Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie. Poniedziałek 20 kwietnia [RELACJA]

Dotychczas w Polsce wykryto 9 tys. 593 przypadki zarażenia koronawirusem. W Łódzkiem liczba zakażeń to 682. Liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 380. Od dzisiaj można znów rekreacyjnie wyjść do parków i lasów, jednak z zachowaniem dwumetrowych odstępów. Śledź naszą dzisiejszą relację.

  • Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 20 kolejnych zgonach.

  • Dotychczas w Polsce potwierdzono 9 tys. 593 przypadki zarażenia koronawirusem. W sumie w wyniku epidemii zmarło 380 osób z potwierdzonym wirusem.

  • Przebadani zostali profilaktycznie wszyscy pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach. U jednej osoby stwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

  • W województwie łódzkim potwierdzono 682 zakażenia. Zmarło 10 osób. Wyzdrowiały 194 osoby.

  • Od dziś cześć ograniczeń obowiązujących w Polsce zostaje zniesiona. Dozwolone będzie m.in. wchodzenie do lasów i parków.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:40

Około stu Belgów przyłączyło się do zbiorowej, międzynarodowej skargi przeciwko austriackiego kurortowi narciarskiemu w Tyrolu. Według nich, nie podjął on odpowiednich środków ostrożności na początku epidemii koronawirusa i nie poinformował urlopowiczów o zagrożeniach.

Autorzy skargi uważają, że austriacki kurort narciarski powinien był zamknąć trasy narciarskie, a ponieważ nie podjął takiej decyzji, tysiące osób zaraziły się w Tyrolu i przywiozły koronawirusa do swoich krajów.

Pod skargą w tej sprawie podpisało się prawie 4,5 tys. osób z 40 państw.

Godzina 22:18

Premier Boris Johnson chce ostrożnego usuwania środków kwarantanny - informują brytyjskie media. Szef rządu powoli wraca do zdrowia i w coraz większym stopniu uczestniczy w codziennym funkcjonowaniu rządu.

W brytyjskim gabinecie ścierają się dwa stanowiska. Pierwsze mówi, by zacząć otwierać kraj tak szybko, jak tylko to będzie bezpieczne, a potem aktywnie i ostrożnie monitorować sytuację, decydując się na krok w tył, jeśli liczba zakażeń zacznie za bardzo wzrastać. W wyniku tego gospodarka ucierpiałaby mniej: mniejszej liczbie firm zagrozi likwidacja, a mniej ludzi straci pracę.

Drugie stanowisko zaleca ostrożność. Według tego poglądu, jeśli Londyn będzie działać zbyt szybko, nastąpi drugi kolejny zakażeń.To zaowocuje kolejnym wzrostem ofiar i ewentualnymi problemami służby zdrowia. Co więcej, kraj będzie trzeba zamknąć na nowo, co i tak uderzy w gospodarkę. Według mediów na Wyspach do tego drugiego rozwiązania skłania się premier Boris Johnson.

W ubiegłym tygodniu Zjednoczone Królestwo przedłużyło działanie środków kwarantanny zastosowanych początkowo pod koniec marca. Ulice miast na Wyspach pozostaną puste do 7 maja, potem rząd ma podjąć decyzję co do dalszych kroków, a według doniesień mediów plan jest taki, by w decyzje na ten temat premier Johnson był już w pełni zaangażowany.

Godzina 22:10

Komisja Europejska uruchomiła platformę danych dla badaczy dotyczącą koronawirusa. Ma ona umożliwić szybkie gromadzenie i udostępnianie danych naukowych o pandemii.

Przewodnicząca Komisji, która poinformowała o utworzeniu platformy powiedziała, że może ona być wykorzystywana w poszukiwaniu szczepionki i leków przeciwko koronawirusowi. - Naukowcy z całego świata mają już bogatą wiedzę na temat koronawirusa. Ale żaden badacz, żadne laboratorium, żaden kraje nie może samodzielnie znaleźć rozwiązania. Dlatego chcemy pomóc naukowcom uzyskiwać dostęp do danych i udostępniać je innym - dodała Ursula von der Leyen.

Komisja poinformowała, że chodzi o dane dotyczące sekwencji DNA, struktur białka, informacje z badań przedklinicznych i klinicznych, a także danych epidemiologicznych.

Godzina 21:25

Według najnowszego bilansu epidemii przedstawionego przez ministerstwo zdrowia, we Francji w ciągu ostatniej doby zmarły kolejne 547 osoby. Tym samym liczba zgonów przekroczyła 20 tysięcy. Systematycznie zmniejsza się liczba najciężej chorych. W tej chwili na oddziałach intensywnej terapii przebywa 5 tys. 683 pacjentów.

Naczelny Inspektor Zdrowia, Jerome Salomon, poinformował, że tempo rozprzestrzeniania się wirusa znacznie zmalało. Podkreślił, że większa jest odporność mieszkańców regionów dotkniętych epidemią niż tych, dalej od niej położonych, wiejskich, gdzie nie notowano przypadków śmiertelnych.

Jerome Salomon, który poinformował, że ponad 30 tysięcy osób jest hospitalizowanych, dalej wyjaśniał, że osoby skrupulatnie przestrzegające kwarantanny, w mniejszym stopniu narażają się na zarażenie wirusem, albowiem im więcej ludzie mają kontaktów, tym łatwiej mogą się zarazić od kogoś, kto nie ma objawów, a może być nosicielem. Dodał także, że niemal 37,5 tysiąca chorych zostało wyleczonych.

Godzina 21:22

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, premier Bawarii i burmistrz Monachium na konferencji prasowej we wtorek (21 kwietnia) rano poinformują o aktualnej sytuacji dotyczącej tegorocznej edycji Oktoberfestu. Dziennik "Bild" dowiedział się nieoficjalnie, że festyn zostanie odwołany z powodu koronawirusa.

Godzina 20:52

W stanie Nowy Jork epidemia spowalnia W ciągu ostatniej doby, po raz pierwszy od 2 kwietnia, dobowa liczba zgonów spadła poniżej 480 osób. Do szpitali w mieście i w stanie Nowy Jork przyjęto około 1,3 tys. osób, czyli o ponad 500 mniej niż przyjmowano poprzednich dniach. Od wczoraj wyzdrowiało natomiast ponad 700 osób.

Cumujący u wybrzeży Nowego Jorku, statek-szpital marynarki wojennej oraz szpital polowy w Javits Center świecą pustkami. Wstrzymano budowę szpitala polowego na terenie uniwersytetu na wyspie Staten Island. - Wszystko wskazuje na to, że najgorsze już za nami - mówi gubernator Andrew Cuomo.

Nowojorskie szpitale natomiast zaczynają zwalniać personel medyczny. Na początku lutego, w Nowym Jorku, za pośrednictwem agencji pracy Trusted Health zatrudniono dodatkowo ponad 12 tysięcy personelu medycznego z innych stanów. Jak poinformował nowojorski Wydział Zdrowia prawie połowa z nich została zwolniona, bowiem liczba zachorowań jest znacznie mniejsza niż ta, której się spodziewano.

Godzina 20:36

Angela Merkel podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Berlinie zapewniła, że Niemcy będą solidarne z krajami, które borykają się z ostrym kryzysem związanym z koronawirusem. Niemiecka kanclerz nie wykluczyła, że w pierwszych latach po pandemii będzie należało pomyśleć o zwiększeniu budżetu unijnego. Merkel nie wyklucza także zmian w unijnych traktatach.

Angela Merkel zapewniła w Berlinie, że Niemcy chcą pomagać krajom najbardziej pokrzywdzonym przez "koronakryzys", ale udzielenie takiej pomocy nie może powodować dodatkowego zadłużenia. Merkel nie wyklucza w przyszłości zmian w traktacie unijnym, ale na razie sugeruje zwiększenie przyszłego unijnego budżetu w ramach obecnie obowiązującego. - Możemy dyskutować o nowym traktacie unijnym, ale to zajmie dwa lub trzy lata. Obecnie musimy znaleźć szybkie odpowiedzi na pandemię. Niemcy wezmą solidarnie udział w poszukiwaniu odpowiedzialnego rozwiązania" - powiedziała niemiecka kanclerz. Powtórzyła również , że Niemcom będzie się dobrze powodziło, tylko wtedy, gdy Europa będzie w dobrej kondycji.

Niemieccy politycy - wspierani przez niemieckich ekonomistów - nie chcą zgodzić się na włoski postulat wypuszczenia wspólnych obligacji strefy euro, aby ratować włoską gospodarkę przed skutkami koronawirusa. Zdaniem Berlina wystarczy uruchomić program pomocowy w wysokości około pięciuset miliardów euro.

Godzina 20:28

Przebadani zostali profilaktycznie wszyscy pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach. U jednej osoby stwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 20:25

apież podjął decyzję o przełożeniu na późniejszy termin Światowych Dni Młodzieży i Światowego Dnia Rodzin. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Watykanu.

Dyrektor Biura Matteo Bruni w krótkiej nocie poinformował, że decyzja podjęta została w związku z sytuacją sanitarną w świecie i jej konsekwencjami dla przemieszczania się i gromadzenia osób. Papież Franciszek przełożył oba spotkania po konsultacji z odpowiedzialną za ich organizację Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Światowe Dni Młodzieży planowane w Lizbonie w 2022 roku odbędą się sierpniu następnego roku. Organizowane są 1985 roku co trzy lub cztery lata. Natomiast Światowe Spotkania Rodzin w Rzymie zostało przełożone z czerwca przyszłego roku na czerwiec roku 2022. Ich tradycja sięga 1994 roku. Z reguły odbywało się co trzy lata.

Godzina 19:45

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 454 osoby zarażone koronawirusem, a więc o 21 więcej niż wczoraj. Wszystkie pozostałe wskaźniki świadczą, że pandemia zaczyna się powoli cofać.

Podczas konferencji prasowej ochrony cywilnej prof. Luca Richeldi, pneumolog z kliniki Gemelli, zwrócił uwagę, że spadła liczba wszystkich chorych: „To drobny spadek. Chodzi zaledwie o 20 osób. Ale zdarzył się po raz pierwszy od początku epidemii. Dla mnie to informacja ogromnie optymistyczna”. W sumie choruje ponad 108 tysięcy osób, ale aż trzy czwarte przechodzi chorobę lekko, w domu.

Ciągle zmniejsza się liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Dziś jest ich ponad dwa i pół tysiąca, o 62 mniej niż wczoraj. Stwierdzono ponad 2200 nowych przypadków, aż o niemal 800 mniej niż w dniu wczorajszym. W sumie we Włoszech zachorowało blisko 180 tysięcy osób, zmarło ponad 24 tysiące. Pokonało koronawirusa blisko 50 tysięcy osób.

Godzina 19:41

BSH wznawia produkcję w łódzkich fabrykach. Ponownie rusza produkcja pralek i suszarek w Łodzi. Koncern BSH po przerwie spowodowanej początkiem epidemii COVID-19 uruchamia łódzkie oddziały produkcyjne. Czytaj więcej

Godzina 19:38

Od dziś na urządzenia wyposażone w system Android dostępna jest polska aplikacja ProteGo Safe, która ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Na razie aplikacja umożliwia monitorowanie stanu zdrowia za pomocą specjalistycznej ankiety, w przyszłości pozwoli także na tworzenie listy osób, z którymi miało się kontakt. - Ankieta pozwala nam sprawdzić i ocenić stan zdrowia, bazując na zauważonych przez nas symptomach. Podaje nam orientacyjny wynik badania. Możemy też tworzyć dziennik i monitorować stan swojego zdrowia - powiedział Marek Zagórski.

W najbliższych pojawi się rozszerzenie, dzięki któremu użytkownik będzie mógł sprawdzić, z kim kontaktował się w ostatnim czasie. Aplikacja da również możliwość ostrzeżenia o ewentualnym zakażeniu. System będzie monitorował spotkania za pośrednictwem telefonów. - Jeżeli kontakt trwał dłużej niż 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 metry, wtedy kontakt zapisywany jest w telefonie - powiedział minister cyfryzacji.

Gdy okaże się, że właściciel telefonu jest zakażony, wtedy możliwe jest wysłanie informacji o tym fakcie do innych osób, z którymi miał kontakt.

Za kilka dni aplikacja pojawi się również na urządzenia z systemem iOS.

Godzina 19:29

Do 20 kwietnia łódzcy przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale użytkowe od miasta mogą ubiegać się o zwolnienie z czynszu. Czytaj więcej

Godzina 19:25

Wicepremier Piotr Gliński nazywa "politycznie motywowanym kłamstwem” komentarze o tym, że rząd "opuścił Domy Pomocy Społecznej” w czasie epidemii. Szef resortu kultury, który pełni również funkcję Przewodniczącego Komitetu Społecznego Rady Ministrów, powiedział Polskiemu Radiu, że sytuacja w DPS-ach "omawiana jest na każdym posiedzeniu sztabu kryzysowego". Do placówek objętych kwarantanną skierowano - jak mówi wicepremier - sprzęt, wsparcie medyczne oraz, gdy było to konieczne, asystę Wojsk Obrony Terytorialnej. - Jesteśmy zbulwersowani takimi atakami, zarówno politycznymi, jak i niektórych mediów, związanymi z sytuacją w DPS-ach. Sytuacja oczywiście jest trudna, ale ona dotyczy po pierwsze dwudziestu czterech domów, gdzie mamy kwarantannę, a Domów Pomocy Społecznej jest 824 w Polsce. Natomiast polskie państwo od samego początku epidemii jest obecne w tych miejscach - powiedział minister.

Wicepremier dodał, że resort zdrowia pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby wieloetatowość w niektórych obszarach służby zdrowia. Jak zaznaczył, trzeba jasno powiedzieć, że przyczyną tych trudnych momentów są zjawiska szersze i systemowe, na przykład wieloetatowość. - Rozważana jest w tej chwili możliwość w ministerstwie zdrowia wprowadzenia zakazu pracy w kilku miejscach dla osób które pracują na przykład w szpitalach zakaźnych. Będzie to także związane z rekompensatą finansową dla osób które nie mogłyby pracować na kilku etatach - mówił Piotr Gliński.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce zmarło szesnaścioro podopiecznych Domów Pomocy Społecznej zakażonych patogenem. Minister Piotr Gliński zaznaczał, że wskaźnik ten jest dziesięciokrotnie niższy niż w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Godzina 19:20

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Regionalne Centrum Polityki Społecznej uruchomiły interwencyjną linię telefoniczną. Jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w czasie kryzysu. Czytaj więcej

Godzina 19:15

Nie pod koniec czerwca, a w pierwszej połowie września odbędzie się 31. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Meta ostatniego etapu znajdzie się na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Zmiany spowodowane są epidemią koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 18:50

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do unijnego komisarz do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z prośbą o podjęcie działań przez Komisję Europejską w związku z pandemią koronawirusa. Taką informację przekazało w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa. Szef resortu wysłał dwa listy - jeden z nich dotyczy interwencji na niektórych rynkach, drugi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski w pierwszym piśmie wskazał na konieczność podjęcia pilnej interwencji na rynkach wołowiny, baraniny, mleka oraz drobiu w związku z trudnościami jakich doświadczają te sektory w wyniku pandemii COVID-19. Szef resortu wyraził przekonanie, że w tej sytuacji Komisja Europejska uruchomi instrumenty interwencji rynkowej ukierunkowane między innymi na tymczasowe zagospodarowanie nadwyżek na rynkach wołowiny, baraniny, mleka oraz drobiu, przyczyniając się do stabilizacji rynkowej i żywotności tych branż.

Kolejny list - jak wskazano w komunikacie - to kontynuacja korespondencji prowadzonej z komisarzem Januszem Wojciechowskim na temat zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Minister poinformował w piśmie, że "wstępnie na walkę ze skutkami COVID-19 poprzez PROW 2014-2020 Polska planuje przeznaczyć około 1 mld euro". Ponadto minister zaprzezentował pomysły na wykorzystanie tych unijnych środków w celu łagodzenia skutków. Jednym z nich są zmiany w działaniu "współpraca" - tutaj resort proponuje wprowadzenie dedykowanych rozwiązań, aby "aby jeszcze mocniej podkreślić udział rolników w działaniach na rzecz skracania łańcucha dostaw żywności". Kolejna propozycja dotyczy rozszerzenia zakresu stosowanych obecnie gwarancji ze środków Programu o kredyty obrotowe.

W liście zwrócono też uwagę między innymi na to, że Polska razem z innymi państwami pracuje nad wprowadzeniem specjalnych rozwiązań zakresie operacji odtwarzających potencjał produkcji rolnej. Chodzi między innymi o zmiany w zakresie kwalifikowania wydatków nieinwestycyjnych, na przykład przechowywanie produktów rolnych, zagospodarowanie produktów, których po okresie przechowywania nie będzie można sprzedać na rynku, ochrona pracowników - digitalizacja, praca zdalna, dezynfekcja, środki ochrony osobistej.

Godzina 18:45

Rodzice dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka w Skierniewicach zwolnieni zostaną z opłat w czasie epidemii. Taką uchwałą na najbliższej sesji rady miasta zajmą się radni. Czytaj więcej

Godzina 18:42

Kolejne 449 osób zmarło na Wyspach z powodu koronawirusa. Od początku epidemii zanotowano już ponad 16,5 tysiąca zgonów. Liczby te dotyczą tylko ludzi, którzy zmarli w szpitalach, nie obejmują np. domów opieki.

Godzina 18:11

Od dzisiaj (20 kwietnia) z powrotem można chodzić po lasach i parkach. Mieszkańcy województwa łódzkiego chętnie wybrali się na świeże powietrze. Zobacz zdjęcia i wideo

Godzina 18:02

Biały Dom coraz ostrzej krytykuje władze w Pekinie za ukrywanie przed światem informacji na temat zagrożenia koronawirusem. Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu, Peter Navarro, powiedział, że to Chiny muszą udowodnić, że wirus nie pochodzi z laboratorium w Wuhan. Zarzucił też Pekinowi, że zarabia na epidemii.

W wywiadzie dla telewizji Fox News Peter Navarro powiedział, że działania chińskich władz pogłębiły kryzys spowodowany koronawirusem i zwiększyły liczbę ofiar śmiertelnych. Według doradcy prezydenta USA Pekin wykorzystał swoje wpływy w Światowej Organizacji Zdrowia, by "ukryć wirusa przed światem".

Navarro wskazał też na fakt, że publicznie minimalizując zagrożenie w styczniu i lutym Chiny importowały maski i wyposażenie ochronne dla lekarzy i pielęgniarek. - Kroki te sprawiły, że ludzie w Nowym Jorku, Mediolanie i innych miejscach stali się bezbronni - kontynuował doradca prezydenta USA dodając, że obecnie Chiny odnoszą korzyści finansowe z epidemii.

Navarro powiedział, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż wirus wyciekł z laboratorium w Wuhan. Wyraził przekonanie, że to na chińskich władzach spoczywa obowiązek udowodnienia, że tak się nie stało.

Prezydent Donald Trump ostrzegł władze w Pekinie, że jeśli świadomie doprowadziły do pandemii koronawirusa to poniosą konsekwencje swoich działań.

Godzina 17:50

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 140 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie są 22 osoby z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce potwierdzono 9 tys. 593 zakażeń, z czego 682 w Łódzkiem.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych 18 ofiarach COVID-19. Łącznie z zmarło w Polsce 380 osób.

Godzina 17:41

Na Białorusi wprowadzono finansowe dodatki dla pracowników służby zdrowia pracujących z osobami zakażonymi koronawirusem. Dodatki mają rekompensować ich trudy pracy i niebezpieczeństwa z tym związane.

Lekarze pracujący na infekcyjnych oddziałach otrzymają dodatkowo półtora tysiąca rubli, czyli 3 tysiące złotych miesięcznie .Pielęgniarki o równowartość 600 złotych mniej. Zaś doktorzy pracujący ma oddziałach reanimacyjnych dostaną dodatkowo 4 tysiące rubli miesięcznie, czyli 8 tysięcy złotych.

Z oficjalnych danych wynika, że lekarze i pielęgniarki są mocno narażeni na zakażenie się patogenem od pacjentów. Cztery dni temu minister zdrowia Białorusi poinformował o ujawnieniu ponad 400 przypadków zakażenia koronawirusem pracowników służby zdrowia . Media informowały o zgonie z tego powodu co najmniej dwóch pielęgniarek oraz lekarza .

Godzina 17:38

Litwini prognozują, że z powodu koronawirusa PKB Litwy może spaść o 7,3 proc. Sytuacja może być trudniejsza, jeśli do lata nie uda się opanować epidemii.

O prognozach dla Litwy mówił dzisiaj na konferencji prasowej minister finansów Vilius Szapoka. W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowych zapowiedział, że litewska gospodarka w tym roku skurczy się o ponad 8 procent. Szapoka nie wyklucza jednak w najgorszym wypadku nawet dwucyfrowego spadku PKB. - Prognozy nie są dobre. Zniknęły optymistyczne oczekiwania biznesu i konsumentów, które mieliśmy w ciągu ostatnich lat - powiedział.

Jego zdaniem wielkość spadku zależy nie tylko od tego czy uda się opanować koronawirusa, ale też od sytuacji na rynkach, na które eksportowane są litewskie towary i usługi. - Jedziemy wszyscy na tym samym wózku - zauważył Szapoka.

Na złagodzenie skutków epidemii Litwa zaciągnęła już w międzynarodowych instytucjach finansowych pożyczki o wartości około półtora miliarda euro. Planowane są kolejne działania. Szef resortu finansów Litwy dodał, że poziom bezrobocia w kraju może wzrosnąć w tym roku z ponad 6 procent do 10,5 procent.

Dotychczas na Litwie potwierdzono 1326 zakażeń koronawirusem.

Godzina 17:28

#MaskaDlaMedyka również w Sieradzu. To specjalnie przerobione maski przeznaczone pierwotnie do nurkowania. Koordynatorzy liczą na większy rozgłos akcji, by przekazać kolejną ilość sprzętu do sieradzkiej lecznicy. Czytaj więcej

Godzina 16:50

Minister-Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber powiedział w Polskim Radiu 24, że rząd będzie chronił polskie przedsiębiorstwa przed próbami wrogiego przejęcia przez firmy zagraniczne. Według niego ochrona spółek Skarbu Państwa jest jednym z najważniejszych zadań stojących teraz przed rządem.

Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów zaznaczył, że ochrona polskich firm przed przejęciem i przed upadkiem oraz ochrona miejsc pracy to obecnie największe i najpoważniejsze zadania przed jakim stoi rząd Mateusza Morawieckiego. Temu między innymi mają służyć tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa.

Minister Łukasz Schreiber dodał, że obecny kryzys związany z epidemią koronawirusa pokazał, że kapitał ma narodowość. Według niego świadomość tej zasady już teraz znacząco wzrosła w Polsce.

Godzina 16:22

Władze Skierniewic chcą pomóc przedsiębiorcom. Zwolnienie z podatku od nieruchomości, albo jego odroczenie na trzy miesiące - takie rozwiązania proponuje prezydent miasta. Czytaj więcej

Godzina 16:19

"Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu" to nowy program wsparcia biznesu w czasie pandemii koronawirusa. Jest on skierowany głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają sklepy stacjonarne.

Organizatorami są ministerstwa: rozwoju oraz funduszy i polityki regionalnej, a także Agencja Rozwoju Przemysłu. Partnerami przedsięwzięcia są są najwięksi polscy operatorzy sprzedaży on-line - Allegro, OLX oraz Polski Fundusz Rozwoju, który wspiera akcję merytorycznie.

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur powiedział, że w obecnych warunkach dla bardzo wielu firm, poza działaniami osłonowymi, potrzebny jest pomysł na siebie w realiach tego, co nazywane jest "społecznym dystansem".

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że małe i średnie firmy to bardzo istotny sektor naszej gospodarki, a w obecnych czasach ich właściwe działanie zostało zaburzone. Dodała, że przeniesienie biznesu do internetu może być jednym ze sposobów na przetrwanie.

Kampania objęta jest patronatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Godzina 16:06

We Francji od dzisiaj wolno odwiedzać bliskich pensjonariuszy w domach seniora. Wizyty obwarowane są wieloma warunkami.

W domach seniorach placówkach socjomedycznych, dla osób w starszym wieku wymagających stałej opieki, od dłuższego czasu obowiązywał nie tylko zakaz kontaktowania się z osobami z zewnątrz, ale także spotykania się z innymi pensjonariuszami, na przykład na stołówce czy na świetlicy. Ta forma izolacji społecznej powodowała poważne komplikacje psychologiczne, włącznie z głębokimi stanami depresyjnymi.

Ministerstwo Zdrowia, po licznych konsultacjach postanowiło, że w specjalnych przypadkach i za zgodą dyrektorów placówek, rodziny będą mogły odwiedzać w domach seniora swoich bliskich. Szef resortu Olivier Veran wyjaśniał, że wizyty mogą składać jednocześnie najwyżej dwie osoby z tej samej rodziny. Spotykający się są oddzieleni plastikową przegrodą. Nie ma kontaktu fizycznego, ale jest wzrokowy. Minister Veran dodał, że spojrzeniem można wiele przekazać tym osobom, które kochamy. Na niemal dwadzieścia tysięcy zgonów spowodowanych zarażeniem się koronawirusem prawie siedem tysięcy, to pensjonariusze domów seniora

Godzina 16:00

Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja, że komary czy kleszcze nie przenoszą koronawirusów.

Godzina 15:53

Ponad cztery tysiące maseczek ochronnych przekazanych przez Urząd Marszałkowski rozdają mieszkańcom łódzcy strażnicy miejscy. Czytaj więcej

Godzina 15:50

W Danii część drobnych przedsiębiorców otworzyła swoje zakłady. Skandynawski kraj kontynuuje program "odmrażania" swojej gospodarki po 5-tygodniowej kwarantannie. Dzisiaj otwarte zostały między innymi zakłady fryzjerskie, gabinety fryzjerskie, studia tatuażu czy szkoły nauki jazdy.

Rozluźnianie restrykcji rozpoczęło się w minioną środę, kiedy przywrócono pracę placówek edukacyjnych i opiekuńczych dla dzieci w wieku do lat 11.

Władze w Kopenhadze nadal jednak zachęcają obywateli do zachowywania dystansu społecznego. Zgromadzenia powyżej 10 osób pozostają zakazane. Szkoły i gimnazja, centra handlowe, restauracje, kawiarnie, siłownie pozostają zamknięte co najmniej do 10 maja.

Do tej pory w Danii odnotowano blisko 8 tysięcy zakażeń koronawirusem. 364 osoby zmarły.

Godzina 15:33

Czeskie drużyny piłkarskie wznawiają treningi przerwane przez pandemię koronawirusa. Większość klubów z ekstraklasy i drugiego poziomu rozgrywek zorganizuje zajęcia w małych grupach do ośmiu piłkarzy.

Zawodnicy podczas treningów będą musieli zachować odstęp co najmniej dwóch metrów. Nie będą mogli też korzystać z tej samej szatni, czy brać pryszniców w tych samych pomieszczeniach.

Godzina 15:23

Lider światowego rankingu tenisistów ATP - Serb Novak Djoković jest przeciwnikiem ewentualnych obowiązkowych szczepień na koronawirusa. - Nie chciałbym być zmuszany do szczepionki, aby móc podróżować - powiedział Djokovic podczas wideokonferencji z innymi serbskimi sportowcami.

Wszystkie turnieje tenisowe organizowane przez ATP są odwołane do 13 lipca.

Godzina 14:56

Władze Indii zezwoliły na otwarcie części sklepów i zakładów produkcyjnych w wiejskiej części kraju. Łagodzą w ten sposób zakaz wychodzenia z domów, obowiązujący do 3 maja.

Miliard 300 milionów mieszkańców Indii mogło do tej pory wychodzić tylko po to, aby kupić żywność lub lekarstwa. Wiele osób straciło pracę. Rząd złagodził restrykcje w wiejskich regionach, w których stwierdzono mniej przypadków koronawirusa. Zezwolono na pracę w niektórych zakładach, a także na prace rolne. Policja będzie jednak pilnować przestrzegania zasad dystansu przez obywateli.

Godzina 14:42

W ciągu dwóch tygodni przewoźnik kolejowy POLREGIO sprzedał ponad 1800 biletów miesięcznych za symboliczną złotówkę, w ramach specjalnej oferty dla pracowników służby zdrowia. Oferta jest skierowana dla personelu medycznego walczącego ze skutkami epidemii koronawirusa.

Godzina 14:23

W krajach bałtyckich spada liczba wykrytych przypadków COVID-19. W ciągu ostatniej doby odnotowano 47 zakażeń koronawirusem.

Najmniej nowych przypadków zainfekowania odnotowała Estonia - tam zachorowało siedem osób. Tam też przeprowadzono najmniej testów spośród republik bałtyckich. W ciągu doby przebadano ponad sześćset próbek. Natomiast od początku epidemii wykonano tam ponad 40 tysięcy testów. Ogółem do tej pory w Estonii koronawirusem zakaziło się 1535 osób.

Na Łotwie wykonano blisko 800 testów, z czego dwanaście było pozytywnych. Łotysze przebadali do tej pory ponad 36 tysięcy próbek, a ogólna liczba zakażeń wynosi 739.

Na Litwie na COVID-19 zachorowało 1326 osób. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 28 nowych zakażeń. Sprawdzono ponad 2300 próbek. Ogółem na Litwie dotychczas wykonano ponad 66 tysięcy testów.

Godzina 14:00

Policja przypomina, że pomimo zniesienia części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nadal obowiązuje stan epidemii, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka apelował w TVP INFO by nie gromadzić się oraz korzystać z terenów zielonych w pojedynkę. - Musimy pamiętać o tym aby odległość od osób, które poruszają się po ulicy wynosiła co najmniej dwa metry. Pamiętajmy również aby nie grupować się w jakikolwiek sposób. To jest niedopuszczalne - powiedział Mariusz Ciarka.

Rzecznik zaznaczył, że od dziś ponownie można korzystać z lasów, parków i bulwarów, jednak najlepiej robić to samotnie.

Godzina 13:43

U jednej z pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej świętej Barbary w Kleszczowie w powiecie bełchatowskim stwierdzono zakażenie koronawirusem. Obiekt został natychmiast objęty kwarantanną. Czytaj więcej

Godzina 13:20

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że obecnie nie ma problemu z miejscami w szpitalach. Z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest leczonych około 2200 osób.

Andrusiewicz zaznaczył, że obecnie nie ma żadnego problemu z dostępem do respiratorów.

Godzina 12:26

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rząd wydał instrukcje i polecenia dla samorządów prowadzących Domy Pomocy Społecznej, chodzi między innymi o zamknięcie tych placówek dla odwiedzających. Ponadto przeznaczono dodatkowe 20 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie działalności DPS-ów.

Godzina 12:06

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że odnotowany wczoraj znaczny wzrost zachorowań 545 osób nie jest związany ze świętami, ale z trzema ogniskami choroby w tym dwoma w zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Godzina 11:52

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zmarło 399 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zainfekowanych wzrosła o 4266 i przekroczyła 200 tysięcy - wynosi obecnie 200 210.

Godzina 11:20

Godzina 11:00

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd chce pozyskać sprzęt medyczny z kraju i zagranicy.

Na konferencji prasowej Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej premier podkreślił, że rząd stara się uruchomić produkcję takiego sprzętu w kraju. Dodał, że materiały, zgromadzone w składnicy w Komorowie, są w sposób bezpieczny rozwożone po całym kraju.

Godzina 10:35

W Rosji do 47 121 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Jak podały rosyjskie służby sanitarne, w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 4268 nowych przypadków. To o 1792 osoby mniej niż dobę wcześniej.

Godzina 10:02

Ministerstwo Zdrowia informuje o 166 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Resort przekazuje jednocześnie informację o śmierci dwóch kolejnych osób w Poznaniu. To 38-letnia kobieta i 78-letni mężczyzna, którzy mieli choroby współistniejące. 

Liczba zakażonych COVID-19 w Polsce wynosi 9453, w tym 362 osoby zmarłe. 

Godzina 9:54

W Rosji w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 4268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o ponad półtora tysiąca mniej niż dobę wcześniej. Łącznie w całym kraju zarejestrowano 47 121 chorych na COVID-19.

Godzina 9:38

Ponad 5 tysięcy 700 strażaków było w weekend zaangażowanych w działania przeciwepidemiczne. Obok kontroli temperatury podróżnych na granicach jest to także codzienne wsparcie służb medycznych i pomoc osobom objętym przymusową kwarantanną.

Godzina 9:10

Godzina 8:22

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że medycy mogą badać się na obecność koronawirusa w organizmie kiedy chcą, a nie tylko raz w tygodniu. Możliwość cotygodniowych testów dla lekarzy i pielęgniarek proponowała opozycja w odrzuconej przez Sejm poprawce do pakietu ustaw tworzących uzupełnioną tarczę antykryzysową.

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef resortu zdrowia podkreślał, że nie ma ograniczeń dotyczących liczby testów dla pracowników służby zdrowia. Minister Łukasz Szumowski dodał, że medycy mogą oddać próbkę do badania, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba,a każdy szpital może wykonywać testy swoim pacjentom i pracownikom.

Godzina 8:13

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o początku rozluźnienia obostrzeń epidemicznych.

Godzina 7:44

Eksperci w Belgii mówią o spadkowej fazie epidemii koronawirusa. W piątek w tym kraju mogą zostać podjęte kolejne decyzje o złagodzeniu ograniczeń. Do tej pory w Belgii potwierdzono prawie 38 i pół tysiąca zachorowań na COVID-19, z tego powodu zmarło ponad 5 tysięcy 600 osób.

Godzina 7:40

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech zmarło 110 osób zakażonych koronawirusem. Liczba infekcji w Niemczech wzrosła minionej doby o 1775 i wynosi 141 672. Instytut chorób zakaźnych im. Roberta Kocha poinformował, że drugi dzień z rzędu spada liczba nowych zakażeń.

Godzina 7:32

Rząd rozpoczyna łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w celu ograniczenia epidemii koronawirusa. W rozporządzeniu znalazły się nowe przepisy, które uwzględniają także dzieci i młodzież.

Osoby powyżej 13. roku życia mogą od dzisiaj samodzielnie wyjść z domu. Do tej pory, młodzież, która nie ukończyła 18 lat, mogła przemieszczać się tylko pod opieką osoby dorosłej. Ponadto, przemieszczając się pieszo z dzieckiem poniżej 13. roku życia, nie trzeba zachowywać co najmniej dwumetrowej odległości. Więcej nt. rozporządzenia znajdziesz tutaj

Godzina 7:25

Od dziś można wchodzić do lasów, zamkniętych na początku kwietnia. Nie ma obowiązku zakładania w nich maseczki ochronnej. Otwarte są także parki narodowe. Rekomendował to szef resortu środowiska Michał Woś.

Jak powiedział minister, zdjęcie zakazu wstępu na tereny zielone, to jedna z pierwszych decyzji rządu zmniejszająca restrykcje dotyczące przemieszczania się. "Bardzo się cieszę, że przechodzenie do tak zwanej nowej normalności życia z koronawirusem rozpoczniemy właśnie od otwarcia lasów i parków” - mówił Michał Woś. Podkreślił, żeby pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób podczas spacerów.

Godzina 7:17

Epidemia koronawirusa w dramatyczny sposób odbija się na stanie francuskiej gospodarki. Recesja ma sięgnąć niespotykanego od 1945 roku poziomu.

Premier Edouard Philippe stwierdził, że gospodarka zanotuje ośmioprocentowy deficyt. W skali całego kraju można mówić o zmniejszeniu o trzydzieści sześć procent aktywności gospodarczej, natomiast w odniesieniu do produkcji przemysłowej - o czterdzieści trzy procent. Jeszcze gorsze dane dotyczą budownictwa - gdzie notuje się obniżenie działalności o osiemdziesiąt osiem procent, zaś w przypadku hotelarstwa i restauracji, aż o dziewięćdziesiąt procent.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies