Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie. Wtorek 21 kwietnia [RELACJA]

Dotychczas w Polsce wykryto 9 tys. 856 przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem liczba zakażeń to 695. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 401.

  • Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 263 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 21 kolejnych zgonach.

  • Dotychczas w Polsce potwierdzono 9 tys. 856 przypadki zarażenia koronawirusem. W sumie w wyniku COVID-19 zmarło 401 osób.

  • Przebadani zostali profilaktycznie wszyscy pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach. U jednej osoby stwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

  • W województwie łódzkim potwierdzono 695 zakażeń. Zmarło 10 osób. Wyzdrowiały 202 osoby.

  • W tym tygodniu naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie rozpoczną zaawansowane testy szczepionki przeciwko koronawirusa. O badaniach, postępujących w bezprecedensowym tempie, poinformował minister zdrowia Matt Hancock.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:30

Od jutra (22.04) mieszkańcy Łodzi będą mogli ponownie odbierać dowody osobiste, prawa jazdy i dowody rejestracyjne samochodów. Konieczne jednak będzie indywidualne ustalenie terminu. Jednocześnie ministerstwo infrastruktury, przedłuża terminy ważności niektórych dokumentów. Co oznacza, że nie musimy się śpieszyć. Czytaj więcej

Godzina 21:37

W Brukseli, w związku z koronawirusem, piesi i rowerzyści będą mieć pierwszeństwo na drogach, a prędkość pojazdów ma być ograniczona do 20km/h. Chodzi o zapewnienie bezpiecznego dystansu między ludźmi w związku ze stopniowym łagodzeniem ograniczeń.

Burmistrz Brukseli tłumaczy, że celem jest zagwarantowanie większej przestrzeni zwłaszcza w tych miejscach, gdzie chodniki są wąskie, by zalecana odległość, co najmniej 1,5-metrowa, była respektowana. Zastrzegł, że nowe reguły nie oznaczają, że będzie można zamienić centrum Brukseli, położone przy wewnętrznej obwodnicy, w miejsce na pilnik. - Chodzi o ułatwienie pieszym i rowerzystom przemieszczanie się - dodał.

Wszystkie sygnalizacje świetlne i znaki pozostają, a policja będzie monitorować przestrzeganie zasad. Nowe reguły mają obowiązywać od początku przyszłego miesiąca. Burmistrz belgijskiej stolicy nie precyzuje jak długo. Sugeruje, że przez kilka miesięcy.

Godzina 20:47

W tym tygodniu naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie rozpoczną zaawansowane testy szczepionki przeciwko koronawirusa. O badaniach, postępujących w bezprecedensowym tempie, poinformował minister zdrowia Matt Hancock. - Szczepionka opracowywana w Oksfordzie będzie testowana na ludziach od najbliższego czwartku. W normalnych czasach osiągnięcie tego etapu zajęłoby całe lata. Jestem więc bardzo dumny z wykonanej jak dotąd pracy - podkreślił minister zdrowia, dodając, że na dłuższą metę to właśnie zbiorowa odporność, zapewniana przez szczepionkę, pozwoli na opanowanie wirusa.

Program oksfordzki nie jest jedyny. Zaawansowane są też prace na londyńskim Imperial College, jednej z czołowych uczelni technicznych na świecie.

Eksperci ostrzegają jednak, że prace nad szczepionkami to skomplikowany proces, a zwykle większość badań - nawet w zaawansowanej fazie - okazuje się ślepą uliczką. Co więcej, sam minister zastrzegł, że w tę dziedzinę wpisana jest niepewność. - To proces prób i błędów, a potem kolejnych prób - przyznał Matt Hancock.

Godzina 20:40

Na Białorusi od początku epidemii oficjalnie potwierdzono 6 tys. 723 przypadki zakażenia koronawirusem, z czego zmarło 55 osób. To najnowsze dane, które przekazało po godzinie 18 białoruskie ministerstwo zdrowia .

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zakażenie konorawirusem potwierdzono u 459 osób. To niemal tyle samo co poprzedniego dnia. Od początku epidemii wyzdrowiało 577 chorych. W całym kraju przeprowadzono 108 tysięcy testów na wykrycie patogenu.

Niezależne białoruskie media zwracają uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia rekomendowała Białorusi przeniesienie na inny termin wszystkich imprez masowych, zarówno sportowych , religijnych jak i kulturalnych. Tymczasem w najbliższą sobotę na Białorusi odbędzie się ogólnokrajowy czyn społeczny, znany jeszcze z czasów radzieckich pod nazwą subotnik. Natomiast 9 maja zaplanowano w Mińsku defiladę z okazji Dnia Zwycięstwa w II Wojnie Światowej.

Godzina 20:37

Wicepremier Jacek Sasin rozmawiał ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej o trudnej sytuacji finansowej spółki oraz braku porozumienia między zarządem i związkami zawodowymi odnośnie działań na czas kryzysu spotęgowanego przez pandemię koronawirusa. Żadna ze stron dzisiejszych rozmów dotychczas nie wydała oficjalnego komunikatu w sprawie efektów spotkania.

W ubiegłym tygodniu związki zawodowe odrzuciły propozycję zarządu PGG, by na trzy miesiące obniżyć wynagrodzenia i czas pracy o 20 procent. Dzięki temu w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej spółka mogłaby otrzymać wsparcie w wysokości 70 milionów złotych miesięcznie.

Związkowcy oczekują wprowadzenia przestoju ekonomicznego dla wszystkich pracowników PGG przez jeden dzień w tygodniu. W dniach przestoju załoga dostawałaby 60 procent wynagrodzenia. Zarząd odrzucił propozycję związkowców tłumacząc, że takie działania nie uratują firmy.

Godzina 20:33

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 534 osoby zakażone koronawirusem, czyli o 80 więcej niż wczoraj. Pozostałe parametry wskazują, że pandemia powoli cofa się.

Drugi dzień z rzędu zmniejsza się całkowita liczba chorych. Ponad trzy czwarte ze 108 tys. przechodzi chorobę lekko w domu. Co prawda stwierdzono ponad 2,7 tys. nowych przypadków, ale blisko 3 tysiące osób uznano dziś za wyleczone. W związku z tym znów zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych, w tym na oddziałach intensywnej terapii. Od początku epidemii koronawirusem zaraziło się ponad 180 tysięcy osób. Zmarły ponad 24 tysiące, a wyleczyło się blisko 52 tysiące osób.

Dziś premier Giuseppe Conte zapowiedział, że po 3 maja rozpocznie się stopniowe łagodzenie reżimu kwarantanny. Ruszy produkcja w wielu sektorach gospodarki. Rząd i eksperci pracują nad skomplikowanym planem zróżnicowanego planu odmrażania gospodarki i usług, zależnie od regionu.

Godzina 20:26

Łączna liczba przypadków zakażenia koronawirusem na świecie przekroczyła 2,5 miliona. W sumie zmarło ponad 170 tysięcy osób, z czego ponad dwie trzecie w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że obecnie zakażonych przybywa w tempie 3-4 procent dziennie. Jeszcze na początku kwietnia przyrost sięgał 8-9 procent. Zdaniem ekspertów może to oznaczać globalne wyhamowywanie pandemii koronawirusa.

W Europie zanotowano ponad milion przypadków zakażenia patogenem, z czego niemal 400 tysięcy we Włoszech i Hiszpanii. W obu tych krajach zmarło ponad 10 procent zakażonych. Krajem najbardziej dotkniętym epidemią pozostają Stany Zjednoczone, gdzie zdiagnozowano ponad 800 tysięcy przypadków zakażenia, a 43 tysiące osób zmarły. Dane WHO wskazują, że przyrost zachorowań na COVID-19 jest stosunkowo wysoki w Ameryce Łacińskiej, gdzie liczba zakażonych przekroczyła 100 tysięcy.

Władze w Chinach, skąd koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat, podały, że w ciągu ostatnich dni notują nie więcej niż 20 zachorowań dziennie. W sumie w Chinach zdiagnozowano ponad 84 tysiące przypadków zakażenia, a ponad 4,5 tysiąca osób zmarło.

Godzina 20:23

Ogród Botaniczny i Palmiarnia w Łodzi jednak będą zamknięte. Wczoraj (20 kwietnia) władze Łodzi ogłosiły ponowne otwarcie placówek, ale dziś (21 kwietnia) wycofały się z tej decyzji. Część łodzian zdążyła skorzystać z atrakcji. Zobacz zdjęcia i film

Godzina 20:18

W Stanach Zjednoczonych doszło do kolejnych protestów przeciwko nakazom pozostania w domach z powodu epidemii koronawirusa. Tym razem demonstracje odbyły się w Pensylwanii, Ohio, Maine i Dakocie Północnej. Niektóre amerykańskie stany łagodzą restrykcje, nawet mimo dużej liczby nowych infekcji.

Godzina 20:17

W Belgii wszyscy z objawami grypy będą poddawani testom na koronawirusa. Poinformował o tym minister do spraw walki z koronawirusem Philippe De Backer. To jeden z elementów strategii łagodzenia ograniczeń i stopniowej z nich rezygnacji.

Minister rządu federalnego, cytowany przez flamandzkiego nadawcę VRT powiedział, że zawsze był zwolennikiem zwiększania przepustowości laboratoriów, liczby testów i rozszerzenia kryteriów ich przeprowadzania. Teraz, jak podkreślił, podczas stopniowej rezygnacji z ograniczeń, jest to wręcz niezbędne. - Musimy kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa, by go jak najszybciej zwalczyć. To oznacza, że trzeba przeprowadzać testy także u osoby z łagodnymi objawami - powiedział belgijski minister.

Rząd w Brukseli już kilkanaście dni temu poinformował, że dziennie zamierza przeprowadzać 10 tysięcy testów. Na razie robionych jest około 7.tysięcy. Minister de Backer uważa, że problemem nie jest przepustowość laboratoriów, ale znalezienie personelu, który będzie pobierał próbki.

Godzina 20:15

Dochodzący do zdrowia premier Boris Johnson rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Donaldem Trumpem. To pierwsza polityczna interwencja szefa brytyjskiego rządu, od kiedy opuścił oddział intensywnej terapii. Boris Johnson przechodzi rekonwalescencję po zakażeniu się koronawirusem.

Według oficjalnego komunikatu Downing Street liderzy "zgodzili się co do wagi skoordynowanej, międzynarodowej odpowiedzi" na epidemię, a amerykański prezydent złożył Borisowi Johnsonowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Znalazło się tu też nawiązanie do pobrexitowej przyszłości Zjednoczonego Królestwa. Politycy wyrażają wolę szybkiego podpisania umowy o wolnym handlu, która zastąpi układy unijne. Londyn opuścił wprawdzie Unię, ale w okresie przejściowym relacje handlowe Brytyjczyków z Amerykanami wciąż opierają się na porozumieniu UE-USA.

Godzina 20:06

Minister Środowiska Michał Woś poinformował w mediach społecznościowych, że oddał dziś osocze na potrzeby leczenia osób zakażonych koronawirusem. W połowie marca stwierdzono u niego Covid-19, a 7 kwietnia minister został uznany za wyleczonego.

W niektórych szpitalach w Polsce rozpoczęto leczenie chorych na COVID-19 osoczem ozdrowieńców. - Terapia stosowana jest jako eksperyment medyczny - mówi profesor Grażyna Rydzewska ze Szpitala MSWiA w Warszawie.

W najbliższych dniach placówka rozpocznie przetaczanie chorym osocza. Profesor Grażyna Rydzewska zaznacza, że w przypadku wielu chorób zakaźnych, na które nie ma szczepionki osobom zakażonym podaje się osocze z przeciwciałami.

W Polsce mamy około 1,3 tys. osób, które przechorowały COVID-19.

Godzina 19:47

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że resort jest w trakcie przygotowań do stworzenia elektronicznej wersji świadectwa. Dokument ułatwiłby rekrutację do szkół.

Minister wyjaśniał, że dokument byłby opatrzony elektronicznym podpisem dyrektora szkoły. Dokument byłby wydawany na życzenie rodzica i byłby równorzędny ze świadectwem papierowym. -Jesteśmy w trakcie przygotowań do stworzenia takiej wersji świadectwa. Jeżeli będzie to możliwe przed rozpoczęciem rekrutacji, wówczas być może jako dodatkową możliwość także wprowadzimy to w rekrutacji w tym roku - mówił Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji zaznaczył, że wstępny etap rekrutacji do szkół średnich, czyli składanie wniosków o przyjęcie, może się odbyć w formie elektronicznej.

Godzina 19:08

Departament Rozgrywek Krajowych PZPN poinformował, że rozgrywki Fortuna 1. Ligi i II Ligi zostaną wznowione między 30 maja a 6 czerwca. 27 maja miałyby się odbyć mecze Totolotek Pucharu Polski. Do premiera Mateusza Morawieckiego trafił już plan powrotu do gry zespołów PKO Ekstraklasy. Miałoby się to stać pod koniec maja, a jeszcze w kwietniu piłkarze mogliby wrócić do treningów. Czytaj więcej

Godzina 19:05

Zaplanowany na 27 września maraton w Berlinie nie odbędzie się w tym roku. Jest to związane z decyzją o wprowadzeniu w Niemczech zakazu organizacji imprez z udziałem więcej niż pięciu tysięcy osób do 24 października ze względu na pandemię koronawirusa.

Stolica Niemiec dysponuje jedną z najszybszych tras maratońskich na świecie. Przed dwoma laty rekord globu czasem 2:01:39 ustanowił w Berlinie Kenijczyk Eliud Kipchoge.

Godzina 19:03

Holenderskie Muzeum Narodowe w Amsterdamie- Rijksmuseum w czasie pandemii koronawirusa oferuje wirtualne zwiedzanie. Muzeum ma bogatą ofertę. Po kliknięciu na link na stronie otwiera się muzeum, zapalają światła i można zwiedzać.

W Rijksmuzeum wisi jedno z najwspanialszych dzieł Rembrandta z 1642 roku. "Nocna Straż", choć rzeczywisty tytuł nadany przez samego artystę brzmi inaczej - "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha". O słynnym obrazie opowiada wirtualny przewodnik. Na stronach internetowych Rijksmuseum można też obejrzeć inne zbiory, pooglądać filmy, czy relacje na żywo, a także posłuchać podcastów. Na przykład o najpopularniejszym obrazie holenderskiego malarza Jana Steena "Wesoła Rodzina". W zorganizowanie wirtualnego zwiedzania Rijksmuseum zaangażowali się nie tylko pracownicy muzeum, ale też naukowcy i historycy sztuki.

Godzina 19:01

Premier Włoch powiedział, że Unia Europejska nie może powtórzyć błędów sprzed 10 lat, które skazały Europę na długą recesję i zrujnowały Grecję. Giuseppe Conte przedstawił w Senacie stanowisko, jakie zajmie podczas czwartkowego unijnego szczytu, poświęconego walce ze skutkami pandemii.

Włoski premier poinformował, że podobnie jak 8 innych krajów, w tym Francja, będzie domagał się stworzenia natychmiast ambitnego Europejskiego Funduszu Odbudowy, gwarantowanego przez wszystkie kraje członkowskie, który sfinansuje wyjście z gospodarczego kryzysu. Wskazał, że Stany Zjednoczone w walce ze skutkami pandemii uruchomiły natychmiast ogromne środki. Podkreślił, że jak dotąd Unia Europejska nie stanęła na wysokości zadania. - Dlatego nie zaakceptuję minimalistycznego kompromisu. W tych negocjacjach nie będzie zwycięzców i pokonanych. Albo wygramy albo przegramy wszyscy.

Premier Conte wczoraj w wywiadzie dla prasy zagranicznej dał do zrozumienia, że jeśli nie uda się osiągnąć ambitnego porozumienia, może zerwać szczyt.

Godzina 18:56

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nową e-usługę - uzyskanie odpis aktu stanu cywilnego w wersji elektronicznej. Aby skorzystać z tej możliwości należy założyć Profil Zaufany, czyli darmowe narzędzie do weryfikacji naszej tożsamości w kontaktach z urzędami przez Internet.

Ministerstwo Infrastruktury przedłuża ważność pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych pojazdów, jeśli ich termin ważności upływa w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Ich przedłużona ważność trwać będzie 14 dni po jego zakończeniu.

W komunikacie Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że w ten sposób kierowcy, nie narażając się na zagrożenia związane z koronawirusem, będą mogli poruszać się swoimi pojazdami "bez konieczności udawania się [...] do urzędu po odbiór dowodu rejestracyjnego lub w celu przedłużenia czasowej rejestracji". Jak podkreśla resort, w tym czasie pojazd powinien spełniać warunki techniczne, określone w artykule 66. ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Równocześnie Ministerstwo Infrastruktury przedłużyło do 180 dni termin rejestracji pojazdów używanych zakupionych i sprowadzonych z krajów członkowskich Unii Europejskiej. O tyle samo wydłużono czas na powiadomienie starosty o zakupie lub sprzedaży pojazdu.

Godzina 18:54

Minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że jego resort zastanawia się, czy przeprowadzić w tym roku ustną część matur. W związku z epidemią koronawirusa egzaminy ósmoklasisty i matury zostały przesunięte na czerwiec. - Jest to jeden z wariantów, które bierzemy pod uwagę, aby część ustna nie odbyła się. Ma to też pewne uzasadnienie związane z rekrutacją na uczelnie wyższe, ponieważ egzamin ustny nie wpływa w żaden sposób na rekrutację do szkół wyższych - wyjaśniał Dariusz Piontkowski.

O terminie egzaminów uczniowie mają dowiedzieć się z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Przerwa w szkołach trwa od 12 marca. Na razie przerwa ma potrwać do 26 kwietnia. Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział, że pod koniec tygodnia należy spodziewać się decyzji w sprawie przedłużenia zamknięcia szkół.

Godzina 18:52

Godzina 18:42

Potwierdzono przypadek koronawirusa u jednego z pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Głownie. To kolejna tego typu placówka w regionie, która została objęta kwarantanną. Czytaj więcej

Godzina 17:45

W grupie nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Łódzkiem są osoby w wieku od 12 do 62 lat.

Łódzki Urząd Wojewódzki informuje, że wyzdrowiało kolejnych osiem osób. - To dwie młode kobiety, dwie kobiety w średnim wieku, jedna kobieta w starszym wieku oraz trzech mężczyzn w średnim wieku - mówi Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego.

Godzina 17:40

Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych 119 zakażeniach koronawirusem w Polsce. W tym gronie jest 13 osób z województwa łódzkiego. Łącznie liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 9 tys. 856.

Resort informuje też o 16 kolejnych ofiarach COVID-19. Liczba ofiar w Polsce wzrosła do 401.

Godzina 17:07

Wieluński szpital chce korzystać z szybkich testów na koronawirusa. - Po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i naszych pracowników oraz, by zwiększyć liczbę świadczeń zdrowotnych - tłumaczą władze lecznicy. Czytaj więcej

Godzina 17:03

Z powodu epidemii koronawirusa około ćwierć miliona Niemców nie mogło wrócić do domu z zagranicy. Od połowy marca w ramach zorganizowanej przez MSZ akcji "Lot do domu", przyleciało ponad 240 tys. osób. Koszty lotów powrotnych pokrywa rząd federalny i pasażerowie.

Z informacji niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych wynika, że udało się sprowadzić 95 procent osób, które zgłosiły tak potrzebę. 

Agencja prasowa DPA powołując się na źródła Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych twierdzi, że trzeba jeszcze sprowadzić kilka tysięcy podróżnych z Afryki Południowej, Argentyny oraz Peru.

Godzina 17:00

Epidemia koronawirusa ma wpływ na życie społeczne i gospodarcze. Z wyliczeń Związku Portów Regionalnych wynika, że na trzynastu polskich lotniskach, czyli wszystkich poza Okęciem, od 16 marca do 5 kwietnia liczba startów i lądowań spadła o 90 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Jak jest w Łodzi i czy jest szansa na ratunek - przede wszystkim finansowy? Czytaj więcej

Godzina 16:57

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego wezmą udział w misji szkoleniowo-medycznej w Republice Słowenii. Do Lublany jutro poleci czterech lekarzy.

Polacy spędzą w Słowenii trzy dni, a ich misja będzie polegała głównie na wymianie doświadczeń - powiedział IAR rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego, pułkownik Jarosław Kowal.

Priorytetem misji ma być wymiana informacji na temat doświadczeń w walce z epidemią COVID-19. - To taki charakter ekspercki tego wyjazdu. Z naszej strony przekazujemy oczekiwane przez stronę słoweńską wsparcie eksperckie na temat działań związanych z COVID-19 - powiedział pułkownik Jarosław Kowal.

W trakcie misji polscy lekarze podzielą się stroną słoweńską również doświadczeniami, jakie zdobyli w czasie wyjazdu do włoskiej Lombardii. Lekarze z WIM i ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Medycznej pracowali tam w szpitalu polowym utworzonym w ramach walki z koronawirusem.

Wojskowy Instytut Medyczny szykuje się również do wylotu do Stanów Zjednoczonych. Polacy mają wyruszyć do Chicago w czwartek.

Godzina 16:35

Do banków trafiło 700 tysięcy wniosków od klientów indywidualnych i firm o odroczenie rat kredytów. W sumie do tej pory odroczono raty o wartości ponad 42 miliardów złotych.
Z danych Związku Banków Polskich wynika, że wzrasta liczba wniosków o takie odroczenia. - Wnioski rozpatrywane są coraz sprawniej i szybciej, choć tempo składania wniosków przez klientów indywidualnych jest znacząco niższe niż w pierwszych dwóch tygodniach od ogłoszenia programu. Co cieszy jest coraz mniej skarg składanych w bankach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba skarg konsumentów zwiększyła się jedynie o 198 i wynosi łącznie 2.815 - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku.

Raty są odraczane na okres od jednego do trzech lub sześciu miesięcy. W zależności od banku klienci mogą się starać o odroczenie spłaty całości raty lub mogą odroczyć część kapitałową, a spłacać wyłącznie odsetki i wymagane ubezpieczenia. Efektem wniosku jest wydłużenie okresu kredytowania lub zwiększenie wysokości przyszłych rat.

Bankowcy przypominają, by w związku z obecną sytuacją możliwe jak najczęściej korzystać z bankowości internetowej i mobilnej.

Godzina 15:29

Polscy lekkoatleci wolą trenować w domowych warunkach niż w Centralnych Ośrodkach Sportu, które niedługo znów mają być otwarte. Taką informację przekazał dyrektor sportowy PZLA - Krzysztof Kęcki. - Początkowo lista chętnych była faktycznie bardzo długa, ale teraz odbieram coraz więcej telefonów z informacją o rezygnacji z tej możliwości. Głównym powodem jest złagodzenie obostrzeń i znalezienie alternatyw w swoim otoczeniu... Niewiele osób chce zgodzić się na całkowite zamknięcie - powiedział Kęcki.

Zaznaczył też, że PZLA otrzymał informację z COS-ów, że te są gotowe do przyjęcia sportowców, jak tylko zapadnie decyzja o ich ponownym uruchomieniu.

Centralne Ośrodki Sportu są zamknięte od 14 marca.

Godzina 15:21

Władze Moskwy zaostrzyły rygory samoizolacji. Wszystkie osoby, u których zdiagnozowano infekcje dróg oddechowych zostały zobowiązane do bezwzględnego pozostawania w domach. W stolicy Rosji liczba zakażonych koronawirusem zbliża się do 30 tysięcy, a w całym kraju łącznie zdiagnozowano ponad 52 tysiące przypadków.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin podpisał rozporządzenie nakazujące osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego pozostawanie w kwarantannie. Wychodzić z domów do sklepu lub apteki mogę ci, którzy z nimi mieszkają. W przypadku osób samotnych, wszelkiej pomocy udzielą im, łącznie z robieniem zakupów, wyrzucaniem śmieci i wyprowadzaniem psa na spacer wolontariusze. Podobnie jak Moskwianie, u których zdiagnozowano COVID-19 również cierpiący na infekcje układu oddechowego nie mogą korzystać z transportu publicznego. Jedyny wyjątek w ich przypadku, to jazda do szpitala. Wszyscy, którzy podlegają zaostrzonym rygorom będą kontrolowani przez policję i miejskie służby porządkowe, między innymi za pomocą telefonów komórkowych.

Godzina 15:18

Osoby niepełnosprawne, które do tej pory uczestniczyły w zajęciach rehabilitacyjnych w ośrodkach, których działalność na czas pandemii koronawirusa została zawieszona, mogą starać się o wsparcie pieniężne w wysokości 500 złotych miesięcznie. Chodzi o uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy czy podopiecznych dziennych domów pomocy społecznej - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Michał Plewka.

Dodaje, że wnioski można składać jeszcze do 4 września, a do dzisiaj wpłynęło ich 10 tysięcy. Są już rozpatrywane a pieniądze przekazywane na konta. Wnioski można składać zarówno elektronicznie poprzez System Obsługi Wsparcia SOW, jaki i pocztą tradycyjną. W tym przypadku przesyłka powinna być zaadresowana na powiatowe centrum pomocy rodzinie, którego teren działania obejmuje miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Godzina 14:51

W paru ośrodkach w Polsce będzie podawany chorym amerykański lek na koronawirusa.

We Wrocławskim Szpitalu Specjalistycznym lek otrzyma dziesięciu chorych - potwierdził profesor Krzysztof Simon. Według niego, jest to inhibitor jednego z enzymów obecnego koronawirusa i wirusa Ebola.

Profesor zaznaczył, że w wirusie Ebola ten lek nie sprawdził się. Natomiast teraz jest testowany na całym świecie w ostrych stanach związanych z zakażeniem COVID-19. Placówka otrzymała lek od firmy farmaceutycznej w ramach badania klinicznego.

Lek będzie podawany w bardzo zaawansowanych stanach klinicznych u pacjentów z niewydolnością krążeniowo-oddechową zakażonych koronawirusem - poinformował profesor Krzysztof Simon. Również dwa szpitale w Warszawie są w trakcie załatwiania formalności by podawać chorym nowy lek na koronawirusa.

Godzina 14:37

Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy w powiecie opoczyńskim potrzebują wsparcia. Po ich ewakuacji do szpitali DPS został odkażony, a wiele przedmiotów - w tym rzeczy osobiste, zutylizowano. Czytaj więcej

Godzina 13:40

Godzina 13:20

W Belgii od początku pandemii potwierdzono 40 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem, zanotowano prawie 6 tysięcy zgonów. To najnowsze dane, które przekazało belgijskie centrum kryzysowe. Eksperci podkreślają jednak, że sytuacja w kraju się poprawia.

Godzina 13:07

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Poinformowało o tym Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii w Brukseli na Twitterze. Trwająca około godziny wideokonferencja odbyła się w ramach przygotowań do czwartkowego, unijnego szczytu, na którym europejscy przywódcy mają rozmawiać na temat planu ożywienia gospodarczego po kryzysie wywołanego pandemią koronawirusa.

Godzina 12:34

W Belgii od początku pandemii potwierdzono 40 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem, zanotowano prawie 6 tysięcy zgonów. To najnowsze dane, które przekazało belgijskie centrum kryzysowe. Eksperci podkreślają jednak, że sytuacja w kraju się poprawia.

Godzina 12:27

Minister edukacji Dariusz Piontkowski na antenie TVP1 powiedział, że pod koniec tygodnia rząd ogłosi decyzję w sprawie zamknięcia szkół. Minister zaznaczył, że w tej kwestii będzie istotna opinia ministra zdrowia.

- Wydaje się, że w obecnej chwili raczej będzie decyzja o kolejnym przedłużeniu tego zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej - powiedział Dariusz Piontkowski. Minister nie wykluczył, że uczniowie wrócą do szkół przed końcem roku szkolnego.

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że jest kilka wariantów powrotu uczniów do szkół. Jak powiedział, w pierwszej kolejności mogłyby wrócić do przedszkoli i szkół najmłodsze dzieci. - To związane jest z uruchomieniem gospodarki, bo w przypadku tych najmłodszych dzieci jest oczywiście największy problem z pozostawieniem ich w domu - mówił minister edukacji. I dodał, że nie każdy może wynająć nianię, a minister zdrowia zaleca, by najmłodsze dzieci nie pozostawały pod opieką dziadków. - Stąd wydaje się, że te placówki powinny wrócić do w miarę normalnego działania - wyjaśnił.

Minister powiedział, że planowane jest przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty, matur i egzaminu zawodowego.- Dziś jeszcze jest za wcześnie, żeby mówić, w jakich terminach się one odbędą - - podkreślił Dariusz Piontkowski. Minister zaznaczył, że resort nie planuje w maju egzaminów, ale być może w czerwcu będzie to możliwe.

- Postaramy się przedstawić za kilka, kilkanaście dni taki harmonogram, który według nas mógłby być zrealizowany. A jego realizacja będzie zależała, od tego, co się będzie działo z rozwojem epidemii w Polsce - powiedział Dariusz Piontkowski.

Godzina 12:00

18 kwietnia br. weszły w życie przepisy rozszerzające tarczę antykryzysową, w tym zasady dotyczące zwolnienia ze składek i świadczenia postojowego. Nowe rozwiązania przewidują, że mogą z nich skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Czytaj więcej

Godzina 11:17

Stan zakażonych koronawirusem w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie jest stabilny. W izolatorium poza uczelnią przebywa 56 zainfekowanych podchorążych.

Wczoraj i dziś przechodzą kolejny test sprawdzający obecność koronawirusa, ale jak powiedział IAR rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej kapitan Krzysztof Batorski, nie wymagają hospitalizacji. Rzecznik dodał, że na miejscu osoby zakażone mają dobre warunki, ale w razie pogorszenia ich stanu zdrowia trafią do szpitali jednoimiennych.

Na terenie Szkoły kwarantannę odbywa 127 osób, a kolejnych ponad 170 - w pięciu ośrodkach straży pożarnej w kraju.

Godzina 10:49

Premier Mateusz Morawiecki: Jesteśmy bezpieczni pod względem liczby łóżek w oddziałach zakaźnych.

Godzina 10:40

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg: Tarcza Antykryzysowa działa, wypłaty "poszły"na ochronę miliona miejsc pracy. 

Godzina 10:35

Głos zabiera Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Godzina 10:32

Wicepremier Jadwiga Emilewicz: Pracujemy w trybie ciągłym, ratujemy gospodarkę. Jeszcze w tym tygodniu do piątku przedstawimy kolejne propozycje rozwiązań Tarczy Antykryzysowej. To m.in. zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych, dbałość o to, by polskie firmy, które były długo budowane, nie stały się tanim łupem, bo ich wycena jest niska i mogą sięgnąć po nie fundusze zagraniczne. Ostatni element dot. wsparcia budżetów samorządów. Wprowadzamy zmianę, dzięki której, co druga, a nie co czwarta złotówka, z tytułu gospodarki nieruchomościami skarbu państwa będzie trafiać do samorządów. Będą także zmiany w zakresie prawa pracy.

Godzina 10:31

Głos zabiera wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Godzina 10:27

Premier Mateusz Morawiecki: Tylko w solidarnym podejściu, gdzie państwo współpracuje z przedsiębiorcami, będziemy w stanie przejść przez te pierwsze kwartały kryzysu koronawirusa bez większych problemów. Machina europejskiej gospodarki musi odzyskać dawną siłę działania.

Godzina 10:25

Premier Mateusz Morawiecki: Chcielibyśmy zdać sprawozdanie, jak działa Tarcza Antykryzysowa. Mamy 1,5 miliona wniosków o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pomoc jest trudna, ale konieczna. Musimy nasze działania równoważyć względem rynków finansowych i tego, jak pozycja Polski jest na nich postrzegana. Wszystkie raporty mówią o tym, że Polska robi to właściwie, ponieważ przekazała najwyższy procent PKB na ratowanie gospodarki. 

Godzina 10:24

Rozpoczyna się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremier Jadwigi Emiliewicz.

Godzina 10:00

Ministerstwo Zdrowia informuje o 144 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Resort podaje także informację o śmierci kolejnych pięciu osób z powodu COVID-19. To 87-letni mężczyzna i 65-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 79-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 65-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu i 73-letnia kobieta ze szpitala w Krakowie. W sumie na tę chwilę mamy w Polsce 9737 zakażonych koronawirusem, w tym 385 zgonów. 

Godzina 8:20

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był dr Tomasz Karauda. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o środkach medycznych, które z chińskiego transportu trafią też do Łodzi oraz o hejcie na medyków w czasie koronawirusa.

Godzina 7:39

Godzina 7:36

Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie podał, że w ciągu minionej doby w Niemczech zmarły 194 osoby zakażone nowym koronawirusem. Wykryto też 1785 nowych przypadków infekcji. Łączny bilans epidemii to 143 457 zakażonych i 4598 ofiar śmiertelnych.

Godzina 7:24

Kolejne trzy amerykańskie stany zapowiedziały złagodzenie restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. W Georgii, Tennessee i Karolinie Południowej otwarte mają zostać miedzy innymi punkty usługowe oraz sklepy. Szkoły na razie pozostaną zamknięte.

Godzina 7:20

Francuscy naukowcy są zdania, że zakażenie koronawirusem może dawać inne objawy, niż te, o których dotychczas było wiadomo. We Francji w wyniku epidemii zmarło ponad dwadzieścia tysięcy osób. Jednak liczba nowych przypadków i ciężko chorych wymagających ze względu na poważną niewydolność dróg oddechowych leczenia na oddziałach intensywnej terapii, systematycznie się zmniejsza.

Na początku epidemii sądzono, że głównymi objawami zakażenia koronawirusem, są bardzo wysoka gorączka, ból głowy i intensywny, suchy kaszel. Po pewnym czasie okazało się, że także są to utrata smaku i powonienia.

Profesor Jerome Salome, Naczelny Inspektor Zdrowia, odpowiadając na pytanie o inne konsekwencje neurologiczne i o wpływ koronawirusa na system nerwowy człowieka, wyjaśnił, że w ciężkich przypadkach, uszkodzeniu ulegają ośrodki w mózgu odpowiedzialne za niektóre procesy poznawcze - takie jak orientacja w przestrzeni, umiejętność odpowiadania na stawiane pytania, zdolność zapamiętywania i pojemność pamięci, a także funkcje związane z koncentracją uwagi. Dodał, że istnieją trzy hipotezy mające wytłumaczyć te zaburzenia - koronawirus miałby bezpośrednio atakować mózg, powodować jego stan zapalny albo wpływać na zmianę funkcjonowania układu krążenia.

Godzina 7:15

Pracownicy medyczni mający kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem lub osobami, u których podejrzewa się zakażenie, będą mogli pracować tylko w jednym miejscu. Tak wynika z projektu rozporządzenia, który opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z nim osobom objętym ograniczeniem, zostanie przyznane dodatkowe świadczenie pieniężne.

"Projekt zakłada, że osoby wykonujące pracę na stanowiskach umieszczonych w wykazie stanowisk opracowanym na zasadach określonych w rozporządzeniu, nie będą mogły udzielać świadczeń zdrowotnych pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, chyba, że udzielając tych świadczeń nie mają bezpośredniego kontaktu z tymi pacjentami" - napisano na stronie resortu. "Obowiązek powstrzymania się od pracy w innym miejscu poprzedzony będzie pisemną informacją kierownika podmiotu leczniczego doręczoną osobie zobowiązywanej" - precyzuje projekt rozporządzenia.

Wysokość dodatkowego świadczenia będzie równa 80 proc. wartości wynagrodzenia pobieranego w innych miejscach pracy w okresie poprzedzającym objęcie ograniczeniem w przypadku pracownika, który otrzymywał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem świadczeń w innym miejscu. W pozostałych przypadkach ma to być 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w miejscu pracy.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies