Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie. Środa 22 kwietnia [RELACJA]

Dotychczas w Polsce wykryto 10 tys. 169 przypadków zakażenia koronawirusem. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 71 nowych przypadkach w województwie, na tę chwilę liczba zakażeń w Łódzkiem to 765. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 426.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 135 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tym gronie jest 71 osób z województwa łódzkiego. Zmarły też kolejne 22 osoby w kraju. 

  • Dotychczas w Polsce potwierdzono 10 tys. 169 przypadków zarażenia koronawirusem. W sumie w wyniku COVID-19 zmarło 426 osób.

  • Zakończyła się ewakuacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Pensjonariusze - osoby w wieku od 53. do 97. lat, zostali przeniesieni do szpitali w Zgierzu, Łodzi, Bełchatowie i Radomsku. 

  • Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła dziś 2,5 mln - podał Uniwersytet Johna Hopkinsa z Baltimore.

  • Przebadani zostali profilaktycznie wszyscy pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach. U jednej osoby stwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

  • W województwie łódzkim potwierdzono 765 zakażeń. Zmarło 10 osób. Wyzdrowiało 211 osób.

  • W tym tygodniu naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie rozpoczną zaawansowane testy szczepionki przeciwko koronawirusa. O badaniach, postępujących w bezprecedensowym tempie, poinformował minister zdrowia Matt Hancock.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 19.00

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło do 80 mln zł budżet na program "Kultura w sieci". Jest to program wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Czterokrotne podniesienie budżetu wynika z rekordowego zainteresowania programem, do którego złożono łącznie ponad 12 tysięcy wniosków. Czytaj więcej

Godzina 18.30

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zakaz egzekucji z mieszkań przy stosunkowo niewielkim długu. Nie będzie też wolno przewłaszczać nieruchomości na poczet zabezpieczenia pożyczki. Resort chce też, by firmy, które żądają zbyt wysokich opłat za pożyczkę, mogły za to odpowiadać karnie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że nowe propozycje są elementem walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Podkreślił, że chodzi o ochronę osób, które z tego powodu mają trudności finansowe. Czytaj więcej

Godzina 18.00

W województwie łódzkim jest 71 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą sześciu młodych i sześciu kobiet w średnim wieku, dwudziestu siedmiu kobiet w starszym wieku, trzech młodych i dziewięciu mężczyzn w średnim wieku oraz dwudziestu mężczyzn w starszym wieku. Są to osoby w wieku od 21. do 97. lat. Spośród zakażonych 57 osób to pensjonariusze lub pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie.

Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejnych 9 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały 2 wyniki ujemne i są zdrowe. Są to: młoda kobieta, trzy kobiety w średnim wieku, młody mężczyzna, trzech mężczyzn w średnim wieku oraz mężczyzna w starszym wieku.

Godzina 17.30

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 135 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tym gronie jest 71 osób z województwa łódzkiego. Zmarły też kolejne 22 osoby w kraju.

Godzina 16:30

Zakończyła się ewakuacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego DPS został zamknięty do 5 maja. Pensjonariusze - osoby w wieku od 53. do 97. lat, zostały przeniesione do szpitali w Zgierzu, Łodzi, Bełchatowie i Radomsku. Zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi u 51. pensjonariuszy i 4. pracowników.

Godzina 16:00

Czterech lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczęło misję w Słowenii. Wojskowi medycy będą pracować w stolicy tego kraju Lublanie do piątku. - Misja Polaków w Słowenii ma charakter szkoleniowo-ekspercki - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON dodał, że z jednej strony jest to okazja do podzielenia się naszymi doświadczeniami z misji we włoskiej Lombardii, gdzie medycy pracowali w szpitalu polowym, a z drugiej to czas na poznanie procedur stosowanych w walce z koronawirusem w innych państwach.

Minister obrony przypomniał też, że polecił przeprowadzić szkolenia medyczne wśród żołnierzy. Kursy takie ukończyło już 15 tysięcy mundurowych, kolejna grupa właśnie rozpoczęła zajęcia.

Skierowanie kolejnej grupy mundurowych na szkolenia medyczne pozwoli w razie kryzysu przejąć część obowiązków służb medycznych przez armię. Według ministra Mariusza Błaszczaka, każdy żołnierz z umiejętnościami medycznymi będzie mógł w przyszłości włączyć się skuteczniej w walkę z epidemią koronawirusa.

Godzina 15:30

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie wykluczył, że powstaną mobilne punkty pobrań do badań koronawirusa. Będzie to możliwe dzięki szybkim testom antygenowym, które obecnie są badane pod kątem wiarygodności w Państwowym Zakładzie Higieny i warszawskich szpitalach zakaźnych.

Rzecznik wyjaśnił, że analizatory do testów antygenowych nie są duże, można je włożyć do samochodu i przeprowadzić test w ciągu 15 minut. W ciągu godziny można wykonać między 20 a 40 testów. - Chcielibyśmy kierować te testy tam, gdzie są ogniska choroby, ale także do badania kadry medycznej - dodał Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia powiedział, że w przyszłym tygodniu testy antygenowe trafią do placówek medycznych, SOR-ów, izb przyjęć i domów pomocy społecznej.

Wczoraj wykonano w Polsce rekordową liczbę 14 tysięcy 200 testów na koronawirusa. Potencjał naszych laboratoriów, których jest już 87 - to 22 tysięcy dziennie.

Godzina 15:00

Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował na Twitterze, że dziś podpisze zarządzenie wykonawcze, które zakaże imigracji do jego kraju. Wyjaśnił, że dzięki zastopowaniu imigracji zarobkowej, akt ochroni amerykańskich pracowników przed kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa.

Godzina 14:28

Na oddziałach zakaźnych i w szpitalach jednoimiennych przebywa obecnie ponad 2400 osób - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że 143 osoby są w stanie ciężkim i są leczone pod respiratorami. Liczba tych pacjentów utrzymuje się na stałym poziomie.

Możliwości szpitali są obecnie w granicach 1500 respiratorów w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych, więc obecnie obłożenie respiratorów wynosi obecnie niecałe 10 procent.

Godzina 13:50

Polska gospodarka zaczyna odczuwać skutki wyhamowania aktywności na skutek rozwoju pandemii - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przygotowanego we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju.

Jak poinformował Andrzej Kubisiak z Instytutu, z analizy na podstawie danych z największego w Polsce serwisu ogłoszeń o pracę pracuj.pl, wynika, że popyt na pracę w marcu i kwietniu wyraźnie spada.

Z badania Instytutu wynika też, że obecnie 6 na 10 firm notuje spadek przychodów w stosunku do początku marca. Andrzej Kubisiak dodał, że najbardziej to odczuwają mikrofirmy, a także sektor handlowy.

Raport wskazuje również, że firmy notują spadki zamówień. Wskazało tak 62 procent badanych przedsiębiorstw. W przypadku 45 procent spadek ten przekroczył 25 procent. Wyzwaniem stają się również narastające zatory płatnicze. Takie problemy zgłasza 23 procent firm.

Godzina 12:47

Coraz mniej nowych zakażeń w krajach bałtyckich. Ostatniej doby na Litwie, Łotwie i w Estonii odnotowano 40 zachorowań na COVID-19. Ogólna liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 3690.

Na Litwie stwierdzono 20 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba chorych na COVID-19 wzrosła do 1370. W ciągu ostatniej doby wykonano tam ponad sześć tysięcy testów. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że zostało opanowane ognisko koronawirusa w podwileńskim Niemenczynie. Miasteczko przed tygodniem zostało zamknięte w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się patogenu. Litewskie władze mają zdecydować dzisiaj o dalszym znoszeniu niektórych ograniczeń związanych ze społeczną kwarantanną. W zeszłym tygodniu zezwolono na działalność m.in. niektórym mniejszym firmom oraz sklepom budowlanym.

Godzina 12:34

Prezydent Andrzej Duda odbył półgodzinną rozmowę w formule wideokonferencji z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem dotyczącą działań Sojuszu w związku z pandemią koronawirusa- poinformował szef gabinetu prezydenta minister Krzysztof Szczerski.

Godzina 12:04

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 558 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie w tym kraju jest już 7281 osób zakażonych patogenem. Na Białorusi z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 58 osób, a 769 pacjentów wyzdrowiało i wypisano ze szpitali. Od początku badań wykonano prawie 115 tysięcy testów pozwalających wykryć koronawirusa.

Statystyki z ostatnich dni pokazują, że zachorowalność i śmiertelność na koronawirus utrzymuje się na dotychczasowym poziomie.

Białoruskie media informują o kolejnych przypadkach koronowirusa w miejscach, gdzie gromadzi się większa liczba osób. Chodzi między innymi o państwowy chór imienia Ryhory Szyrmy, klub hokeja na lodzie Niemen Grodno czy fabrykę obuwia w Lidzie . Koronawirusa zdiagnozowano również u zawodnika prezydenckiej amatorskiej drużyny w hokeja na lodzie. Prezydent Aleksander Łukaszenka nie będzie jednak z tego powodu poddawać się kwarantannie. W sobotę zamierza sadzić las w ramach ogólnokrajowego czynu społecznego.

Godzina 11:52

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 435 osób. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało również o 4 211 nowych przypadkach zakażeń.

Godzina 11:25

Trwa ewakuacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Powiatowy Inspektor Sanitarnego zdecydowął o zamknięciu placówki i ewakuacji pensjonariuszy po tym jak wyniki testów wykazały, że większość z nich a także kilku praconików jest zakażonych koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 11:20

Od dziś Poczta Polska doręcza listy polecone i przesyłki kurierskie bezpośrednio do skrzynek pocztowych adresata, bez konieczności składania przez niego specjalnego wniosku.

Godzina 10:50

Udało się ograniczyć przenoszenie koronawirusa w skupiskach ludzi - mówi rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Po ponad 500 przypadkach w niedzielę, wczoraj było ich poniżej 300.

Rzecznik ministerstwa mówił na konferencji prasowej, że obecnie możemy się spodziewać 300-400 przypadków dziennie, a ogniskami wirusa są głównie domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze. Nie ma natomiast dużego przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka na ulicy. Zdaniem rzecznika, wzrosty udało się zahamować dzęki dotychczasowym ograniczeniom kontaktów.

Rzecznik ministerstwa poinformował też, że wczoraj wykonano w Polsce rekordowe 14200 testów na koronawirusa. Potencjał naszych laboratoriów to 22 tysięcy dziennie - dodał Wojciech Andrusiewicz.

Godzina 10:06

Ministerstwo Zdrowia informuje o 178 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tym gronie jest 55 osób z województwa łódzkiego. Resort podaje także informację o śmierci trzech kolejnych osób zakażonych COVID-19. To 70-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie, 90-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, i 57-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach. Większość osób miała choroby współistniejące. 

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 10 tys. 34 osoby, w tym 404 osoby zmarłe. 

Godzina 9:45

Około 200 przypadków złamania kwarantanny odnotowała minionej doby policja. W tym czasie sprawdzono ponad 88 tysięcy osób objętych tym nakazem, a od początku epidemii aż 3 miliony 900 tysięcy.

Policja skontrolowała wczoraj ponad 5200 pojazdów komunikacji zbiorowej i tylko w nielicznych przypadkach dochodziło do przekroczenia dopuszczalnej liczby pasażerów. Od początku wprowadzenia ograniczeń w tym względzie skontrolowano ponad 126 tysięcy pojazdów.

Około 120 policjantów jest zakażonych koronawirusem, a około 2200 było lub jest objętych kwarantanną.

Godzina 9:28

Ministerstwo Zdrowia publikuje dzienny raport dot. koronawirusa.

Godzina 8:53

Władze Gruzji przedłużyły do 22 maja obowiązywanie stanu nadzwyczajnego. W związku z pandemią koronawirusa w gruzińskich miastach obowiązuje powszechna samoizolacja i częściowy zakaz poruszania się między poszczególnymi miejscowościami.

Godzina 8:49

Minister Środowiska Michał Woś na antenie Programu 1 Polskiego Radia zaapelował o oddawanie osocza krwi na potrzeby leczenia zakażonych koronawirusem. Osocze osób, które zwalczyły infekcję koronawirusa, jest wykorzystywane przez niektóre polskie szpitale do leczenia chorych na Covid-19.

Godzina 8:22

Jutro możemy się spodziewać kolejnych informacji w sprawie szkół w czasie koronawirusa - mówił w Polskim Radiu 24 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Na razie placówki szkolne są zamknięte do 26 kwietnia, nieznane są też terminy egzaminów.

Precyzyjne terminy zamknięcia placówek poznamy w najbliszych dniach - mówił Michał Dworczyk. Zapowiedział też, że kolejne informacje w sprawie oświaty mają być przekazane jutro po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego

Wczoraj podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku premier Mateusz Morawiecki powiedział, że matury, egzaminy ósmoklasisty i zawodowe odbędą się prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca.

Godzina 8:14

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był prof. Krzysztof Stefański z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego. Przemysław Naze rozmawiał m.in. o sytuacji pracowników DPS-ów w czasie epidemii koronawirusa.

Godzina 7:37

Od dziś mieszkańcy Łodzi mogą ponownie odbierać dowody osobiste, prawa jazdy i dowody rejestracyjne samochodów. Konieczne jednak będzie indywidualne ustalenie terminu. Jednocześnie ministerstwo infrastruktury, przedłuża terminy ważności niektórych dokumentów. Co oznacza, że nie musimy się śpieszyć. Czytaj więcej

Godzina 7:30

W południe prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch powiedział IAR, że rozmowa będzie dotyczyła sytuacji związanej z epidemią COVID-19 oraz sposobami odpowiedzi na to zagrożenie.

Godzina 7:22

W ciągu ostatniej doby 2 751 osób zmarło z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - kraju najbardziej dotkniętym przez pandemię. Nowych przypadków zakażenia odnotowano 40 tysięcy. Łącznie SARS-CoV-2 w USA zakaziło sę 825 tysięcy osób. Zmarło - 45 tysięcy.

Godzina 7:17

Amerykański prezydent Donald Trump zdecydował o wstrzymaniu wydawania kart stałego pobytu, tak zwanych zielonych kart, na co najmniej 60 dni. Poinformował o tym podczas codziennej konferencji prasowej. Swoją decyzję tłumaczy chęcią zachowania miejsc pracy dla obywateli Stanów Zjednoczonych.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies