonano około 78 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2.

Sześć nowych zakażeń koronawirusem na Łotwie, dwanaście na Litwie i szesnaście w Estonii. Liczba zachorowań na COVID-19 w państwach bałtyckich od kilku dni maleje i obecnie wynosi około 3,8 tys.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies